Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ahzu Kabz Yetkisi Olmadan Harici Tahsilat Yapılması

Yanıt
Old 23-05-2011, 22:30   #1
avfatih

Soru Ahzu Kabz Yetkisi Olmadan Harici Tahsilat Yapılması

Avukat ahzu kabz yetkisi olmadan bir icra dosyasına ilişkin harici tahsilat yapmıştır. Bu tahsilat müvekkili hakkında sonuç doğurur mu? Teşekkürler..
Old 23-05-2011, 22:39   #2
BALDIRAN

Kanımca ahzu kabz yetkisi olmadan avukatın yaptığı tahsilat, alacaklı açısından borcun iftası sonucu doğurmaz. Alacaklı asil, borçludan borcu ödemesini talep edebilir. Borçlu, avukattan sebepsiz zenginleşme hükümleri uyarınca verdiğini geri ister diye düşünüyorum.Saygılar
Old 23-05-2011, 22:59   #3
avfatih

Meslektaşım bende aynı kanaatteyim yalnız şöyle bir sıkıntı var. Yargıtay 95 yılına ait bir kararda açıkça bunu ifade etmiş. HGK'nin de bir kararında aşağı yukarı buna işaret ediliyor. Ancak 2002 tarihli olması lazım bir HGK kararında ''açıkça ahzu kabz yetkisi verilmemişse de vekaletin sigortadan para çekmeye yönelik olarak tanzim edildiği'' ve '' B.K.'daki ahzu kabz düzenlemesinin mahkemece hükmolunan alacaklara-müddeabihe yönelik olduğu, mahkemece hükmolunmuş bir alacak yoksa ahzu kabz yetkisi aranmayacağını'' ifade etmiş. Daha yakın bir tarihli karara da ulaşamadım.Yardımlarınızı bekliyorum.
Old 24-05-2011, 15:55   #4
Av.SEVİM ATALAY

Bence borçlunun ahzu kabz yetkisi olmayan avukata yaptığı ödeme geçerli olur.Yani borçluyu borçtan kurtarır.Tabi borçlu avukattan hangi dosyaya ilişkin ödeme yapıldığına dair imzalı yazı almış ise.Zira borçluya ödeme emri tebliğ edilirken,vekaletname örneği tebliğ edilmiyor.Borçlu avukatın ahzu kabz yetkisi olup olmadığını araştırma durumunda değildir.Ahzu kabz yetkisi olmadan alacağı haricen tahsil eden avukat ancak müvekkiline karşı sorumlu olur diye düşünüyorum.
Old 24-05-2011, 23:07   #5
BALDIRAN

Yargıtay kararındaki mahkeme tanımını geniş yorumlamak ve icra dairelerini yani alacaklı adına tahsilat yapan bütün devlet kurumlarını bu kapsamda kabul etmek gerektiğini düşünüyorum.Aksi halde ahzu kabz yetkisinin özel olarak verilmesinin hiç bir anlamı kalmaz. Saygılarımla
Old 24-05-2011, 23:11   #6
avfatih

Sayın meslektaşım bende aynı kanaatteyim, lakin 2002 tarihli karardan sonraki bir tarih için örnek bir karar bulamadım. Bir meslektaşımız bu hususta bizi aydınlatırsa hep birlikte mevcut son uygulamayı öğreniriz...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi