Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

dava sırasında haklarım nelerdir

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-04-2009, 09:46   #1
Konuk

Varsayılan dava sırasında haklarım nelerdir

geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açmak istiyorum.dava açıldıktan sonra ayrı bir evde yaşamayı düşünüyorum.ayrı bir ev kurabilmem için evdeki eşyalardan alma hakkım var mı..davanın sonuçlanmasını mı beklemem gerekiyor.dava açıp sonuçlanana kadar aynı evde kalma sözkonusu olabilir mi?
dava açtıktan sonra çocukları yanıma alıp yeni bir eve gidersem suç işlemiş olur muyum?
şimdiden teşekkürler...
Old 22-04-2009, 15:07   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Eşinize karşı bir boşanma davası açmanız halinde, aile mahkemesi yargıcından, halen oturmakta olduğunuz evin sizin ve çocuklarınızın kullanımına özgülenmesini ve yine ev eşyalarının sizin ve çocuklarınızın yararlanmasına tahsis edilmesini isteyebilirsiniz.

Alıntı:

III. Geçici önlemler

Madde 169 - Boşanma veya ayrılık davası açılınca hakim, davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri resen alır.

Böylece, dava açtıktan sonra da aynı evde kalabilirsiniz.

Ayrıca, halen oturmakta olduğunuz evin aile konutu olarak tespitini de isteyebilirsiniz.Kirada iseniz bu şekilde kira akdinin tarafı olma imkanına kavuşursunuz.(Aile konutu tespit kararının ev sahibine ihbarı ile)

Evin tapusu eşiniz üzerine ise, tapuya Aile konutu şerhi verdirilebilir.

Yine kendiniz ve çocuklarınız için önce TEDBİR,boşanma kararının verilip kesinleşmesinden sonra ise, sizin için YOKSULLUK, çocuklarınız için İŞTİRAK nafakaları olarak devamı talep edilmelidir.

Çocuklarınızın velayeti talep edilmelidir.

Ayrıca boşanma davanızın içinde, maddi ve manevi tazminat istemlerinde de bulunabilirsiniz.

Ayrıca eğer şiddet görmekte iseniz,Ailenin Korunmasına ilişkin yasa kapsamında hiç vakit kaybetmeden en yakın ailemahkemesinden (şiddet gördüğünüzü BİLDİRMENİZ yeter)aşağıdaki tedbirlerin alınmasını ücretsiz olarak sağlayabilirsiniz.
Alıntı:
Yazan 4320SY.YASA
Türk Medenî Kanunu'nda öngörülen tedbirlerden ayrı olarak, eşlerden birinin veya çocukların veya aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerinden birinin veya mahkemece ayrılık kararı verilen veya yasal olarak ayrı yaşama hakkı olan veya evli olmalarına rağmen fiilen ayrı yaşayan aile bireylerinden birinin aile içi şiddete maruz kaldığını kendilerinin veya Cumhuriyet Başsavcılığının bildirmesi üzerine Aile Mahkemesi Hâkimi meselenin mahiyetini göz önünde bulundurarak re'sen aşağıda sayılan tedbirlerden bir ya da birkaçına birlikte veya uygun göreceği benzeri başka tedbirlere de hükmedebilir:

Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,

b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,

ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,

d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,

e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,

f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Yukarıdaki hükümlerin uygulanması amacıyla öngörülen süre altı ayı geçemez ve kararda hükmolunan tedbirlere aykırı davranılması halinde tutuklanacağı ve hakkında hapis cezasına hükmedileceği hususu şiddet uygulayan eş veya diğer aile bireyine ihtar olunur.

Eğer şiddeti uygulayan eş veya diğer aile bireyi aynı zamanda ailenin geçimini sağlayan yahut katkıda bulunan kişi ise hâkim bu konuda mağdurların yaşam düzeylerini göz önünde bulundurarak daha önce Türk Medenî Kanunu hükümlerine göre nafakaya hükmedilmemiş olması kaydıyla talep edilmese dahi tedbir nafakasına hükmedebilir.

Bu Kanun kapsamındaki başvurular ve verilen kararın infazı için yapılan icraî işlemler harca tâbi değildir.

Sayın Katılımcı;

Gördüğünüz üzere haklarınız oldukça çeşitlidir.

Tüm bu haklarınızdan eksiksiz yararlanmak, vakit kaybetmemek ve boş yere masraf yapmamak için MUTLAKA avukat desteği alınız.

Maddi durumunuz iyi değil ise gerekli belgeleri tamamlayarak, bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz.Başvurunuz halinde yol gösterilecektir.

Saygılarımızla.
Old 23-04-2009, 08:44   #3
Konuk

bizim durumumuz biraz farklı.şiddet ya da alkol gibi direk bir neden yok.fikir uyuşmazlığı , sürekli tartışma, mutlu olamama gibi nedenler var ve ayrılmak isteyen benim.o yüzden ev ve eşyalar bana ve çocuklarıma tahsis edilsin demek istemiyorum.ben yeni bir eve geçebilirim, evden eşya alma hakkım olur mu ? yeni kurulan evin bana ve çocuklarıma yeter olduğunu hakime göstermem gerekicek sanırım.
Old 23-04-2009, 13:41   #4
üye8180

Sayın Konuk, meslektaşımın verdiği cevaba aynen katılıyorum. Türk Medeni Kanunu, 169. madde gereği, boşanma veya ayrılık davası açılınca hakim, davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri re'sen alır.

Bu önlemler kanunda tahdidi olarak sayılmamıştır. Boşanma davası açılmakla istenebilecek tüm tedbirleri, aile mahkemesinden talep edebilirsiniz. Yargılama sırasında, ortak konutun tahsisi, ev eşyalarından yararlanma da bunlardandır.
Old 23-04-2009, 14:43   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
ben yeni bir eve geçebilirim, evden eşya alma hakkım olur mu ?

Sayın Katılımcı;

Açıklamalarımızda da belirttiğimiz gibi, mevcut ev eşyalarınızın mahkemenin tedbir kararı ile yararlanmak üzere tarafınıza tevdiini sağlayabilirsiniz.

Eğer eşinizin bunlar üzerinde mülkiyete dayalı veya 2002 sonrası evlilik birliği içinde karşılığı verilerek edinilmiş olanlara karşı alacağa ilişkin bir İDDİASI olur ise, DAVA açma yoluna gidebilir.

Davanızı ve yaşamınızı idame ettirmeye yönelik taleplerinizi ve haklarınızı DOĞRUDAN avukat desteği ile yürütmeniz YARARINIZADIR.

Doğabilecek gelişmelere göre başvurulacak kanun maddeleri çok çeşitlidir.

Alıntı:
hakime göstermem gerekicek sanırım.

İşte bu noktada en doğru karar, avukatlık hizmeti almaktır.

Saygılarımızla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi