Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Çırılçıplak Denize Girmek

Old 27-02-2002, 20:46   #1
Genius_Guy

Varsayılan Çırılçıplak Denize Girmek

1- Bir veya birçok turist halk plajları dışında mesela kayalık bir deniz kıyısında yada tamamen çıplaklardan oluşan bir tekne turunda çıplak olarak güneşlenebilip, denize girebilirmi? Kimseyi rahatsız etmiyor ise ve sadece kendi gibi çıplak olan bir gurubun içinde bu şekilde yapabilirmi? Bunun kanuni yaptırmı nedir?
2- Avrupada ve batılı ülkelerde(amerika,kanada) göl kenarları dahil çoğu yerde çıplak denize girmek serbest. Bu tarz yaşayan insanlar kendi aralarında çeşitli dernekler ve organizasyonlar kurarak, çıplak olabilecekleri, ülkelere tatile gitmektedirler. Çıplak olabilecekleri otelleri ve tatilköylerini tercih etmektedirler. Mesela ülkemizde herhangi bir otel veya kamping bu tarz bir hizmet verebilirmi? Yasak ise yaptırımı nedir?
3- Eğer yasak var ise bu yasak kanunun hangi maddesinde yer almaktadır?

11-10-2001 12:33:58
Old 27-02-2002, 20:48   #2
murat

Ahlaka mugayir konularda bu sitede cevap verilmemesi taraftarıyım.

11-10-2001 12:52:49
Old 27-02-2002, 20:49   #3
Kaan

Hayır girilemez.
Yasal dayanağı: TCK Alenen Hayasızca harekette bulunma suçu.
Mantıki dayanağı: Eğer başkası sizi görmüyorsa zaten suçu takip edecek kimse yok. Birileri sizi görüyorsa demek ki "hayasızlıkta" "aleniyet" mevcut.
Etrafta kimsenin olmadığı yerde kanunun yetki alanının dışına çıkıldığından bahsedilemez. Siz çıplaklığı hakkınız görürken, bir başkası da ufak çocuğunu o alanda dolaştırmayı hak görebilir.

Ps. Sayın Murat, ilkenize iştirak ediyorum. Ancak bu soruyu cevapsız bırakıp deneme yanılma yöntemine "teşvik etmek" yerine, doğruyu gösterip "yasa dışı davranışı daha doğmadan engellemek" daha iyi değil mi?

11-10-2001 17:16:32
Old 27-02-2002, 20:50   #4
Huseyin

Bu soruyu soran Insan; açlıktan çocukların Hastaneye geldiği;
insanların çöplükten ekmek topladığı Ulkemizde bunları sorun olarakmı görüyor? Öyleyse; çırılıçıplak denizede gir hatta sokaklarda da gez. Sorunun yanıtını kısa sürede alırsın

12-10-2001 02:07:33
Old 27-02-2002, 20:51   #5
EA..

Bu ne tahammülsüzlüktür!...
Birisi çıkmış soru soruyor.
Ama hemen yaftayı yapıştırıyoruz..

Neymiş ahlaka mugayirmiş!

Yani soruya bu şekilde cevap veren birisi avukatlık yapıyor olsa ve danışma için turistik bir otel sahibi ya da büyük bir şirket yetkilisi bu soruyu ona sorsa ne cevap verecek?

Kardeşim eğer hukukçuysanız ve soru hakkında da bir fikriniz ya da bildiğiniz varsa cevap verin, yoksa da susun.

Kimse kimsenin ahlak bekçisi değil. Adamı hemen ahlaksız ilan ettiniz. Soruyu okudum ortada hakaret yok, aşağılama yok, dünyanın başka yerlerinde uygulanan bir uygulama hakkında soru sormuş sadece.. Soruyu okuyun bir daha, çıplak denize girilebilir mi, bu tür hizmet verilebilir mi, yasak ise yaptırımı nedir, hangi maddede yer alır diye sormuş. Yasaksa yasak, değilse de değil demek neden bu kadar zor. Soru sahibi ben bu suçu nasıl işlerim diye bir şey mi soruyor?

Bir tek sayın Kaan cevap vermiş. Kötü mü yapmış yani şimdi?

Sayın Hüseyin'in mantığını dikkate alacak olursak da forumda sorulan pek çok sorunun sorun olarak alınmaması gerekir. Elbette ki bahsettiği hususlar önemlidir ve önceliklidir ama hiç mi bu tür sorunlar olmayacak. Ayrıca unutulmamalı ki burası sanal bir ortam. Suçladığınız kişi bahsettiğiniz muhtaç çocuklara yardım eden bir kişi de olabilir, nerden biliyorsunuz?

Burası hukuk platformu. Burada her tür hukuki soru sorulabilmeli, cevaplamaksa hukukçulara kalmış. Ama önyargılı olmak ve haksız yere suçlamak, işte o kimsenin hakkı değil.

Soru ve cevapları okuyunca soru sahibine haksızlık yapıldığı fikrine ulaştığım için bu cevabı yazdım. Bunlar elbette kendi düşüncem. Katılmayabilirsiniz. Ama asla kimseyi incitmek gibi bir fikrimin de olmadığını bilmenizi isterim.

Saygıyla..

14-10-2001 00:47:46
Old 27-02-2002, 20:53   #6
Genius Guy

Arkadaşlar ben bu soruyu sorarken benim anlatmak istedimi galiba turkcesi iyi olan iki arkadas anlayabilmis. ben bir turizm yatirimcisiyim ve bana yurtdisindan boyle bir talep geldi. bende bu konuda sadece arastirma yapiyorum. Turist denize ciplak girmek istiyorsa ben bunu temin etmeye calisirim. Turistin de parasini alirim. Ama bu ulkede sordugum bu soruya ahlaksiz cevabi verecek kadar geri kafali insanlar oldukca bu ulke asla kalkinmaz. Kardesim senin karini ciplak denize sokmak gibi bir niyetim yok. Sadece hukuk sinirlari icinde bir soru sordum. Adaba aykiri bir sozum yok. Zina etmek kanunda ayip diye gecmiyorsa cirilciplak kelimeside ayip deildir.Bunu ayip olarak dusunenlere Turkce kurslarina katilmanizi oneririm. Burasi bir hukuk sitesi ise hukuk icinde insan yasami ile ilgili her turlu soru sorulabilnir. Hukuk bir bilimdir ve BILIMDE AYIP YOKTUR.

14-10-2001 16:48:07
Old 27-02-2002, 20:54   #7
aydın

Uluslararası bankacılık ve eğitimcilik kariyeri olan ve "kafa yapısı itibariyla Edirne'den öteye geçmiş bir birey" olarak söyleyebileceğim yalnızca şu : Bir toplumun her alanda ilerlemesindeki en büyük engel , bütün anlamları ile muhafazakarlıktır .
Kafalardaki dogmaların ve önyargıların sorulan soruyu bile anlamayı engellediğini görmek bu toplumun "rönesansını ve reformunu yapmadan" Avrupa Birliği'ne girmesi durumunda ancak vestiyerde yer bulabileceğine olan inancımı güçlendiriyor.(Zorla değil ya , bu siteye girenlerin "ortalama Türk yurttaşlarından daha eğitimli olduğu yönünde bir kanıya sahibim.)
Bilimin , felsefenin , hukukun egemen olacağı bir toplum olamadığımız sürece bırakın çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkmayı , o düzeye "şöyle bir yaklaşmak bile" güzel bir düş olacak .
Son söz ; uzun süre A.B.D. ve İngiltere'de eğitim almış ve kariyer yapmış bir kişi olarak , oralarda da yasaların kamuya açık yerlerde kimsenin "ahlaka aykırı bir davranışta bulunmasına " izin vermediğini , bulunanların cezai yaptırımla karşılaştığını,çıplaklığın yasalarla belirlenmiş mekanlarda yaşanabildiğini , kimi Avrupa ülkelerinde ise bu konuya ilişkin bakış açılarının daha esnek oldugunu söyleyebilirim. İster inanın ister inanmayın A.B.D.'deki muhafazakar eğilim tahminlerin ötesine geçmiştir .
Kimi kişilerin , muhafazakarlığın "her anlamını" iyice anlamasını , bu çerçevede Istanbul'da el ele tutuşabilen türbanlı genç kızlarla delikanlıların Anadolu'nun pek çok yerinde buna kesinlikle cesaret bile edemeyeceği gerçeğinden hareketle İstanbul'daki gençlerin muhafazakarlığı ile Anadolu'nun filanca köşesindeki muhafazakarlığın farklılığını irdelemesini salık veririm . (Bu siteye giren herkesin , bu örnekte muhafazakarlığın hangi anlamını kullandığımı anladığını umuyorum.)
Haremlik - selamlık tatil köylerinin/otellerin bile olduğu bu ülkede "yasalar engellemediği sürece" çıplaklar(nüdistler) için özel mekanların da olması çok mu garip ? Aslolan , her alanda "uçların" olabileceği , ancak çoğunluğun "normal" sınırlar içinde kaldığı bir toplumu içimize sindirmek değil mi ? Zaten bütün sorun da , "normal" için kullanılacak ölçütleri saptarken muhafazakarlık ile "en azından" liberallik arasında bocalamamız galiba . Yaşadığım ülkeler olduklarından , A.B.D. ile İngiltere'nin toplumun genelinde "normali bulduklarını" , "uçtakilere de yaşam hakkını yasalarla verdiklerini" birilerine duyururum .

14-10-2001 21:32:05
Old 27-02-2002, 20:55   #8
Murat

Sayın GUY Bir defa ben sizin karınızı çırılçıplak denize sokacak değilim demişsiniz.Sormak isterim peki kendi karınızımı sokacaksınız.Kimse burada sizin istediğiniz cevabı vermek zorunda değildir.Verilen cevapları da işnize yarayanı alırsınız diğerlerini kaale bile almazsınız.Türkçesi iyi olan arkadaş cümlenizide cahilliğinize bağışlıyorum.Burada cevap veren insanlar sizin yaşınız kadar mürekkep yalamıştır.Haddinizi biliniz.Ve de teşekkür edinizki size cavp verme zahmetine katlanmışlardır.Sayın E.A. kimse kimsenin ahlak bekçisimidir.Evet ahlak bekçisidir.Ben bu ülkede yaşıyorsam bu ülke vatandaşlarının ahlaki ve kültürel değerlerine aykırı olna hususlarda söz hakkına sahibim demektir. Sayın aydın kendinizi övmenize gerek yok.İsterseniz bunlar sizde kalsın.Ayrıca Türkiye Cumhuriyetinde herkesin sizin gibi A.B. sevdalısı olduğunu ve olmak zorunda olduğunu sanmıyorum.Ben hayatımı A.B. standartlarına göre ayarlamak zorunda değilim.

15-10-2001 17:43:46
Old 27-02-2002, 20:56   #9
aydın

Yazık ki kendini tanıtmak ile övmek arasındaki farkı bile göremeyecek noktadasınız saygıdeğer beyefendi . Eger ingilizce biliyorsanız , lütfen A.B.D. ve İngiltere üniversitelerinin bilimsel (bu arada hukuk)amaçlı chat/sohbet odalarına giriniz ki her bir girişte insanların kendilerini neden tanıttıklarını düşünün. Algılamanız zor olacak gibi görünüyor .
Elbette yaşantınızı A.B. standartlarına göre ayarlamak zorunda değilsiniz.Biçeminizden(uslubunuzdan) benimseyebileceğiniz standartlar sezilebiliyor zaten .
Son söz , lütfen ama lütfen Eflatun'un Devlet'ini okuyunuz .

15-10-2001 22:58:27
Old 27-02-2002, 20:57   #10
Huseyin

Sayın Guy; önce tartışma adabını öğrenmelisiniz; Sizin gibi bir kendini bilmez, bizim karılarımıza dil uzatamaz. Kendi karınız için düşünüyorsanız özgürsünüz.
Sizin Turizm yatırımcısı olduğunuz da ya yalan yada Turizm yatırımcısı hayali içindesiniz. Bahsettiğiniz tesis en az 5. milyon ABD Dolarına kurulabilirki; bu kadar yatırımı yapabilecek olanağı olan ve bunu göze alan bir girişimci yanında profosyonel bir hukuk danışmanı istihdam eder. (Bu yasal bir zorunluluktur da.)Ayrıca; böyle bir girişimci; Ülkemizde daha önce benzeri tesislerin açıldığını (Foça-İzmir ve Kuşadası-Aydın) talep yetersizliği nedeniyle çalışamayıp kapatıldığını. Benzeri tesislerin Dünya genelinde de en aza indiğini, bunların müşteri potansiyelinin, yüzer tesislerle gereksinmelerini karşıladıklarını bilir. Siz bunları belki de ilk defa duydunuz. O nedenle Sayın EA nın yanıtından da cesaret alıp; Yatırımcıyım demeniz, Bana inandırıcı gelmedi. Turizm Bakanlığından özel izinle ve koşullarını yerine getirmek kaydıyla böyle bit tesisi açmanız mümkündür.

Uluslararası Bankacılık Eğitim ve kariyerli, Bay Aydın; Benzeri durumdan olmaktan yazınızı okuduktan sonra utandım. Sanırım Siz kariyerinizi; Bencillik alanında yaptınızda, Size Onu Bankacılık diye sattılar. Siz bir Bankacının sahip olması gereken ve mesleki olarak ta çok önemli olan İnsan ilişkilerini bile bilmiyorsunuz. Bu Ülkeyi küçümsemeye, insanlarını hor görmeye hakkınız yok. Buna Edirnenin doğusunda, çokta haklı olarak "Sonradan Görme" denir. Sizde ki ise, sonrada bakma. Belirttiğiniz Ülkelerde, Bankalarda evrak memuru Sizin anlayacağınız tabirle "Office boy/girl" olarak çalışanların, Bu Ülkede bir yerlere getirildiğini sonrada getirildikleri yerleri hortumlayıp, kariyrlerinin başlangıcı ABD ye döndüklerini biliyoruz. Umarım onlardan değilsinizdir.

Özverili insanların hazırladığı ve başka insanlarında bilgi yararlandıı bu sitede daha fazla yer işgal etmemek için; Sizler hakkında yazılabilecek çok şeyi buraya yazmıyorum. İsterseniz mail yazın yanıtlarım. IntProject@e-kolay.net

Sayın Aydın; kibarlığınız nedeniyele Sizi kutluyorum. Beyninize sağlık.

16-10-2001 02:34:56

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi