Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

CMK Alacakları

Yanıt
Old 27-05-2008, 22:14   #301
Av.Hayel Özenç

arkadaşlar,
Amaçlarının başında Cmk avukatlarının sorunlarını daha organize şekilde dile getirip çözüm aramak birlikte mücadele etmek olan bir dernek kurduk.Derneğimizin tüzüğünü aşağıda takdim ediyorum.Geçen hafta 24.05.2008 tarihinde bir davet ile açılışımızı yaparak çalışmalarımıza başladık.Konuya ilişkin duyarlılık gösterenler şu adreslerden irtibat kurabilirler.

Tel.0212 635 93 17 GSm 0532 367 34 63

mail : savunmaavukatlari@yahoogroups.com

ilk üye toplantımızı 29.05.2008 günü dernek merkezimizde gerçekleştireceğiz.
gündem olarak
1-üyelerin tanışması
2-silivri cezaevi
3-istanbul barosu cmk yönergesi ne ilişkin değerlendirme ve öneriler belirlenmiştir.İlgilenenlere duyurulur

saygılarımla Av.Hayel Özenç

SAVUNMA AVUKATLARI DERNEĞİ TÜZÜĞÜ

DERNEĞİN ADI
MADDE 1 -Derneğin adı Savunma Avukatları Derneği'dir.
Aşağıdaki maddelerde Dernek kısa adı ile anılmıştır.

DERNEĞİN MERKEZİ
MADDE 2- Derneğin merkezi İstanbul'dadır. Dernek il ve ilçelerde temsilciler atayabilir.
DERNEĞİN AMAÇLARI
MADDE 3 -Derneğin amaçları;
1-Ceza Muhakemesi Kanunu uyarınca
a)Barolarca avukat veya uzlaşmacı olarak görevlendirilen avukatlar
b)Barolarda Adli Yardım uygulamasında görev alan avukatlar
c)Bağlı çalışan avukatlar
d)Mesleğe yeni başlamış ekonomik olarak güçlü olmayan avukatlar başta olmak üzere tüm avukatlar arasında sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak;
2-Avukatların bağımsızlığının sağlanması ve korunması, saygınlığının artırılması için çalışmalar yapmak;
3-Avukatların meslek içi eğitimine ilişkin çalışmalar yapmak;
4-Demokratik ,katılımcı bir toplum ve hukuk düzenine ulaşmak için çalışmalar yapmak.
5-Avukatların çalışma koşullarının düzeltilmesi için çalışmalar yapmak.
6-Vatandaşlarımızın hak arama bilincinin gelişimi için çalışmalar yapmaktır.

DERNEĞİN FAALİYET ALANLARI
MADDE 4-Dernek, hukuksal ve sosyal alanlarda faaliyet gösterir.Amaçlarını gerçekleştirmek için aşağıda belirtilen faaliyetleri yapar;
1-Kişi hak ve özgürlüklerinin genişletilmesi yolunda; avukatların, hukukçuların, halkın eğitim ve bilinçlenmesi için çalışmalar yapmak.
2-Mesleki faaliyetleri nedeniyle hukuki, cezai veya fiili tehdit altında bulunan hukukçular ve aileleri ile her türlü yardımlaşma ve dayanışmayı organize etmek.
3-Antidemokratik yasal düzenlemeler ve uygulamalar ile hukuksal boyutta mücadele ederek bunların tüm sonuçları ile birlikte ortadan kalkmaları için çalışmalar yapmak.
4-İnsanların bir avukatın hukuki yardımından yararlanma haklarını sağlıklı olarak kullanabilmeleri için Barolar, Belediyeler, Sivil Toplum Örgütleri ve Uluslar arası kuruluşlar ile birlikte çalışmalar yapmak.
5-Üniversiteler, Barolar, Siyasi Partiler,Sendikalar,İnsan hakları Kuruluşları ve derneğin çalışmaları ile ilgili resmi veya özel tüm kurum ve kuruluşlar ile birlikte ortak çalışmalar yapmak.
6-Derneğin amacı ile ilgili Toplantı, Seminer , Panel, Konferans vb. etkinlikler düzenlemek.
7-Süreli veya süresiz yayın faaliyetlerinde bulunmak.
8-Mesleğe yeni başlayan avukatların sorunları ile özel olarak ilgilenip onlara yardımcı olmak.
9-Üyeleri arasında dayanışma ve sosyal ilişkileri geliştirmek için lokaller açmak.

DERNEK ÜYELİĞİ
MADDE 5-Fiil ehliyetine sahip bulunan ve derneğin amaç ve ilkelerini benimseyerek bu doğrultuda çalışmayı kabul eden ve mevzuatın öngördüğü koşullarını taşıyan her gerçek ve tüzel kişi bu derneğe üye olma hakkına sahiptir. Ancak, yabancı gerçek kişilerin üye olabilmesi için Türkiye’de yerleşme hakkına sahip olması da gerekir. Onursal üyelik için bu koşul aranmaz.
Derneğe maddi ve manevi bakımdan önemli destek sağlamış bulunanlar yönetim kurulu kararı ile onursal üye olarak kabul edilebilir.

Derneğin şubesi açıldığında dernek merkezinde kayıtlı bulunanların üyelik kayıtları şubelere aktarılır. Yeni üyelik müracaatları şubelere yapılır. Üyeliğe kabul ve üyelikten silinme işlemleri şube yönetim kurulları tarafından yapılır ve en çok otuz gün içinde bir yazıyla Genel Merkeze bildirilir.
Derneğin amacını benimseyen avukatlar başkaca bir avukatı bağımlı olarak istihdam etmemek şartıyla derneğe üye olabilirler.

MADDE 6- 5. maddedeki koşula uymak kaydıyla derneğe üye olmak isteyen avukatlar, dernek üyesi iki avukatın sunum imzasını içeren üye giriş bildirimini doldurarak Dernek Yönetim Kurulu'na başvururlar. Yönetim kurulu üyelik başvuru talebini en geç 30 gün içerisinde karara bağlar. Bu süre içerisinde karara bağlanmayan talepler reddedilmiş sayılır.Yönetim kurulu üyelik talebinin reddi için gerekçe belirtmek zorunda değildir.

ÜYELİKTEN AYRILMA
MADDE 7- Her üye ayrılma isteğini yazılı olarak yönetim kuruluna bildirerek dernek üyeliğinden ayrılabilir.

ÜYELİKTEN ÇIKARILMA
MADDE 8-Dernek üyeliğinden çıkarılmak iki şekilde gerçekleşebilir:
1-Dernek üyesi olmak şartını kaybedenler yönetim kurulu kararı ile üyelikten çıkarılırlar.Hakkında bu nedenle çıkarılma kararı alınan dernek üyesi gerekçenin doğru olmadığını beyanla yönetim kurulu kararının kendisine tebliğinden itibaren 30 gün içinde çıkarılma kararının geri alınmasını isteyebilir. Yönetim Kurulu kendisine sunulan bilgi ve belgeler doğrultusunda yeniden yapacağı inceleme sonucu başvuranı haklı görürse çıkarılma kararı yok hükmünde olur. Yönetim Kurulu çıkarılma kararını haklı görürse kararı tekrar ilgiliye tebliğ eder. Çıkarılma kararının geri alınmasına ilişkin talebe 30 gün içinde karar verilmemişse talep red olunmuş sayılır.
2-Derneğin amacına aykırı davranışta bulunanlar ile derneğin yetkili kurullarınca alınan kararlara uymamakta ve verilen görevleri yerine getirmemekte direnenler yönetim kurulunun kararı ile üyelikte çıkarılabilirler.
Üyelikten çıkarılma kararlarının muhatapları yönetim kurulu üyeleri ise kararlar kendilerinin katılımı olmayan toplantılarda tartışılarak karara bağlanır.

DERNEĞİN ORGANLARI:
MADDE 9-Derneğin organları şunlardır;
a)Genel Kurul
b)Yönetim Kurulu
c)Denetleme Kurulu
d)Danışma Kurulu

GENEL KURUL
MADDE 10-Genel Kurul derneğin en yetkili organıdır. Dernek üyelerinin tamamından oluşur.Genel Kurul iki (2) yılda bir Haziran ayında olağan olarak toplanır.

ÇAĞRI USULÜ
MADDE 11- Yönetim kurulu, dernek tüzüğüne göre genel kurula katılma hakkı bulunan üyelerin listesini düzenler. Genel kurula katılma hakkı bulunan üyeler, en az onbeş gün önceden, günü, saati, yeri ve gündemi bir gazetede ilan edilmek veya yazılı ya da elektronik posta ile bildirilmek suretiyle toplantıya çağrılır. Bu çağrıda, çoğunluk sağlanamaması sebebiyle toplantı yapılamazsa, ikinci toplantının hangi gün, saat ve yerde yapılacağı da belirtilir. İlk toplantı ile ikinci toplantı arasındaki süre yedi günden az, altmış günden fazla olamaz.
Toplantı, çoğunluk sağlanamaması sebebinin dışında başka bir nedenle geri bırakılırsa, bu durum geri bırakma sebepleri de belirtilmek suretiyle, ilk toplantı için yapılan çağrı usulüne uygun olarak üyelere duyurulur. İkinci toplantının geri bırakma tarihinden itibaren en geç altı ay içinde yapılması zorunludur. Üyeler ikinci toplantıya, birinci fıkrada belirtilen esaslara göre yeniden çağrılır.
Genel kurul toplantısı bir defadan fazla geri bırakılamaz.

TOPLANTI YETER SAYISI
MADDE 12-Genel kurul toplam üye sayısının yarısından bir fazlasının katılımı ile yapılır.Birinci toplantıda yeterli çoğunluk bulunmadığı taktirde ikinci toplantı herhangi bir çoğunluk aranmaksızın katılan üyelerle yapılır. Ancak ikinci toplantıya katılım sayısı yönetim ve denetleme kurulu toplam üye sayısının iki katından az ise Genel Kurul toplantısı yapılamaz. Yeni bir Genel Kurul toplantı çağrısı yapılır.Genel Kurul toplantısı birden çok geri bırakılamaz.Aidat borcu olan üyeler genel kurulda oy kullanamaz organlara aday olamaz.

GENEL KURUL TOPLANTI USULÜ
MADDE 13-Genel kurul, katılma hakkı bulunan üyelerin salt çoğunluğunun, tüzük değişikliği ve derneğin feshi hallerinde ise üçte ikisinin katılımıyla toplanır; çoğunluğun sağlanamaması sebebiyle toplantının ertelenmesi durumunda ikinci toplantıda çoğunluk aranmaz. Ancak, bu toplantıya katılan üye sayısı, yönetim ve denetim kurulları üye tam sayısının iki katından az olamaz.
Genel kurula katılma hakkı bulunan üyelerin listesi toplantı yerinde hazır bulundurulur. Toplantı yerine girecek üyelerin resmi makamlarca verilmiş kimlik belgeleri, yönetim kurulu üyeleri veya yönetim kurulunca görevlendirilecek görevliler tarafından kontrol edilir. Üyeler, yönetim kurulunca düzenlenen listedeki adları karşısına imza koyarak toplantı yerine girerler.
Toplantı yeter sayısı sağlanmışsa durum bir tutanakla tespit edilir ve toplantı yönetim kurulu başkanı veya görevlendireceği yönetim kurulu üyelerinden biri tarafından açılır. Toplantı yeter sayısı sağlanamaması halinde de yönetim kurulunca bir tutanak düzenlenir.
Açılıştan sonra, toplantıyı yönetmek üzere bir başkan ve yeteri kadar başkan vekili ile yazman seçilerek divan heyeti oluşturulur.
Dernek organlarının seçimi için yapılacak oylamalarda, oy kullanan üyelerin divan heyetine kimliklerini göstermeleri ve hazırun listesindeki isimlerinin karşılarını imzalamaları zorunludur.
Toplantının yönetimi ve güvenliğinin sağlanması divan başkanına aittir.
Genel kurulda, yalnızca gündemde yer alan maddeler görüşülür. Ancak toplantıda hazır bulunan üyelerin onda biri tarafından görüşülmesi yazılı olarak istenen konuların gündeme alınması zorunludur.
Genel kurulda her üyenin bir oy hakkı vardır; üye oyunu şahsen kullanmak zorundadır. Onursal üyeler genel kurul toplantılarına katılabilir ancak oy kullanamazlar. Tüzel kişinin üye olması halinde, tüzel kişinin yönetim kurulu başkanı veya temsille görevlendireceği kişi oy kullanır.
Toplantıda görüşülen konular ve alınan kararlar bir tutanağa yazılır ve divan başkanı ile yazmanlar tarafından birlikte imzalanır. Toplantı sonunda, tutanak ve diğer belgeler yönetim kurulu başkanına teslim edilir. Yönetim kurulu başkanı bu belgelerin korunmasından ve yeni seçilen yönetim kuruluna yedi gün içinde teslim etmekten sorumludur.

GENEL KURULUN OY KULLANMA VE KARAR ALMA USUL VE ŞEKİLLERİ
Madde 14-Genel kurulda, aksine karar alınmamışsa, yönetim ve denetim kurulu üyelerin seçimleri gizli oylama ile diğer konulardaki kararlar ise açık olarak oylanır. Gizli oylar, toplantı başkanı tarafından mühürlenmiş kağıtların veya oy pusulalarının üyeler tarafından gereği yapıldıktan sonra içi boş bir kaba atılması ile toplanan ve oy vermenin bitiminden sonra açık dökümü yapılarak belirlenen oylardır.Dernek Genel Kurulunda yalnız gündemde yer alan konular görüşülür. Ancak toplantıda hazır bulunan üyelerin en az 1/10'u tarafından yazılı olarak gündeme alınması istenen konuların gündeme alınması zorunludur.
Açık oylamada, genel kurul başkanının belirteceği yöntem uygulanır.
Genel kurul kararları, toplantıya katılan üyelerin salt çoğunluğuyla alınır. Şu kadar ki, tüzük değişikliği ve derneğin feshi kararları, ancak toplantıya katılan üyelerin üçte iki çoğunluğuyla alınabilir.

TOPLANTISIZ VEYA ÇAĞRISIZ ALINAN KARARLAR
Madde 15-Bütün üyelerin bir araya gelmeksizin yazılı katılımıyla alınan kararlar ile dernek üyelerinin tamamının bu tüzükte yazılı çağrı usulüne uymaksızın bir araya gelerek aldığı kararlar geçerlidir. Bu şekilde karar alınması olağan toplantı yerine geçmez.

GENEL KURULUN GÖREV VE YETKİLERİ
MADDE 16-
1-Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu seçmek,
2-Yönetim Kurulunca önerilen üyenin Danışma Kurulu üyesi olması hakkında karar vermek.
3-Dernek Yönetim ve Denetim Kurullarının faaliyet raporlarını incelemek,bu kurulları aklamak ya da gerek görürse haklarında dava açılması için karar almak ve yetki vermek
4-Tahmini bütçeyi görüşüp aynen ya da değiştirerek kabul etmek
5-Dernek tüzüğünü değiştirmek.
6-Derneğin uluslararası faaliyette bulunmasına veya uluslararası kuruluşlara üye olarak katılmasına ya da ayrılmasına karar vermek.
7-Derneğe gerekli menkul ve gayrımenkul malların satın alınması, ihtiyaç olmayanların satılması, ipotek verilmesi hususlarında yönetim kuruluna yetki vermek,
8-Derneğin feshine ve mal varlığının tasfiye biçimine karar vermek, tasfiye memurlarını seçip görevlendirmek
9-Mevzuatta belirtilen sair görevleri yerine getrimek.

YÖNETİM KURULU
MADDE 17- Yönetim Kurulu derneğin karar ve yürütme organıdır.
Genel Kurul tarafından, dernek üyeleri arasından seçilen 7 asıl ve 7 yedek üyeden oluşur. Görev süresi iki yıldır. Yönetim Kurulu ilk toplantısında, Dernek Başkanı, Başkan yardımcısını,Sekreteri ve Saymanı seçer.

GÖREV VE YETKİLER
MADDE 18-Yönetim Kurulunun görev ve yetkileri şunlardır:
a)Tüzük hükümlerini ve Genel kurul kararlarını uygular.
b)Derneği temsil ederya da bu konuda kendi üyelerinden bir ya da birkaçına yetki verir.
c)Çalışma yürütebilmek için olanaklarına göre gerekli personeli alabilir.
d)Her türlü satın alma, satma ve masraf işlerini yapar.
e)Bütçeyi, çalışma programlarını, yasa hükümlerine göre düzenler ve yürütür.
f)Dernek adına gerekiyorsa temsilciler atar.
g)Dernekle ilgili her türlü çalışmaları yasa hükümlerine göre düzenler ve yürütür.
h)Dernek adına bildiri yayınlayabilir. Süreli veya süresiz yayınlar çıkarabilir.
ı)Gerektiğinde dernek adına dava açmaya karar verir. Bunun dışında yasayla verilen yetkileri kullanır.
i)Her Genel Kurul dönemi gerekli görürse bir dernek üyesini Danışma Kurulu için Genel Kurulun onayına sunar.

TOPLANMASI
MADDE 19-Yönetim Kurulu ayda bir defa olmak üzere ve önceden kararlaştırılan günlerde çağrısız olarak toplanır. Görüşme gündemini sekreter hazırlar. Ancak üyelerden iki kişinin yazılı olarak istediği hususlar gündeme konur. Başkan, onun bulunmadığı durumlarda başkan yardımcısı, Yönetim kurulunu toplantıya çağırabilir. Ayrıca üç üyenin yazılı isteği üzere Başkan veya Başkan Yardımcısı Yönetim Kurulunu olağanüstü toplantıya çağırır.

MADDE 20-Toplantılar en az 4 üyenin katılımı ile yapılır. Kararlar toplantıya katılanların salt çoğunluğu ile alınır. Oyların eşit olması halinde başkanın katıldığı taraf, çoğunluğu sağlar.

MADDE 21-Yönetim Kurulu üyelerinden biri veya tümü herhangi bir nedenle görevden ayrılırsa yedek üyeler genel kurulda aldıkları oy sırasına göre asıl üyeliğe gelir.

MADDE 22-Yönetim kurulu, üye sayısı boşalmalar nedeniyle dört kişiden aşağı ya düşerse, Genel Kurul, mevcut Yönetim Kurulu tarafından bir ay içinde toplantıya çağrılır.

YÖNETİM KURULU BAŞKANI, GÖREV VE YETKİLERİ
MADDE 23-Başkan, Yönetim Kurulu'nun ilk toplantısında Yönetim Kurulu üyeleri tarafından seçilir.
Yönetim Kurulu Başkanı her türlü kurum ve kuruluşlarla, şahıslara karşı derneği temsil eder.
Dernek çalışmalarının düzenli olarak yürütülmesini sağlar.
Yönetim Kurulu toplantılarına başkanlık eder.

BAŞKAN YARDIMCISI
MADDE 24-Başkan yardımcısı, Yönetim Kurulu üyeleri arasından seçilir. Başkanın yokluğunda, başkanın görev ve yetkilerini üstlenir. Başkanlığın boşalması halinde yeni başkan seçilene kadar bu görevi yürütür.

SEKRETER
MADDE 25-Sekreter Yönetim Kurulu üyeleri arasından seçilir.Başkan ve yardımcısının yokluğunda, başkanın görev ve yetkilerini üstlenir.
Kanun, Dernek Tüzüğü ve Dernek Genel Kurul kararlarına uygun olarak, derneğin her türlü yazışmalarını yürütür.
Yönetim Kurulu karar defteri ile üye kayıt defterlerinin düzenli olarak tutulmasını sağlar.
Dernek Yönetimi ile üyeler arasındaki ilişkilerin düzen ve devamlılığını sağlar.

SAYMAN
MADDE 26-Sayman Yönetim Kurulu üyeleri arasından seçilir.
Derneğin gelir ve gider defterinin düzenli olarak ve günü gününe tutulmasını sağlar.
Dernek adına bankada hesap açarak hesaptaki paranın en verimli şekilde değerlendirilmesini sağlar.
Dernek adına bankalarda açılacak hesapları tek başına açıp kapatabilir.
Derneğin parasını vadeli veya vadesiz hesapta tutabilir, fon alım ve satımı ile repo yapabilir, hazine bonosu veya devlet tahvili alabilir.
Dernek gelir ve üyelik aidatlarının zamanında ve tam olarak tahsilini sağlar.
Dernek alacakları için icra takibi yapabilir, alacaklar için dernek adına tek başına dava açabilir.
Dernek adına yapılacak giderler kanun, dernek tüzüğü, genel kurul ve yönetim kurulu kararları doğrultusunda gerçekleştirir.
Genel kurula sunulacak tahmini bütçeyi hazırlar.
Demirbaş defterinin düzenli olarak tutulmasını sağlar.

DENETLEME KURULU
MADDE 27-Denetleme Kurulu, derneğin üyeleri arasından üç asıl ve üç yedek olarak seçilir.Denetleme kurulu seçildikten sonra en geç on gün içinde toplanarak kendi arasından bir başkan seçer.kurul kendi başkanının çağrısı üzerine yılda en az dört defa toplanır.Yönetim kurulunun isteği üzerine de denetleme yapar.

GÖREV VE YETKİLERİ
MADDE 28-
1-Derneğin bütün çalışmalarının tüzük, genel kurul ve yönetim kurulu kararlarına uygun olup olmadıklarını inceler ve gerekli uyarıları yapar.Gerektiğinde genel kurulu olağanüstü toplantıya çağırır.
2-Denetleme kurulu yaptığı denetleme sonuçlarını bir rapor haline getirir.Saptadığı eksik ve aksaklıkların düzeltilmesi için yönetim kurulunu uyarır.Denetleme yılda ikiden az olmaz.
3-Denetleme kurulu, dernek şubelerini, dosya, defter ve kayıtlarını her zaman denetleyebilir.

DANIŞMA KURULU
MADDE 29-Danışma kurulu her olağan genel kurul döneminde yönetim kurulunun göstereceği bir üyenin genel kurulca danışma kuruluna seçilmesi ile oluşur. Danışma kurulu herhangi bir sayı sınırlamasına tabi değildir.

GÖREV VE YETKİLERİ
MADDE 30-Danışma kurulu dernek genel kurulu öncesinde toplanarak dernek organlarının faaliyet raporlarını inceleyerek gerek görürse bu faaliyetlere ilişkin değerlendirmelerini genel kurulda öncelikle söz alarak genel kurula sunar. Danışma kurulu tavsiye ve temenni niteliğinde görüşlerini genel kurulda öncelikle dile getirebilir.

TEMSİLCİLER
MADDE 31- Yönetim kurulu, dernek şubesi bulunmayan yerlerde, üyelik vasıflarını taşıyan bir kişiyi temsilci kişi olarak atar. Temsilci, verilen görevleri yerine getirir. Yönetim kuruluna karşı sorumludur.

DERNEĞIN GELIR KAYNAKLARI
MADDE 32-Derneğin gelir kaynakları aşağıda sayılmıştır:
1-Üye aidatı: Üyelerden giriş ödentisi olarak 10 YTL, yıllık olarakta 100 YTL aidat alınır. Bu miktarları artırmaya veya eksiltmeye genel kurul yetkilidir,
2-Şube ödentisi: Derneğin genel giderlerini karşılamak üzere şubeler tarafından tahsil edilen üye ödentilerinin %50’si altı ayda bir genel merkeze gönderilir,
3-Gerçek ve tüzel kişilerin kendi isteği ile derneğe yaptıkları bağış ve yardımlar,
4-Dernek tarafından tertiplenen çay ve yemekli toplantı, gezi ve eğlence, temsil, konser, spor yarışması ve konferans gibi faaliyetlerden sağlanan gelirler,
5-Derneğin mal varlığından elde edilen gelirler,
6-Yardım toplama hakkındaki mevzuat hükümlerine uygun olarak toplanacak bağış ve yardımlar,
7-Derneğin, amacını gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğu geliri temin etmek amacıyla giriştiği ticari faaliyetlerden elde edilen kazançlar,
8-Diğer gelirler.

DERNEĞİN PARALARI
MADDE 33-Derneğin paraları saymanın belirleyeceği bankalardan birine yatırılır. Bankadan para, saymanın imzası ile çekilir. Yönetim kurulunun saptayacağı kadar para saymanın sorumluluğu altında dernek kasasında bulundurulur.

ORTAK HÜKÜMLER
MADDE 34-Yönetim ve denetleme kurulu üyeleri, dernek genel kurulunda aklama için yapılan oylamaya katılamazlar.

MADDE 35-Dernek tüzüğü genel kurula katılan üyelerden çoğunluğun kabul oyu ile değiştirilir.

DERNEĞİN DEFTER TUTMA ESAS VE USULLERİ VE TUTULACAK DEFTERLER
MADDE 36-Defter tutma esasları;
Dernekte, işletme hesabı esasına göre defter tutulur. Ancak, yıllık brüt gelirin Dernekler Yönetmeliğinin 31. Maddesinde belirtilen haddi aşması durumunda takip eden hesap döneminden başlayarak bilanço esasına göre defter tutulur.
Bilanço esasına geçilmesi durumunda, üst üste iki hesap döneminde yukarıda belirtilen haddin altına düşülürse, takip eden yıldan itibaren işletme hesabı esasına dönülebilir.
Yukarıda belirtilen hadde bağlı kalmaksızın yönetim kurulu kararı ile bilanço esasına göre defter tutulabilir.
Derneğin ticari işletmesi açılması durumunda, bu ticari işletme için, ayrıca Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre defter tutulur.
Kayıt Usulü;
Derneğin defter ve kayıtları Dernekler Yönetmeliğinde belirtilen usul ve esasa uygun olarak tutulur.
Tutulacak Defterler;
Dernekte, aşağıda yazılı defterler tutulur.

1-İşletme hesabı esasında tutulacak defterler ve uyulacak esaslar aşağıdaki gibidir:
a-Karar Defteri: Yönetim kurulu kararları tarih ve numara sırasıyla bu deftere yazılır ve kararların altı toplantıya katılan üyelerce imzalanır.
b-Üye Kayıt Defteri: Derneğe üye olarak girenlerin kimlik bilgileri, derneğe giriş ve çıkış tarihleri bu deftere işlenir. Üyelerin ödedikleri giriş ve yıllık aidat miktarları bu deftere işlenebilir.
c-Evrak Kayıt Defteri: Gelen ve giden evraklar, tarih ve sıra numarası ile bu deftere kaydedilir. Gelen evrakın asılları ve giden evrakın kopyaları dosyalanır. Elektronik posta yoluyla gelen veya giden evraklar çıktısı alınmak suretiyle saklanır.
d-Demirbaş Defteri: Derneğe ait demirbaşların edinme tarihi ve şekli ile kullanıldıkları veya verildikleri yerler ve kullanım sürelerini dolduranların kayıttan düşürülmesi bu deftere işlenir.
e-İşletme Hesabı Defteri: Dernek adına alınan gelirler ve yapılan giderler açık ve düzenli olarak bu deftere işlenir.
f-Alındı Belgesi Kayıt Defteri: Alındı belgelerinin seri ve sıra numaraları, bu belgeleri alan ve iade edelerin adı, soyadı ve imzaları ile aldıkları ve iade ettikleri tarihler bu deftere işlenir.
2)Bilanço esasında tutulacak defterler ve uyulacak esaslar aşağıdaki gibidir:
a-(1) bendinin a,b,c ve f alt bentlerinde kayıtlı defterler bilanço esasında defter tutulması durumunda da tutulur.
b-Yevmiye Defteri, Büyük Defter ve Envanter Defteri: Bu defterlerin tutulma usulü ile kayıt şekli Vergi Usul Kanunu ile bu Kanununun Maliye Bakanlığına verdiği yetkiye istinaden yayımlanan Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliğleri esaslarına göre yapılır.
Defterlerin Tasdiki
Dernekte, tutulması zorunlu olan defterler kullanmaya başlamadan önce il dernekler müdürlüğüne veya notere tasdik ettirilir. Bu defterlerin kullanılmasına sayfaları bitene kadar devam edilir ve defterlerin ara tasdiki yapılmaz. Ancak, bilanço esasına göre tutulan defterler ile form veya sürekli form yapraklı defterlerin, kullanılacağı yıldan önce gelen son ayda, her yıl yeniden tasdik ettirilmesi zorunludur.
Gelir Tablosu ve Bilanço Düzenlenmesi
İşletme hesabı esasına göre kayıt tutulması durumunda yıl sonlarında (31 Aralık) (Dernekler Yönetmeliği EK-16’da belirtilen) “İşletme Hesabı Tablosu” düzenlenir. Bilanço esasına göre defter tutulması durumunda ise, yıl sonlarında (31 Aralık), Maliye Bakanlığınca yayımlanan Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliğlerini esas alarak bilanço ve gelir tablosu düzenlenir.

DERNEĞIN GELIR VE GIDER İŞLEMLERİ
MADDE 37-Gelir ve gider belgeleri;
Dernek gelirleri, (Dernekler Yönetmeliği'nde örneği bulunan) “Alındı Belgesi” ile tahsil edilir. Dernek gelirlerinin bankalar aracılığı ile tahsili halinde banka tarafından düzenlenen dekont veya hesap özeti gibi belgeler alındı belgesi yerine geçer.

SAVUNMA AVUKATLARI DERNEĞİ TÜZÜĞÜ

DERNEĞİN ADI
MADDE 1 -Derneğin adı Savunma Avukatları Derneği'dir.
Aşağıdaki maddelerde Dernek kısa adı ile anılmıştır.

DERNEĞİN MERKEZİ
MADDE 2- Derneğin merkezi İstanbul'dadır. Dernek il ve ilçelerde temsilciler atayabilir.
DERNEĞİN AMAÇLARI
MADDE 3 -Derneğin amaçları;
1-Ceza Muhakemesi Kanunu uyarınca
a)Barolarca avukat veya uzlaşmacı olarak görevlendirilen avukatlar
b)Barolarda Adli Yardım uygulamasında görev alan avukatlar
c)Bağlı çalışan avukatlar
d)Mesleğe yeni başlamış ekonomik olarak güçlü olmayan avukatlar başta olmak üzere tüm avukatlar arasında sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak;
2-Avukatların bağımsızlığının sağlanması ve korunması, saygınlığının artırılması için çalışmalar yapmak;
3-Avukatların meslek içi eğitimine ilişkin çalışmalar yapmak;
4-Demokratik ,katılımcı bir toplum ve hukuk düzenine ulaşmak için çalışmalar yapmak.
5-Avukatların çalışma koşullarının düzeltilmesi için çalışmalar yapmak.
6-Vatandaşlarımızın hak arama bilincinin gelişimi için çalışmalar yapmaktır.

DERNEĞİN FAALİYET ALANLARI
MADDE 4-Dernek, hukuksal ve sosyal alanlarda faaliyet gösterir.Amaçlarını gerçekleştirmek için aşağıda belirtilen faaliyetleri yapar;
1-Kişi hak ve özgürlüklerinin genişletilmesi yolunda; avukatların, hukukçuların, halkın eğitim ve bilinçlenmesi için çalışmalar yapmak.
2-Mesleki faaliyetleri nedeniyle hukuki, cezai veya fiili tehdit altında bulunan hukukçular ve aileleri ile her türlü yardımlaşma ve dayanışmayı organize etmek.
3-Antidemokratik yasal düzenlemeler ve uygulamalar ile hukuksal boyutta mücadele ederek bunların tüm sonuçları ile birlikte ortadan kalkmaları için çalışmalar yapmak.
4-İnsanların bir avukatın hukuki yardımından yararlanma haklarını sağlıklı olarak kullanabilmeleri için Barolar, Belediyeler, Sivil Toplum Örgütleri ve Uluslar arası kuruluşlar ile birlikte çalışmalar yapmak.
5-Üniversiteler, Barolar, Siyasi Partiler,Sendikalar,İnsan hakları Kuruluşları ve derneğin çalışmaları ile ilgili resmi veya özel tüm kurum ve kuruluşlar ile birlikte ortak çalışmalar yapmak.
6-Derneğin amacı ile ilgili Toplantı, Seminer , Panel, Konferans vb. etkinlikler düzenlemek.
7-Süreli veya süresiz yayın faaliyetlerinde bulunmak.
8-Mesleğe yeni başlayan avukatların sorunları ile özel olarak ilgilenip onlara yardımcı olmak.
9-Üyeleri arasında dayanışma ve sosyal ilişkileri geliştirmek için lokaller açmak.

DERNEK ÜYELİĞİ
MADDE 5-Fiil ehliyetine sahip bulunan ve derneğin amaç ve ilkelerini benimseyerek bu doğrultuda çalışmayı kabul eden ve mevzuatın öngördüğü koşullarını taşıyan her gerçek ve tüzel kişi bu derneğe üye olma hakkına sahiptir. Ancak, yabancı gerçek kişilerin üye olabilmesi için Türkiye’de yerleşme hakkına sahip olması da gerekir. Onursal üyelik için bu koşul aranmaz.
Derneğe maddi ve manevi bakımdan önemli destek sağlamış bulunanlar yönetim kurulu kararı ile onursal üye olarak kabul edilebilir.

Derneğin şubesi açıldığında dernek merkezinde kayıtlı bulunanların üyelik kayıtları şubelere aktarılır. Yeni üyelik müracaatları şubelere yapılır. Üyeliğe kabul ve üyelikten silinme işlemleri şube yönetim kurulları tarafından yapılır ve en çok otuz gün içinde bir yazıyla Genel Merkeze bildirilir.
Derneğin amacını benimseyen avukatlar başkaca bir avukatı bağımlı olarak istihdam etmemek şartıyla derneğe üye olabilirler.

MADDE 6- 5. maddedeki koşula uymak kaydıyla derneğe üye olmak isteyen avukatlar, dernek üyesi iki avukatın sunum imzasını içeren üye giriş bildirimini doldurarak Dernek Yönetim Kurulu'na başvururlar. Yönetim kurulu üyelik başvuru talebini en geç 30 gün içerisinde karara bağlar. Bu süre içerisinde karara bağlanmayan talepler reddedilmiş sayılır.Yönetim kurulu üyelik talebinin reddi için gerekçe belirtmek zorunda değildir.

ÜYELİKTEN AYRILMA
MADDE 7- Her üye ayrılma isteğini yazılı olarak yönetim kuruluna bildirerek dernek üyeliğinden ayrılabilir.

ÜYELİKTEN ÇIKARILMA
MADDE 8-Dernek üyeliğinden çıkarılmak iki şekilde gerçekleşebilir:
1-Dernek üyesi olmak şartını kaybedenler yönetim kurulu kararı ile üyelikten çıkarılırlar.Hakkında bu nedenle çıkarılma kararı alınan dernek üyesi gerekçenin doğru olmadığını beyanla yönetim kurulu kararının kendisine tebliğinden itibaren 30 gün içinde çıkarılma kararının geri alınmasını isteyebilir. Yönetim Kurulu kendisine sunulan bilgi ve belgeler doğrultusunda yeniden yapacağı inceleme sonucu başvuranı haklı görürse çıkarılma kararı yok hükmünde olur. Yönetim Kurulu çıkarılma kararını haklı görürse kararı tekrar ilgiliye tebliğ eder. Çıkarılma kararının geri alınmasına ilişkin talebe 30 gün içinde karar verilmemişse talep red olunmuş sayılır.
2-Derneğin amacına aykırı davranışta bulunanlar ile derneğin yetkili kurullarınca alınan kararlara uymamakta ve verilen görevleri yerine getirmemekte direnenler yönetim kurulunun kararı ile üyelikte çıkarılabilirler.
Üyelikten çıkarılma kararlarının muhatapları yönetim kurulu üyeleri ise kararlar kendilerinin katılımı olmayan toplantılarda tartışılarak karara bağlanır.

DERNEĞİN ORGANLARI:
MADDE 9-Derneğin organları şunlardır;
a)Genel Kurul
b)Yönetim Kurulu
c)Denetleme Kurulu
d)Danışma Kurulu

GENEL KURUL
MADDE 10-Genel Kurul derneğin en yetkili organıdır. Dernek üyelerinin tamamından oluşur.Genel Kurul iki (2) yılda bir Haziran ayında olağan olarak toplanır.

ÇAĞRI USULÜ
MADDE 11- Yönetim kurulu, dernek tüzüğüne göre genel kurula katılma hakkı bulunan üyelerin listesini düzenler. Genel kurula katılma hakkı bulunan üyeler, en az onbeş gün önceden, günü, saati, yeri ve gündemi bir gazetede ilan edilmek veya yazılı ya da elektronik posta ile bildirilmek suretiyle toplantıya çağrılır. Bu çağrıda, çoğunluk sağlanamaması sebebiyle toplantı yapılamazsa, ikinci toplantının hangi gün, saat ve yerde yapılacağı da belirtilir. İlk toplantı ile ikinci toplantı arasındaki süre yedi günden az, altmış günden fazla olamaz.
Toplantı, çoğunluk sağlanamaması sebebinin dışında başka bir nedenle geri bırakılırsa, bu durum geri bırakma sebepleri de belirtilmek suretiyle, ilk toplantı için yapılan çağrı usulüne uygun olarak üyelere duyurulur. İkinci toplantının geri bırakma tarihinden itibaren en geç altı ay içinde yapılması zorunludur. Üyeler ikinci toplantıya, birinci fıkrada belirtilen esaslara göre yeniden çağrılır.
Genel kurul toplantısı bir defadan fazla geri bırakılamaz.

TOPLANTI YETER SAYISI
MADDE 12-Genel kurul toplam üye sayısının yarısından bir fazlasının katılımı ile yapılır.Birinci toplantıda yeterli çoğunluk bulunmadığı taktirde ikinci toplantı herhangi bir çoğunluk aranmaksızın katılan üyelerle yapılır. Ancak ikinci toplantıya katılım sayısı yönetim ve denetleme kurulu toplam üye sayısının iki katından az ise Genel Kurul toplantısı yapılamaz. Yeni bir Genel Kurul toplantı çağrısı yapılır.Genel Kurul toplantısı birden çok geri bırakılamaz.Aidat borcu olan üyeler genel kurulda oy kullanamaz organlara aday olamaz.

GENEL KURUL TOPLANTI USULÜ
MADDE 13-Genel kurul, katılma hakkı bulunan üyelerin salt çoğunluğunun, tüzük değişikliği ve derneğin feshi hallerinde ise üçte ikisinin katılımıyla toplanır; çoğunluğun sağlanamaması sebebiyle toplantının ertelenmesi durumunda ikinci toplantıda çoğunluk aranmaz. Ancak, bu toplantıya katılan üye sayısı, yönetim ve denetim kurulları üye tam sayısının iki katından az olamaz.
Genel kurula katılma hakkı bulunan üyelerin listesi toplantı yerinde hazır bulundurulur. Toplantı yerine girecek üyelerin resmi makamlarca verilmiş kimlik belgeleri, yönetim kurulu üyeleri veya yönetim kurulunca görevlendirilecek görevliler tarafından kontrol edilir. Üyeler, yönetim kurulunca düzenlenen listedeki adları karşısına imza koyarak toplantı yerine girerler.
Toplantı yeter sayısı sağlanmışsa durum bir tutanakla tespit edilir ve toplantı yönetim kurulu başkanı veya görevlendireceği yönetim kurulu üyelerinden biri tarafından açılır. Toplantı yeter sayısı sağlanamaması halinde de yönetim kurulunca bir tutanak düzenlenir.
Açılıştan sonra, toplantıyı yönetmek üzere bir başkan ve yeteri kadar başkan vekili ile yazman seçilerek divan heyeti oluşturulur.
Dernek organlarının seçimi için yapılacak oylamalarda, oy kullanan üyelerin divan heyetine kimliklerini göstermeleri ve hazırun listesindeki isimlerinin karşılarını imzalamaları zorunludur.
Toplantının yönetimi ve güvenliğinin sağlanması divan başkanına aittir.
Genel kurulda, yalnızca gündemde yer alan maddeler görüşülür. Ancak toplantıda hazır bulunan üyelerin onda biri tarafından görüşülmesi yazılı olarak istenen konuların gündeme alınması zorunludur.
Genel kurulda her üyenin bir oy hakkı vardır; üye oyunu şahsen kullanmak zorundadır. Onursal üyeler genel kurul toplantılarına katılabilir ancak oy kullanamazlar. Tüzel kişinin üye olması halinde, tüzel kişinin yönetim kurulu başkanı veya temsille görevlendireceği kişi oy kullanır.
Toplantıda görüşülen konular ve alınan kararlar bir tutanağa yazılır ve divan başkanı ile yazmanlar tarafından birlikte imzalanır. Toplantı sonunda, tutanak ve diğer belgeler yönetim kurulu başkanına teslim edilir. Yönetim kurulu başkanı bu belgelerin korunmasından ve yeni seçilen yönetim kuruluna yedi gün içinde teslim etmekten sorumludur.

GENEL KURULUN OY KULLANMA VE KARAR ALMA USUL VE ŞEKİLLERİ
Madde 14-Genel kurulda, aksine karar alınmamışsa, yönetim ve denetim kurulu üyelerin seçimleri gizli oylama ile diğer konulardaki kararlar ise açık olarak oylanır. Gizli oylar, toplantı başkanı tarafından mühürlenmiş kağıtların veya oy pusulalarının üyeler tarafından gereği yapıldıktan sonra içi boş bir kaba atılması ile toplanan ve oy vermenin bitiminden sonra açık dökümü yapılarak belirlenen oylardır.Dernek Genel Kurulunda yalnız gündemde yer alan konular görüşülür. Ancak toplantıda hazır bulunan üyelerin en az 1/10'u tarafından yazılı olarak gündeme alınması istenen konuların gündeme alınması zorunludur.
Açık oylamada, genel kurul başkanının belirteceği yöntem uygulanır.
Genel kurul kararları, toplantıya katılan üyelerin salt çoğunluğuyla alınır. Şu kadar ki, tüzük değişikliği ve derneğin feshi kararları, ancak toplantıya katılan üyelerin üçte iki çoğunluğuyla alınabilir.

TOPLANTISIZ VEYA ÇAĞRISIZ ALINAN KARARLAR
Madde 15-Bütün üyelerin bir araya gelmeksizin yazılı katılımıyla alınan kararlar ile dernek üyelerinin tamamının bu tüzükte yazılı çağrı usulüne uymaksızın bir araya gelerek aldığı kararlar geçerlidir. Bu şekilde karar alınması olağan toplantı yerine geçmez.

GENEL KURULUN GÖREV VE YETKİLERİ
MADDE 16-
1-Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu seçmek,
2-Yönetim Kurulunca önerilen üyenin Danışma Kurulu üyesi olması hakkında karar vermek.
3-Dernek Yönetim ve Denetim Kurullarının faaliyet raporlarını incelemek,bu kurulları aklamak ya da gerek görürse haklarında dava açılması için karar almak ve yetki vermek
4-Tahmini bütçeyi görüşüp aynen ya da değiştirerek kabul etmek
5-Dernek tüzüğünü değiştirmek.
6-Derneğin uluslararası faaliyette bulunmasına veya uluslararası kuruluşlara üye olarak katılmasına ya da ayrılmasına karar vermek.
7-Derneğe gerekli menkul ve gayrımenkul malların satın alınması, ihtiyaç olmayanların satılması, ipotek verilmesi hususlarında yönetim kuruluna yetki vermek,
8-Derneğin feshine ve mal varlığının tasfiye biçimine karar vermek, tasfiye memurlarını seçip görevlendirmek
9-Mevzuatta belirtilen sair görevleri yerine getrimek.

YÖNETİM KURULU
MADDE 17- Yönetim Kurulu derneğin karar ve yürütme organıdır.
Genel Kurul tarafından, dernek üyeleri arasından seçilen 7 asıl ve 7 yedek üyeden oluşur. Görev süresi iki yıldır. Yönetim Kurulu ilk toplantısında, Dernek Başkanı, Başkan yardımcısını,Sekreteri ve Saymanı seçer.

GÖREV VE YETKİLER
MADDE 18-Yönetim Kurulunun görev ve yetkileri şunlardır:
a)Tüzük hükümlerini ve Genel kurul kararlarını uygular.
b)Derneği temsil ederya da bu konuda kendi üyelerinden bir ya da birkaçına yetki verir.
c)Çalışma yürütebilmek için olanaklarına göre gerekli personeli alabilir.
d)Her türlü satın alma, satma ve masraf işlerini yapar.
e)Bütçeyi, çalışma programlarını, yasa hükümlerine göre düzenler ve yürütür.
f)Dernek adına gerekiyorsa temsilciler atar.
g)Dernekle ilgili her türlü çalışmaları yasa hükümlerine göre düzenler ve yürütür.
h)Dernek adına bildiri yayınlayabilir. Süreli veya süresiz yayınlar çıkarabilir.
ı)Gerektiğinde dernek adına dava açmaya karar verir. Bunun dışında yasayla verilen yetkileri kullanır.
i)Her Genel Kurul dönemi gerekli görürse bir dernek üyesini Danışma Kurulu için Genel Kurulun onayına sunar.

TOPLANMASI
MADDE 19-Yönetim Kurulu ayda bir defa olmak üzere ve önceden kararlaştırılan günlerde çağrısız olarak toplanır. Görüşme gündemini sekreter hazırlar. Ancak üyelerden iki kişinin yazılı olarak istediği hususlar gündeme konur. Başkan, onun bulunmadığı durumlarda başkan yardımcısı, Yönetim kurulunu toplantıya çağırabilir. Ayrıca üç üyenin yazılı isteği üzere Başkan veya Başkan Yardımcısı Yönetim Kurulunu olağanüstü toplantıya çağırır.

MADDE 20-Toplantılar en az 4 üyenin katılımı ile yapılır. Kararlar toplantıya katılanların salt çoğunluğu ile alınır. Oyların eşit olması halinde başkanın katıldığı taraf, çoğunluğu sağlar.

MADDE 21-Yönetim Kurulu üyelerinden biri veya tümü herhangi bir nedenle görevden ayrılırsa yedek üyeler genel kurulda aldıkları oy sırasına göre asıl üyeliğe gelir.

MADDE 22-Yönetim kurulu, üye sayısı boşalmalar nedeniyle dört kişiden aşağı ya düşerse, Genel Kurul, mevcut Yönetim Kurulu tarafından bir ay içinde toplantıya çağrılır.

YÖNETİM KURULU BAŞKANI, GÖREV VE YETKİLERİ
MADDE 23-Başkan, Yönetim Kurulu'nun ilk toplantısında Yönetim Kurulu üyeleri tarafından seçilir.
Yönetim Kurulu Başkanı her türlü kurum ve kuruluşlarla, şahıslara karşı derneği temsil eder.
Dernek çalışmalarının düzenli olarak yürütülmesini sağlar.
Yönetim Kurulu toplantılarına başkanlık eder.

BAŞKAN YARDIMCISI
MADDE 24-Başkan yardımcısı, Yönetim Kurulu üyeleri arasından seçilir. Başkanın yokluğunda, başkanın görev ve yetkilerini üstlenir. Başkanlığın boşalması halinde yeni başkan seçilene kadar bu görevi yürütür.

SEKRETER
MADDE 25-Sekreter Yönetim Kurulu üyeleri arasından seçilir.Başkan ve yardımcısının yokluğunda, başkanın görev ve yetkilerini üstlenir.
Kanun, Dernek Tüzüğü ve Dernek Genel Kurul kararlarına uygun olarak, derneğin her türlü yazışmalarını yürütür.
Yönetim Kurulu karar defteri ile üye kayıt defterlerinin düzenli olarak tutulmasını sağlar.
Dernek Yönetimi ile üyeler arasındaki ilişkilerin düzen ve devamlılığını sağlar.

SAYMAN
MADDE 26-Sayman Yönetim Kurulu üyeleri arasından seçilir.
Derneğin gelir ve gider defterinin düzenli olarak ve günü gününe tutulmasını sağlar.
Dernek adına bankada hesap açarak hesaptaki paranın en verimli şekilde değerlendirilmesini sağlar.
Dernek adına bankalarda açılacak hesapları tek başına açıp kapatabilir.
Derneğin parasını vadeli veya vadesiz hesapta tutabilir, fon alım ve satımı ile repo yapabilir, hazine bonosu veya devlet tahvili alabilir.
Dernek gelir ve üyelik aidatlarının zamanında ve tam olarak tahsilini sağlar.
Dernek alacakları için icra takibi yapabilir, alacaklar için dernek adına tek başına dava açabilir.
Dernek adına yapılacak giderler kanun, dernek tüzüğü, genel kurul ve yönetim kurulu kararları doğrultusunda gerçekleştirir.
Genel kurula sunulacak tahmini bütçeyi hazırlar.
Demirbaş defterinin düzenli olarak tutulmasını sağlar.

DENETLEME KURULU
MADDE 27-Denetleme Kurulu, derneğin üyeleri arasından üç asıl ve üç yedek olarak seçilir.Denetleme kurulu seçildikten sonra en geç on gün içinde toplanarak kendi arasından bir başkan seçer.kurul kendi başkanının çağrısı üzerine yılda en az dört defa toplanır.Yönetim kurulunun isteği üzerine de denetleme yapar.

GÖREV VE YETKİLERİ
MADDE 28-
1-Derneğin bütün çalışmalarının tüzük, genel kurul ve yönetim kurulu kararlarına uygun olup olmadıklarını inceler ve gerekli uyarıları yapar.Gerektiğinde genel kurulu olağanüstü toplantıya çağırır.
2-Denetleme kurulu yaptığı denetleme sonuçlarını bir rapor haline getirir.Saptadığı eksik ve aksaklıkların düzeltilmesi için yönetim kurulunu uyarır.Denetleme yılda ikiden az olmaz.
3-Denetleme kurulu, dernek şubelerini, dosya, defter ve kayıtlarını her zaman denetleyebilir.

DANIŞMA KURULU
MADDE 29-Danışma kurulu her olağan genel kurul döneminde yönetim kurulunun göstereceği bir üyenin genel kurulca danışma kuruluna seçilmesi ile oluşur. Danışma kurulu herhangi bir sayı sınırlamasına tabi değildir.

GÖREV VE YETKİLERİ
MADDE 30-Danışma kurulu dernek genel kurulu öncesinde toplanarak dernek organlarının faaliyet raporlarını inceleyerek gerek görürse bu faaliyetlere ilişkin değerlendirmelerini genel kurulda öncelikle söz alarak genel kurula sunar. Danışma kurulu tavsiye ve temenni niteliğinde görüşlerini genel kurulda öncelikle dile getirebilir.

TEMSİLCİLER
MADDE 31- Yönetim kurulu, dernek şubesi bulunmayan yerlerde, üyelik vasıflarını taşıyan bir kişiyi temsilci kişi olarak atar. Temsilci, verilen görevleri yerine getirir. Yönetim kuruluna karşı sorumludur.

DERNEĞIN GELIR KAYNAKLARI
MADDE 32-Derneğin gelir kaynakları aşağıda sayılmıştır:
1-Üye aidatı: Üyelerden giriş ödentisi olarak 10 YTL, yıllık olarakta 100 YTL aidat alınır. Bu miktarları artırmaya veya eksiltmeye genel kurul yetkilidir,
2-Şube ödentisi: Derneğin genel giderlerini karşılamak üzere şubeler tarafından tahsil edilen üye ödentilerinin %50’si altı ayda bir genel merkeze gönderilir,
3-Gerçek ve tüzel kişilerin kendi isteği ile derneğe yaptıkları bağış ve yardımlar,
4-Dernek tarafından tertiplenen çay ve yemekli toplantı, gezi ve eğlence, temsil, konser, spor yarışması ve konferans gibi faaliyetlerden sağlanan gelirler,
5-Derneğin mal varlığından elde edilen gelirler,
6-Yardım toplama hakkındaki mevzuat hükümlerine uygun olarak toplanacak bağış ve yardımlar,
7-Derneğin, amacını gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğu geliri temin etmek amacıyla giriştiği ticari faaliyetlerden elde edilen kazançlar,
8-Diğer gelirler.

DERNEĞİN PARALARI
MADDE 33-Derneğin paraları saymanın belirleyeceği bankalardan birine yatırılır. Bankadan para, saymanın imzası ile çekilir. Yönetim kurulunun saptayacağı kadar para saymanın sorumluluğu altında dernek kasasında bulundurulur.

ORTAK HÜKÜMLER
MADDE 34-Yönetim ve denetleme kurulu üyeleri, dernek genel kurulunda aklama için yapılan oylamaya katılamazlar.

MADDE 35-Dernek tüzüğü genel kurula katılan üyelerden çoğunluğun kabul oyu ile değiştirilir.

DERNEĞİN DEFTER TUTMA ESAS VE USULLERİ VE TUTULACAK DEFTERLER
MADDE 36-Defter tutma esasları;
Dernekte, işletme hesabı esasına göre defter tutulur. Ancak, yıllık brüt gelirin Dernekler Yönetmeliğinin 31. Maddesinde belirtilen haddi aşması durumunda takip eden hesap döneminden başlayarak bilanço esasına göre defter tutulur.
Bilanço esasına geçilmesi durumunda, üst üste iki hesap döneminde yukarıda belirtilen haddin altına düşülürse, takip eden yıldan itibaren işletme hesabı esasına dönülebilir.
Yukarıda belirtilen hadde bağlı kalmaksızın yönetim kurulu kararı ile bilanço esasına göre defter tutulabilir.
Derneğin ticari işletmesi açılması durumunda, bu ticari işletme için, ayrıca Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre defter tutulur.
Kayıt Usulü;
Derneğin defter ve kayıtları Dernekler Yönetmeliğinde belirtilen usul ve esasa uygun olarak tutulur.
Tutulacak Defterler;
Dernekte, aşağıda yazılı defterler tutulur.

1-İşletme hesabı esasında tutulacak defterler ve uyulacak esaslar aşağıdaki gibidir:
a-Karar Defteri: Yönetim kurulu kararları tarih ve numara sırasıyla bu deftere yazılır ve kararların altı toplantıya katılan üyelerce imzalanır.
b-Üye Kayıt Defteri: Derneğe üye olarak girenlerin kimlik bilgileri, derneğe giriş ve çıkış tarihleri bu deftere işlenir. Üyelerin ödedikleri giriş ve yıllık aidat miktarları bu deftere işlenebilir.
c-Evrak Kayıt Defteri: Gelen ve giden evraklar, tarih ve sıra numarası ile bu deftere kaydedilir. Gelen evrakın asılları ve giden evrakın kopyaları dosyalanır. Elektronik posta yoluyla gelen veya giden evraklar çıktısı alınmak suretiyle saklanır.
d-Demirbaş Defteri: Derneğe ait demirbaşların edinme tarihi ve şekli ile kullanıldıkları veya verildikleri yerler ve kullanım sürelerini dolduranların kayıttan düşürülmesi bu deftere işlenir.
e-İşletme Hesabı Defteri: Dernek adına alınan gelirler ve yapılan giderler açık ve düzenli olarak bu deftere işlenir.
f-Alındı Belgesi Kayıt Defteri: Alındı belgelerinin seri ve sıra numaraları, bu belgeleri alan ve iade edelerin adı, soyadı ve imzaları ile aldıkları ve iade ettikleri tarihler bu deftere işlenir.
2)Bilanço esasında tutulacak defterler ve uyulacak esaslar aşağıdaki gibidir:
a-(1) bendinin a,b,c ve f alt bentlerinde kayıtlı defterler bilanço esasında defter tutulması durumunda da tutulur.
b-Yevmiye Defteri, Büyük Defter ve Envanter Defteri: Bu defterlerin tutulma usulü ile kayıt şekli Vergi Usul Kanunu ile bu Kanununun Maliye Bakanlığına verdiği yetkiye istinaden yayımlanan Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliğleri esaslarına göre yapılır.
Defterlerin Tasdiki
Dernekte, tutulması zorunlu olan defterler kullanmaya başlamadan önce il dernekler müdürlüğüne veya notere tasdik ettirilir. Bu defterlerin kullanılmasına sayfaları bitene kadar devam edilir ve defterlerin ara tasdiki yapılmaz. Ancak, bilanço esasına göre tutulan defterler ile form veya sürekli form yapraklı defterlerin, kullanılacağı yıldan önce gelen son ayda, her yıl yeniden tasdik ettirilmesi zorunludur.
Gelir Tablosu ve Bilanço Düzenlenmesi
İşletme hesabı esasına göre kayıt tutulması durumunda yıl sonlarında (31 Aralık) (Dernekler Yönetmeliği EK-16’da belirtilen) “İşletme Hesabı Tablosu” düzenlenir. Bilanço esasına göre defter tutulması durumunda ise, yıl sonlarında (31 Aralık), Maliye Bakanlığınca yayımlanan Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliğlerini esas alarak bilanço ve gelir tablosu düzenlenir.

DERNEĞIN GELIR VE GIDER İŞLEMLERİ
MADDE 37-Gelir ve gider belgeleri;
Dernek gelirleri, (Dernekler Yönetmeliği'nde örneği bulunan) “Alındı Belgesi” ile tahsil edilir. Dernek gelirlerinin bankalar aracılığı ile tahsili halinde banka tarafından düzenlenen dekont veya hesap özeti gibi belgeler alındı belgesi yerine geçer.
Old 24-06-2008, 16:39   #302
ortaköylü

kayseri de de 2007 ödemeleri bir miktar olmakla beraber yapılmaya başlandıı,, bekleyen herkese allah sabır versin ,,kolaylıklar versin..
Old 23-07-2008, 20:30   #303
Av.Barış

Ağlanacak halimize şükredip gülüyoruz
Geçenlerde c.başsavcılığınada 500 bin ytl para gelmiş diye duyduk.
Savcılık önceki gibi yapıp parayı yaklaşık 5 ay hesabında tutarsa alacğı olan avukat arkadaşlarımız biraz daha beklemek zorunda kalacak.
Old 24-09-2008, 12:59   #304
Av.Baran Karadağ

bugün 24 eylül 2008 ve ben en son 31 aralık 2007 de cmk ücreti aldım..ödemeler savcılıkların elinde diye gecikme oluyormuş kendi hakkımızı alamıyorken başkalarının hakkını nasıl alacağız?inatla farklı yollara sapmamaya bu mesleği onurlu yapmaya çalışıyorum ama ne kadar dayanırım bilmiyorum çünkü heray başı büro kirasını ve çalışanın ücretini ödemek zorundayım çünkü meslek onuru piyasada geçer akça değil..
Old 24-09-2008, 13:19   #305
Av.Bülent AKÇADAĞ

Sayın Baran Karadağ,

Hayırlı uğurlu olsun, Urfa'da olsam tatlı/yemek ısmarlatırdım emin olun,

Nedeni şu, CMK'dan hizmet karşılığını alabilmek gerçekten tarihsel bir olay ve herkes bu mutlu "an"ı yaşamayabiliyor.

Örneğin, mayıs 2007'den beri CMK alacağım ödenmedi ödendiği takdirde bu tarihsel günü bende sizlerle paylaşacağım
Old 25-09-2008, 08:54   #306
uSaRe01

Alıntı:
Yazan Av.Bülent AKÇADAĞ
Sayın Baran Karadağ,

Hayırlı uğurlu olsun, Urfa'da olsam tatlı/yemek ısmarlatırdım emin olun,

Nedeni şu, CMK'dan hizmet karşılığını alabilmek gerçekten tarihsel bir olay ve herkes bu mutlu "an"ı yaşamayabiliyor.

Örneğin, mayıs 2007'den beri CMK alacağım ödenmedi ödendiği takdirde bu tarihsel günü bende sizlerle paylaşacağım

CMK ücretlerinin ödenmesi konusunda Adana Barosu avukatları olarak en şanslı bizleriz galiba.10 gün içerisinde Haziran 2008 ayından öncesine ait CMK alacakları tamamen ödenmiş olacak Şu an itibarı ile Nisan 2008 öncesine ait evrakları verilmiş olmak şartıyla tüm CMK ücretleri ödenmiş durumda. İnşallah bu soruna en kısa zamanda çözüm bulunur. Yoksa CMK ücretleri vasıtasıyla mesleğimizin manevi yıpranması daha zararlı hale gelebilir.

Saygılar...
Old 25-09-2008, 09:41   #307
Av.Barış

Aslında burada (adalet bakanlığının çıkarmış olduğu saçmalığı yüzünden) başsavcılıkların çalışma tarzı çok önemli.Bazı başsavcılıklar evrakları bir an önce bitirip ödemeleri yaparken bizde ki gibi başsavcılıklar parayı 4-5 ay hiçbir işlem yapmadan elinde tutup sonra harekete geçmektedir.
Old 25-09-2008, 10:27   #308
Av.Bülent AKÇADAĞ

Alıntı:
Yazan Av.Barış
Aslında burada (adalet bakanlığının çıkarmış olduğu saçmalığı yüzünden) başsavcılıkların çalışma tarzı çok önemli.Bazı başsavcılıklar evrakları bir an önce bitirip ödemeleri yaparken bizde ki gibi başsavcılıklar parayı 4-5 ay hiçbir işlem yapmadan elinde tutup sonra harekete geçmektedir.

Acaba neden ?
Old 25-09-2008, 10:44   #309
uSaRe01

Alıntı:
Yazan Av.Barış

Baro Yönetiminin tutumu da burada etkili olabilir.Baro tarafından gerekli girişimler yapılmazsa savcılık kafasına göre takılabiliyor.
Old 25-09-2008, 10:57   #310
üye8180

Dün bir bölgemin adliye CMK bürosu ' bağlı bulunduğun vergi dairenden vergi borcun yoktur ya da şu kadar vardır ' şeklinde son 15 günü gösteren tarihli bir yazıyı elden getir, makbuzuna bakarız ' deyince ben de tıpış tıpış , vergi dairesinden bu yazıyı elden alıp CMK bürosunun önüne koydum. Anladım ki CMK avukatına yeni bir görev yüklenmiş ' Vergi dairesinden borcunun olup olmadığını gösteren yazıyı elden alıp görev yaptığı bölge adliyelerine dağıtmak ' Tüm CMK avukatlarına hayırlı uğurlu olsun. CMK konusunda kendimi çok yalnız ve tek tabanca hissettiğimi itiraf ederim.
Old 25-09-2008, 11:16   #311
uSaRe01

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır demiş ya atalarımız doğru söylemiş. Maksat işi kolaylaştırmak, yardımcı olmak olursa bunun yolu vardır, zorlaştırmanın da vardır. Aynı konuda her baro ve savcılıklarda tamamen farklı uygulamalar yapılıyor maalesef ve yetkili makamlardakiler (en başta baro yönetimleri) bunun kolay yolunu bulmakta gayret göstermiyorlar. Olan yine bizlere oluyor. Ama özelde yukarda söyledim ya galiba en şanslı yine Adana Barosu avukatları.. Sadece evrakları eksiksiz olarak düzenleyip CMK bürosuna teslim etmek ve makbuz kesmekten başka bir şey yapmıyorlar.. Hatta vergi dairesi vergi borçları için CMK ücretlerine bloke koymaya kalktı baronun girişimleri ile vazgeçtiler..Vergi borcu olanlar da CMK alacaklarını alabiliyorlar.İstisnası Vergi dairesince başlatılan icra takibi neticesinde haciz konulması... Maksat yeter ki kolaylaştırmak olsun yolu bulunuyor..İnşallah en kısa zamanda bu sorunu tamamen çözüme kavuşturacak girişimlere başlanır.. Ama korkarım ki bu sadece temennide kalacak.Umarım yanılırım....
Old 06-11-2008, 00:35   #312
caner87

İzmir barosu sitesinde de gelir idaresi başkanlığı ve savcılık tarafından baroya cmk müdafiilerinin masrafları konusunda çarşaf çarşaf yazışmalar mevcut.

Belge istiyorlar ve baronun maktu bir masraf çıkaramayacağını ve yine o mutad araç olan otobüs seferlerinden bahsediyorlar vs vs...

Peki,

Bu zamana kadar belli masrafları yapmış biri olarak, daha önceden baronun cmk gideri olarak belirlediği masrafın tarafıma ödeneceği ilan edilmişken, ocas aracılığı ile, şimdi benden belge istenmesi nasıl bir mantıktır?
Kaldı ki soruşturmalara giderken 40,
kovuşturmalara giderken 80,
lira gerçekten de fahiş midir ?
Medeni bir avukat benzin dolduramaz mı , taksiye binemez mi, sadece ulaşım değil çoğu zaman ceza dosylarından suret almamız gerektiği anlar oldu, bir avukat sabah duruşma var diye gelip öğleden sonraya kaldığında öğlen yemeğini yiyemez mi tüm bunların karşılığı 135,230,420 lira mıdır?

Daha bugün 10 senedir süregelen 20 klasör haline gelmiş en son birleştirilmiş vs vs problemli bir dosyaya girdim.
Benden öncekiler vefat etmiş, istifa etmiş, görev iadesinde bulunmuş vs vs.. 10 yıl içinde çok şey değişmiş haliyle fotokopi almak istedim en azından iddianameyi, bilirkişi raporlarını, bazı duruşma tutanaklarını ve bana 20 ytl ye mal oldu.
Şimdi ben bunu nasıl belgeleyeyim?
Ya da ceza dosyaları için fotokopi parası alınmıyor da benden mi alıyorlar onu da izah eden olursa sevinirim, olay karşıyaka adliyesinde oldu!!
Old 06-11-2008, 04:56   #313
Av.Cengiz Aladağ

CMK alacakları konusunda avukatların sabır eşiği aşılmıştır. Belki de istenen bu.
Old 06-11-2008, 11:06   #314
Av.Baran Karadağ

Mutlu masraflar 10 ytl dir o kadar!

şanlıurfada masraflar için sabit olarak 10 YTL ödeneceği açıklandı o kadar! yani ispatlayın, belge verin felan yok 10 YTL verecem dediler ve olayı kapattılar..
Old 06-11-2008, 11:12   #315
uSaRe01

Adana Barosu uygulamasında da masraflar için belge istenilmemektedir, ancak emniyet, karakol ve jandarmaların bulunduğu mahaller itibarıyla gidiş dönüş mesafesini gösterir çizelge düzenlenmiş ve ifade için giden meslektaş bu çizelgeyi doldurduğu taktirde yol ücreti kendisine ödenmektedir.
Old 04-12-2008, 18:36   #316
aqua

Bitmeyen sorun devam ediyor.Müdafinin mutat yol parası nedeniyle Bakırköy Adliyesi tüm dosyaları İstanbul Barosuna iade etti.Ümraniye Başsavcılığı yol parası ödemiyor.Diğer bölgelerde geçikmeli ödemeler devam ediyor.KDV'ler Geçiçi Vergiler Müdafilerden peşin olarak alınıyor.Vergi Daireleri ödeme emirlerini geçikmeksizin gönderiyor.Ankara,İstanbul ve İzmir Baro seçimlerinde yönetim anlayışlarında değişim olmadı,İstanbul Barosu bir lütufmuş gibi kanunkoyucudan %18 KDV'nin alınmamasını istedi.Haklar ve özgürlükler verilmez alınır ilkesini unuttu!
Old 04-12-2008, 21:40   #317
diyojen

Varsayılan CMK. ödemeleri aralık sonuna kadar yapılmak zorunda

Adalet Bakanlığınca 27.11.2008 tarihinde yayınlanan ve savcılıklara gönderilen yazıyla adalet bakanlığının bütçesine borç olarak kaydedilen harcamaların Kurban bayramı tatilinden ve aralık ayının son haftasından önce ödenmesi ve bir sonraki bütçe yılına borç bırakılmaması istenmiştir.

Yani aylardır beklenen CMK ödemeleri yılbaşına kalmadan yapılmak zorundadır. İlgili yazıya http://www.memurlar.net/common/docum...Harcanmasi.pdf adresinden ulaşılabilir. Bu konuda muzdarip arkadaşlar bu yazıyı referans göstererek ses çıkarabilirler. Sagılarımla
Old 13-12-2008, 15:38   #318
Av.Barış

cmk'da girdiğiniz bir dosya düşünün.Duruşma sırasında keşif istiyorsunuz ya da mahkeme re'sen keşfe karar veriyor.Hesap sorulmadan,vergiden muaf bir şekilde hakimden tutun katibe kadar keşif yolluğu alınır.keşif bittiği gibi sarf kararı yazılıp hemen ödeme yapılıyor.Savcılıp çıkıp'ta vergi bocunuz var mı şeklinde yazı istemez. Aynı şey bilirkişi,tercuman vs ödenen ücretlerde de geçerli.

Ama biz Avukatlara ödenen ücret öylemi.Önce 1-2 yıl süründürürler,sonra vergi borcu yoktur yazısı felan isterler ardından da masraf ödemeyiz derler.Yapmış olduğunuz masraf fazla derler.Sonra güç bela ödeme yapılır ve Ödeme yapılınca da bütün vergiler eksiksiz alınır.

İş bununlada bitmez.ARdından maliye kapınızı çalar.Siz masraf aldınız fakat bu gelirdir derler.Eğer 7 gün içinde ek beyanname vermez iseniz ceza keseriz diye tehdit ederler.Yine ödenen paradan kesinti yapılmaya devam eder.Sonra bakanlık çıkıp aleyhe bir genelge daha çıkarır.Bunlar olurken arkanızda kimse yoktur.Kimseden ses çıkmaz.

SAyın meslektaşlarım bundan daha kötü bir durumla karşılaştık mı?
Tabii ki hayır.Bize ödenen para geri alınıyor haberimiz yok.Bence derhal birşeyler yapılmalı.Çünkü ben sıkılmaya başladım.
Old 03-08-2009, 14:25   #319
nizar

Varsayılan vekaletname ibraz etmeden başka bir vekil sorguya katılmışsa

Değerli Meslektaşlarım,

CMK gereği müdafii olarak görevlendirildiğim bir dosyada şüphelinin savcılıktaki ifadesine katıldım. Daha sonra şüpheli mahkemeye kendi avukatı ile birlikte katılmış.Bu nedenle sorgu aşamasında beni çağırmadıklarını öğrendim.Müdafii, daha sonra vekaletname sunacağını söylemiş. Mahkemede bu şekilde sanığın sorgusunu yapmış. Şimdi burda öğrenmek istediğim,
1-Zorunlu müdafii olarak görevim sona ermiş midir? Şüpheli,müdafiin hazır olduğunu söyleyerek ifadesi alındığına göre görevim sona ermiş midir?
2-Benim keseceğim makbuz tam tarife üzerinden mi olmalı?

Yönetmeliğin 10.md'nin 9.bendine göre müdafii henüz vekaletname ibraz etmesede şüphelinin kendine vekil tayini ile görevim sona ermiştir ve tam tarife üzerinden makbuz kesilir diye düşünüyorum ama yine de sizlere sormak istedim.

Saygılarımla...
Old 03-08-2009, 14:50   #320
Av.Bülent AKÇADAĞ

1- Göreviniz sona ermiştir.

2- Görevlendirmeniz sona erdiğinden dolayı ücretin tamamına hak kazanırsınız.
Old 03-08-2009, 15:06   #321
Av.Hayel Özenç

Sn.ergül
1-Evet zorunlu müdafiilik göreviniz sona ermiştir. CMK 156/3 maddesi" Şüpheli veya sanığın kendisinin sonradan müdafi seçmesi halinde, baro tarafından görevlendirilen avukatın görevi sona erer."diyor . Diğer yandan yönetmeliğin 7/1-ç maddesi de müdafiin görevinin kişinin kendisine bir müdafi veya vekil seçmesi ile sona ereceğini belirtiyor.
2-Yönetmelik 10. meddeye göre, soruşturma aşaması ücret için bir kül halinde değerlendiriliyor. Sizin görevinizi sona erdiren seçilmiş bir müdafii tayini, eğer siz göreve devam edemeyip, sorgu için bir zorunlu müdafii görevlendirilse idi soruşturma aşamasının tamamı üzerinden makbuz kesemeyecektiniz. Ancak sizin durumunuzda keseceğiniz makbuz tam tarife üzerinden olacaktır.Saygılarımla.
Av.Hayel Özenç
Old 04-08-2009, 09:26   #322
Av.Baran Karadağ

Varsayılan masrafa makbuz

masrafa makbuz kesilmesi konusundan haberiniz var mı? buyrun burdan yakın:-)

T.C.
ADALET BAKANLIĞI
Strateji Geliştirme Başkanlığı
Sayı : B.03.0.SGB.0.00.00.08/
Konu : CMK Ödemeleri.
Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince müdafi ve vekillere yapılan ödemelerde; avukatın yol giderlerinin, tarife gereğince ödenen mebla ğ ile birleştirilerek vergi matrahına esas teşkil etmesi ve mutad taşıt konusunda görüşümüz aşağıda belirtilmiştir.
6245 sayılı Harcırah Kanunun “harc ırah hesabında esas tutulacak yol” başlıklı 6'ncı maddesinde; "Harcırah, bu kanunda aksine hüküm bulunmadıkça, gidip gelmeye en uygun ve kullanılması mutat olan yol ve taşıt araçları üzerinden verilir.” hükmü yer almaktad ır.
2 Mart 2007 tarihli ve 26450 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Ceza Muhakemesi Kanunu Gereğince Müdafi ve Vekillerin Görevlendirilmeleri İle Yapılacak Ödemelerin Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin "Tanımlar" baş lıklı 4'üncü maddesinde "d) Ücret: Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince baro tarafından görevlendirilen müdafi veya vekile Tarife gereğince ödenecek meblâğ ile 10/2/1954 tarihli ve 6245 sayılı Harcırah Kanunu hükümleri uyarınca mutat olan taşıta göre gerçek masraf üzerinden yap ılan zorunlu yol giderlerini, acele ve zorunlu hâllerde ise, bu Yönetmeliğin 11 inci maddesinde sayılan mercilerin kabûlü üzerine mutat taşıt dışındaki araçlarla yapılan zorunlu yol giderlerini, ifade eder”, “Ücret” başlıklı 8'inci maddesinde; "(1) Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince baro taraf ından görevlendirilen müdafi veya vekile Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinden ayrık olarak hazırlanacak "Ceza Muhakemesi Kanunu Gereğince Görevlendirilen Müdafi ve Vekillere Yapılacak Ödemelere İlişkin Tarife" gereğince ödenecek meblâğ Adalet Bakanlığ ı bütçesinde bu amaçla ayrılan ödenekten karşılanır. (2) Müdafi veya vekilin görevi gereği yaptığı zorunlu yol giderleri ayrıca ödenir. (3) Müdafi veya vekile Tarife gereğince ödenen meblâğ ile zorunlu yol giderleri yargılama giderlerinden say ılır.", “Ücretin ödenme usulü” başlıklı 11'inci maddesinde ise "(1) Müdafi veya vekil; soruşturma evresinde ifade alma ve sorguya, kovuşturma evresinde ise bir oturuma katılmakla Tarifede belirlenen meblâğı almaya hak kazanır. Bu meblâğ, soruşturmay ı yürüten Cumhuriyet savcısı veya kovuşturmayı yapan mahkeme hâkimi tarafından düzenlenecek sarf kararı ve serbest meslek makbuzuna istinaden ödeme emri belgesiyle ödenir. (2) Zorunlu yol giderleri ise buna ilişkin belge veya gider pusulasının ibrazı üzerine birinci fıkrada say ılan mercilerce düzenlenen sarf kararına istinaden ödeme emri belgesiyle ödenir. (3)Ödeme emri belgeleri, soruşturma veya kovuşturmanın yapıldığı yer Cumhuriyet başsavcılığınca düzenlenir." hükümleri yeralmaktad ır..
31/12/2005 tarihli ve 26040 sayılı 3.Mükerrer Resmi Gazetede yayımlanan Merkezî Yönetim Harcama Belgeleri Yönetmeliğinde;
Ödeme Belgesi:
İdarelerce, bütçeden yapılacak kesin ödemeler için düzenlenen Genel Yönetim Muhasebe Yönetmeliği eki 1 örnek numaralı Ödeme Emri Belgesini; ön ödeme suretiyle yapılacak ödemelerde ise anılan Yönetmelik eki 2 örnek numaral ı Muhasebe İşlem Fişini,
Fatura:
İş, mal veya hizmet alımlarında, işin, malın veya hizmetin özelliğine veya alımın yapıldığ ı yere göre düzenlenmesi gereken belgelerden;
a) Faturayı,
b) Fatura yerine geçen belgelerden serbest meslek makbuzu, gider pusulası, müstahsil makbuzu, giriş ve yolcu taşıma biletleri ile Uluslararası Hava Taşıyıcıları Birliği üyesi şirketlerce düzenlenen elektronik yolcu biletlerini, ifade edeceği belirtilmiştir.
193 say
ılı Gelir Vergisi Kanununun “Serbest Meslek Kazançları” başlıklı 65'inci maddesinde serbest meslek kazancının tarifi yapılm ış olup buna göre her türlü serbest meslek faaliyetinden doğan kazançlar serbest meslek kazancı olduğu, serbest meslek faaliyeti; sermayeden ziyade şahsi mesaiye ilmi veya mesleki bilgiye veya ihtısasa dayanan ve ticari mahiyette olmıyan işlerin iş verene tabi olmaksızın şahsi sorumluluk alt ında kendi nam ve hesabına yapılması olduğu, "Serbest meslek kazancının tesbiti" başlıklı 67'nci maddesinde serbest meslek kazancının bir hesap dönemi içinde serbest meslek faaliyeti karş ılığı olarak tahsil edilen para ve ayınlar ve diğer suretlerle sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerden bu faaliyet dolayısiyle yapılan giderler indirildikten sonra kalan fark olduğu, vergi, resim, harç, keşif, şahitlik, bilirkişilik ve ekspertiz gibi hususlara harcanmak üzere mü şteri veya müvekkilden alınan ve tamamen bu hususlara sarf edilen para ve ayınlar kazanç sayılmayacağı, serbest meslek erbabının, mesleki kazançlarını Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre tuttukları "serbest meslek kazanç defteri" ne istinaden tesbit edecekleri, “Vergi tevkifatı” ba şlıklı 94'üncü maddesinde ise kamu idare ve müesseseleri, iktisadi kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadi işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbab ı, zirai kazançlarını bilanço veya zırai işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları s ırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecbur oldukları, yaptıkları serbest meslek işleri dolaysıyla bu işleri icra edenlere yapılan ödemeler üzerinden %20 oranında tevkifat yapılacağı belirtilmiş tir.
Ayrıca, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 236 'ncı maddesinde; "Serbest meslek erbabı, mesleki faaliyetlerine ilişkin her türlü tahsilatı için iki nüsha serbest meslek makbuzu tanzim etmek ve bir nüshasını müşteriye vermek, müşteri de bu makbuzu istemek ve almak mecburiyetindedir." hükmü bulunmaktad ır.
11/09/2007 Resmi Gazete Tarihi 26640 Resmi Gazete Sayısı 375 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde icra dairelerince borçludan alınarak, müvekkili adına takibat yapan alacaklı taraf avukatına ödenmesine karar verilen avukatlık (vekalet) ücretlerinin belgelendirilmesine ilişkin usul ve esaslar açıklanm ıştır
Anılan düzenlemeyle ilgili verilen yargı kararları gözönüne alınarak, söz konusu belgelendirme işleminin aşağıdaki şekilde yapılması uygun görülmü ştür.
"
İcra dairelerince borçludan alınarak müvekkili adına takibat yapan alacaklı taraf avukatına ödenmesine karar verilen avukatlık (vekalet) ücretlerinin avukata ödendiği anda, avukat tarafından borçlu adına en az iki nüsha serbest meslek makbuzu düzenlenecek olup, bir nüshası ödemeyi yapan memura verilecek; makbuzun avukatta kalan nüshasına ise icra dairesince ödemenin yap ılmış olduğuna dair bir şerh düşülmesi ve ödemeyi yapan memur tarafından imzalanması şartı aranmayacaktır. " denilmektedir.
Bu nedenle;
1) Serbest meslek makbuzunun gerek 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 236'ncı maddesi gerekse 375 sayılı Genel Tebliğ hükümlerine göre serbest meslek erbabı, mesleki faaliyetlerine ilişkin her türlü tahsilatı için iki nüsha serbest meslek makbuzu tanzim etmek ve bir nüshasını müvekkiline vermek, müvekkil de bu makbuzu istemek ve almak mecburiyetinde olduğu, (Gelir İdaresi Baş kanlığının 03/06/2009 tarih ve 56239 sayılı yazılarında; müdafi ve vekil avukatlara ödenecek zorunlu yol giderlerin serbest meslek makbuzu düzenlenmesi ve Gelir Vergisi Kanunun 67'nci maddesi kapsamında serbest meslek kazancına dahil edilerek vergilendirilmesi konusunda Başkanlıklar ınca uygun bulunduğu bildirilmiştir.)
2) Serbest meslek faaliyetinden doğan her türlü kazancın serbest meslek kazancı olduğu, 375 sayılı Genel Tebliğ hükümlerine göre icra dairelerince borçludan alınarak müvekkili adına takibat yapan alacaklı taraf avukatına ödenmesine karar verilen avukatlık (vekalet) ücretinin avukata ödendiği anda avukat tarafından borçlu adına en az iki nüsha serbest meslek makbuzu düzenlenecek, bir nüshası ödemeyi yapan memura, diğer nüshası ise icra dairesince ödemenin yapılmış olduğuna dair bir şerh düşülmesi ve ödemeyi yapan memur tarafından imzalanması şartı aranmayacaktır denildiğinden; serbest meslek erbabı, mesleki kazançlarını Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre tuttukları Serbest meslek kazanç defterine kaydetmek zorunda olduğu,
3) Yaptıkları serbest meslek işleri dolayısıyla bu işleri icra edenlere yapılan ödemeler üzerinden %20 oranında tevkifat yapmaları gerektiği,
4) 6245 sayılı kanunda aksine hüküm bulunmad ıkça, yol giderinin gidip gelmeye en uygun ve kullanılması mutat olan yol ve taşıt araçları üzerinden verileceğinden kanun hükümleri uyarınca mutat olan taşıta göre gerçek masraf üzerinden yapılan zorunlu yol giderlerinin, acele ve zorunlu hâllerde ise, yönetmeliğin 11 inci maddesinde sayılan mercilerin kabûlü üzerine mutat ta şıt dışındaki araçlarla yapılan zorunlu yol giderlerinin ödenebileceği,
5) Ayrıca, Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince müdafi ve vekillere yapılan ödemelerde; zorunlu yol giderin serbest meslek kazancına dâhil edilerek işlem yapı lması gerektiği düşünülmektedir.
ÖRNEK
BRÜT: 210-TL
GİDER (YOL): 10-TL
TOPLAM: 220-TL
KDV %18 33,56-TL
KALAN 186,44-TL
STOPAJ % 20 37,29-TL
TOPLAM 149,15-TL
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi