Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Hasta sahibi sorumluluğu

Konuyu Kilitleyin
Old 26-02-2010, 17:02   #1
Konuk

Varsayılan Hasta sahibi sorumluluğu

Merhaba,
Seksen yaşındaki babamı bir devlet hastanesinin dahiliye polikliniğine götürdüm. Doktor muayene etti bazı tetkikler istedi. Sonuçları görünce, hastadan ayırıcı tanı için bir de Akciğer tomografisi çekilmeli dedi. Ben hastamı yatırın, sonra ne yapılacaksa yapılır dedim. Doktor başka bölümü de ilgilendirebilir, onun için tomografi çekilmeli dedi. O sırada babamı eve götürmüştüm.
Doktorun istediği tetkiki yaptırmadık. Ancak aynı günün akşamı babam çok rahatsızlandı. Acile götürdük. Babam şu anda yoğun bakımda yatıyor. Doktorun istediği tetkiki gün içinde yaptırmadığım için suçlanabilirmiyim? Bir tanıdığım bana, hasta veya hasta sahibinin hakları yanında görev ve sorumluluklarının da olduğunu söyledi. Bu durumu tanımlayan bir yasa varmıdır?
Old 27-02-2010, 15:11   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Babanızı hastaneye götürdüğünüzde acil bir durum varsa hastaneye yatırılması ve gerekli tetkiklerin beklenmeden acilen sizin onayınızın dahi olması beklenmeden yapılması gerekirdi.

Hekim bu zorunluluğu duymamış ve hastayı eve göndermiştir.
Babanız kısıtlanmış ve siz yasal temsilci olarak tayin edilen kişi değilseniz ,ayrıca hekim tarafından mutlaka yapılması gerekli diye görevlendirilmemişseniz,sadece Akciğer tomografisi tetkikini yaptırmadığınızdan dolayı yasal olarak suçlanmanızın mümkün olmadığını düşünüyorum.

Babanız yaşı itibarı ile her zaman sağlık sorunları yaşaması muhtemel bir dönemdedir.Tomografi çekimi sırasında dahi sorun yaşayabilir.

Kısacası kişisel olarak hukuken sorumluluğunuz olduğunu düşünmüyorum.

Geçmiş olsun.
Old 27-02-2010, 23:55   #3
Av.M_K

Sn.Katılımcı,
Bu konuya ilişkin sağlık bakanlığının çıkardığı hasta hakları yönetmeliği bulunmaktadır.Bu yönetmelik ve diğer mevzuat sayın meslektaşı destekler niteliktedir.

Saygılar..
Old 28-02-2010, 17:15   #4
Konuk

Varsayılan Hasta sahibi sorumluluğu

Sorumla ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Bir küçük düzeltme yapmak istiyorum. Hastamı eve doktor göndermemişti. Biz ailece buna karar vermiştik. Tomografi neticesi de 1 saat içinde alınabilecek bir durumdaymış. Yani doktor poliklinikte bu tetkiki istediğinde babamı hemen merkeze götürseydik, sonucunu gün içinde alıp doktora görünebilirmişiz. Babam akli melekeleri yerinde bir insan olduğundan, onun yerine karar verici durumda değildim. Eve götürmeyi biraz da onun ısrarıyla yaptık. Tetkiki yaptırmayacağımızı doktora söylememiştik.
Bu son durum karşısında düşüncenizde bir değişiklik olurmu?
Tekrar teşekkürler.
Old 28-02-2010, 21:15   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Babanız tedaviyi/müdahale/test'i kabul etme ve reddetme hakkına sahiptir.Bu nedenle bu tetkiki yaptırıp yaptırma karar yetkisi de babanıza ait bulunmaktadır.

Burada önemli olan konu bu testin yapılmaması sebebi ile babanızın sağlığında ortaya çıkan olumsuzluktan hekimin sorumlu tutulamayacağıdır.

Hasta yakını olarak sorumlu tutulmanız bence hala mümkün değildir.Kararı babanız vermiştir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi