Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evden Kovdu/ Terk İhtarı

Konuyu Kilitleyin
Old 20-02-2017, 17:22   #1
Konuk

Varsayılan Evden Kovdu/ Terk İhtarı

Esimde hukukcu.Oglumla beni 5 yildir her kavga dovus evden kovuyor surekli.1 kere gittim agladi tekrar dondum birdaha kovmam falan Aile terapisti zorladim pahalli diye gitmedi terapist bile yazik size donmeyin bu adam degismez dedi gene dondum.Ama 4 ay sonra basladi gene.Geceleri oglumla arabada oturuyorduk oglum 11 yasinda .Hep agliyordu anne gidelim diye gene 20 gune bosalt falan ev tuttum ciktim.Arkamizdan anahtar degistirdi esya alip annesigili oturttu ev lojman bizim degil.Hergun hakaret tehdit saldirida bulundu ama ben yine de oglumu düşünüyorum bosanmayim diye.4 ay olacak bana ihtar cekerse don diye ne yapmaliyim sizce.Bosanmak istemiyor ama duzeltmek icinde birsey yapmiyor.Psikolog kabul etmiyor gercekten ihtiyaci var cunku terapist beni birakup esinizle ciddi sorunlar var para konusunda problemli dedi ama o pahalli devam etmem dedi birakti.Beni evden kovduguna ablamlar annwm oglum zaten yasadi .Benim arkamdan arabasini satmis bana soylemiyor gitmis jip almis.Ben onun 4/1 maas aliyorum çocukla hic ilgilenmiyor parca parca zoraku para gonderiyor.bwn simdi gidip beni evdwn atti anahtari degistirdi diye sikayette bulunabilirmiyim.Dava acmadan bankadaki parasina tedbir uygulatabilirmiyim.ben kredi borc kredi ugrasirken o yiyip geziyor.ortadan kayboluyor nereye gittigini soylemiyor.Sizce ne yapmaliyim.Ev lojman ve ben lojmanda oturmak istemiyorumm bana don diye ihtar cekerse ne yapmaliyim.
Old 24-02-2017, 21:45   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Eve dön ihtarı yapılması için ,ihtar çekilen kişinin evlilik birliğine devam etmemek amacıyla konuttan ayrılmasının üzerinden en az 4 ay geçmelidir.İhtarda müşterek konutun yaşamaya uygun olduğuna ,anahratın bulunduğu yere vb.gerekli tüm açıklamalar bulunmalı ve masraf da gönderilmelidir.

Eşiniz böyle bir ihtar çektiğinde ve haklı sebep olmasızın eve ihtardan sonra iki ay içinde dönmediğinizde size karşı terk sebebiyle dava açabilir.

Anlatımınıza göre siz evi terk etmemişsiziniz.Aslında sizi konuttan gitmeye zorlayan taraf eşinizdir ve asıl terek etmiş sayılan da eşinizdir.Diğerini ortak konutu terk etmeye zorlayan veya haklı bir sebep olmaksızın ortak konuta dönmesini engelleyen eş de terk etmiş sayılır.

Eşiniz eğer yasal düzenlemeye uygun terek ihtarı gönderir ve sizin haklı sebep olmadan geri dönmediğiniz gerekçesi ile dava açarsa savunmanızda haklı sebeplerinizi ileri sürebilirsiniz.

2-Bu aşamada boşanma davası açmak istemiyorsanız-gelişen olayları açıklayarak- eşiniz aleyhine nafaka ve tasarruf yetkisinin sınırlandırılması talepli dava açabilirsiniz.Tasarruf yetkisinin sınırlandırılması davasında bankadaki parası için tedbir kararı verilmesini veya tasarrufun sizin onayınıza bağlanmasını isteyebilirsiniz.

Bu davanızı açmanız,eşinizin terk ihtarında da haklı sebeple geri dönmeme gerekçenizi açıklamakta da size yardımcı olabilir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almak yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi