Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Vekilin icra takibi başlatmadan borçluyu arayarak masraf talep etmesi

Yanıt
Old 12-10-2017, 11:02   #1
joy

Varsayılan Vekilin icra takibi başlatmadan borçluyu arayarak masraf talep etmesi

Dün beni çok üzen bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Sürekli olarak avukatların neden hak ettikleri saygınlığı elde edemediklerini düşünüyordum, öğrenmiş oldum.

Bir müvekkilim aradı, halı firmasından senetle halı aldığını ay ay taksitleri ödediğini, bu arada firmanın el değiştirerek aynı yerde farklı isimle faaliyete devam ettiğini söyledi. Geçtiğimiz ay ödeme yapmamış toplamda da 400 TL gibi bir borcu kalmış.

Borcun tamamını kapatmaya gittiğinde ise firma parayı almamış, avukata devrettiklerini onunla görüşmesini söylemiş. Buraya kadar sıkıntı yok. Firma el değiştirmiş eski firma gibi esnek davranmak zorunda değil, muaccel olmuş borç için takip başlatabilir.

Müvekkil Çanakkale'de meslektaş İstanbul'da. Müvekkil firma vekili ile görüşüyor, vekil 400 TL bakiye kaldığını ancak dosya masrafları ile 1200 TL ödemesi gerektiğini icra takibi başlatılırsa borcun 3200 TL ye çıkacağını söylüyor. müvekkil beni arayıp durumu söyledi. açıkçası ben kendisinin meslektaşımızın anlattıklarını doğru anlamamış olabileceğini tebligat almışken saklamaya çalıştığını düşündüm Meslektaşımı kendim aradım.

Müvekilin durumu izah edemediğini başka bir 3. alacaklı firmadan bahsettiğini ödenecek tutarları da kafamda oturtamadığımı söyleyip yardım istedim. Takip varsa da yoksa da ödemeyi yapacağımızı söyledim.

Konuşma uzadıkça gerçekten icra takibi açılmadığını 800 TL masrafı gerçekten de takip açmaksızın kendileri için istediklerini anlamaya başladım. Benden vekaletname istediler ben de kendilerinin telefonla borçluları bu şekilde arayıp kendi ibanlarına fazla ödeme yapmaya zorlarken ne gibi bilgiler ve belgeler gösterdiklerini sordum. Prensiplerimiz(!) bu şekilde dediler.
Sabah 9:00 da Vekaletnameyi gönderdim müvekkile bildirdikleri borca ilişkin bilgi belgeleri rica ettim, çünkü senet cirolanmış falan falan.
Gelmedi tabi ki, saatler geçti aradım ödeme yapacağız haber bekliyoruz dedim, evet dedi yine aynı dosya masrafını zaten takip çıktısı 780 kusur TL ödemesi gereken 1200 diyor. Takip yapmadık derken birden takip yapıldıya döndü iş, Daha iyi en azından neymişne değilmiş görürüz fakat müvekkilin e devlet ekranı açık sürekli yeniliypruz sayfayı ve açılmış icra takibi yok. Meslektaş telefonda Hayır açtık diyince, o zaman dosya bilgilerini rica edeyim dedim. Bakayım dedi Uyap açılmıyor bekletcem, durun ben sizi ararım şimdi kapatıyorum dedi. Bekle bekle dönmüyor. Ben Uyapa giriyorum çatır çatır çalışıyor E-devlet ekran görüntüsünü mail attım. Cevap yok. Aradım. birkaç dk daha maile bakayım fln dedikten sonra dedim ki meslektaşım bu arada takip açmaya çalışıyorsunuz farkındayım ama ayıp oluyor.
O arada çat diye dosya numarasını verdi kendisi, tarih nedir dedim bugün açtık dedi e devlet ekranını yeniledik, takip numarası sayfamıza düştü Tabi ben o ara açıldığını anladığım için kızdım söylendim, mesleğin yüz karası olduklarını da söyledim, saklamayacağım.

Ben bu olayda birkaç şeye çok kızdım.

Elinizde senet de yetki de var icra takibi başlatmamaktaki ısrar niye,

Ha çok iyi niyetlisiniz borçluyu arayarak bak icra takibi başlatırsak bu kdr daha fazla ödeme yapacaksın diyorsunuz da; takip çıktısında fazla masrafı açmadığınız takip için ne diye istiyorsunuz?

Meslektaşımızın 2 yıllık tecrübesi olduğu düşünüldüğünde 2 yıl içinde bu davranışları nasıl öğrendiğini çok merak ettim.
Ben de 10 yıllık meslek hayatımda ilk defa meslektaşım tarafından telefon başında aptal yerine kondum.

Size yazmak istedim çünkü belki başka bir bakış açısıyla yanlış düşündüğümü, ortada üzülmemi gerektirecek bir davranış olmadığını gösterirsiniz de ben de rahatlamış olurum.
Old 13-10-2017, 23:07   #2
Armedangel

Ben çevremde karşılaştığım bu tip konularda özellikle toplu dosya takibi yapan ve telefon vs ile insanları çok rahatsız eden, saygı sınırlarını fazlası ile aşan tabiri caizse şark kurnazlığı peşindeki büroları baroya şikayet edilmeleri konusunda ısrarcı oluyorum. Baro bu tip konularda hassas davranıyor. tabiki takdir sizindir. üzücü bir olay bir çoğuda büro sahibinin bilgisi dışında primle çalışan takip elemanlarının marifeti ama avukatın sorumluluğunu ortadan kaldırmıyor tabiki.
Old 16-10-2017, 09:33   #3
joy

Ben de sizinle aynı fikirdeyim ve şikayet etmeyi düşünüyorum ancak elimdeki mail kayıtları yeterli olur mu şikayetimi desteklemeye bilemedim açıkçası. Yine de baroyla görüşeceğim sanırım...
Old 16-10-2017, 10:49   #4
Armedangel

Alıntı:
Yazan joy
Ben de sizinle aynı fikirdeyim ve şikayet etmeyi düşünüyorum ancak elimdeki mail kayıtları yeterli olur mu şikayetimi desteklemeye bilemedim açıkçası. Yine de baroyla görüşeceğim sanırım...

büyük olasılıkla yeterli olacaktır.. hem yeterli olmaması durumunda kaybedeceğiniz bir şey yok.. en azından baronun kaydına girer..
Old 18-10-2017, 14:27   #5
butlanyazar

Ben daha yeni mezun oldum ve gördüğüm kadarıyla piyasada neredeyse bütün avukatlar bu tarzda çalışıyor. Ayrıca kendi icra dosyamda da bana böyle bir tehdit (!) geldi. Avukatlık mesleğinin itibarı daha işlere başlamadan benim gözümde düştü. Avukatlara yalancı dolancı diyen Halkı daha iyi anlıyorum artık. Mesleğin itibarını meslektaşlar düşürüyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi