Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

' Avukat Tutmak' Balık Tutmak Gibi Bir Şey Mi?

Yanıt
Old 10-07-2007, 16:04   #1
av.semire nergiz

Varsayılan ' Avukat Tutmak' Balık Tutmak Gibi Bir Şey Mi?

Bazen yaşantımızda öyle yerleşmiş kanıksanmış yanlış kullanımlar var ki bunların farkında olmamız neredeyse imkansız oluyor.
Kahdem'e soru gönderen bir konuğun sorusuna cevap yazarken 'kendinize AVUKAT TUTMANIZI ÖNERİRİZ' diyerek yazımı bitiriyordum ki avukat tutmak söyleminin hiç de doğru olmadığını ve aslında üzerinde düşünüldüğünde çok da mantıksız geldiğini farkettim;ancak durum şu ki avukat tutmak söyleminin yerine kullanabileceğim bir başka şey de bulamadım.
Ne dersiniz? Avukat tutulur mu,tutulmaz mı?Avukat balık mı ki tutulsun?, 'Avukat tutmak' yerine ne diyebiliriz?
Old 11-07-2007, 12:40   #4
Jeanne D'arc

Bulunduğum ortamda ne vakit "avukat tutmak" tabiri kullanılsa, hafif kısık sesle "taksiiiii!" diyorum.

Hatta THS toplantısı da bir meslektaşımın konuşması da buna dahil.

Ancak bu kullanımın hoş olmamakla birlikte alternatifinin olmadığını ben de düşünmüştüm. Kavram üretmeye yönelik düşünce yapımız yok ki toplum olarak zaten.

"Avukattan hukuki yardım (değil esasen) almak", "(kimden) Profesyonel yardım almak", "Avukatla çalışmak", "Avukatlık hizmeti almak" ..... (bakın bulamadım)..... "Avukat tutmak!" (Taksiii!)

Saygılar.
Old 12-07-2007, 10:08   #5
Armağan Konyalı

Doktor tuttum
Mühendis tuttum
denmiyorsa avukatlar için de diğer meslekler için ne deniyorsa o denmeli.
Old 12-07-2007, 10:31   #6
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı

Doktor tuttum
Mühendis tuttum
denmiyorsa avukatlar için de diğer meslekler için ne deniyorsa o denmeli.
Ne denmeli peki.
Old 12-07-2007, 10:43   #7
Cest la vie

Avukat kiralamak.

Sanırım ingilizceden dilimize yerleşmiş bir terim: hire an attorney.

Aslında yapılan iş göz ününe alınınca(uzun süreli olarak, müvekkilin yapması gerekenleri müvekkil yerine geçerek yapmak) pek de yanlış bir terim değil gibi.

Doktor da, mühendis de ya da herhangi bir diğer başka meslek grubu da, avukatın yaptığı gibi vekalet ilişkisiyle çalışıp, söz konusu kişi YERİNE bir şey yapmıyor. Müvekkil bir nevi beynimizi, bilgimizi ve yeteneğimizi gerçekten de kiralıyor-bütün bunları onun işine veriyor, onun için kullanıyoruz.

Yine de yok derseniz, 'avukata başvurmak' da diyebiliriz.
Old 12-07-2007, 11:31   #8
Armağan Konyalı

Sayın Av.Semire Nergiz Toz

Doktor hasta ilişkisi de vekalet sözleşmesine dayanır. ''Doktora gittim'' diyenler ''avukata gittim'' de diyebilir. Hatta eskiden ''doktora çıktım'' diyenler bile vardı.

Saygılarımla
Old 12-07-2007, 11:55   #9
Cest la vie

Doktorla hasta ilişkisi hizmet sözleşmesine dayanır. Vekalet ilişkisi doktor-hasta durumu için düşünülebilecek en son ihtimaldir diye düşünüyorum.
Old 12-07-2007, 12:09   #10
Armağan Konyalı

Sayın Av.Semire Nergiz Toz

''Türkiye'de en zayıf ihtimal gerçekleşir.'' derler. Belki bir gün ''avukata çıktım'' da denir.

Saygılarımla
Old 12-07-2007, 12:29   #12
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan safa
hukuki destek almak...
Bu çok akademik gibi geldi.
Old 12-07-2007, 12:35   #13
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan safa
avukat/vekil tayin etmek
Bu da avukatla işi olan/olacak kişiye çok anlaşılır gelmeyecektir gibime geliyor.Hepimizin malumu halk dilinde'tayin' memurun yer değişikliği anlamında kullanılır.Kendinize bir avukat tayin edin dediğinizde düşünsenize onlar da size "pardon avukatın tayini nereye çıktı?" diye sorarsa.Olmaz olmaz demeyin bu meslekte neler neler gördük.Artık hiç bir şeye şaşırmamayı öğrendik.
Old 12-07-2007, 12:40   #15
av.semire nergiz

[quote=Ahu]Avukat kiralamak.
Bu da çok tehlikeli.Kiraya konu şey haydi haydi satışa da konu olabilir.
Old 12-07-2007, 14:08   #16
Jeanne D'arc

Alıntı:
Yazan av.semire nergiz toz
Avukat kiralamak. Bu da çok tehlikeli.Kiraya konu şey haydi haydi satışa da konu olabilir.

Haklısınız. Zaten bi kere adımız çıkmış 90'a inmez 80'e.
Old 13-07-2007, 14:59   #17
ISIL YILMAZ

Avukat tutmak sözlüklerde bile var ve bir avukata vekalet vererek onu yetkilendirmek anlamına geliyor.

Tutmak sözcüğünün anlamı burada kaymış ve yukarıdaki anlam çıkarılıyor. Bu sözcüğe ( tutmak ) ilişkin hassasiyeti tam kavrayamadım, doğrusu.
Old 13-07-2007, 17:33   #18
medenikal

Kelimelerin çeşitli anlamları var;

Gerçek anlam;

Yan anlam;

ve Mecaz anlam;

Tutmak gerçek anlamda birşeyi,nesneyi eli ile yakalamak,bırakmamak anlamında;

Balık tutmak ise Yan anlam olsa gerek,çünkü elle tutulamaz.

Avukat tutmakta yan anlamda sanırım.

Mecaz anlamda ise tuttuğunu koparmak deyimini sayabiliriz.

Türk dil kurumu sözlüğünde hizmete almak şeklinde bir açıklama var.Bunu hizmetinden yararlanmak olarak açıklayabiliriz.

Yani Avukat Tutmak ,hizmetinden yararlanmak,hizmet almak babında kullanılan;

Toplumun genelince bu anlam verilen bir kelime.

Yan anlamı bu.Kanımca

Dil bilimciler ne der?
Old 13-07-2007, 18:26   #19
avasas

avukata görünmek de olabilir pekala "bir doktora görün" cümlesinde olduğu gibi.hukuki sorunu olan birine "bir avukata görün" diye öneride bulunulabilir.
Old 17-07-2007, 12:51   #20
üye18332

Bana bunu soranlara "Bir avukata başvurun yada avukattan yardım alın"diyorum...
Old 26-07-2007, 07:07   #21
üye18721

"Avukat tutmak" sözcüğü gerçekten çok kötü! Bunu hiç olmazsa şöyle değiştirebiliriz diye düşünüyorum; "avukata vekalet vermek"
Old 27-07-2007, 09:41   #22
Av.Mehmet Saim Dikici

Kavramları halk yaratır.
Kavramlar elbise değildir.
Doğmamış çocuğa don biçilmez.
Özgürlük güzel bir şeydir ve isteyen atar, isteyen tutar.
Avukat, tutabilen için tutulur.

Avukat tutulabilir (ki halkımızın %99'u bir şekilde tutuyor. Ben meslek hayatımda "avukatla vekalet akdi yaptık" diyenine rastlamadım ama Avukat tuttum diyenini her gün görüyorum.)

Avukata çıkılabilir. (Bu noktada Müvekkilin ilk hareket noktası önemlidir. Evinden veyahut işinden ayrılırken demişse mahsuru yoktur. Avukatı gördüğünde bu sözü sarfediyorsa bir tuhaflık vardır. )

Avukatla anlaşılabilir. (bu durum en anlaşılır olanıdır.)

Avukat atanabilir.

Netice olarak isteyen atar, isteyen tutar.. Siz ücretten haber verin. Vekalet ücretini ödeyen müvekkil avukat tuttum dese de şirin gelir. Ödemeyen, "iki gözüm, canım ciğerim" dese de fayda etmez.
Old 30-07-2007, 13:49   #23
Ahmet Turan

Avukat Tutmak' Balık Tutmak Gibi Bir Şey Mi? Sorusu ilgimi çekti.

Ben sayın Mehmet Saim Dikici meslektaşımızın görüşlerine aynen katıldığımı belirtirim.

Saygılarımla.
Old 09-08-2007, 20:25   #24
akatakat

Semire Hanım; kanımca: "Bir Avukatın Hukuki Yardımından Faydalanmak" kelimesi kısır döngüye sahip dilimizde en uygun terim olsa gerek.
Old 14-08-2007, 14:18   #25
lawyer_721

her "tutmanın" bir de doğal sonucu olarak "bırakılması" vardır. siz siz olun ücreti vekaleti dava sonucuna bırakmayın. yoksa bırakıldığınız anda masraflar cebinizden gider.
arkadaşlar bizi tutan vatandaşları hep seviyoruz, lütfen nankörlük yapmayalım. polis ve medyaya tutulmayayım da canım vatandaş bana ne yapıyorsa yapsın
Old 14-08-2007, 14:19   #26
Av.Ufuk Bozoğlu

Avukat tutmak deyimi avukat tutanı malik yapmaktadır. Avukat tutan, hakimiyetinin de farkındadır.Bizim için oldukça kötü bir konum bu.

Avukattan "hukuki destek almak" desteği alanın acizliğini ortaya koyar ki bu çok daha doğrudur.

Avukat-müvekkil ilişkisinin sınırları ve avukatlık mesleğinin saygınlığı için avukat tutun ibaresini kullanmamak gerekir diye düşünüyorum.
Saygılarımla..
Old 20-08-2007, 20:52   #27
AV.ZAFER TUNCA

Varsayılan hangisi doğru?

Konuya iki farklı açıdan yaklaşmak çok daha doğru olur kanaatindeyim. Hukuki açıdan ve olması gereken açısından bakıldığında "avukat tutmak" terimi bence bilinçsizce ve cahilce kullanılan ve argo diyebileceğimiz bir kelime. Avukatın saygınlığını, bağımsızlığını, kişiliğini ve meslek onurunu zedeleyen bir niteleme. Öte yandan avukat tutulamaz, öyle olsaydı eğer avukatın çekilme-istifa hakkı olamazdı. Ayrıca avukatın işi red hakkı karşısında, bunun yetkisizliği yetki sanmaktan öte bir anlamı yok diye düşünüyorum. Elden geldiğince bu tabiri kullanan insanları uyarmakta fayda olduğunu görüyorum.
Diğer açıdan baktığımızda, yani gerçeklik ve sosyal olgular cephesinden, bu çok yaygın kullanılan bir tabir. Ama yine hukuku bilmeyen insanların, karşılarında, nasıl etkin bir silaha sahip olduğunu anlayamadıkları avukatları hafife almalarından kaynaklanıyor. Bu farkedememezlik öylesine büyük bir gaflet ki, "avukat tutmak" için girdikleri bürolardan müvekkil olarak çıktıklarında aslında "tutmadıklarını" fakat "tutulduklarını" anlayamıyorlar . İşte bu nedenle ki bir avukat asla tutulmaz Avukat olsa olsa tutar Bile bile küçük bir çocuğa sobelenmek gibidir bu. Çocuk sadece yakaladığını ve sobelediğini sanır ...
Old 15-09-2007, 11:03   #28
Kartalkanat

Başlığı gördüğüm zaman, insanların belli bir konuda tam ve yetkin olup olmadığını bilemeden avukata başvurmalarının sakatlığı ile ilgili olduğunu düşünmüştüm.

Ne yazık ki içerikten öte şekil ile ilgili olduğunu görünce üzüldüm. Bence Avukatlar reklam yapabilmeli , kazandığı davaları ve konularında ne kadar yetkin olduğunu açıklamalılar. İnsanlarda hangi avukatan hangi konularda uzman olduğunu bilmeliler ve ona göre davalarını (Kaderlerini) emanet edebilmeliler.

Şu anda avukat tutmak "hukuki yardım almak" tam anlamıyla balık tutmak , avukatın senin konuna hakimse ne ala , hakim değilse işin zor. Davayı kaybedince bu günde elimiz boş döndü. Kısmet oluyor .

Saygılar.
Old 24-09-2007, 13:38   #29
Av.Nur

Balık ile avukatı aynı kefeye koymuyorsa, amaç hafife almak değil de vekillik ilişkisini ifade etmekse, alışılageldik sözler sorun değildir.
Old 10-06-2008, 19:29   #30
Adli Tip

"Avukat tutmak" terimini kullanan vatandaşlarımızı ne eleştirebilirim ne de kınayabilirim. Zira onlar için bu ilişkiyi anlatan başka bir söz de yoktur, iyi niyetlidirler.
Alışkanlıktır, kültürdür, Türkçe'deki gerçek anlamı zaten budur... Her şey söylenebilir.
Bu terime biz avukatlardan başka da takılan yoktur muhtemelen. (örneğin; Bir diş hekiminden "dişçi" diye bahsettiğimde, mesleğin doğru ismini bana bir diş hekimi hatırlatmıştı ve ben de bu şekilde farketmiştim kullandığım ifadenin yanlışlığını.)

"Avukat tutmak" her ne kadar yerleşmişse de dilimize, halen fuzuli şagildir bence.

Bu terim belki (benim gibi) bağlı çalışan avukatların (müvekkili değil) işvereni tarafından kullanılabilir

Zira, serbest çalışan meslektaşlardan sürekli duyduğum şikayetlerin başında şu gelmektedir: Müvekkil, avukatın tek işinin olduğunu düşünür ve 7/24 fütursuzca aramayı da hak görür.
Yukarıdaki mesajlarda da değinildiği gibi, tutmak terimi, mülkiyeti de anımsatıyor, kiralamayı da.

Bizler bu terimin kullanılmasına müsamaha gösterdikçe, bilinç altından başlayan bu yanlış anlamayı da kabüllenmek zorunda kalırız.
Müvekkil, avukatı "kendi sorunu hallolana kadar" tuttuğunu düşünür.

Biraz da kıskançtırlar, pek de paylaşmak istemezler Avukatın sadakat borcunu başka iş almamak olarak da anlayabilirler

Saygılarımla;
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi