Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ceza alma yaşı

Konuyu Kilitleyin
Old 14-04-2016, 23:20   #1
Mağdur

Rahatsiz Ceza alma yaşı

2yıl önce cinsel tacize uğradım ve ağır ceza mahkemede dava sürüyor,avukatım sanığı (yaşı 75) yaşı nedeniyle ceza almayabilir diyor?moralin çok bozuk böyle bişey olabilir mi?
Old 15-04-2016, 13:57   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Mağdur
2yıl önce cinsel tacize uğradım ve ağır ceza mahkemede dava sürüyor,avukatım sanığı (yaşı 75) yaşı nedeniyle ceza almayabilir diyor?moralin çok bozuk böyle bişey olabilir mi?

Öncelikle büyük geçmiş olsun. Avukatınız aşağıya aktaracağım maddeden bahsetmiş olsa, gerekir. Sanık/mahkum 65 yaşın üstündeyse alacağı ceza miktarı da aşağıda belirtilen şekildiyse cezası ertelenebilir.

Alıntı:
CEZALARIN ERTELENMESİ:

Madde 6 - (Değişik madde: 03/05/1973 - 1712/1 md.)

(Değişik fıkra: 07/12/1988 - 3506/8 md) Adliye mahkemelerince para cezasından başka bir ceza ile mahkum olmayan kimse, işlediği bir suçtan dolayı ağır veya hafif para veya bir yıla kadar (bir yıl dahil) ağır hapis veya iki yıla kadar (iki yıl dahil) hapis veya hafif hapis cezalarından biriyle mahkum olur ve geçmişteki hali ve suç işleme hususunda eğilimine göre cezanın ertelenmesi ileride suç işlemekten çekinmesine sebep olacağı hakkında mahkemece kanaat edinilirse, bu cezanın ertelenmesine hükmolunabilir. Bu halde ertelemenin sebebi hükümde yazılır.

(Değişik fıkra: 07/12/1988 - 3506/8 md.) Suç tarihinde 18 yaşını doldurmamış olanlar ile 65 yaşını ikmal etmiş bulunanların mahkum oldukları ağır hapis cezası iki yıldan, hapis veya hafif hapis cezası üç yıldan fazla olmadığı hallerde de yukarıdaki fıkra hükümleri uygulanabilir.

Dosyanızı en iyi bilebilecek durumda olan avukatınızdır. Sanık hakkında ne kadar (mahkum olursa)ceza verileceğini tahmin etmemiz mümkün değil.
Old 15-04-2016, 14:02   #3
Mağdur

Rahatsiz Ceza alma yaşı

İddianamede taciz,hürriyeti tehdit ve zincirleme eylem var,eğer bunlardan ceza alırsa bu maddelerden yararlanamaz değilmi? Çünkü avukatının dediği ceza alırsa en az 8 yıl dedi, cevabını bekliyorum avukat bey
Old 15-04-2016, 16:23   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Mağdur
İddianamede taciz,hürriyeti tehdit ve zincirleme eylem var,eğer bunlardan ceza alırsa bu maddelerden yararlanamaz değilmi? Çünkü avukatının dediği ceza alırsa en az 8 yıl dedi, cevabını bekliyorum avukat bey

Sayın konuk,

Ceza davaları hukuk davası gibi birbirine çok benzemezler. Ceza davasında ufak gibi görünen bir ayrıntı davayı çok etkileyebilir. O nedenle buradan bağlayıcı bir cevap vermemiz imkansız. Avukatınız dosyaya vakıf olduğu için en iyi o bilir. Şu kadarını söylebilirim: İsnad edilen suçların hepsinden mahkum olursa, ilk mesajımdaki ertelemeden yararlanamaz.
Old 15-04-2016, 17:21   #5
Mağdur

Suat bey,ilginiz için ve cevaplarınız için çok teşekkürler,iyi çalışmalar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi