Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Engelli çocuğa çalışmayan babadan nafaka

Konuyu Kilitleyin
Old 05-11-2016, 03:06   #1
konuks

Varsayılan Engelli çocuğa çalışmayan babadan nafaka

Tüm hukuk mücadelesi veren ve hukuk hakkında yardımcı olan avukat ve diğer meslek grubundaki arkadaşlara öncelikle çok teşekkür ediyorum.

Ben eşimden boşandım ve bir hafta gibi bir süre oldu, kendim engelli 27 yaşında fiziksel %84 ağır özürlü çalışamaz raporu olan oğlumdan bakım maaşı alıyorum kendisine bakmam için, anne ve babamın emekli maaşını alacakmışım oğlumda 2022 maaşı alıyordu ancak gelir fazlalığı dolayısı ile kesilecek ve bir daha kendisine ait bir gelir alamayacak maalesef.

Elimize gelen para her ne kadar fazla gibi görünse de maalesef ki asansörlü bir dairede oturma zorunluluğu, bez masrafı, hastane ve ilaç masrafları derken devamlı olarak borca girmek zorunda kalacağım şuanda kalıyorum evliykende kalıyordum eşim bir kuruş para vermediğinden dolayı.

Oğlum şuan okumuyor ortaokul mezunu 27 yaşında, babası ise anneleri ile beraber kalıyor, evli iken 15 yıl boyunca eşimin kardeşi gerek mutfak masrafı gerek kira masrafı gibi masrafları karşılıyordu ancak boşandıktan sonra karşılamayacak olduğunu açıkladı eşimde vermesini engelliyor.

Bu durumda ben sözlü olarak eşimden para istediğimde kendisinin parası olmadığını, çalışmadığını ifade ediyor ancak kardeşi ve annesi elden para veriyor onunda herhangi bir sigortası vs yok.

Bu durumda oğlum nafaka davası açsa baba nafaka ödemek zorunda kalır mı? Öderse ortalama ne kadar değer öder örnek aylık masrafı 600 Tl ise çocuğun babanın ödeyeceği nafaka ne kadar olur?
Old 05-11-2016, 17:42   #2
Av. Hatun Olguner

Sayın Konuk ;

Oğlunuzun engeli nedeniyle kendisine vasi atanması gerekebilir. Siz engelinin ne olduğunu yazmamışsınız ama aile mahkemesi vasi gerekip gerekmediğini araştıracaktır.
Çalışmasa da babası oğlunuza nafaka ödemek zorundadır. Asgari ücretli olduğu varsayılarak tahminen 300 Tl civarı nafakaya karar verilir. Ama oğlunuz engelli olduğu için bu rakam biraz daha artabilir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi