Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Taşınır malın aidiyetinin tespiti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-10-2014, 22:12   #1
burakfatih

Varsayılan Taşınır malın aidiyetinin tespiti

Merhabalar,

Müvekkile ait bir makina satın alındıktan sonra, malın arkadaşına ait olan fabrikaya bırakılmasını istyor. Güya oradan 1 hafta sonra kendi fabrikasına alacakkeni, arkadaşı olan fabrika makinayı müvekkile vermiyor. Bu arada, makinanın müvekkile satıldığına dair fatura da mevcut ancak faturada şase numarası yazmıyor, sadece makinada müvekkilin adının kazındığı söyleniyor.

1- Delil tespiti yaparak, kazınan isimle bize ait olduğunu mu tespit ettirmeliyim?
2- Yoksa satın alınan şirketin kamyon ile fabrikaya bıraktığı için muhakkak bir sevk irsaliyesi, teslim formu vs. vardır diye tahmin ediyorum. Buna ve elimdeki faturaya dayanarak taşınırın müvekkile ait olduğunun tespiti, malın müvekkile verilmesi ve de haksız işgal nedeniyle tazminat talepli dava mı açmalıyım?Belge Yoksa da kamyon şoförünün tanıklığına dayanabilir miyim?
3- Direk icra takibi yaparak, örnek no 2 ile taşınır malın teslimini isteme hakkım var mıdır(hiç sanmıyorum ama) Telefon konuşmasında makinayı kırarım ama iade etmem diyor. Bir şekilde kendisine dava, icra vs. açıldığını bildirmeden ihtiyati tedbirle el koymak mümkün olur mu?

Okuduğunuz ve yorumlarınız için çok teşekkür ederim..
Old 21-10-2014, 00:21   #2
petroçelli

Öncelikle emniyeti suistimal, vs. hükümlere dayanarak kolluğa başvuru yapılmalı diye düşünmekteyim.Fatura mevcutsa sevk irsaliyesine de ulaşırsanız, Açacağınız hukuk davasında işiniz kolay olacaktır.
Old 21-10-2014, 11:15   #3
burakfatih

Teşekkürler. Evet savcılığa suç duyurusunda bulunacağım. Ancak bunun yanında hem malın müvekkile ait olduğunun tespiti, hem mal iadesi hem de kullanım tazminatını talep edebileceğim bir tespit ve tazminat davası açabilir miyim acaba bunu merak ediyorum açıkçası.
Old 07-09-2023, 15:38   #4
Öznur Türk

Alıntı:
Yazan burakfatih
Teşekkürler. Evet savcılığa suç duyurusunda bulunacağım. Ancak bunun yanında hem malın müvekkile ait olduğunun tespiti, hem mal iadesi hem de kullanım tazminatını talep edebileceğim bir tespit ve tazminat davası açabilir miyim acaba bunu merak ediyorum açıkçası.
Merhaba meslektaşım,

aynı olay ile karşılaştık.

Hangi yolları izlediniz? Malı alabildiniz mi acaba?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi