Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

İzinsiz organ alımı

Yanıt
Old 18-05-2015, 23:07   #1
Konuk

Kitap İzinsiz organ alımı

İyi günler sorum haberim olmadan alınan yumurtalık ve tüpüm hakkında. Yeniden çocuk düşündüğümüz için bir doktora giderek muayene olmak istedim. Muayenemde bana sağ yumurtalığımın Ultrasonda görünmedeği için bi dizi test ve tahlil rötgen yaptılar sonunda sağ tarafımda yumurtalığımın olmadığı söylendi. Ben daha önce doğum yaptım ve defalarca doktora gittim bunun imkansız olduğunu söyledim (bu arada başka doktorada gittim) en sonun da bana laproskopi yöntemi ile ameliyat yapıldı ve laproskopide sağ tarafımda bir operasyon yapıldığını cerrahi yöntemle tüpümün alındığını söylediler. Yumurtalığımda yok bu arada. Ben 2012 yılında A.da ikamet ederken dış gebelik şüphesi ile özel bi hastanede tedavi gördüm ve doktorum tarafından dış gebeliği sonlandırmak için orda laproskopi oldum. O ameleyattan sonra hiç bir operasyon geçirmedim taki bu olayı öğrendiğim operasyona kadar. A.da geçirdiğim operasyonda doktorum bana hiç bi şekilde tüpümü veya yumurtalığımı aldığını söylemedi sadece tüpteki dış gebeliğe neden olan tıkanıklığı açtığını söyledi. 3 Yıl sonra öğrendim ki izinsiz olarak organım alınmış. Amelayatta neler yaptığını kesinlikle bana söylemedi. Ameleyata girerken bana ve eşime bi kaç belge imzalattılar. Ben bu durumda nasıl bi yol izlemeliyim doktora dava açmak istiyorum maddi ve manevi şekilde. TEK TÜPÜMDE tıkalı normal yollardan çocuk sahibide olamıyorum. ilginize teşekkürler cevabıınızı bekliyorum. NOT: Ameliyat raporum elimde var
Old 20-05-2015, 10:57   #2
Av.Tuğba Elmas

Sayın Konuk;
Doktorunuz tarafından size uygulanan operasyon ve operasyon sonrasındaki tedavinin niteliği ve içeriği hakkında tarafınızda operasyon öncesinde "aydınlatılmış onam" alınması gerekmektedir. Siz yapılan operasyonun yumurtalık tüplerinizdeki tıkanıklığın giderilmesi yönünde olduğunu söylemektesiniz. Ancak operasyon sonunda yumurtalıklarınızın tamamen alındığını ve bu konu hakkında bilgi sahibi olmadığınızı iddia etmektesiniz. Bu kapsamda doktorunuz tarafından yapılan operasyon, tedavi ve sonuçları hakkında operasyon öncesi ve sonrasında tarafınıza ayrıntılı ve açıklayıcı bilgi verilmediği ortaya çıkmaktadır. Bu kapsamda operasyonu yapan doktorun ihmali ve tarafınızın operasyonun niteliği hakkında bilgilendirilmemesi nedeniyle maddi ve manevi tazminat isteme hakkınız mevcuttur.Öncelikle tüm tıbbi dosyalarınızın bir örneğini hasta hakları yönetmeliği 16 madde kapsamında talep ederek incelenmesi ve sonuca göre karar oluşturulması uygun olacaktır. Herhangi bir hak kaybı yaşamamak için lütfen bir avukattan hukuki yardım alınız. İyi günler ...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi