Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ALMANYA - Boşandım Alman hükümeti çocukların ihtiyaçlarını karşılamaya devam eder mi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-07-2010, 21:51   #1
Konuk

Mutsuz ALMANYA - Boşandım Alman hükümeti çocukların ihtiyaçlarını karşılamaya devam eder mi?

Almanya'da oturuyorum. Eşimden boşandım 2 çocuğum var. Türkiye'ye dönmek istiyorum. Fakat boşandığım eşim kendisini çalışmıyor gösterdiği için çocukların nafakasınıda alamıyorum. Almanya hükümeti ihtiyaçlarımızı karşılıyor.
Ben Türkiye'ye ailemin yanına dönmek istiyorum.Türkiye'ye döndüğümde alman hükümeti çocukların ihtiyaçlarını karşılar mı? veya çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılayacak belli bir bedeli nasıl temin edebilirim?
Old 25-07-2010, 19:19   #2
Gemici

Sayın Konuk,

Almanya, sosyal devlet ilkesine bağlı olarak, geçimini sağlayabilecek durumda olmayan vatandaşlarına, sosyal yardım çerçevesinde yardımda bulunur. Bu yardımdan Almanya'da ikamet eden yabancı ülke vatandaşları'da faydalanabilir. Yabancı ülke vatandaşlarının faydalanabilmeleri ya Alman yasaları çerçevesinde, ya da karşılıklılık esasına göre olur. Sırf soayal haklardan faydalanmak için Almanya'ya gelen yabancı ülke vatandaşları oturma müsaadesi alamaz ve sınır dışı edilir.

Hem Alman vatandaşlarının hem de yabancı ülke vatandaşlarının, sosyal almalarının/alabilmelerinin en başta gelen koşulu Almanya'da ikamet etme koşuludur.

Almanya dışında ikamet eden Alman vatandaşları ancak:

hukuki sebeplerden dolayı Almanya'ya geri dönme olanakları olmayan çocuklarının eğitim ve bakımı için ve

uzun süre hastahanede veya bakım yerinde yatma durumunda, ve bakıma muhtaç olma durumunda Alman devletinden sosyal yardım alabilirler.

Bundan çıkan sonu:
Yabancı bir ülkede oturan kendi vatandaşına bile ancak zor durumlarda yardım eden Almanya, yabancı ülke vatandaşlarına SOSYAL YARDIMDA BULUNMAZ, eğer bu kişiler Almanya'da ikamet etmiyorsa.
Sonuç: Türkiye'ye döndüğünüzde, Alman devleti size ve çocuklarınıza verilen yardımı keser.

Eşinizin kazancı olmasa bile, nafaka ödeme yükümlülüğnden kurtulması biraz zor; Ama bu nafaka ödeme yükümlülüğü sadece kağıt üzerinde kalır, çünkü ya nafaka ödeme sınırının altında bir kazancı vardır, ya da büyük bir ihtimalle kendi geçimini bile sosyal yardım alarak karşılıyordur. Bur durumdaki bir kişiden, cebri icra yolu ile bile olsa, nafaka alamasınız.
Devlet, çocuklar 12 yaşına gelinceye kadar, babalarından alınamıyan nafaka yerine bir nafaka yardımında bulunur.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi