Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mal Rejiminin Tasfiyesi ve Katılma Alacağı

Yanıt
Old 10-12-2012, 09:24   #1
Av.Gümüş

Soru Mal Rejiminin Tasfiyesi ve Katılma Alacağı

Sayın meslektaşlarım merhabalar.
Boşanma sonrası mal rejiminin tasfiyesi ve katılma alacağımız için bir dava açmam gerek. Bu davada istemeyi düşündüğüm 2 değer var: 1. 2002 den sonra eşlerin edindikleri bir gayrimenkul ederinin yarısı ve 2. olarak da davalı eşin özel bir emekli sandığından aldığı "ikramiye" nin yarısı.

Şimdi sizlere sormak istediğim husular şunlar:

1) 2002 den sonra almaya hak kazanılan fakat henüz daha davalı tarafından kullanılmamış ( halen kurumda ) ikramiyenin yarısını istemem doğrumudur. Burada kafamı karıştıran nokta istenecek değerin ikramiyenin yarısı mi; yoksa maaş şeklinde aylık bağlanan miktarın yarısı mı olduğu sorusudur.

2) Yine 2002 den sonra eşler tarafından alınan taşınmazın kendimce bulduğum değerinin yarısını istiyorum. Mahkemece bilirkişi incelemesi ile bu taşınmazın değeri tespit edilecektir. Fakat benim istediğim değerden az veya çok olabilir. Yeni HMK uyarınca bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekir. Ev bizim tahminimizden çok daha değerli olabilir.
Old 10-12-2012, 10:02   #2
FiNaZZi

Sayın Av.Gümüş,

Açacağınız davanın türü katılma payı alacağı nedeniyle mal rejiminin tasfiyesi davasıdır. Sizin talebinizin ikramiyenin yarısı ile taşınmazın yarısı şeklinde olmasına gerek yoktur. Siz davalı eşin X özel emekli sandığından alınan ikramiye ile taşınmazın TMK 218-241 hükümleri uyarınca tasfiyesini istemeniz yeterlidir(ayrıca oran belirtmenize gerek yoktur)

2.sorunuza gelince; Taşınmazın sizin hesapladığınız gerçek değerini belirtmenize gerek yok, harca esas değeri bence düşük tutarak belirsiz alacak davası açın, daha sonra bilirkişi raporuna göre eksik harcı tamamlarsınız..
Old 10-12-2012, 12:21   #3
zizou21

mal rjiminin tasfiyesi ile katilma payi alacagi ayri davalardir. tasfiye talep edilir ise eslerin malvarligi aktif ve pasif olarak butun halinde hesalanip degerlendirilir. katilma payi alacagi ise blirli bir mal hakkinda (ornegin ev gibi) acilir. yari yariya orantiyi neye gore kurdugunuzu da anlayamadim.
Old 10-12-2012, 13:40   #4
Av.Gümüş

Yanıtlarınız için teşekkür ederim.
Benim davalıdan itemeyi düşündüğüm sadece bir gayrimenkulun yarısı ve özel bir sandıktan gelen emekli ikramiyesi. Tüm malvarlığının ya da mal rejiminin tasfiyesi gibi bir iddam olmayacak. Bu saydıklarım 2002 den sonra edinildiği içinde yarı yarıya şeklinde bir yaklaşımda bulundum. Benim talep etmeyi düşündüğüm bu gayrimenkul ve emekli ikramiyesi zaten edinilmiş mal rejimi içerisinde çiftlerin kişisel malları dışında bulunan tüm değerleri kapsıyor. Bir bakıma edinilmiş mal rejiminin tasfiyesi denebilir. Bu durumda davacının da edinilen mallar için herhangi bir "parasal katkı" yapma zorunluluğu da bulunmamakta diye düşünmekteyim.Yani çalışmasa da bu malların yarısı hakkıdır.
Old 10-12-2012, 14:02   #5
avrecepefe

Alıntı:
Yazan Av.Gümüş
Yanıtlarınız için teşekkür ederim.
Benim davalıdan itemeyi düşündüğüm sadece bir gayrimenkulun yarısı ve özel bir sandıktan gelen emekli ikramiyesi. Tüm malvarlığının ya da mal rejiminin tasfiyesi gibi bir iddam olmayacak. Bu saydıklarım 2002 den sonra edinildiği içinde yarı yarıya şeklinde bir yaklaşımda bulundum. Benim talep etmeyi düşündüğüm bu gayrimenkul ve emekli ikramiyesi zaten edinilmiş mal rejimi içerisinde çiftlerin kişisel malları dışında bulunan tüm değerleri kapsıyor. Bir bakıma edinilmiş mal rejiminin tasfiyesi denebilir. Bu durumda davacının da edinilen mallar için herhangi bir "parasal katkı" yapma zorunluluğu da bulunmamakta diye düşünmekteyim.Yani çalışmasa da bu malların yarısı hakkıdır.

Sayın Gümüş,
Edinilmiş Mal Rejimi eşler başka mal rejimi seçmemişler ise kanuni mal rejimi olup, boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 1 yıl içerisinde açmanız gereken tasfiye davası ile mümkündür.
Tarafların evlilik birliği içerisinde edindikleri mallar, yahut bir eşin diğer eşin mallarına karşılıksız olarak yaptığı katkılar bu davanın konusu olurlar.
Kanuni tanımı ile, katılma alacağı ve değer artış payı alacağı talep edebilirsiniz. Uygulamada yanlış bilinen bir durum söz konusudur: Tasfiye neticesinde malların yarı değeri değil, katılma alacağı veya edinilmiş mallara yapılan katkı (değer artışy payı alaacğı) talep edilir. Burada denkleştirme vb. işlemler de yapılarak tasfiye gerçekleştirilir. Az yukarıda sayın meslektaşımın da söylediği gibi taşınmazın tam değerini dava açarken bilemeyeceğiniz için harca esas olmak üzere bir değer belirtip bilahare tamamlamak üzere belirsiz alacak davası biçiminde açabilirsiniz. Saygılarımla...
Old 10-12-2012, 16:33   #6
av mge

ayrıca emekli ikramiyenin paylaşımı yarıyarıya olmamaktadır TMK md 228 sosyal yardım kurumlarınca ödenen toplu ödemelerin tasfiyesinin ne şekilde olacağını açıkça düzenlemiştir.
III. Eşlerin paylarının hesaplanması
1. Kişisel malların ve edinilmiş malların ayrılması
Eşlerin kişisel malları ile edinilmiş malları, mal rejiminin sona ermesi anındaki durumlarına göre ayrılır.

Eşlerden birine sosyal güvenlik veya sosyal yardım kurumlarınca yapılmış olan toptan ödemeler veya iş gücünün kaybı dolayısıyla ödenmiş olan tazminat, toptan ödeme veya tazminat yerine ilgili sosyal güvenlik veya sosyal yardım kurumunca uygulanan usule göre ömür boyunca irat bağlanmış olsaydı, mal rejiminin sona erdiği tarihte bundan sonraki döneme ait iradın peşin sermayeye çevrilmiş değeri ne olacak idiyse, tasfiyede o miktarda kişisel mal olarak hesaba katılır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi