Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

meslek hastalığı nedeni ile tazminat

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 5,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-03-2012, 16:28   #1
hatice_bck

Varsayılan meslek hastalığı nedeni ile tazminat

merhabalar...
ben henüz mesleğin başında bir avukatım ve adli yardım kapsamında dosyalar almaya başladım. atanan bir dosyada müekkil plasyik eritme ve mamül işinde çalışıyormuş. bu sebeple rahatsızlandığını söylüyor. doktora gitmiş ve akciğer kanseri olduğunu teşhis etmişler. yüzde seksen de özürlü olduğuna dair onkoloji hastanesi rapor vermiş. işyeri bu süreçte hiçbir maddi manevi destekte bulunmamış. sgk tarafından işgörmezlik ödeneği almış 6 ay kadar. işyerine de düzenli olarak hastane raporlarını vermiş. 6 ay bu duyrum bu şekilde devam etmiş. sonra da haberi olmadan i,şten çıkarmışlar ve işten ayrılış bildirgesine işçinin hastalığı nedeni ile iş akdini feshetmesi olarak ayrılma sebebi göstermişler. haksız olarak müvekkilin iş akdine son vermişler.
meslek hastalığı nedeni ile tazminat davası açmak niyetindeyim. ancak bu
raporlar sadece onkolji hastanesinin verdiği raporlar. meslek hastalıkları hastanesinden rapor alınmamış. sgk vs. bu durumda bir tespit de yok. acaba bu durum dava şartı mıdır?
yoksa bu şekliyle tazminaty davası açıp yargılama sürecinde raporun tanbzimi mümkün müdür? bu tür davalarda kabul gören uygulama nedir?
şimdiden çok teşekkür ederim
Old 19-03-2012, 10:04   #2
hatice_bck

Varsayılan rapor ne zaman gerekir

merhabalar...
benim de bu konuda bir sorum olacak. müvekkil plastik eritme fabrikasında çalışmış ve bu süreç sonunda akciğer kanseri olmuştur. bu konuda daha önce bir rahatsızlığı olmadığını söylemektedir. meslek hastalığı nedeniyle tazminat davası açmak istiyoruz. adli yardım kapsamında gelen bir dosya bu. 6 ay işgörmezlik ödeneği almış. sonra da haberi olmadan ve diğer haklarını alamadan işten çıkarılmıştır. işten ayrılış bildirgesinde işten ayrılış sebebi hastalık nedeniyle işçinin işten ayrılması olarak gösterilmiştir. şimdi sormak istediğim hususu şu: bu davada meslek hastalığı olduğunun tespiti dava sürecinde mi yapılır, yoksa dava öncesinde meslek hastalıkları hastanesinden rapor almak dava şartı mıdır?
Old 19-03-2012, 10:52   #3
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan hatice_bck
.. şimdi sormak istediğim hususu şu: bu davada meslek hastalığı olduğunun tespiti dava sürecinde mi yapılır, yoksa dava öncesinde meslek hastalıkları hastanesinden rapor almak dava şartı mıdır?

5510 sayılı yasanın 14. maddesinde gerekli koşullar bulunmaktadır. Yasanın 14. maddesinin 2. fıkrasına göre; sigortalının çalıştığı işten dolayı meslek hastalığına tutulduğunun,

1-Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucuları tarafından usulüne uygun olarak düzenlenen sağlık kurulu raporu ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi,

2-Kurumca gerekli görüldüğü hallerde işyerindeki çalışma şartlarını ve buna bağlı tıbbi sonuçlarını ortaya koyan denetim raporlarını ve gerekli diğer belgelerin incelenmesi sonucu Kurum Sağlık Kurulu tarafından tespit edilmesi zorunludur.

Başvuru sonucunda, kişinin meslek hastalığına tutulmadığının ya da işçinin tutulduğu hastalığın meslek hastalıkları listesinde yer alan hastalıklardan olmadığının saptanması halinde kurum aleyhine tespit davası açmanız gerekmektedir. Ancak bu husus tazminat talepli dava açmanıza engel değildir. Davayı açarsınız, kurum tarafından hastalık meslek hastalığı olarak kabul edilmez ise, tazminat talepli davanız sürerken ayrı bir dosya ile tespit davası açarsınız. Engel yok ancak tavsiye etmem, zamanaşımı problemi yoksa kuruma başvuru yapın ve cevabını bekleyin. Kurum kabul ederse tazminat, etmezse tespit davası açın. (Yükümlülük sürelerine dikkat edin)
Old 19-03-2012, 13:46   #4
hatice_bck

Alıntı:
Yazan Av. İbrahim YİĞİT
5510 sayılı yasanın 14. maddesinde gerekli koşullar bulunmaktadır. Yasanın 14. maddesinin 2. fıkrasına göre; sigortalının çalıştığı işten dolayı meslek hastalığına tutulduğunun,

1-Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucuları tarafından usulüne uygun olarak düzenlenen sağlık kurulu raporu ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi,

2-Kurumca gerekli görüldüğü hallerde işyerindeki çalışma şartlarını ve buna bağlı tıbbi sonuçlarını ortaya koyan denetim raporlarını ve gerekli diğer belgelerin incelenmesi sonucu Kurum Sağlık Kurulu tarafından tespit edilmesi zorunludur.

Başvuru sonucunda, kişinin meslek hastalığına tutulmadığının ya da işçinin tutulduğu hastalığın meslek hastalıkları listesinde yer alan hastalıklardan olmadığının saptanması halinde kurum aleyhine tespit davası açmanız gerekmektedir. Ancak bu husus tazminat talepli dava açmanıza engel değildir. Davayı açarsınız, kurum tarafından hastalık meslek hastalığı olarak kabul edilmez ise, tazminat talepli davanız sürerken ayrı bir dosya ile tespit davası açarsınız. Engel yok ancak tavsiye etmem, zamanaşımı problemi yoksa kuruma başvuru yapın ve cevabını bekleyin. Kurum kabul ederse tazminat, etmezse tespit davası açın. (Yükümlülük sürelerine dikkat edin)

verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim. ben mesleğe yeni başlamış bir avukatım ve bı dosya adli yardım kapsamında geldi. müvekkilin hiçbir hakkını gözardı etmiş olmak istemediğimden çok ayruıntılı soruyorum.
anladığım kadarı ile öncelikle kuruma başvuru yolunu deneyip meslek hastalığı olup olmadığını tespit ettirmem gerekiyor. orası meslek hastalığı olmadığını söylerse tespit davası açacağım(sanırım iş mahkemesinde açılmalıdır.) tespitin sonucunda da tazminat talep etmeliyim. acaba en baştan tazminat davasını iş mahkemesinde açıp bu kapsamda meslek hastalığı tespiti de yapsam uygun olur mu? ya da müvekkil açısından en pratik ve akıllıca çözüm hangisi olacaktır...
Old 20-03-2012, 10:59   #5
av.buğra

sağlık bakanlığı sitesinde ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz ancak ip ucu vermesi bakımından aşağıda alıntı yaptım.
Meslek hastalığına yakalanan işçi, işvereni aleyhine iş mahkemelerinde maddi ve manevi tazminat davası açabilir.Davanın dayanağı meslek hastalığı hastanesinden alınmış meslek hastalığı raporudur.Rapordan sonra işçinin meslekte kazanma kaybı oranı yüzde üzerinden yine ilgili hastane tarafından belirlenir. Yargılama sürecinde işçinin çalıştığı işyerine hakim ve bilirkişi tarafından keşfe gidilir. Keşif yapılmasındaki amaç işverenin iş sağlığı ve işçi güvenliği açısından kanunlara uyup uymadığının,gerekli tedbirleri alıp almadığının saptanmasıdır. Bunun sonucunda bilirkişi işverenin kusurlu olup olmadığını ve kusur oranını belirler.
Yukarıda daha önce belirttiğimiz meslekte kazanma kaybı oranına göre (yani iş görememezlik oranı) ve işverenin de kusuruna göre hesap bilirkişince bir hesap yapılır ve işçinin alacağı maddi tazminat miktarı belirlenir. Ayrıca davalı işyeri, işçisini sigortalı olarak çalıştırmışsa Sosyal Güvenlik Kurumu işçiye maluliyet maaşı bağlar. Örneklersek işçinin %70 meslekte kazanma kaybı var.İşverende tam kusurlu. Hesap bilirkişi 50.000 YTL rapor hazırladı.Sigortanın işçiye ödeyeceği toplam peşin sermaye değeri 20.000 YTL olsun geriye kalan 30.000 YTL yi işverenin ödemesine mahkemece karar verilir. Tüm anlattıklarımız maddi tazminat kavramı adı altında anılır. Manevi tazminat ise işçinin bu hastalık nedeniyle çektiği ızdırabın , acının karşılığı olarak anılır ve buna karşılık gelen ödence miktarını hakim kendi vicdani kanaatine göre belirler.
İşçi mahkemede davasını ispat için her türlü delili kullanabilir. Tanık da bunlardan biridir. Tazminat davasının açılacağı yer mahkemesi işçinin işi gördüğü yerdeki iş mahkemesidir. Örneğin; Güngörende çalışmış bir işçi Bakırköy İş Mahkemelerinde davasını açabilir.Maddi ve tazminat talepli dava meslek hastalığı rapor tarihinden itibaren on yıllık zamanaşımına tabiidir.
Old 20-03-2012, 12:32   #6
hatice_bck

işçinin elinde yüzde seksen özürlü olduğuna dair rapor var(plastik eritme sanayinde çalışırken akciğer kanser olmuş) ancak burada meslek hastalığı olduğuna dair bir şey yok. bu rapor meslek hastalığı hastanesinden mi alınmalı, yoksa diğer hastaneler de talep halinde böyle bir rapor düzenleyebilir mi?
Old 21-03-2012, 10:31   #7
av.knel

Alıntı:
Yazan hatice_bck
işçinin elinde yüzde seksen özürlü olduğuna dair rapor var(plastik eritme sanayinde çalışırken akciğer kanser olmuş) ancak burada meslek hastalığı olduğuna dair bir şey yok. bu rapor meslek hastalığı hastanesinden mi alınmalı, yoksa diğer hastaneler de talep halinde böyle bir rapor düzenleyebilir mi?

İşçinin durumunu belirten açıklamalı bir dilekçe ile -elinizdeki raporuda ekleyerek- SGK'ya başvurun onlar ilgili hastaneden rapor alınması için müvekkilinizi yönlendirecektir. Eğer ki meslek hastalığı olduğu kanaatindeyseniz raporu beklemeden de dava açabilirsiniz. Mahkeme aşamasına mahkeme zaten bu raporu sizden isteyecek ya da kendisi aldıracaktır.
Old 21-03-2012, 11:32   #8
av.buğra

İnceleme

raporun meslek hastalığı hastanesinden alınması gerektiğini düşünüyorumk meslek hastalığı Rapordan sonra da işçinin meslekte kazanma kaybı oranı yüzde üzerinden yine ilgili hastane tarafından belirlenir
Old 11-04-2012, 11:16   #10
hatice_bck

verdiğiniz yanıtlar için teşekkür ederim. müvekkile bir dilekçe yazıp sgk ya başvuru için yönlendirdim. onlar da meslke hastalıkları hastanesine sevk etmişler. orada çeşitli tetkikler yapıldı ancak rapor konusunda müvekkile bilgi verilmemiş. meslke hastalığı olduğu kanaatindeyim. bu sebeple raporu beklemeden davayı açmayı düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi