Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İkametgah Hiçbir Surette Mühürlenemez mi ?

Yanıt
Old 17-05-2018, 14:22   #1
mehmet kasapoğlu

Varsayılan İkametgah Hiçbir Surette Mühürlenemez mi ?

bilinen tüm gazatelere haber olmuş,bir mahkeme kararının peşine düştüm karara ulaşamıyorum.

gazetelerde çıkan haber başlıklar "İkametgah Hiçbir Surette Mühürlenemez" karar "antalya 4.asliye ceza mahkemesi"nden çıkmış.

dostlar; bu kararın temyiz safahatından sonra onanıp-onanmadığını merak ediyorum, yagıtay kararlarını taradım içtihat oluşturmuş bir karara rastlamadım.

ikametgahın mühürlenemiyeceğine ilişkin karar almış arkadaşlardan destek bekliyorum.
Old 18-05-2018, 08:14   #2
Armağan Konyalı

"İkametgah mühürlenemez" diye bir kural yok ama nerelerin, hangi nedenle mühürleneceğine ilişkin pek çok kural var:
Ruhsatsız işyeri mühürlenir
ruhsatsız inşaat mühürlenir

Dikkat edilmesi gereken husus şudur:

Mühür ruhsatsız faaliyetin durdurulması için konur.

Bir başka deyişle bir kimse evinde ruhsatsız işyeri açarak terzilik yapıyorsa bu nedenle konan mühür terzilik faaliyetine engeldir ama evin ikametgah olarak kullanılmasına engel oluşturmaz.

Bir başka deyişle bir kimse evinde ruhsatsız inşaat yapmışsa bu nedenle konan mühür inşaat faaliyetine engeldir ama evin ikametgah olarak kullanılmasına engel oluşturmaz.

Yukarıdaki nedenle bir mahkemenin "ikametgah mühürlenemez" şeklinde karar vermesi de fuzulidir, nafiledir. Başka bir nedenle haksız ve yersiz olarak bir ikametgah mühürlenmişse mahkemenin kararı haklıdır ve yerindedir.

Mühürleme nedenini bildirirseniz daha derin sohbetlere girebiliriz.

Saygılarımla
Old 20-05-2018, 13:59   #3
mehmet kasapoğlu

basında yer alan karar "konut, fuhuş yapıldığı gerekçesiyle Antalya Valiliği Zührevi Hastalıkları ve Fuhuşla Mücadele Komisyon Başkanlığı kararınca" mühürlenen konutun, mührün kırılması "mühür fekki" ilgili bir karar dan bahsediyor.

benimde araştırma nedenim müvekkilim kullandığı konut (aynı zamanda maliki) her an bakırköy kaymakamlığı komisyonundan bir mühürleme (fuhuş nedeniyle) işlemi tebligatı bekliyor.basındaki karar "idari işlemin iptali" davasında kullanabilirmiyim diye arıyorum.
Old 06-06-2018, 13:25   #4
Armağan Konyalı

Mühür konutun kullanılmaması amacıyla konmayacaktır. Mühür, ikametgahın maliki ve sakini olan kişinin fuhuş faaliyetinin durdurulması amacıyla konacaktır:

- Eğer fuhuş faaliyetinin durduğunu kanıtlayabilirseniz ikametgah mesken olarak kullanılabilir: Örneğin meskenin çok çocuklu bir öğretmen ailesine kiraya verilmesi halinde mühür amacına ulaşmış demektir. Fuhuş faaliyeti durduğundan mühür bozma suçu oluşmaz. (Uygulamada, işi sağlama almak için, mühürlü olan konut başkasına kiraya verildiğinde, fuhuş faaliyetinin durduğu idareye bildirilerek mührün kaldırılması idareden istenmektedir)

- Eğer malik meskeni fuhuşta kullanmaya devam ederse mühür bozma suçundan kovuşturmaya uğrar, diye düşünüyorum.

Kolaylıklar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi