Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

erkek arkadaşım tarafından burnum kırıldı

Konuyu Kilitleyin
Old 18-01-2009, 22:42   #1
Konuk

Varsayılan erkek arkadaşım tarafından burnum kırıldı

Geçen ağustos ayında erkek arkadaşımla tatile çıktık ve antalya manavgatta tatildeydik. bir tartışma sonucu (kıskançlık) ve bana saldırdı ve burnum kırıldı hemen kolluk kuvvetlerine başvurarak ve hastaneden gerekli raporları alarak davacı oldum. ancak ben istanbulda yaşadım için ifademi istanbul'dan verebileceğim söylendi şuan dava 3,2,2009 da ancak bu insan öğrenci ve bu davadan ceza alırmı açıkçası almasını ve benim başıma gelenlerin başkasının başına gelmesini istemiyorum ancak sizlerce nasıl bir ceza alır ve nasıl yargılanır yada cezası tecilmi edilir eğer ceza almayacaksa açıkçası bende uğraşmak istemem. Çünkü benim için de vakit kaybı olacak. Açıkçası ceza almasını istiyorum ancak duyumlarıma göre ceza almaz yada ertelenir gibi şeyler duydum bunlar açıkçası ceza olmadını düşünüyorum. eğer beni yönlendirirseniz ona göre davaya devam yada tamam kararı vermek istiyorum. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler...
Old 18-01-2009, 22:55   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Öncelikle;
Yasal haklarınızın korunması bakımından Mahkemeden,kendinize bir avukat atanmasını isteme hakkınızı kullanmanızı öneriyoruz.Bu talebiniz üzerine Mahkeme,Baro başkanlığına yazı yazacak ve dosyanız için bir avukat atanacaktır.

Şiddete uğradıktan sonra ,rapor almanız ,iddianızın ispatı bakımından kıymetli bir delildir.

İddianız ciddiye alınmış ve dava açılmıştır.

Bu aşamadan sonra yargılama kendi sürecinde devam edecektir.Dilerseniz sadece şikayetçi olduğunuzu bildirebilir ya da hem şikayeçi olduğunuzu,hem de ayrıca davaya " katılma" hakkınızı kullanabilirsiniz.Davaya katılma daha geniş olanakları olan bir düzenlemedir.

Süphelinin; ceza alıp almayacağı,indirim yapılıp yapılmayacağı ,yargılama sonucu belli olacaktır.

Yargılama sonucunun adil olmadığını düşünürseniz kararı temyiz etme hakkınız bulunmaktadır.

Konu ile ilgili yasal düzenleme aşağıdadır:

Yaralama suçlarında kemik kırılması ağırlaştırcı sebeptir.

Basit yaralamada öngörülen ceza 1 yıldan 3 yıla kadar olmasına karşılık, kasten yaralamanın vücutta kemik kırılmasına neden olması halinde, kırığın hayat fonksiyonlarındaki etkisine göre, bir yıldan altı yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.
Alıntı:
Vücut Dokunulmazlığına Karşı Suçlar
Kasten Yaralama

MADDE 86 - (1) Kasten başkasının vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(Ek 2. fıkra: 5328 - 31.3.2005 / m.4) (2) Kasten yaralama fiilinin kişi üzerindeki etkisinin basit bir tıbbi müdahaleyle giderilebilecek ölçüde hafif olması halinde, mağdurun şikayeti üzerine, dört aydan bir yıla kadar hapis veya adli para cezasına hükmolunur. (*)
_____

(*) Madde 86 ya, 31.3.2005 tarih ve 25772 sayılı Mükerrer R.G.'de yayımlanan, 31.3.2005 tarih ve 5328 sayılı Kanunun 4. maddesi hükmü gereğince, yukarıdaki fıkra 2. fıkra olarak eklenmiş ve diğer fıkra numaraları buna göre teselsül ettirilmiştir.
_____

(3) Kasten yaralama suçunun;

a) Üstsoya, altsoya, eşe veya kardeşe karşı,

b) Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı,

c) Kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle,

d) Kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle,

e) Silahla,

İşlenmesi halinde, (Değişik ibare: 5328 - 31.3.2005 / m.4) "şikayet aranmaksızın, verilecek ceza yarı oranında artırılır."

Neticesi Sebebiyle Ağırlaşmış Yaralama

MADDE 87 - (1) Kasten yaralama fiili, mağdurun;

a) Duyularından veya organlarından birinin işlevinin sürekli zayıflamasına,

b) Konuşmasında sürekli zorluğa,

c) Yüzünde sabit ize,

d) Yaşamını tehlikeye sokan bir duruma,

e) Gebe bir kadına karşı işlenip de çocuğunun vaktinden önce doğmasına,

Neden olmuşsa, yukarıdaki maddeye göre belirlenen ceza, bir kat artırılır. Ancak, verilecek ceza, birinci fıkraya giren hallerde üç yıldan, (Değişik ibare: 5377 - 29.6.2005 / m.11) "üçüncü" fıkraya giren hallerde beş yıldan az olamaz.

(2) Kasten yaralama fiili, mağdurun;

a) İyileşmesi olanağı bulunmayan bir hastalığa veya bitkisel hayata girmesine,

b) Duyularından veya organlarından birinin işlevinin yitirilmesine,

c) Konuşma ya da çocuk yapma yeteneklerinin kaybolmasına,

d) Yüzünün sürekli değişikliğine,

e) Gebe bir kadına karşı işlenip de çocuğunun düşmesine,

Neden olmuşsa, yukarıdaki maddeye göre belirlenen ceza, iki kat artırılır. Ancak, verilecek ceza, birinci fıkraya giren hallerde beş yıldan, (Değişik ibare: 5377 - 29.6.2005 / m.11) "üçüncü" fıkraya giren hallerde sekiz yıldan az olamaz.

(3) Kasten yaralamanın vücutta kemik kırılmasına neden olması halinde, kırığın hayat fonksiyonlarındaki etkisine göre, bir yıldan altı yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. (Değişik 3. fıkra: 5560 - 6.12.2006 / m.4) (3) Kasten yaralamanın vücutta kemik kırılmasına veya çıkığına neden olması halinde, yukarıdaki maddeye göre belirlenen ceza, kırık veya çıkığın hayat fonksiyonlarındaki etkisine göre, yarısına kadar artırılır.
Old 19-01-2009, 21:34   #3
Konuk

Varsayılan ama şunu öğrenmek istiyorum

Ben şunu öğrenmek istiyorum o zaman avukat isteyebileceğimi söylemişsiniz ama ben istanbulda yaşıyorum ve dava Antalya Manavgat adliyesinde görülecek davaya ben burdan ifade verecem ancak burdan mı yazı ile mahkemeye avukat talep ettiğimi söylemeliyim avukat ordan olacaktır öyle bir durumda avukat ordan mahkemelere girecek bende burdan mı talep te bulunacam davam asliye ceza mahkemesinde görülecek burda ifade verirken avukat talebini de burdanmı istemek durumundayım. verdiğiniz bilgiler iin şimdiden teşekkürler..
Old 19-01-2009, 22:03   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Şikayete konu olay hakkında beyanınızı almak için bulunduğunuz yer adliyesine talimat yazısı yazılmış olmalı.

Bu yazının gereği beyanda bulunurken avukat isteyebilirsiniz.

Bu isteğiniz baroya bildirilecek ve beyanda bulunma öncesi ve sırasında size hukuksal yardım ve destekte bulunacaktır.Bu sırada davaya "katılma" isteğinizi de belirteniz uygun olacaktır.

Buradan atanan avukatın görevi burada bitmektedir.

Olay yeri mahkemesinde duruşmaları takip etmek için de ,görevli mahkemeye gönderilmek üzere talepte bulunabileceğiniz gibi,beyanda bulunduğunuz sırada bu isteğinizi açıkça ve anlaşılır biçimde belirtmenizin mümkün olduğunu düşünüyorum.

Bu talebiniz nedeniyle görevli mahkeme ,baroya yazı yazacak ve sizin dosyanızın yargılamasında görev yapacak bir avukat tayin edilmesini isteyecektir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi