Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

adi yazılı belgedeki altın alacağı ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-11-2012, 11:49   #1
av_sinems

Varsayılan adi yazılı belgedeki altın alacağı ?

müvekkil nişanlısının babasına adi yazılı belgeyle 15 tane cumhuriyet altını ve 300 TL para veriyor ancak nişanlısının babası parayı ödemiyor ve nişan da bozuluyor.şimdi burada alacak davası açılması mı yoksa adi yazılı belgedeki miktarlara göre icra takibi yapılması mı doğrudur? cevaplarınızı bekliyorum simdiden teşekkür ederim.
Old 05-11-2012, 12:08   #2
yılmazkan

Önce dava açabileceğiniz gibi doğrudan takip de başlatabilirsiniz. Önce takip başlatmanız itiraz gelmesi halinde açacağınız itirazın iptali davasında %40 icra inkar tazminatı alma ihtimalini vardır. İtiraz olmazsa da takip kesinleşeceği için alacağınıza daha hızlı kavuşabilirsiniz. Elinizde belgeniz olduğundan önce takip başlatın.
Old 05-11-2012, 12:37   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
av_sinems

Üye

Yer: Uşak

adi yazılı belgedeki altın alacağı ?

Alıntı:
Yazan yılmazkan
Önce dava açabileceğiniz gibi doğrudan takip de başlatabilirsiniz. Önce takip başlatmanız itiraz gelmesi halinde açacağınız itirazın iptali davasında %40 icra inkar tazminatı alma ihtimalini vardır. İtiraz olmazsa da takip kesinleşeceği için alacağınıza daha hızlı kavuşabilirsiniz. Elinizde belgeniz olduğundan önce takip başlatın.

Altın için ilamsız takip yapılamaz. İlamsız takibin konusu "para" veya "teminat" alacağı ile sınırlıdır. (İİK.42)

Altın alacağı için önce dava açıp, sonra ilamlı takip yapılması gerekir.
Old 06-11-2012, 08:43   #4
babamali

sarraflar odasına dilekçe ile başvurarak cumhuriyet altının fiyatının ne olduğunun belirtilmesi için dilekçe ile başvurun.
bununla birlikte ilamsız takip yapabilirsiniz.
Old 06-11-2012, 08:50   #5
y.can_hukuk

Alıntı:
Yazan yılmazkan

merhaba

Sayın Yılmazkan'a katılmakla birlikte %40'lık icra inkar tazminatı konusunda katılmamaktayım.

%40 icra inkar tazminatı İİK kanunda yapılan değişiklikle %20 olarak düzenlenmiştir.
Old 06-11-2012, 09:16   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan babamali
sarraflar odasına dilekçe ile başvurarak cumhuriyet altının fiyatının ne olduğunun belirtilmesi için dilekçe ile başvurun.
bununla birlikte ilamsız takip yapabilirsiniz.

Altın olarak ilamsız takip yapılamayacağı kanundan açıkça anlaşılıyor.

Altın karşılığı tutar üzerinden ve yine mutlaka "para alacağı" olarak takip yapılabilir, o ayrı mesele, bakınız aşağıdaki linkte benzer konu var:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=51545
Old 06-11-2012, 09:18   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

T.C. YARGITAY
12.Hukuk Dairesi

Esas: 1999/11073
Karar: 1999/14219
Karar Tarihi: 15.11.1999

ÖZET: Altın para herhangi bir mal hükmünde olup, muayyen bir bedel olarak kabulü mümkün değildir. Merciin altın para dışında tespit edilen altın miktarının geçerli sayılacağı düşüncesi de yasaya uygun değildir. Takip konusu senet bedeli <100 gr. Altın> olarak tespit edilmekle açıklanan kuralın dışında tutulamaz. Altının 22, 18, 14, 24 gibi ayarlar taşınması ve yazılı bedelin hangi ayarda tahsili gerektiği dahi muhakemeye muhtaçtır. Senet bedelinin altın para veya belli gramda altın olarak düzenlenmesi halinde dahi Bono vasfı bulunmadığından takibin iptaline isabetsizdir denmesi gerekirken aksine düşüncelerle yazılı şekilde istemin reddi isabetsizdir.

(6762 S. K. m. 688) (2004 S. K. m. 170/A)

Mahalli mahkemesinden verilen kararının müddeti içinde temyizen tetkiki borçlu vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye 04.08.1999 tarihinde gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:

TTK. nun 688/2. madde hükmü gereği bir senedin bono sayılabilmesi için kayıtsız şartsız muayyen bir bedeli ödeme kaydını ihtiva etmesi gerekir. Merci kararında da yer verilen 28.07.1941 tarih ve 32/28 sayılı İçtihadı Birleştirme Kararında da açıklandığı gibi altın para herhangi bir mal hükmünde olup, muayyen bir bedel olarak kabulü mümkün değildir. Merciin altın para dışında tespit edilen altın miktarının geçerli sayılacağı düşüncesi de yasaya uygun değildir. Takip konusu senet bedeli <100 gr. Altın> olarak tespit edilmekle açıklanan kuralın dışında tutulamaz. Altının 22, 18, 14, 24 gibi ayarlar taşınması ve yazılı bedelin hangi ayarda tahsili gerektiği dahi muhakemeye muhtaçtır. Senet bedelinin altın para veya belli gramda altın olarak düzenlenmesi halinde dahi 688/2 madde koşullarını taşımayacağı cihetle bono vasfı bulunmadığından İİK. nun 170/a madde hükmü gereğince takibin iptaline isabetsizdir denmesi gerekirken aksine düşüncelerle yazılı şekilde istemin reddi isabetsizdir.

Sonuç: Borçlu vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile merci kararının yukarıda açıklanan nedenle İKK. nun. 366. ve HUMK. nun 428. maddeleri uyarınca BOZULMASINA, 15.11.1999 gününde oybirliği ile karar verildi ()
Old 06-11-2012, 10:48   #8
üye7160

borç miktarı kısmında 200 gr altın yazılı bir bonoyu,tedavül gününde ki altın kuru ile hesaplayıp,para miktarını tespit ettikten sonra takibe koymuştum.dosyaya da tedavül gününde ki Merkez Bankası altın kuru listesini eklemiş takip açıklamalarına da döviz çevirisi gibi altın kuru= ... TL. 200 gr altın= ..... TL. diye açıklama yazmış ve kambiyo takibi yapmıştım.Olayda da aynı mantıkla altını TL. ye çevirip ilamsız takip konusu yapılabileceğini düşünüyorum.
Old 06-11-2012, 10:54   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan YILDIZ HUKUK
borç miktarı kısmında 200 gr altın yazılı bir bonoyu,tedavül gününde ki altın kuru ile hesaplayıp,para miktarını tespit ettikten sonra takibe koymuştum.dosyaya da tedavül gününde ki Merkez Bankası altın kuru listesini eklemiş takip açıklamalarına da döviz çevirisi gibi altın kuru= ... TL. 200 gr altın= ..... TL. diye açıklama yazmış ve kambiyo takibi yapmıştım.Olayda da aynı mantıkla altını TL. ye çevirip ilamsız takip konusu yapılabileceğini düşünüyorum.

Para alacağı olarak koydunuz değil mi?
Old 06-11-2012, 10:58   #10
üye7160

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Para alacağı olarak koydunuz değil mi?

Sayın Dikici,yukarıda da izah ettiğim gibi altını kur üzerinden Türk Lirasına çevirip para alacağı olarak kambiyo takibi yaptım.Adi yazılı belgede ki altın alacağının da ,tedavül gününde ki kur üzerinden hesaplanıp ilamsız takip konusu edilebileceğini sanıyorum.
Old 06-11-2012, 11:15   #11
babamali

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Altın olarak ilamsız takip yapılamayacağı kanundan açıkça anlaşılıyor.

Altın karşılığı tutar üzerinden ve yine mutlaka "para alacağı" olarak takip yapılabilir, o ayrı mesele, bakınız aşağıdaki linkte benzer konu var:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=51545

üstadım 1 cumhuriyet altının parasal değeri öğrenilerek 15 cumhuriyet altının para olarak takibe konulacak.doğrudan altın para alacağı şeklinde değil.
Old 06-11-2012, 11:20   #12
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan babamali
üstadım 1 cumhuriyet altının parasal değeri öğrenilerek 15 cumhuriyet altının para olarak takibe konulacak.doğrudan altın para alacağı şeklinde değil.

Evet, o şekilde para alacağı olarak ilamsız takip yapılabilir.
Old 06-11-2012, 11:23   #13
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan YILDIZ HUKUK
Sayın Dikici,yukarıda da izah ettiğim gibi altını kur üzerinden Türk Lirasına çevirip para alacağı olarak kambiyo takibi yaptım.Adi yazılı belgede ki altın alacağının da ,tedavül gününde ki kur üzerinden hesaplanıp ilamsız takip konusu edilebileceğini sanıyorum.

Ancak yukarıda eklediğim Yargıtay kararından da anlaşılacağı üzere, bonoda kayıtsız şartsız borç ikrarı zorunlu bir unsur. Dolayısıyla sadece altın olarak belirtilen bono için, (parasal değer yazsanız bile) kambiyo takibi bence mümkün olmaz. Siz başarmışsınız tebrikler, ama sanıyorum takibi, Yargıtay incelemesi olmadan neticelendirmiş olmalısınız.

İlamsız takip yönünden; para alacağına dönüştüürp, para alacağı için ilamsız takip yapılacağından kuşku yok.
Old 12-10-2017, 14:50   #14
avsulesahin

Konunun üzerinden epeyce geçmiş ancak danışmak istediğim bir husus umarım gözlerden kaçmaz ve yanıt bulabilirim. Müvekkil aleyhine adi senetteki altın alacaklarına dayanarak Türk parası karşılığı ve en son altın alınan tarihten takip tarihine kadar işlemiş yasal faiziyle takip yapılmış. Altın aynına değil Türk parası karşılığına dayandığı için ilamsız takibe konu olabiliyor. Ancak hem takip tarihindeki kur üzerinden Türk parasına çevrilerek aradaki neredeyse 10 yıllık kur farkının ve yine belirlenen bu rakama yine neredeyse 10 yıllık yasal faiz uygulatılmasının karşısında nasıl bir yol izlemeliyiz? İtiraz süreleri kaçırılmış. İcra mahkemesine süresiz şikayette bulunabilir miyiz ve yasal dayanağımız ne olmalı? Aynı olay yabancı para alacaklarında olsa süresiz şikayete gidebiliyoruz ancak altın alacaklarında kıyasen uygulanabileceğine dair bir ifadeye de maalesef rastlamadım. Öte taraftan takip talebinde ve ödeme emrinde kurun hangi tarihe ait olduğu da belirtilmemiş. Muhtemelen takip tarihi olduğunu idrak edebiliyoruz ama resmi herhangi bir mercinin o tarihe dair kur karşılığını gösterir belge olmadığı gibi alış fiyatı mı satış fiyatı mı meçhul. Şimdiden görüşleriniz ve yardımlarınız için teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi