Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Avukatlik Staji

Yanıt
Old 14-12-2006, 15:40   #1
avtiyatro

Karar Avukatlik Staji

ben antalya barosu stajyer avukatlarındanım. stajımın icra mahkemesi bölümünde hakim hakkımdaolumsuz rapor verdi. olumsuzluğun içeriğiise devam etmeme. halbuki imza çizelgesinde imzalarım mevcut. adli yargı adalet komisyonu ise bunun üzerine stajımın tamamen iptaline karar verdi. ben de dava açtım. adliyargı adalet komisyonu staj iptali gerekçesi olarak da avukatlık kanununun 23. maddesini gösterdi.
Alıntı:
Stajın yapılması ve stajyerin ödevleri
Madde 23. – (4667 sayılı yasa ile değişik) Staj kesintisiz olarak yapılır. Stajyerin haklı nedenlere dayanarak devam etmediği günler, engelin kalkmasından sonraki bir ay içinde başvurduğu takdirde, mahkeme stajı sırasında Adalet Komisyonu, avukat yanındaki staj sırasında ise baro yönetim kurulu kararı ile tamamlattırılır. Stajın yapıldığı yere göre adalet komisyonu başkanı ve baro başkanı, haklı bir engelin bulunması halinde yanında staj yaptığı avukatın da görüşünü alarak stajyere otuz günü aşmamak üzere izin verebilir.
Stajyer, avukatla birlikte duruşmalara girmek, avukatın mahkemeler ve idarî makamlardaki işlerini yapmak, dava dosyaları ve yazışmaları düzenlemek, baroca düzenlenen eğitim çalışmalarına katılmak, baro yönetim kurulunca verilen ve yönetmelikte gösterilecek diğer ödevleri yerine getirmekle yükümlüdür. Stajyerler, meslek kurallarına ve yönetmeliklerde belirlenen esaslara uymak zorundadırlar.
23. madde adli yargı adalet komisyonuna stajın tamamen iptali yetkisi vermiyor. zaten iptal dedikleri o yaptırım da staj yönetmeliğinin 32. maddesinde belirtilen staj kaydından silinmedir. bu konuda karar verme yetkisi baro yönetim kurulunundur. işlem yetki yönünden de esas yönünden de sakattır. fakat mensupolduğum baro böyle düşünmüyor. baro adli yargı adalet komisyonunun böyle bir yetkisi vardır diyor. siz ne dersiniz
Old 14-12-2006, 16:04   #2
elfbs

sayın avtiyatro
yargı sonucunu beklemekte fayda var ama bence oradan da olumlu bir karar çıkmayacak.çünkü aynısı sınıf arkadaşımın başına geldi ve staja yeniden başlamak zorunda kaldı.bu konuda barolar stajyerlere hiç yardımcı olmuyor malesef
Old 18-12-2006, 09:03   #3
avtiyatro

Karar avukatlık stajı

avukatlık stajının kanuni kısımlarını,ilgili yönetmelikleri incelediğinizde adli yargı adalet komisyonunun avukatlık stajını tamamen iptal etme yetkisi yok. bu yetki yorum yoluyla çıkarılamaz.bu konuda sorun yaşayanve yargı yoluna giden varsa söylesin...
Old 18-12-2006, 12:02   #4
Av.Duygu Keleş

Mahkeme stajımız esnasında duruşmalara devam edip etmememiz önem arzetmektedir.Hakimlerde duruşmada bulunup bulunmamamıza göre notlarını kullanmaktadırlar.Hepimiz biliyoruz ki stajımız bittiği zaman boş olan devam çizelgelerini imzalıyoruz ve eğer çizelgede imzamız olduğu halde hakim duruşmalarda şahsımızın katılımını görmemişse olumlu görüş bildirmiyor ve şahsi kanaatim yapılan işlem doğru.
Eğer ki sizin de durumunuz bahsettiğim tarzda ise yapılacak pek de fazla birşey yok.
Old 19-12-2006, 08:28   #5
avtiyatro

Karar avukatlık stajı

avukatlık stajında stajyerlere verilen devam çizelgesi onlar için bir güvencedir keyfi uygulamalara karşı. eğer bir stajyerin devam çizelgesinde imzası varsa o zaman oraya devam ettiğini varsaymak gerekir. yoksa hukuku keyfi uygulamalara mahkum ederiz. zaten çizelge ilgili mahkemenin kalem müdüründe bulunmakta ve onun gözetiminde imzalar atılmaktadır. imza çizelgesi diye birşey varsa o zaman onun bir anlamı olmalı. eğer anlamı yoksa o zaman bizim yaptığımız işin de bir anlamı yok demektir.
Old 19-12-2006, 10:22   #6
Av.Duygu Keleş

Staj iptali ile ilgili yetkili Adalet Komisyonudur.Ancak sadece olumsuz not veren mahkeme nezdindeki stajınızı iptal edebilir.Dolayısıyla stajınızın tamamının iptali hukuka aykırı bir durum arz etmektedir.Ayrıca devam çizelgesi delil teşkil etmiş olsa da ortada bir hakim söz konusu olduğundan muhtemelen ve ne yazık ki hakimin vermiş olduğu notlar göz önünde daha da fazla bulundurulacaktır.
Umarım lehe sonuç elde edersiniz.
Saygılarımla...
Old 19-12-2006, 10:53   #7
avtiyatro

Karar avukatlık stajı

sayın duygu hanım avukatlık stajında en önemli yaptırımların nedeni olarak stajın kesintisiz olacağı kuralına uymamak olarak öngörülmüş. bence bu bakımdan devam çizelgesindeki imzalar kesintisizlik bakımından hakimin görüşünden daha önemlider. hakimin bu bakımdan düşüncesi önem taşımamaktadır. eğer aksi yönde düşünür isek o zaman hukuki güvenlik diye birşey olmaz. saygılarla
Old 19-12-2006, 12:55   #8
ISIL YILMAZ

Sn.avtiyatro,
Kişinin stajdaki devamı fiili bir vaka olduğuna göre, bu vaka ile ilgili yazılı belgenin aksi tanık beyanıyla ispatlanamaz mı? Hakim, mübaşir, katip stajyer avukatın devam etmediği yönünde tanıklık yapsalar yine de bu belge geçerli olur mu, tanık yerine belgeye mi itibar edilir?
Old 19-12-2006, 15:31   #9
av.avukatti

sayın av.tiyatro

bu olaya baronun kayıtsız kalması gerçekten üzücü.
Old 19-12-2006, 19:32   #10
gizeemm

Avukatlık stajı böyle olmamalı bence.Daha işlevsel olmalı.Cumhuriyet savcılığında muhabere bürosunda stajımın ilk 15 gününü geçirdim. Oradaki memurun görevi olan tebligatlara yapışkanları yapıştır, postalanacak tebligatların listelenmesi işini yap vs vs... Bunlarla uğraştık 15 gün boyunca. Ben bu bölümde hiç birşey öğrendiğimi sanmıyorum yazı yazmayı derseniz ben onu ilk okulda öğrenmiştim zatenOndan sonra mahkeme bölümü başlıyor stajımızın. hakimlerin de bizimle ilgilendiği yok ki adliyedeki stajımızın bir anlamı olsun. Ağır cezada duruşma olduğu günler hep katıldım.mükemmel bir hakim ve adaletli bir yargılama. hergün olsa hergün giderim dedirtecek kadar iyiler bu meslete.Az da olsa ilgiliydiler bizimle hakimler.Fikir sahibi oldum böyle giderse yararlı geçecek stajım diye düşünmüştüm hatta... Asliye ceza da ise hiç umrunda değil hakimin stajyer de kimmiş. Kendi stajımı yaptığım asliye ceza için söylüyorum bunu çok sıkıcı ve gereksizdi.3 kişilik bir sandalye var duruşma salonunda avukatlardan stajyere yer kalmıyor zaten. taş çatlasa 1 stajyer bulunabiliyor oturacak yer yokluğu nedeniyle. gelen yer olmadığından gidiyor, gelen gidiyor. duruşma esnasında da pek öyle kimin ne dediği anlaşılamıyor,katibin yazdığı yazılar da size 2 metre ileride olunca onları da takip edemiyorsunuz oflaya puflaya oturuyorsun oracıkta.Kim devam etmek ister ki bölyle duruşmalara. eee ben şimdi ne anladım bu stajdan.Sessiz sinema izlemeye benziyor.Hele ki sulh ceza. Bugün duruşma var diye gittim.Hakime hanım stajyer almıyormuş meğer kalemine göre son gün gidip imzalarımı tamamlayacakmışım. Bence stajımızın adliye dönemi imza ata ata imzamızı güzelleştirmekten başka bir işe yaramıyor bu koşullar altında.birde kalemlerdeki, muhabere bürosundaki vs. memurlara yarıyor.KISACASI bu yüzden devamsızlıktan stajımızı yakmaları çok acı ve zaten boşa geçen ayların tekrar edilmesi fazlasıyla zaman kaybı.
Old 20-12-2006, 12:45   #11
avtiyatro

sayın ısıl yılmaz. avukatlık sıtajının fiili bir vaka olduğunu, çıkan ihtilaflarda tanık yerine belgeye mi itibar edileceğinde söz ediyorsunuz. stajın kesintisiz olup olmadığıyla ilgili konuda evet belge daha önemlidir. avukatlık stajı konusunda herşeyin avukat stajyerinin aleyhine olmasını sonuçlar bu dediğiniz. düşünün ki fiili olarak da devam ettiniz. sizin dediğiniz gibi olursa o zaman hakim çok rahat bir şekilde avukatın stajını iptal ettirebilir. imza föyünün anlamı burada ortaya çıkıyor zaten. karşımızdaki hakim bile olsa herkes hukukla bağlı olmak zorundadır.hukuk devletinin en önemli unsurlarından biri de hukuki güvenliktir. bu ise iki taraf açısından da geçerlidir. bir tarafı bundan yoksun bıraktığımız anda diktatörlüğe doğru harekete geçmiş oluruz. öyle değil mi???????
Old 20-12-2006, 12:56   #12
avtiyatro

bizim adalet sistemi hakime avukattan daha fazla önem vermekte. bu da uygulamada hakimin avukatın bir üst makamı olduğu intibasını yaratıyor. mesela ben dava açacağım zaman komisyona bir dilekçe verdim ilgili belgelerin bir örneğini almak için. komisyon müdürü neden dilekçemi talep ederim diye bitirdiğimi sordu. neymiş efendim arz edecekmişim. hakim benden üst bir makamda ya. aslında mahkemelerde staj yapmamız doğru değil. çünkü hakimlerin sanki bir memuruymuşuz gibi davranılıyor. ya biz yarın öbürgün hakimlerin kaşısında olacağız. burada bir hata da baroların tabiii.
Old 15-02-2009, 16:15   #13
koçeroo

Sürekli avukatlar yanında başka avukatlar çalıştırabilir mi? Avukatlık kanunnunda böyle bir düzenleme var mı? Avukatlar sadece yapabilecekleri kadar mı dava almaklayükümlüler?
Old 06-03-2009, 17:25   #14
kamran

-- değerli arkadaşım başına gelen olay beni üzdü ama inan bana hukukumuzdaki hükümlerin işini bilmeyen(bunu edebi olarak teknik manası ile kullanıyorum haddini bilmeyen)hakimler veya kalem memurları tarafından veya herhangi bir hukuki vazife ile mükellef biri tarafından hak ihlaline çevrilmesine izin vermemekte biz hukuçulara düşer.bence yapılması gereken iç hukuk yollarını tüketip uluslararası hukuk yollarına başvurmaktır,peşini bırakmayalım bana ve bize düşen birbirimize destek çıkmaktır.."tüm meslektaşlarıma saygılartımı arz ederim " sadece hakimlere değil..
Old 25-11-2011, 15:38   #15
musti2741

Sn avtiyatro ben şu anda adliye stajımı yapmaktayım. Bu konuda ben de bazı sorunlar yaşadım.Bir sorum olacak acaba açtığınız dava sonuçlandı mı sonuçlandıysa hüküm ne şekilde oldu paylaşabilir misiniz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi