Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evlilikdışı İlişkiden Olan Çocuğun Ve Kadının Hakları

Konuyu Kilitleyin
Old 12-01-2017, 14:40   #1
konuk

Önemli Evlilikdışı İlişkiden Olan Çocuğun Ve Kadının Hakları

sevgili olduğum kişinin evlilik dışı bir çocuğu olduğunu , ancak benimle olan ilişkisi deşifre olunca diğer ilişki yaşadığı kadından öğrendik.bu bilgiyi öğrenmeden önce hiçbir şekilde o çocuktan kimsenin haberi olmadı. adamın benimle ilişkisi açığa çıkınca ondan çocuk sahibi olan kadın adamın ailesiyle iletişime geçti ve 1 ay içinde evlendirildiler. bu süreçte ilişki yaşadığım adam benimle sürekli görüştü . ondan ayrıldığım halde aradı peşimden geldi. sevmediğini zorla evlendirildiğini söyleyerek ben kandırdı. bu zaman içerisinde sevmediğini ve zorla evlendiğini ablasıyla beni buluşturup onun da bana bunu söylemesini beni ikna etmesini sağladı. onun bu zor durumdan daha fazla etkilenmemesi ve ona sevgiminde vermiş olduğu düşünceyle ilişkime devam ettim. bu süreçte hamile kaldım. fakat adam eşiylede ilişkisine devam etmiş. bana sürekli asla hayır ona dokunmuyorum diyordu. ikimizde 4 ay arayla hamile kalmışız. bana sürekli boşanacagım dedi. ben hamileliğe son vermek istedim fakat bana gerekli parayı bulup getirmedi. getireceğim deyip beni oyaladı ve yasal süreci dolduğumuz için bebeği doğurmak zorunda kaldım. tabi karnım büyümeye başlayınca memleketimden okuduğum okuldan ailemden ayrılmak zorunda kalıp istanbulda mor çatıya yerleştim. bu zaman içindede beni arayıp seni seviyorum. boşanıcam sabret deyip oyalamaya devam etti. ben doğum yaptıktan 4 ay sonra eşide doğum yaptı ve ben o zaman öğrendim bu durumu. sütüm kesildi çocuğum madur oldu. istanbulda hiç bilmediğim yerde zorlu şartlarda yaşadım. daha sonra okuluma devam etmek için kurumlararası yatay geçiş yaparak okulumu başka bir şehire aldım. çocuğumuda alıp o şehirde ev buldum şuan halen birlikte yaşıyorum ben okula gidiyorum 1 yaşındaki çocuğumda kreşe.. ailemin hala durumumdan haberi yok. maddi destek için gerekli kuruluşlara başvurdum. şimdiye kadar çok zor şartlarda yaşadım hala yaşıyorum. şimdi soz konusu öğrenmek istediğim şudur : bu adam hala beni boşanacağım diye kandırıyor. cocuğuma bana ve evime hiçbir katkısı yok.öncelikle benim yaşam koşullarımın kısıtlanmasına sebep oldu. yaşadığım olaylar yüzünden psikolojik maddi manevi zarar görmeme sebep oldu. bizi mağduriyetin dibine sürükledi. artık ondan haklarımı talep etmek istiyorum. beni nasıl kandırdığını kanıtlayabileceğim sayfalarca e postalar mevcut. benimle ve çocuğumla çekilmiş fotograflar da var. ben üniversite öğrencisiyim ve artık hayatıma doğru bir sekilde devam edebilmem için çocuğumu ve kendimi en iyi şartlarda bu hayatın devamına edebilmemiz için bu adamdan hak talep edebilir miyim ? ( çocuğum baba tanıma işlemi ile babasının nufusuna kaydı yapıldı)
Old 12-01-2017, 15:32   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

A-Çocuğunuz için: İştirak nafakası ve nafakanın her yıl belirli oranda arttırılması talepli davayı Aile Mahkemesinde açabilirsiniz.

B-Kendiniz için:

TMK 304 gereğince
1. Doğum giderleri,
2. Doğumdan önceki ve sonraki altışar haftalık geçim giderleri,
3. Gebelik ve doğumun gerektirdiği diğer giderler.
Aile Mahkemesinde açılacak bir dava ile karşı taraftan istenebilir.Üçüncü kişiler veya sosyal güvenlik kuruluşlarınca anaya yapılan ödemeler, hakkaniyet ölçüsünde tazminattan indirilir.

Manevi tazminat için koşulların oluştuğunu düşünüyorsanız Asliye Hukuk Mahkemesinde manevi tazminat davası açabilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 12-01-2017, 18:19   #3
Konuk

.Üçüncü kişiler veya sosyal güvenlik kuruluşlarınca anaya yapılan ödemeler, hakkaniyet ölçüsünde tazminattan indirilir. Yazmissiniz ; aile ve sosyal politikalar bakanligindan ve kaymakamliga bagli sosyal hizmetlerden kisa sure maddi yardim aldim bu yardimlarin tazminattan dusecegini mi demek istediniz
Old 12-01-2017, 19:02   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Aile mahkemesinde açacağınız Gebelik ve doğum giderleri konusunda "Üçüncü kişiler veya sosyal güvenlik kuruluşlarınca anaya yapılan ödemeler, hakkaniyet ölçüsünde tazminattan indirilir."

ASPB veya kaymakamlıkça tarafından tarafınıza gebelik ve doğum giderleri dışında bir yardım yapılmış ise bu miktarın indirilmesi bence gerekmez.
Old 12-01-2017, 19:45   #5
Konuk

Habibe hanim cok tesekkur ederim. Konu derin aslinda buradan on bilgi almis oldum. Sizce kisinin benimle yapmis oldugu yazili yazismalar yeterli olur mu acacagim davalarda ?
Old 12-01-2017, 21:57   #6
Konuk

Önemli

peki bu davayı açacagım kişi de benim gibi universite öğrencisi ve sigortasız işsiz ise dava nasıl ilerler ?
Old 13-01-2017, 17:00   #7
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Gebelik ve doğum giderlerine ilişkin tazminat davasında ,karşı tarafın mali durumundan daha çok sizin giderleri kanıtlamanız önemlidir.

Çocuk için nafaka ve manevi tazminat davasında tarafların mali durumları elbette dikkate alınacaktır.

Her aşamada bir avukatla davayı takip etmenizi öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi