Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Alman Eş'ten Türkiye'de Boşanma süreci

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-01-2016, 16:09   #1
Biryudumİnsan

Varsayılan Alman Eş'ten Türkiye'de Boşanma süreci

Herkese iyi çalışmalar Mutlu Seneler diliyorum

Kısaca özet geçerek 1 Sorum olacak Nacizane.

Turkıyede evlendım Almaya'da 2 yıl yaşadım.''Erkek eş Alman''

Alkol bagımlısı ve şiddet yanlısı olduğu için kıyafet bile almadan türkiyeye üzerimdeki kıyafetlerimle geri döndüm,ve Boşanma davası açtım''Antalya aile mahkemesi''Akabınde benden sonra kendiside dava açmış''Almanya'da'' ,Bugün gelen haberde Almanya'daki açmış olduğu dava'nın iptali''red edilmesine'' karar verilmiş,Ve davanın Türkiye'de görülmesi uygun görülmüş.

Bu benim için sevindirici haber İlahi adalet diyorum.
Avukatsız kendi işimi kendim görüyorum Dilekçemi bile 1.5 sene önce A..'ya geldiğim zaman kendim yazarak harç parası yatırarak davamı açtım.

Sorum şu ..

Karşı taraf çok ünlü bi iş adamı ''Darp yedııgm gece kadın sıgınma evı kapılarını kapattırdı bana polisi arayan darp yıyen çürük içinde olan ben iken beni evden uzaklastırdı polis ''
Güçlü olduğu için korkuyordum Almanya'daki dava ıptal olmazsa ya diye şimdi kozlar bizim elımızdemı ?
Zamanında''kendisine anlaşmalı boşanma teklıf etmiştim nafaka bıle talep etmeyecegımı para ıstemedıgımı beyan ederek kabul etmemişti '' ve 11 ay önce beyın kanaması geçirdim HidroSfl.amelıyatı oldum..

Ekonomık olarak şartlarımız kendisiyle uç noktalarda ben tam dibinde kendisi Zirvede.

Hal buyken Ocak 2016 tarıhınde görulecek olan ilk davamızda Turkıye mahkemesi bana Nafaka Bağlar mı?
Tazmınat talebım vardı buradan sonuç cıkabılır mı?
Kendisinden mal beyanında bulunulması istenılecekmı ? ayrılık surecınde fabrıka uçak ve bılımum mallar evlılıkten önce edınılmıs mallar gözümüz yok ama evlendıkden sonra 2 yıl fabrıkada satıs müdürü olarak çalıtım maaş almadım ortak kazanclarımız var.bunları oglunun adına geçırdıyse ne olur?

Gibi sorunsallar içerisindeyim

yanı bundan sonra nasıl bır süreç benı beklıyor..

Emeği geçen Herkese şimdiden Teşekkür ederim 2016 Herpinize önce sağlık sonra Huzur versin.
Old 05-01-2016, 22:55   #2
Armedangel

Mahkemeler genelde ilk celsede tedbir nafakasını bağlıyor,
ancak buradaki asıl sorun kararın icraya konulması. eşinizin türkiyede herhangi bir mal varlığı bulunuyor mu?
Old 06-01-2016, 19:59   #3
Biryuduminsan

Varsayılan Soruya cevaben

Teşekkür ediyorum Sayın Avukat Alakanızdan ötürü

Sorunuza cevaben : Hayır TR'de herhangı mal varlığı yok.!
1 hafta sonra Turkıye'de benım acmıs oldugum boşanma davasının ılk durusması gorulecek.Bu davada hakim iştirak nafakası bağlar mı ?diye merak ediyorum. Almanya'dan bir Avukat bana dediki Türkiyede nafaka baglansın biz buradan davayı ılk actıgı gunden ıtıbaren biriken ayların toplam nafaka paralarınıda ıcra yoluyla alırız ödemezse dedi.!!
Eğer hakşm nafaka bağlarsa denildiği gibi mi oluyor davayı açtığım tarihten ıtıbaren mı her ay sayılıyor nafaka ödemesiiçin ?
eğer ödemezse Almanyadan icra yoluyla alabiliyormuyuz ?

Diğer tazmnat konusuna gırmıyorum o nafakadan sonraki süreç farkındayım akabinde ilk etap kendisi mal beyanı bildirmeli mahkemeye evrakların gidip gelmesi bile 3 aydan 3 aya ama en azından hakim nafaka bağlasaydı diyorum..bilemiyorum..Aşamaların boyutları hakkında hiç bir bilgim yok.

Tekrar teşekkur ederım emegınzıe sağlık..
Old 07-01-2016, 00:44   #4
Armedangel

Aslında sorunuzun cevabını Türk Hukuku içerisinde değil Alman Hukuku içerisinde aramak gerekiyor. Bu nedenle maalesef size net bir cevap veremiyorum. Belki tecrübe etmiş meslektaşlar yardımcı olabilirler.
Old 07-01-2016, 12:18   #5
Konuk

Sanırım anlatamadım,ben zaten Türkiye'de boşanacağım Almanyada eşimin acmıs oldugu bosanma davası red edıldı alman mahkemesı ''Turkıye'de acılmıs dava var gıt orada boşan dedı'' zaten eşime o burada avukat tutar kendı katılır ne yaparsa yapar benım demek ıstedıgım TR'de bosanma davamda hakım ılk durusmada nafaka baglar mı ? idi ama ben lafı uzattım kafanızı karıstırdım sanırım Sizler avukat oluncada ınsan cekınıyor ne dıyecegını nasıl soracagını bılemıyor (
Old 07-01-2016, 15:52   #6
Armedangel

Estagfirullah,
Ben çok net yazmamışım,
Genelde tedbir nafakası ilk celsede bağlanıyor ve Tr de icra edilebiliyor, ancak bağlanacak olan tedbir nafakasını Almanyada icra etme konusunda madesef bilgi sahibi değilim. yani alacağınız tedbir nafakası kararı Türkiyede icra edilebilir ancak Almanyada ne sürede ne şekilde uygulayıp tahsil edebileceğiniz konusunda Alman meslektaşımın size ilettiğinden daha fazla bilgi sahibi değilim.
Old 07-01-2016, 23:55   #7
Biryuduminsan

Varsayılan Cvp

Cevaplarınız için Minnettarım,zaman emek harcadınız,2016 dılerım hepınıze Huzur ve Sağlık getirsin..Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi