Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yaralamalı Trafik Kazası - Tazminat Talebi

Yanıt
Old 31-12-2015, 10:06   #1
Av.Pınar Barış

Varsayılan Yaralamalı Trafik Kazası - Tazminat Talebi

Yaralamalı bir trafik kazası sonrası açılacak maddi ve manevi tazminat davasına ilişkin örnek, taslak olarak kullanabileceğim dava dilekçesi elinde mevcut bulunan, konu ile ilgili daha önce bir dava ikame etmiş meslektaşlarımın yardımını rica ediyorum.
Talep edilecek tazminat kalemleri, dava tarafları, zamanaşımı, yetkili ve/veya görevli mahkeme hususunda bilgilendirme talebim bulunmamaktadır, şimdiden yardımcı olacak meslektaşlarıma teşekkür ederim.
Old 31-12-2015, 12:08   #2
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan Av.Pınar Topal
Yaralamalı bir trafik kazası sonrası açılacak maddi ve manevi tazminat davasına ilişkin örnek, taslak olarak kullanabileceğim dava dilekçesi elinde mevcut bulunan, konu ile ilgili daha önce bir dava ikame etmiş meslektaşlarımın yardımını rica ediyorum.
Talep edilecek tazminat kalemleri, dava tarafları, zamanaşımı, yetkili ve/veya görevli mahkeme hususunda bilgilendirme talebim bulunmamaktadır, şimdiden yardımcı olacak meslektaşlarıma teşekkür ederim.
Olayın çok kısa özeti ile giriş yaparak, taleplerinizi de dikkate alarak talep konularınız hakkında bir dilekçe yazmanız yeterlidir, diye düşünüyorum.Örneğin iyileşme giderleri talebiniz bulunması halinde bu giderlere nelerin dahil olduğunu vs yazabilirsiniz. Sağlık giderlerinin sigortanın sorumluluğundan çıkarılarak SGK'ya geçtiğini hatırlatmak isterim.(Bakıcı, yol vs giderlerinin sorumluluğu hala sigortadadır.)
Diğer dava dilekçelerinden bir farkı yoktur.
Old 11-01-2016, 12:40   #3
Av.Pınar Barış

Söz konusu davaları kısaca olayı özetleyerek maddi ve manevi tazminat talepli olarak ZMM Sigortacısı, SGK ve araç sürücüsü ve/veya işletenine karşı ikame ettim. Dava dilekçelerimde özellikle tedavi giderleri yönünen '... 2918 Sayılı Kanunun 98. maddesinde değişiklik yapan 6111 Sayılı Kanunun 59. maddesinde, "trafik kazaları sebebiyle üniversitelere bağlı hastaneler ve diğer resmi ve özel sağlık kuruluşlarının sundukları sağlık hizmet bedellerinin kazazedenin sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın "Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanacağı", yasanın geçici 1. maddesiyle de "Bu Kanunun yayımlandığı tarihten önce meydana gelen trafik kazaları sebebiyle sunulan sağlık hizmet bedellerinin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanacağı, söz konusu sağlık hizmet bedelleri için bu Kanunun 59. maddesine göre belirlenen tutarın %20'sinden fazla olmamak üzere belirlenecek tutarın üç yıl süreyle ayrıca aktarılmasıyla anılan dönem için ilgili sigorta şirketleri ve Güvence Hesabının yükümlülüklerinin sona ereceği" öngörülmüş olup 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun 91. maddesi ve Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları A-1. maddesinde, sigortacı poliçede belirtilen aracın işletilmesi sırasında bir kimsenin ölümüne veya yaralanmasına veya bir şeyin zarara uğramasına sebebiyet vermiş olmasından dolayı 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre işletene düşen hukuki sorumluluğu zorunlu Sigorta limitlerine kadar temin edeceği, düzenlenmiştir. Karayolları Trafik Yasaya göre, zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırmak zorunludur.

Bu durumda mahkemece, tarafların tedaviye dair tüm delillerinin toplanması, talebimiz gereği tedavi giderlerinden 2918 Sayılı Kanunun 98. maddesi kapsamında kalanların ve Sosyal Güvenlik Kurumunun sorumluluğuna esas olanların belirlenmesi için uzman doktor bilirkişiden ayrıntılı, gerekçeli ve denetime açık rapor alınması, 2918 Sayılı Kanunun 98 maddesi kapsamında kalan tedavi giderleri yönünden Sosyal Güvenlik Kurumu'nun, yasa kapsamı dışında kalan giderlerden ise davalı sigorta şirketinin sorumlu tutulması gerekli olup tarafımızca
izah ettiğimiz sebepler ve dilekçemiz ekinde sunduğumuz delillerimiz ile müvekkilin uğradığı maddi ve manevi zararların olay tarihi itibari ile işleyecek avans faizi ile ilgili davalılardan tazminine karar verilmesini saygıyla vekaleten arz ve talep ederiz.' şeklinde talepte bulundum. Ayrıca araç sürücüsü ve/veya işleteninden de olay tarihi itibariyle işleyecek yasal faizi ile bilikte ... TL tutarlı manevi tazminat taleplerime yer verdim.

Maddi tazminatlar yönünden de ayrıca tüm kalemleri tek tek izah ettim. Sanıyorum ilk aşamada yeter bir dilekçe olmuştur. Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi