Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kitap Kitap İncelemeleri, tavsiyeleri, yazarlar ve kitaplara ilişkin sohbetler. (Bu forum hukukla ilgili OLMAYAN kitaplara yönelik olup, siyasi ve dini içerikli kitaplar konu dışıdır.)

En Son Okuduğunuz Kitap?

Yanıt
Old 21-10-2019, 14:58   #721
Av.Duygu Işık Behrem

Ufuk Hanım'ın çağrısına istinaden, son dönem okuduklarımla ilgili paylaşımda bulunmak istedim ;

1- Kişisel gelişim kitaplarından hiç hoşlanmayan bir insan olarak Storytel'i deneyimlemek adına, hiç tarzım da olmayan, bana göre okumaya değmeyecek kategorisinde olan "Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı'nı "dinledim".

Ütü yaparken, mutfak toplarken vakit kazanmak ve yaptığım işi de unutmak adına Storytel'i bu tür kitaplar için ve bu tip kitaplarla sınırlı olmak kaydı ile kullanabileceğime karar verdim. (Roman, hikaye, şiir türü eserler bir sesle kısıtlanmamalı, kendi zihnimizin türlü seslerinde özgürce salınarak okunmalı.)

Kitap, tam da tahmin ettiğim üzere okuması gereksiz bir kitap. Dinlemesi çerez gibi. Bana ne kattı? Galiba hiçbir şey.

2- Salman Rushdie- Geceyarısı Çocukları

Karakter bombardımanı... Kitabın 704 sayfa olduğunu da düşününce sonlara doğru biraz yorucu olabiliyor. İsimler çok fazla, kalabalık karakterli kitaplar okumayı sevmiyorsanız uzak durmalısınız. Aslında çok değerli ve ödüllü de bir eser, dil çok güzel fakat gerçekten sakin kafa ile okumak gerekiyor. Hint mitolojisinden öğeler içeriyor dolayısıyla Hint mitolojisine hakim olsaydım, eminim kitaptan çok daha fazla zevk alabilirdim. Doğaüstü öğeler de mevcut.

3- Tezer Özlü - Çocukluğun Soğuk Geceleri

Beni öldürdü, bunalımlara sürükledi, depresyona girmediğime şükür. Dili güzel fakat kitap genel itibari ile çok karanlık...

4- Pınar Kür - Yarın Yarın

Bu kadar Türk Filmi tadında başlayan bir kitap ne oldu da hangi aşamada bu kadar keyifli bir okumaya dönüştü anlamadım.
Kitabı iki bölüme ayırabilirim; Birinci bölüm bir Yeşilçam filmi tadında başlayıp insanı sıkıyor, ikinci bölümde ise sosyolojik ve politik sorgulamalar, karakter çözümlemeleri ile keyifli bir hal alıyor.

Olumsuz geri bildirimlerim;

- Politik konuların kurgusu biraz havada kalmış.
- İlk bölümde o denli bir Yeşilçam havası yaratılmasa daha iyi olurmuş.

5- Nikos Kazantzakis - Zorba

Okunması gereken kitaplardan. Filmini de izleyeceğim, kitabı okumayı bekliyordum.
Old 31-10-2019, 14:56   #722
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık Behrem
Ufuk Hanım'ın çağrısına istinaden, son dönem okuduklarımla ilgili paylaşımda bulunmak istedim ;

1- Kişisel gelişim kitaplarından hiç hoşlanmayan bir insan olarak Storytel'i deneyimlemek adına, hiç tarzım da olmayan, bana göre okumaya değmeyecek kategorisinde olan "Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı'nı "dinledim".

Ütü yaparken, mutfak toplarken vakit kazanmak ve yaptığım işi de unutmak adına Storytel'i bu tür kitaplar için ve bu tip kitaplarla sınırlı olmak kaydı ile kullanabileceğime karar verdim. (Roman, hikaye, şiir türü eserler bir sesle kısıtlanmamalı, kendi zihnimizin türlü seslerinde özgürce salınarak okunmalı.)

Kitap, tam da tahmin ettiğim üzere okuması gereksiz bir kitap. Dinlemesi çerez gibi. Bana ne kattı? Galiba hiçbir şey.

Kişisel gelişim kitaplarına ben de gıcık oluyorum. Herkes nöropsikoloji uzmanı sosyal bilişimci mübarek..
Old 13-11-2019, 08:14   #723
Av.Duygu Işık Behrem

Bir süredir bayılarak okuduğum bir kitap var, aslında çok eski bir kitap ama söyledikleri, anlattıkları nice yıllara ışık tutacak nitelikte.

Server Tanilli - Yaratıcı Aklın Sentezi (Felsefeye Giriş)

Sindirebilmek için sürekli başa dönerek, notlar alarak, işaretlemeler yaparak okuyorum; bunu yapma sebebim aynı zamanda kitabın güzelliği, zihin açıcılığı.

"Felsefe" okuma fikri kimilerini korkutabilir fakat bu kadar derin bir mevzu ancak bu kadar kolay okunabilir bir dil ile ve bu kadar anlaşılabilir yazılabilirdi.

Server Tanilli, bizlere çok değerli bir külliyat bırakarak 2011 yılında aramızdan ayrıldı. Maalesef ben kitapları ile çok geç tanıştım.

Bu vesile ile kendisini saygı ile anıyorum.
Old 13-11-2019, 10:42   #724
Av.Ufuk Bozoğlu

Aşkımız Eski Bir Roman / Ahmet Ümit

Komiser Nevzat en azından tanıdığım, dürüstlüğünü, iyiniyetini bildiğim bir adam...O'nu okumak da değerli.

Saygılarımla,
Old 24-01-2020, 07:50   #725
Av.Duygu Işık Behrem

Melisa Kesmez - Nohut Oda

Bayıldım, içim ısındı, uzun zamandır okuduğum en keyifli ve hüzünlü kitaptı. Melisa Kesmez, okunmaya devam edilecek yazarlar arasına alındı...

Peyami Safa-Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

Edebiyat sever bir hukukçu olduğumdan mıdır nedir, dili, yeni öğrendiğim -ama bir çoğunu unuttuğum- kelimeler beni mutlu etti. Gerçi kitap oldukça acıklı ve Türk Filmi tadında ama ben, hayatımda ilk kez okuduğumu itiraf etmem gereken Peyami Safa'nın kafasını sevdim. Kitap zaten Türk Edebiyatı klasiklerindendir. Okumak bu yönden de beni mutlu etti.

Maud Ankaoua - Bugün Kalan Hayatımın İlk Günü

Bir edebiyat şaheseri ya da kurgusu oturmuş bir kitap olduğunu söyleyemeyeceğim. Sadece, bulunduğum dönemde, okumak bana iyi geldi, çerez gibi bir kitap. Özellikle farkındalık (mindfulness), yoga, meditasyon gibi konular ile haşır neşir olan insanlar, zaten burada yazanların bir çoğuna vakıf ve çokça duydu. Sanki bir şeyleri öğretelim ama bunu kolay yoldan, bir romana yedirerek yapalım gibi bir his verdi ve bu yönü beni biraz rahatsız etti.
Old 13-02-2020, 16:48   #726
Av.Duygu Işık Behrem

Mahir Ünsal Eriş * Sarıyaz

Çok güzeldi...
Old 27-06-2020, 19:21   #727
Gülümse

Mutlu Beyin
Loretta Graziano Breuning

Mutluluğun sırrını arıyorsanız muhakkak Mutlu Beyin kitabını okuyun...

Tabi okumak şart değil artık appler sayesinde kitapları dinleyebiliyorsunuz... Trafik de bunalan dostlara bu tür kitap applerini tavsiye ederim...
Old 12-08-2020, 10:53   #728
Av.Duygu Işık Behrem

Eh Pandemi süreci biraz okuttu! İş için yolda geçen 1-2 saatlik vakti daha kıymetli, keyifli işlere ayırdım.

Nelere değdi yüreğim bir bakınca;

*Emrah Serbes - Müptezeller ; Okumamak kayıp değil, okumak bir şey katmadı,çerez niyetine...

*Buket Uzuner - Ayın En Çıplak Günü;
Buket Uzuner'in genel tarzından başka bir kitaptı, bilmesem O yazdı demezdim, bence dönemine göre iyi bir kitapmış.

* Don Miguel Ruiz - Dört Anlaşma (Toltek Bilgelik Kitabı);Ne kadar abartılmış bir kitapmış, yıllardır inat edip okumamıştım fırsat bu fırsat okuyayım dedim ama haddinden fazla abartılmış bir kitap.

* Saklı Kalan - Ahmet Telli; Sanırım Ahmet Telli'nin en kötü şiirleri bu kitapta toplanmış ki kendisi çok sevdiğim bir ustadır. Çocuksun Sen şiiri gönlümü fethetmiştir.

* Hubert Reeves , Jöel de Rosnay, Yves Coppens - Dünyanın En Güzel Öyküsü : Kökenlerimizin Gizleri ; Bizim ve dünyamızın öyküsü. Dili ve çevirisi berbattı ancak kitap değerli bilgiler içeriyor.

* Nilay Örnek - Bütün İyiler Biraz Küskündür
; Pandemi döneminde bana en iyi gelen kitaplardan birisi idi. Su gibi okunuyor, edebi kaygısı yok, çok eski bir arkadaşımla sohbet edip geçmişi yadediyormuş gibi hissettirdi. Kitabın ismi ve kapak seçimi harika, okuyunca anlıyorsunuz.

* Engin Geçtan - İnsan Olmak;
Ah bu kitap ah! Okurken beni defalarca vuran, dönüp dönüp tekrar okuyup satırlarını çizdiğim. Kadın-erkek ilişkilerinin ele alındığı bir bölümde hafif bir rahatsızlık duysam da kitabın ve yazarın aslında söylemek istediklerine dair sonda, Epilog bölümünde çok özet bir bilgilendirme mevcut. Dolayısıyla beni rahatsız eden bölümlerde fikirsel değil de konuyu aktarım hatasından kaynaklı bir eksiklik olduğunu sezdirdi. Kafa açıcı!

*Muriel Barbery - Kirpinin Zarafeti;
Sanırım yine çeviri kurbanı oldum. Hikaye tatlı, güzel ama çok bir şey kattı mı, hayır!

*Daniel Goleman - Duygusal Zeka ; Bu kitaba 2 yıl önce falan başlayıp bir türlü bitiremiyordum. Aslında değerli bir kitap ama o kadar çok istatistik bilgisi veriyor ki hele ki son kısımlarda, okumak çok yorucu hale geliyor. Yine de okunması gereken kıymetli bir kaynak. Zaten Daniel Goleman bu konunun üstadlarından.
Old 12-08-2020, 16:06   #729
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık Behrem
Eh Pandemi süreci biraz okuttu! İş için yolda geçen 1-2 saatlik vakti daha kıymetli, keyifli işlere ayırdım.

Nelere değdi yüreğim bir bakınca;

*Emrah Serbes - Müptezeller ; Okumamak kayıp değil, okumak bir şey katmadı,çerez niyetine...

*Buket Uzuner - Ayın En Çıplak Günü;
Buket Uzuner'in genel tarzından başka bir kitaptı, bilmesem O yazdı demezdim, bence dönemine göre iyi bir kitapmış.

* Don Miguel Ruiz - Dört Anlaşma (Toltek Bilgelik Kitabı);Ne kadar abartılmış bir kitapmış, yıllardır inat edip okumamıştım fırsat bu fırsat okuyayım dedim ama haddinden fazla abartılmış bir kitap.

* Saklı Kalan - Ahmet Telli; Sanırım Ahmet Telli'nin en kötü şiirleri bu kitapta toplanmış ki kendisi çok sevdiğim bir ustadır. Çocuksun Sen şiiri gönlümü fethetmiştir.

* Hubert Reeves , Jöel de Rosnay, Yves Coppens - Dünyanın En Güzel Öyküsü : Kökenlerimizin Gizleri ; Bizim ve dünyamızın öyküsü. Dili ve çevirisi berbattı ancak kitap değerli bilgiler içeriyor.

* Nilay Örnek - Bütün İyiler Biraz Küskündür
; Pandemi döneminde bana en iyi gelen kitaplardan birisi idi. Su gibi okunuyor, edebi kaygısı yok, çok eski bir arkadaşımla sohbet edip geçmişi yadediyormuş gibi hissettirdi. Kitabın ismi ve kapak seçimi harika, okuyunca anlıyorsunuz.

* Engin Geçtan - İnsan Olmak;
Ah bu kitap ah! Okurken beni defalarca vuran, dönüp dönüp tekrar okuyup satırlarını çizdiğim. Kadın-erkek ilişkilerinin ele alındığı bir bölümde hafif bir rahatsızlık duysam da kitabın ve yazarın aslında söylemek istediklerine dair sonda, Epilog bölümünde çok özet bir bilgilendirme mevcut. Dolayısıyla beni rahatsız eden bölümlerde fikirsel değil de konuyu aktarım hatasından kaynaklı bir eksiklik olduğunu sezdirdi. Kafa açıcı!

*Muriel Barbery - Kirpinin Zarafeti;
Sanırım yine çeviri kurbanı oldum. Hikaye tatlı, güzel ama çok bir şey kattı mı, hayır!

*Daniel Goleman - Duygusal Zeka ; Bu kitaba 2 yıl önce falan başlayıp bir türlü bitiremiyordum. Aslında değerli bir kitap ama o kadar çok istatistik bilgisi veriyor ki hele ki son kısımlarda, okumak çok yorucu hale geliyor. Yine de okunması gereken kıymetli bir kaynak. Zaten Daniel Goleman bu konunun üstadlarından.

.Kıskançlık smileyi
Old 13-08-2020, 15:20   #730
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
.Kıskançlık smileyi

Bende çoluk yok çocuk yok!
Old 14-12-2020, 16:36   #731
hukukbilgisi

Mesaj Taylan Kara - Vasat Edebiyatı 101

Tanıtım Bülteninden:

Vasat Edebiyatı, bir çürüme ve çürütme düzeneğidir.
Vasat Edebiyatı, bir sürüleştirme ve ahmaklaştırma aracıdır.
Ahmaklaştırdıkça ahmaklaşmakta, ahmaklaştıkça ahmaklaştırmaktadır.
Nice şanlı isyanı tutuşturan, küçük bir tiksinme duygusunun kıvılcımı olmuştur.
Bu kitap bir iğrenme çağrısıdır.
Old 17-12-2020, 14:10   #732
Av.Duygu Işık Behrem

Suzan Defter - Ayfer Tunç ; İki ileri bir geri okuma serüveni! Alışana kadar zorlayıcı gelse de alıştıktan sonra belli bir ritme kavuşuyor, keyifli hal alıyor. Ayfer Tunç, Türkiye için önemli bir yazar. Dile hakimiyetine, akıcı üslubuna ve seçtiği temalara, mekanlara, insanları yaratımına her defasında hayran oluyorum. Sanırım tüm kitaplarını okumak istediğim yazarlar arasında, 2021'i de Ayfer Tunç'lu geçiririm gibi geliyor.

Aziz Bey Hadidesi - Ayfer Tunç
; Uzun zamandır okuduğum en tatlı ve hüzünlü kitaptı, herkese tavsiye ederim. Melankolik ama tatliş bir hikaye.

Kalemimin Sapını Gülle Donattım - Ferhan Şensoy ; Edebi bir beklenti içinde olunmadan okunmalı. Ustanın 25 yaşına kadarki hayatından bazı kesitlerin biyografik görünümü haylaz bir dille anlatılmış diyelim. Eğlenceli, keyifli ama canımı sıkan bir kaç bölüm de olmadı değil! Bazı bölümler aşırı kompleksli geldi. Bir de aklıma bir mıh gibi kazınan s.521 'deki bir kaç cümleyi unutamıyorum, hala tüylerimi diken diken ediyor. Okuyunca bu kadar akıllı bir adam nasıl böyle bir söz eder diye sinirlerim bozuldu ve hatta nedendir bilmem (kuvvetle muhtemel hayal kırıklığımdan) bu satırları okuduğum o gece uzun süre uyuyamadım! Ben mi gereksiz düzeyde hassasım yoksa insanları gerçekten anlamayı hala mı beceremedim bilmiyorum.

Tanrının Çocukları - Mary Doria Russell; Bu kitap uzun seneler önce okuyup uzun süre etkisinde kaldığım ve önemli bilimkurgu edebiyat eserleri arasında yer alan "Serçe" isimli kitabın 2. kitabı. Çok uzun seneler sonra çevirisi dilimize kazandırılmış. Tanrının Çocukları'nda yine çok etkileyici yanlar olmakla birlikte, Serçe'deki tadı alamadım hatta son bölümlerini okurken çok zorlandım, son sayfaları ve bazı bölümlerini 'bitse de gitsek' içsesi ile okudum!

Okumaya ayıracak vakitlerimiz bol olsun!
Old 06-12-2022, 12:55   #733
Av.Gnyl

Okunacak kitap listesine, bu alanda paylaşım yapan meslektaşlarımız sayesinde eklenecek bir çok kitap mevcut. Bu konunun en sonundan başlayarak; kitap hakkında yapılan yorum ve değerlendirmeleri nazara alarak, okunacak bir kitap listesi oluşturup tamamını okumayı hedefliyorum (tabi ömrümün yettiği kadar ).

Konu başlığına aykırı olmamak adına, son okuduğum kitabı paylaşarak bitirmek istiyorum.
Jose Saramago'dan KABİL. Yüzyıllarca dilden dile aktarılan dini hikayeleri, mantık ve realizm çerçevesinde eleştiren, düşündüren, sorgulatan bir yapıt. Dili ve üslubu ile özgünlüğü yakalamış. Akıcılığı ve sürükleyiciliğine diyecek yok...
Old 06-12-2022, 14:09   #734
hukukbilgisi

Varsayılan Taylan Kara - Edebiyatla Ahmaklaştırma Felsefeyle Çökertme

Okuduğum son dört kitap. Birkaç ay önce yayınevinden indirimli olarak almıştım.
Kitaplara ödül veren jürilerden tutun, çok satan yazarların kitaplarına kadar ağır eleştiriler var.

"Bu ülkede ahmaklaşma, kitlelerin en büyük özgürlüğüdür.
Yeni Orta Çağdüzeninde ahmaklaşmanın anahtarı okumaktır.
Sadece çok satan kitaplarla değil, aynı zamanda ağır ilan edilen kitaplarla…
Gözleri kör eden sosyolojiyle, hipnotize eden ve mistisizm saçan romanlarla, anlatan değil anlatmayan felsefeyle…
Bir iletme ve anlatma aracı olarak değil iletmeme, saklama, gösterdiği şeyle arasına duvar örme aracı olarak kullanılan dille…
Yeni Orta Çağ’da topluma enjekte edilen edebiyat ve felsefe akıl değil akılsızlık üretmektedir.
Sanat, edebiyat ve felsefe, tarihin hiçbir döneminde bu kadar ideolojik olmamış ve bugünkü kadar silah olarak kullanılmamıştır.
Yeni Orta Çağ’da edebiyat ve felsefe bir mermi gibi namlulara sürülmüş ve namlular da topluma çevrilmiştir."

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi