Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

darp tehdit ve hakaret

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-05-2011, 23:39   #1
ceteris

Varsayılan darp tehdit ve hakaret

iyi günler,6yıl süren ilişkim boyunca darp edildim,bir yıl öncesine de ait 3 günlük darp raporum var,şikayetçi olmam durumunda ise paylaşım sitesindeki şifrelerimi kırıp ozel fotograflarımı paylaşmakla tehdit etti.son olarak çalıştıgım yere gelip darp etti,bu sırada yanımda diger meslektaşlarımda vardı,yanı şahitlerim de var.ayrıca 3 ay önce kapıma dayanıp posta kutularına vurdu ve yıne darp sözkonusu.aynı şekilde şahitlerımde var.ama darp raporu almadım,hakaretler ve küfürlerde bunlara ek olarak var olan unsurlar,bir aya yakın süredir ayrılmak istedigimi belirtiyorum,ama kendisi ısrarla hergün rahatsız ediyor.ayrıca ruh saglıgımda bozuldu,1 yıla yakın süredir ruhsal tedavi görüyorum bu yüzden,bireysel haklarım konusunda bilgilenmek şikayet ve dava da nasıl bir süreç izlenecegi,cezasının ne oldugunu ögrenmek istiyorum,şimdiden çok teşekkür ederim
Old 19-05-2011, 08:55   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Maruz kaldığınız eylemler sistematik ve sürekli bir şiddet olarak tanımlanabilir.

Şiddet uygulamak suçtur ve "dur" denmedikçe devam eder.

Karakola veya savcılığa delilleriniz ile birlikte başvurarak şikayet etmeniz halinde saldırgan hakkında soruşturma yapılacak ve hakkında ceza davası açılıp açılmayacağı kararlaştırılacaktır.

Eğer takipsizlik kararı verilir ise itiraz hakkınız bulunmaktadır.

Ceza davası açıldığında şikayetçi olmakla kalmayıp davaya "katılma" hakkınız bulunmaktadır.

Hem savcılık hem yargılama sırasında talebiniz halinde barodan tarafınıza avukat atanacaktır.

Bildirdiğiniz eylemler yasada yaralama suçuna karşılık gelmektedir.1 yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile yaptırımlanmıştır.

Diğer yandan eylemlerin sistematik ve sürekli olması karşısında eylemin yasada belirtilen "eziyet" suçunun özelliklerini de taşıyabileceğini düşünüyorum.Bu suçun cezası da 2 yıldan beş yıla kadar hapis cezasıdır.

Saldırgan hakkında şikayetten başka manevi tazminat davası da açabileceğinizi düşünüyorum.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyozuz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi