Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kadrolu Kurum Avukatlığı

Yanıt
Old 04-01-2008, 12:28   #1
alimesultan

Varsayılan Kadrolu Kurum Avukatlığı

Merhaba Arkadaşlar,
Ben sitenize yeni katıldım. Bilgisi olan arkadaşlardan bir konuda yardım bekliyorum.
Usulüne uygun olarak hukuk fakültesini bitirip avukatlık ruhsatı aldım, şimdi adliyede yazı işleri müdürüyüm. Vakıflar Bölge Müdürlüğü gibi, personeline lojman imkanı tanıyan bir kurumda avukatlık yapmak istiyorum. Fakat şimdiki görevimde Genel İdari Hizmetler sınıfında olduğum için, bir başka kurumun Avukatlık Hizmetleri Sınıfına direkt geçiş yapamıyorum. Adliye bünyesinde Adalet Bakanlığında ise avukatların görev alabileceği kadrolu bir görev yok.
Öğrendiğim kadarıyla, başka kamu kurumları hep kendi yönetmeliklerine göre kendi personeli arasından "ünvan değişikliği" sınavı ile avukat alımı yapıyorlar. Bir tek Maliye Bakanlığı hazine avukatı alırken sadece sözlü sınav ile bir başka kurumun memurlarına bu şansı tanıyor.
Önümde o kadar çok engel var ki, birini atlasam, biri çıkıyor. Kadromun ve devlete hizmet ettiğim sürelerin devam etmesi için, bir kamu kurumunda avukat olarak ama kadrolu avukat olarak çalışmak istiyorum. Bana fikirlerinizi ve mevcut engelleri aşacak yöntemleri deneyimlerinize dayanarak söyler misiniz. Zaten "hekimden sorma, çekenden sor" demişler, şimdiden teşekkürler.
Özel mesaj göndermek isteyenler için alimesultan@mynet.com
Old 10-01-2008, 12:04   #2
Av.Ahmet KEZER

Seçenekleriniz;

1)KPSS-B sınavına girip tercih etme.
2)Görevde yükselme ve ünvan değişikliğini takip etme.
3)Hazine avukatlığı için 3 yıllık memur olma ve sicil ortalaması 70 in üzerinde olup, Maliyenin/Hazinenin açacağı sözlü sınavda başarılı olma.
Old 10-01-2008, 16:48   #3
caner87

diğer kurum avukatlıklarına nasıl geçebieceğimiz ile ilgili bilgisi olan var mı hangi kurum ne zaman alım yapar nereden öğreniyoruz ve izmirde kurum avukatlığı yapan arkadaşlarımız bana bigi verebilirler mi?
Old 29-01-2008, 13:02   #4
alimesultan

Alıntı:
Yazan Av.Ahmet KEZER
Seçenekleriniz;

1)KPSS-B sınavına girip tercih etme.
2)Görevde yükselme ve ünvan değişikliğini takip etme.
3)Hazine avukatlığı için 3 yıllık memur olma ve sicil ortalaması 70 in üzerinde olup, Maliyenin/Hazinenin açacağı sözlü sınavda başarılı olma.

KPSS- B sınavının niteliği nedir? Hukuk sorularına mı çalışmam gerekir? sınav sonrasında başarılı olursam hangi kuruma nasıl başvuru yapmam gerekir? Teşekkürler...
Old 29-01-2008, 16:01   #5
Av.Bülent AKÇADAĞ

Sayın alimesultan,

google gibi arama motorlarına yazacağınız "kpss-b nedir" anahtar kelimeleriyle karşınıza bir çok faydalı/açıklayıcı site adresi çıkmaktadır. ben bunlardan bir kısmını yazıyorum.

www.memurlar.net/haber/44551/

http://forum.memurlar.net/topic.aspx?id=333373

Genel bilgilere burdan ulaşabilirsiniz, iyi çalışmalar.
Old 29-08-2008, 00:14   #6
seda ektiren

kurum avukatlığı konusunda bilgisi olan meslektaşlarımın yardımına ihtiyacaım var!
Old 29-08-2008, 10:06   #7
av.gzm

Değerli Meslektaşlarım ,
kadrolu kurum avukatı olmak için yaklaşık 1 yıl boyunca çalışıp çabalamış ve kpss'ye girmiş ve atama bekleyen biri olarak merak ettiğiniz soruları bilgim elverdiğince buradan yanıtlamaya hazırım.
Saygılarımla
Old 29-08-2008, 20:33   #8
seda ektiren

sayın av.gzm şimdiden ilginize teşekkür ederim.ben bir ay önce mezun oldum ve stajımı başlattım ama serbest çalışmayı düşünmüyorum.o nedenle aklımda hep kurum avukatlığı vardı.size sorup kpss-b ve kpss-a nın her ikisinede girdinizmi?Daha doğrusu ben şimdi neye yönelik olarak ve hangi kaynaklardan çalışacam?ayrıca atanmanız uzun sürecekmi?
Old 01-09-2008, 10:35   #9
av.gzm

Sevgili meslektaşım seda ektiren ,
öncelikle mezuniyetinizi tebrik ederim.
verdiğiniz karar oldukça isabetli bir karar..
zira ben her ne kadar 2 yıldır serbest çalışan ve maddi geliri de fena olmayan bir bayan avukat olsam da ömür boyu bu stresi kaldıracak gibi hissettmiyorum kendimi..
o nedenle kadrolu kurum avukatlığının bayanlar için ideal bir meslek olduğunu düşünüyorum..
hakimlik mesleğini de bu nedenle es geçtim..
kadrolu kurum avukatlığına atanmak için yapılması gerekenlere gelince ,
şu an için , halihazırdaki düzenlemeye göre kadrolu kurum avukatlığı atamaları p3 ile yani kpss b grubu ile yapılıyor.
fakat 4353 sayılı yasanın da değişmesi gündemde olduğundan , kadrolu kurum avukatlıklarından Hazine Avukatlığının kariyer mesleği yapılarak A tipi kadro olması gündemde..
fakat henüz yasada bir değişiklik olmadığı ve söz konusu değişiklik sadece tasarı halinde olduğu için bu yıl hazine avukatı ataması yapılacak mı yapılmayacak mı hepimizin kafasını karıştıran kocaman bir soru işareti.
orman genel müdürlüğü'nün bu yılki kadro planında 38 adet kadrolu avukat alımının bulunduğu duyumlarımız arasında
bana gelince ben her iki puan türünden de girdim sınava(her ihtimale karşı)..
kurumların büyük bir çoğunluğu stajı bitirme ve avukatlık ruhsatı sahibi olma şartını aradığı için stajınızı bir an önce başlatmış olmanız çok güzel.
2009 yılında kpss sadece A tipi kadrolar için yapılıyorken ,
B tipi kadrolar için olan kpss 2010 yılında olacak..
2008 kpss puanları 2010 yılına kadar geçerli..
nasıl çalışmanız gerektiğine gelince ben hem büro işleri hem kpss hazırlık yoğun bir tempo ile çalıştığımı söyleyebilirim.kpss'de en zorlayıcı bölüm tarih olduğundan tarihi hallettikten sonra gerisi pek de zorlamıyor.tarih'e data tarihten çalıştım.piyasada kpss için çıkarılmış her türlü kitaba çalışmanızı ve bolca soru çözmenizi öneririm.
aklınza takılan soruları bana buradan rahatlıkla sorabilirsiniz..
şimdiden başarılar diliyorum..
neşeli ve şen kalın
Old 07-03-2010, 00:07   #10
su gibi

syn av.gzm şuan itibariyle hazine avukatlığı hala b grubundan mı alınıyor? bu yıl kadro miktartlarının ne olacağı konusunda bir fikriniz yada bilginiz var mı?
izmirde hazine av.lığı dışında hangi kamu kurumlarının avukatlığı mümkün ?
teşekkürler..
Old 26-11-2012, 15:55   #11
merope

Merhaba meslektaşlarım,
Ben stajyer avukatım ancak serbest çalışmak istemiyorum, şu zamana kadar ki izlenimlerimden anladığım serbest çalışmak oldukça zor ve stresli. Kurum avukatlığı konusunda beni bilgilendirebilirseniz çok sevinirim,hangi kurumlar daha tercih edilebilir ? hala kpss-b grubunda mı yer alıyor ?
teşekkürler..
Old 18-08-2013, 15:26   #12
HÜLYA KARAKUZGUN

Merhaba arkadaşlar ben Dokuz Eylül Hukuk fakültesi 2013 mezunuyum eylül ayı içerisinde stajımı başlatıp bir taraftan da kurum avukatlığı için KPSS ye hazırlanmak istiyorum.Öncelikli sorum kpss B ye girdiğimizde alan soruları da olacak mı?KPSS A ya girmenin ne gibi bir faydası var birde dershaneye gitmeli miyim sınava hazırlanmak için
Old 19-08-2013, 09:55   #13
Av. Seda Üstün Tuğ

Kurum avukatlığı için kpss B; yani genel kültür-genel yetenek yapılması yeterlidir.

Kpss A, uzman kariyer meslek grupları için girilmesi gereken sınavdır. (Vergi Müfettişliği, Gelir Uzman Yardımcılığı vs..) Başlıca sorumluluk dersleri hukuk, muhasebe, iktisat, maliye, işletme gibi derslerle diğer branş dersleri vardır.

Kpss formatları artık değişti ve hızla da değişemeye devam ediyor. Eğer sayısal temeliniz sağlamsa Kpss B için dershaneye gitmenize gerek yoktur; fakat Kpss A için dershaneye mutlaka gidilmesi gerekir kanaatindeyim.

Başarılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi