Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim beni aldatıyor

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-09-2011, 20:56   #1
Konuk

Varsayılan Eşim beni aldatıyor

Geçtiğimiz yıl eşimin telefonunda birisinden gelen bir mesajını yakalamıştım. Bu mesaj halen bende duruyor. Eşime bunu sorduğumda eski kız arkadaşından geldiğini önemli olmadığını söylemişti. O zaman için ciddiye almayıp herhangi bir şey yapmadım.
Şimdi boşanma durumundayız. Davamız yakında başlayacak. O kişi ile halen görüştüğünden şüpheleniyorum. bunun için telefon görüşmeleri ve otel kaydı gibi belgelere yasal yoldan nerelerden ulaşabilirim. Yasal olmayan yolla bu tarz bir bilgi elde edersem geçerliliği var mıdır?
İspatım durumunda tazminat alabilir miyim. Ve bu kişiyi mahkemeye çağırabilir miyim?
Old 08-09-2011, 08:43   #2
kezzy

Sayın katılımcı;

İlgili operatörlerinden telefon trafiği bilgilerini talep edilebilir ve telefondaki tüm mesajlar,görüşme kayıtlarını mahkeme kanalı ile GSM operatöründen 1 yıl geriye dönük istenebilir.Telefon trafiği bilgileri sonucunda hangi tarih ve saatte hangi numara ne kadar süre ile aranmış, hangi tarih ve saatte hangi numaraya ne boyutta sms gönderilmiş öğrenilebilir. Şayet bu trafik bilgileri içerisinde çok sık aranmış ve mesaj gönderilmiş, dikkat çekecek derecede bir telefon numarası varsa o numaranın kime ait olduğunu da ayrıca talep edilebilir.

Türk Medeni Kanununda da belirtildiği üzere eşler , bu birliğin mutluluğunu elbirliğiyle sağlamak ve çocukların bakımına, eğitim ve gözetimine beraberce özen göstermekle yükümlüdürler.Eşler birlikte yaşamak, birbirine sadık kalmak ve yardımcı olmak zorundadırlar. Yargıtay son zamanlarda verdiği karalarla resmi nikahlı eşi olduğu halde başka bir kadınla evlilik dışı birliktelik yaşayan kişi ile birlikte yaşadığı kadının, resmi nikahlı eşe manevi tazminat ödemesine hükmetmektedir. Yani eşinizin sizi aldattığını İSPATLAMANIZ DURUMUNDA manevi tazminat talep etme hakkınız da bulunmaktadır.

Yine boşanma davası ile birlikte maddi tazminat, dava tarihinden itibaren TEDBİR nafakası, boşanmaya karar verilip kesinleşmesinden sonra devam etmek üzere de YOKSULLUK nafakası talep etme hakkı bulunmaktadır.Ancak boşanma davalarında bir eşin diğerinden maddi tazminat talebinde bulunabilmesi için öncelikle, tazminat talep eden eşin öncelikle boşanma sebebiyle mevcut veya beklenen menfaatlerinin zedelenmesi şartı aranmaktadır,bir diğer şartı ise tazminat talep edilen eşten daha az kusurlu olmak veya kusursuz olmaktır. Boşanmakta eşi kadar ya da eşinden daha ağır kusuru olan eşin maddi tazminat isteme hakkı bulunmamaktadır.

Hak kaybına uğramamak adına bir avukattan DOĞRUDAN hukuki destek almanız gerektiğini unutmayınız.

Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değil ise, bulunduğunuz yer İl Baro'su müracaatınız halinde tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti sağlayabilecektir.

Saygılarımla

Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi