Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

AlacaĞin Temlİkİ

Yanıt
Old 23-01-2008, 19:51   #1
Semanur

Soru AlacaĞin Temlİkİ

Merhabalar,

Temlik senedi düzenleyerek tüzel kişinin, bir şahsa yada başka bir tüzel kişiye dava açma hakkının temliki mümkün müdür? Yoksa işin niteliği gereği temliki mümkün değil midir?

Sorumun amacı şudur. Müvekkil Anonim şirket, şirketi devretmeyi düşünmektedir ancak idareya karşı doğmuş fakat açılmamış olan maddi manevi tazminat talebi içeren davasını devirden sonra açmak istemektedir. Bu amaca ulaşmak için başka bir yol olabilir mi? Teşekkür ederim.
Old 24-01-2008, 16:56   #2
üye19870

Daha açma hakkının ayrıca temlik edilebileceğini sanmıyorum. Yalnız şu var; şirket devirlerinde, devralan kişi şirketin tüm hak ve alacaklarını külliyen devraldığı için şirketin açması gereken ve fakat açılmamış, süresinde olan davalarını da açabilecektir. O yüzden de olayınızda bir sorunun yaşanacağını sanmıyorum.

saygılarımla
Old 24-01-2008, 18:03   #3
Semanur

Teşekkür ederim ancak,sorumu devralan şirket, devir aldığı şirketin açmamamış ama açma hakkı lan davaları açma hakkı var mıdır şeklinde sormak istememiştim. Ben şirkeri devredecek şirket vekiliyim ve müvekkil şirket henüz açmadığı dava açma haklarını saklı tutmak istiyor. Bunun içinde devir alacak şirketle bir alacağın temlikine ilişkin sözleşme yapsak ve dava açma haklarını bu yolla devr almak mümkün müdür yada bu amaca ulaşılabilecek başka bir yol var mıdır?Yardımcı olabilecek meslektaşlara teşekkür ederim,
Old 04-02-2008, 14:47   #4
ozzy

Alacağın temliki için mevcut bir alacak ve bir hak olması yeterlidir.Buna göre dava açma hakkıda temlik edilebilir bir haktır.Yani şirketi deviralan şirket söz konusu davayı açabilecektir.
Old 05-02-2008, 11:57   #5
Semanur

Evet ama dava açma hakkının şahsa sıkı suretle bağlı hak olması sebebiyle, tereddüte düşüyorum, sanırım dava açılsa sonra şirket devredilse ve açılmış olan davaya ilişkin müddeabih temlik edilse bir sorun çıkmaz ama öbür ihtimal yani dava açma hakkının devredilebilip edilemediği konusunda emin olabilmek istiyorum. Sizce müvekkile evet devredebilir sininiz, mümkündür diyeyim mi ?
Old 05-02-2008, 16:48   #6
Gamze Dülger

Maddi tazminat davası hakkı devredilebilirse de (alacak hakkının kapsamı temliğin kapsamında da önemli rol oynar) manevi tazminata dair hak/dava hakkının temlik edilebileceğinin sanmıyorum.Bu hak kişiye sıkı surette bağlı haklardandır.
Yine de araştırılması gereken bir konu araştırmanız/mamız bitmeden böyle bir işlem yapılmaması gerektiğini düşünüyorum.
saygılarımla
Old 06-02-2008, 12:31   #7
Kemal Yıldırım

Karar Devir işlemi yapılmadan önce davanın açılması isabetli olacaktır!

TTK m. 434 b. 7 ve m.451 uyarınca bir anonim şirketin diğer bir anonim şirketle birleşmesi devredilen anonim şirket bakımından infisah sebebidir. Dolayısıyla böyle bir devralma(ya da birleşme) durumunda devredilen şirketin tüzel kişiliği sona erecektir. Devir işleminden sonra tüzel kişiliği olmayan bir topluluğun dava açması da düşünülemeyeceğinden; devir işlemi gerçekleşmeden davanın açılması, daha sonra şirketin devri dolayısıyla müddeabihin temliki yolu ile davaya devam edilmesi isabetli olacaktır.

Bunun yanında manevi tazminat davası hakkı şahsa sıkı sıkıya bağlı bir hak olduğundan, devirden sonra devralan şirketin manevi tazminat davası açması da düşünülemeyecektir.

Saygılarımla..
Old 06-02-2008, 14:14   #8
Semanur

Yanıtlar için teşekkür ederim, en sağlam yolun dava açıldıktan sonra müddeabihin temliki olduğunu biliyorum ancak emin olamadığım şu ki devirden sonra veya önce devreden şirketin henüz açamdığı davaları açma hakkı nın devredip devredemeyeceği. Yani dava açmadan şirket devredilse daha sonra bu davaları aça bilir mi? Bu konuya ilişkin net bir madde bulamadım. Konuyu açıklayan kitaplarda alacak hakkının temlike elverişli olmaması istisnai bir durumdur ve bu yasadan ve işin niteliğinden kaynaklanabilir şeklinde açıklamalara ulaştım. İşin niteliğini gereği devredilemeyecek olanlar konusunda, müvekkilin vekile iş yapma borcu vs. gibi örnekler sayılmış ancak ben bu açıklamalar ve örneklerden soruma kesin cevap verecek yorumu yapamadım.?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi