Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Akademisyen bir memurun reklam filminde oynamasının önünde hukuki bir engel bulunmakta mıdır

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-03-2012, 18:11   #1
mabitades

Acil Akademisyen bir memurun reklam filminde oynamasının önünde hukuki bir engel bulunmakta mıdır

Merhabalar,
Akademisyen bir memurun reklam filminde oynamasının önünde hukuki bir engel bulunmakta mıdır? 657 sayılı kanunda açık bir hüküm bulamadım bilen meslektaşlarım bilgilerini paylaşabilirlerse çok sevinirim.
Old 02-04-2012, 15:45   #2
Av.Dr.Yahya DERYAL

Ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı:

Madde 28 – (Değişik: 30/5/1974 - KHK - 12; Değiştirilerek kabul: 15/5/1975 - 1897/1 md.)

"Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç)."

Memurlarla ilgili ana düzenleme budur.

Bir de akademisyen memurlarla ilgili 2547 s.K.da şu hüküm var:

ALTINCI BÖLÜM

Çalışma ve Denetim

Çalışma esasları:

Madde 36 –

a. (Değişik: 17/8/1983 - 2880/19 md.) Profesör ve doçentler, üniversitede devamlı veya kısmi statüde görev yapanlar olarak ikiye ayrılırlar:

(1) Üniversitede devamlı statüde görev yapanlar;

Bu profesör ve doçentler bütün mesailerini üniversite ile ilgili çalışmalara hasrederler.

Bunlar, özel kanunlarla belirlenen görevler ve telif hakları hariç olmak üzere, yükseköğretim kurumlarından başka yerlerde ücretli veya ücretsiz, resmi veya özel başkaca herhangi bir iş göremezler, ek görev alamazlar, serbest meslek icra edemezler.

Reklam filminde oynama nedeniyle bir ücret alınmamışsa, bunun hiç kuşkusuz mümkün olabileceğini düşünüyorum. Ücret alınması durumunda da, o işi sürekli olarak yapmak üzere bir gelir kaynağı haline getirmemişse yine "telif hakkı" kapsamında mümkün olduğunu düşünüyorum.
Old 02-04-2012, 16:24   #3
mabitades

Bu 36. madde 16/07/2010 tarihli kararla iptal edilmiş, bu durumda çalışamayacağına dair bir hüküm bulunmadığından sorun ortadan kalkmakta diye düşünmekle beraber, memurun televizyonda belirli bir süre "görünmesinin" dekanlığa bildirimde bulunulması halinde sorun yaratıp yaratmayacağı kafamı kurcalamaya devam ediyor çünkü TV ile ilgili olarak, işiyle ilgili-kurumla ilgili beyanda bulunmama, memuriyetin ciddiyetine zarar vermeme vb. başlıklar söz konusu reklamda bu nasıl değerlendirilir acaba?
Old 02-04-2012, 17:24   #4
Av.Dr.Yahya DERYAL

2547/36 2.fıkrasının "Öğretim elemanları, bu Kanun ile diğer kanunlarda belirlenen görevler ve telif hakları hariç olmak üzere, yükseköğretim kurumlarından başka yerlerde ücretli veya ücretsiz, resmi veya özel başka herhangi bir iş göremezler, ek görev alamazlar, serbest meslek icra edemezler." şeklindeki 1.cümlesi, Anayasa Mahkemesinin 4.12.2010 tarih ve 27775 sayılı R.G.'de yayımlanan, 16.7.2010 gün ve E: 2010/29 - K: 2010/90 sayılı kararı ile iptal edilmiştir.

(Ek fıkra: KHK/650 - 8.8.2011 / m.40/a)Yükseköğretim kurumlarının kadrolarında bulunan öğretim elemanları, kanunlarda belirtilen hâller dışında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 28 inci maddesi hükmüne tâbidir. Ancak öğretim üyeleri, yükseköğretim kurumlarında yalnızca eğitim ve araştırma faaliyetlerinde bulunmak ve döner sermaye faaliyetleri kapsamında gelir elde edilen hizmetlerde çalışmamak kaydıyla mesai saatleri dışında yükseköğretim kurumlarından başka yerlerde meslekî faaliyette bulunabilir ve meslek veya sanatlarını serbest olarak icra edebilir. Yükseköğretim kurumlarından başka yerlerde çalışan öğretim üyelerine 58 inci madde ile 27/6/1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 3 üncü maddesi uyarınca ek ödeme yapılmaz; bunlar rektör, dekan, enstitü, yüksekokul ve konservatuar müdürü, bölüm başkanı, anabilim ve bilim dalı başkanı, başhekim ve bunların yardımcısı olamaz.

Özetle prof., doç ve yrd. doç. ler için mesai dışında serbest imkanı kabul edilmiş olsa dahi, öğretim görevlisi, uzman, okutman ve araştırma görevlisi gibi öğretim elemanı akademisyenler için mesai dışı serbest çalışma imkanı da yoktur.

Ayrıca reklam için dekanlığa bildirime gerek olmadığını, bunun demeç/beyan yasağı ile de ilgili olmadığını, memuriyetin cidiyet ve vakarı ile de bağdamaz sayılamayacağını düşünürüm.
Old 02-04-2012, 17:29   #5
mabitades

Vakit ayırdığınız için çok tesekkur ederim, iyi çalışmalar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi