Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Hakkında Yazışmalar [Arşiv] Siteyle ilgili arşivlenmiş eski sohbet ve tartışmalar ile teknik yardım içeren mesajlar. (Bu alanda arşiv ve bilgilendirme için olup, yeni mesaj ve yeni yanıtlara kapalıdır)

Forum Yöneticilerini Kim Seçer Dışarıdan Bir Üye Yönetici Olabilirmi?

Yanıt
Old 17-03-2002, 13:14   #1
ismailkiran

Varsayılan Forum Yöneticilerini Kim Seçer Dışarıdan Bir Üye Yönetici Olabilirmi?

Merhaba.Tüm arkadaşlara selamlar.Aranıza katılmanın mutluğunu yaşamaktayım.Çünkü bir insanın kendi çevresinde olması kadar güzel bir duygu olamaz.Sorumu yanıtlarsanız sevinirim.Hepinize yaşamınızda mutluluklar ve başarılar dilerim.
Old 28-03-2002, 17:28   #2
Admin

Sayın Kıran,

Profesyonel değil, amatör çalışan ve ticari bir amaç gütmeyen yerli-yabancı tüm internet sitelerinde (hukuk sitesi demiyorum, tüm siteleri kastediyorum) forum alanlarının kontrolünün sağlanması, yeni üyelerin forumdan kaynaklanan teknik sorunlarının çözülmesi ve onların foruma alışma süreçlerine yardımcı olunması Moderatör, Sysop ya da Forum Yöneticisi olarak adlandırılan gönüllü forum üyeleri tarafından yapılır.

Tüm bu sitelerde forum yöneticilerinin seçiminde şu ortak kriterlerin dikkate alındığını söylemek yanlış olmaz:

Yönetici adayı,

1- Forumun "aktif" bir katılımcısıdır ve forumda oldukça faal olarak yazışmaktadır.

2- Forumda göreceli olarak uzun süredir yazışan tecrübeli bir kullanıcıdır, foruma ilgisinin geçici değil, kalıcı olduğu konusunda güven telkin etmektedir.

3- Forumun ilgili olduğu alanda uzmandır. (Örneğin bir hukuk forumu ise yönetici hukukçudur)

4- Forum kurallarını çok iyi bilmektedir ve kurallara uygun yazışma konusunda çok hassastır.

5- İnternet konusunda "orta/iyi", forumun teknik özellikleri konusunda "iyi/çok iyi" düzeyde bilgi sahibidir ve forumla ilgili yardım isteyen mesajlara yanıt verebilecek teknik bilgiye sahiptir.

6- Site üyeleri forum yöneticilerini ve onların görüşlerini genellikle "şahsi" olarak değerlendirmezler ve söyledikleri her sözü "sitenin resmi görüşü" olarak değerlendirirler. Bu nedenle yönetici ılımlı, soğukkanlı, sakin ve "dikkatli mesaj yazan" bir üyedir.

7- Forumu çok iyi tanır, teammüllerini çok iyi bilir.

8- Diğer forum yöneticilerinin üslubu ve yönetim tarzını bilir ve forumun genel yönetimine uyum sağlar.

9- Diğer üyelere yardımcı olmak konusunda istekli ve heveslidir.

10- Foruma ayıracak zamanı ve sabrı vardır.

11- Yöneticilik yapma konusunda gönüllü ve isteklidir.

İnternet forumlarda bu özelliklere sahip forum üyelerine zaman içinde "forum yöneticiliği" teklif edilir ve kendileri de bu konuda isteklilerse, forumda yönetici olurlar. Yukarıda yazdığım kriterler internet forum yöneticilerinin seçimiyle ilgili genel nitelikte kriterlerdi, ancak Türk Hukuk Sitesi içinde de -tüm sitelerde olduğu gibi- forum yöneticilerin seçiminde bu kriterlere dikkat edilmektedir.

Türk Hukuk Sitesinin şu anda yazıştığınız forum alanları yeniyse de, aslında sitemiz içinde uzun zamandır bir hukuk forumumuz mevcuttu (hatta bu forum internetin ilk Türk Hukuku forumudur). Eski forumumuz içinde forumda sıkça yazışan Değerli Meslektaşlarımıza zaman içinde forum yöneticiliği olmaları teklifinde bulundum ve onlar da beni kırmayarak forumumuza değerli zamanlarını ayırarak yöneticilik yapmaya başladılar. Yeni forumumuzda da aramıza bir iki meslektaşımızın da katılımıyla genel olarak bu eski yönetici arkadaşlarımız yöneticilik yapmaya devam ediyorlar.

Forumumuz büyüdükçe ve yöneticilik yapma konusunda da istekli meslektaşlarımız çıktıkça, yukarıda kriterlere de mümkün olduğunca dikkat ederek yönetici arkadaşlarımızın sayısı da zaman içinde artacaktır diye umuyorum.

Sorunuzu yanıtlayabildiğimi umarım..

Saygılarımla,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama

Forum Listesi