Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Askerde "çim saha" yapımı için toplanan zoraki para !

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-10-2009, 22:44   #1
eser_29

Varsayılan Askerde "çim saha" yapımı için toplanan zoraki para !

Askerliğimi kısa dönem olarak yaptığım komutanlıkta "adet" olarak her kısa döneme bir şey yaptırılıyormuş. Kimi kısa dönem tertibe 4 adet bilgisayar bağışlatılmış, kimisine Atatürk silüeti ve büyük bayrak direği yaptırılmış, kimisine ise tören alanına kocatepe hücumumu simgeleyen bir anıt yaptırılmış...

Biz askere ilk başladığımızda burada albay olan komutanın her döneme mutlaka birşey yaptırdığını, bizimde birşeye hazırlıklı olmamızı söyledi askerler. Gün geldi söz konusu albay bizim tertibi toplayıp bölükte bir topraklık alana götürdü ve burada "Sizden önce gelen her kısa dönem askerler bu bölüğe birşeyler yaptı,öyle gittiler hatıra olarak. Sizdende böyle bir hatıra bekliyoruz, ben sizin yerinize bu alana çim saha yaptırmanızı düşündüm. Etrafı halı saha misali telli, kaleli çim saha yaptırın aranızda organize edin vs." minvalli bir konuşma yaptı. O gittikten sonra bölük komutanı bizlerle konuşup bu sahayı yaptırsanız iyi olur çocuklar dedi.

Kısaca demek istediğim psikolojik olarak bizleri bu işi yapmaya mecbur ettiler. Bir nevi tehdit yolu ile. Zira askere giden kişi ben 100-200 vereyim bölüğe saha yapılsın diye gitmiyor; doğal olarak hayatın olağan akışına ters olan bu işin karşılığını hukuken ne şekilde elde ederiz onu sormak istiyorum ? Mesela verdiğimiz paraları alabilir miyiz ? Komutanlardan bize bu işi zorla yaptırdıklarından ötürü askeri yargıda şikayetçi olabilir miyiz ? Ya da "askerliğe soğutma" suçunu işlediklerini iddia edebilir miyiz ? Zira Türk ordusunun komutanı kısa dönem askerleri "para babası" görüp her döneme mutlaka bölük içine birşeyler yaptırıyorsa bunda bir terslik vardır diye düşünüyorum. Sizlerden bu konuda bir fikir alışverişi yapmanızı bekliyorum.
Old 18-10-2009, 23:06   #2
Av.Cengiz Aladağ

Bu yazdığınız olayda bir tehdit yok ki. Zorunlu olmadığınız bir bağış yapmışsınız, zorunlu tutulduğunuzu o zaman iddia etmemişsiniz, şimdi (askerlik bitince?) mi bunu iddia edeceksiniz?
Old 18-10-2009, 23:10   #3
eser_29

O zaman koca albay'a karşı nasıl bir iddia da bulunacaktık ? "sizin için iyi olur" sözü sizce bir zorlama değil mi yoksa askerlik psikolojisi ile ben mi tehditvari bir hava sezdim abartıp.

30 kişilik bir tertip grubuyuz, sırf bu tertip grubu bir yere götürülüyor ve buraya çim saha yapılacak, yaptırın deniyor. bu "zorunlu bağış" ise de sizce herhangi bir yanlış yönü yok mu?
Old 18-10-2009, 23:11   #4
Av.Hülya Büyükoğlu

Sayın Meslektaşım,
Belki kızacaksınız ama bana nedense yanlış gelmedi anlattıklarınız. Belki de yıllardır icra ve mahkemelerde istemeden bir çok şeyi yapmak zorunda kaldığımızdan...Siz meslekte oldukça yenisiniz. Bir süre geçince ne dediğimi daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Ben orduyu ve askerleri severim, belki de bu nedenle şikayetiniz beni daha çok rahatsız etti.Ben olsam sözünü bile etmezdim..
Old 18-10-2009, 23:14   #5
eser_29

Bende askeri sevdiğim için böyle şeyden rahatsız oldum aksine ! Ne yani koskoca Tük Silahlı Kuvvetleri vatani görevini yapmak üzere gelen askerlere mi birşeyler yaptırıyor ? Hemen hiç bir bölükte olmayan şey bir adamın keyfine göre nasıl olabiliyor ? Yani askerler arasında çok para topladık birşeyler aldık ettik, yardım ettik vs ama bu tamamen irade dışı rütbeye dayalı bir yaptırımla oluyorsa kusura bakmayıdna vatansever bir genç oalrak rahatsız olmam doğal olsun. verdiğim parada da değilim,ben o paranın kaç katını askerde zaten harcadım ama insanları birşeye zorlamak bu kutsal görevde nefsi iş yapmak kanıma dokundu doğrusu.
Old 18-10-2009, 23:37   #6
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan eser_29
O zaman koca albay'a karşı nasıl bir iddia da bulunacaktık ? "sizin için iyi olur" sözü sizce bir zorlama değil mi yoksa askerlik psikolojisi ile ben mi tehditvari bir hava sezdim abartıp.

30 kişilik bir tertip grubuyuz, sırf bu tertip grubu bir yere götürülüyor ve buraya çim saha yapılacak, yaptırın deniyor. bu "zorunlu bağış" ise de sizce herhangi bir yanlış yönü yok mu?

Alıntı:
Yazan eser_29
Bende askeri sevdiğim için böyle şeyden rahatsız oldum aksine ! Ne yani koskoca Tük Silahlı Kuvvetleri vatani görevini yapmak üzere gelen askerlere mi birşeyler yaptırıyor ? Hemen hiç bir bölükte olmayan şey bir adamın keyfine göre nasıl olabiliyor ? Yani askerler arasında çok para topladık birşeyler aldık ettik, yardım ettik vs ama bu tamamen irade dışı rütbeye dayalı bir yaptırımla oluyorsa kusura bakmayıdna vatansever bir genç oalrak rahatsız olmam doğal olsun. verdiğim parada da değilim,ben o paranın kaç katını askerde zaten harcadım ama insanları birşeye zorlamak bu kutsal görevde nefsi iş yapmak kanıma dokundu doğrusu.

Askeri yargı bu konuda çok titizdir, yeterli deliliniz varsa "koca albay"a karşı her tür iddianız değerlendirilir, bir suç şüphesi varsa dava açılır, suç sabit olursa cezası verilirdi. Ama sizin yazdıklarınızdan (kusuruma bakmayın ama) iş işten geçtikten sonra kanıtsız iddialarda bulunduğunuz izlenimi ediniyorum. Bir suçun orataya çıkması amacında iseniz neden o zaman bu iddialarınızı ileri sürmediniz? Üstelik o zaman tüm delillere ulaşma olanağı olurdu. Aradan ne kadar zaman geçti bilmiyorum ama sizin o zaman şikayet etmeyip askerlik bittikten sonra bunu düşünmeniz bana biraz ters geldi. Hem de şimdi bu iddiaları nasıl kanıtlarsınız merak ediyorum doğrusu.
Old 18-10-2009, 23:47   #7
eser_29

Ortada çimleri yeşermiş güzel bir saha, bu sahaya para vermiş 30 kişi, "bu sahayı yapmanız sizin için iyi olur" diyen bir bölük komutanı ve tüm bunlardan haberdar olup olaya şahit olan rütbeli-rütbesiz bir bölük kanıtlamaya yetmiyorsa; evet iş işten geçmiş demektir !

Şunu izah edeyim öncelikle; benim derdim "para" değil. Asker ocağında emir-komuta zinciri içinde sizden istenen birşeyi yaptığınızda bunun askerlik görevi ile bağdaşmadığını ve aksine askerlik görevinin kutasallığına zede verici gördüğünüz şeyden rahatsız olmak olarak nitelendirsek nasıl olur ?

"depo komutanı" olan bir albay; ki istediği birlikten istediği niteliklere (şoför,aşçı,kebapçı,ud çalan -ud müziği eşliğinde rakı/mangal keyfi için- asker vb.) sahip asker getirtebilen, bölük içinde beslediği köpeğin bir askeri ısırması üzerine revirde bu konuyu örtbas ettirip söz konusu köpeğini "kuduz" şüphesiyle gözlem altına aldırtmayan, istediği gibi davranabilen ve birşeyleri rahatça yapabilen birine karşı "asker" iken yani emir altında iken birşey yapmaya çekinen-korkan 30 kişi adına şimdi o an oluşan kızgınlığı belirtip tüm bunlara karşı çim saha yolu ile acaba bir şeyler yapabilir miyim diye soran ben sanırım "geç kaldım".

Lakin sizlerde şunu biliyorsunuz ki o üniformayı giyiyor iken yapılan her gayrı hukuki şeye karşı bir başvuru yapılabilse ve o başvuru lehe neticelense bir çok şey değişirdi ! yani bir takım yerlerde olan şeyleri siz tecrübeniz gereği daha net biliyor olmalısınız, bunların asker iken dile kolay kolay getirilemeyeceğini de herhalde anlarsınız. henüz terhis olalı 1 ay oldu.
Old 19-10-2009, 00:03   #8
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan eser_29
Ortada çimleri yeşermiş güzel bir saha, bu sahaya para vermiş 30 kişi, "bu sahayı yapmanız sizin için iyi olur" diyen bir bölük komutanı ve tüm bunlardan haberdar olup olaya şahit olan rütbeli-rütbesiz bir bölük kanıtlamaya yetmiyorsa; evet iş işten geçmiş demektir !

Şunu izah edeyim öncelikle; benim derdim "para" değil. Asker ocağında emir-komuta zinciri içinde sizden istenen birşeyi yaptığınızda bunun askerlik görevi ile bağdaşmadığını ve aksine askerlik görevinin kutasallığına zede verici gördüğünüz şeyden rahatsız olmak olarak nitelendirsek nasıl olur ?

"depo komutanı" olan bir albay; ki istediği birlikten istediği niteliklere (şoför,aşçı,kebapçı,ud çalan -ud müziği eşliğinde rakı/mangal keyfi için- asker vb.) sahip asker getirtebilen, bölük içinde beslediği köpeğin bir askeri ısırması üzerine revirde bu konuyu örtbas ettirip söz konusu köpeğini "kuduz" şüphesiyle gözlem altına aldırtmayan, istediği gibi davranabilen ve birşeyleri rahatça yapabilen birine karşı "asker" iken yani emir altında iken birşey yapmaya çekinen-korkan 30 kişi adına şimdi o an oluşan kızgınlığı belirtip tüm bunlara karşı çim saha yolu ile acaba bir şeyler yapabilir miyim diye soran ben sanırım "geç kaldım".

Lakin sizlerde şunu biliyorsunuz ki o üniformayı giyiyor iken yapılan her gayrı hukuki şeye karşı bir başvuru yapılabilse ve o başvuru lehe neticelense bir çok şey değişirdi ! yani bir takım yerlerde olan şeyleri siz tecrübeniz gereği daha net biliyor olmalısınız, bunların asker iken dile kolay kolay getirilemeyeceğini de herhalde anlarsınız. henüz terhis olalı 1 ay oldu.

Sayın Eser,
Konuyu "Meslektaş Soruları" bölümünde açtığınız için o bölümün kurallarına uymaya çalışarak yanıt vermeye çalıştım. Sizin iddialarınız kanıtlamak için hangi delilleriniz olduğunu bilmiyorum, çünkü yazmamışsınız. İddia ettiklerinizi, bu iddia ettiğiniz olaylar yaşanırken ya da hemen sonrasında yargıya taşımamışsınız ve askerlik bitince soyut iddia şeklinde ortaya koyuyorsunuz. Söylediğim sadece bu. Zaten siz de bir meslektaş sorusu sormadığınızı, "kızgınlık belirttiğinizi" yazmışsınız.
Askeri Yüksek Mahkemelerin birkaç kararını incelemeniz bile, askeri yargıda astın üstünü şikayet edebileceğini, kanıtlarla ortaya konmuş suçların cezasız kalmadığını size gösterecektir. Yeter ki "aman bize birşey olmasın" anlayışı ile hareket edilmesin.
Bu konuda başka bir bilgim ve görüşüm bulunmamaktadır.
Saygılarımla.
Old 19-10-2009, 00:06   #9
eser_29

Çim saha. Çim sahayı yapan tel örgü şirketi, çim saha için alınan çim tohumunu satanlar, çim saha için satın alınan gübreleri satan köylüler ve bu çim sahayı komutanın emri ile yaptığımızı bilen koca bir bölük "soyut" mu ?
Old 19-10-2009, 00:50   #10
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan eser_29
Çim saha. Çim sahayı yapan tel örgü şirketi, çim saha için alınan çim tohumunu satanlar, çim saha için satın alınan gübreleri satan köylüler ve bu çim sahayı komutanın emri ile yaptığımızı bilen koca bir bölük "soyut" mu ?
Dönüp dolaşıp aynı noktaya geliyoruz sayın Eser.
Yasaya aykırı bir emrin yerine getirilmeyeceğini bilmenize rağmen neden yerine getirdiniz? Neden şikayet etmediniz? "Soyut mu?" dediğiniz deliller o zaman yok muydu?
Old 19-10-2009, 01:00   #11
eser_29

Benim askerlik psikolojimle sizinki bir değilmiş demek ki. Konuyu uzatmaya gerek yok.
Old 19-10-2009, 09:11   #12
Admin

Bence isterseniz öncelikle soru sahibi olarak "hukuki nitelendirmeyi" yapınız, bunun üzerine konuşalım.

TCK anlamında "dolandırıcılık ya da gaspı" mı tartışıyoruz? BK anlamında ikrahtan bahsediyorsak bu olayda md.29'un unsurları var mıdır? vs.

Öncelikle siz hukuki nitelendirmenizi paylaşırsanız, yanıtı sizin bulmanız kolaylaşacağı gibi, yanıtı siz bulamazsanız dahi hem sorunuz, hem de tartışma hukuki bir temele oturmuş olur diye düşünüyorum.

Meslektaşların Soruları alandaki konular için tartışma noktamız olayların "doğruluğu / yanlışlığı /eleştirisi" değil, hukuki temelidir, bu açıdan konuyu bu alanda açtığınıza göre sizin de amacınızın bu olduğu inancındayım ve eğer olayı bir hukuki şablona oturtursanız bu amaca ulaşmak da kolaylaşacaktır kanaatindeyim.
Old 19-10-2009, 09:24   #13
Armağan Konyalı

Sayın eser_29

Zorlama konusunda deliliniz olması gerekir. Sanırım Av.Cengiz Aladağ "delil" derken bunu kastetmekte.

Zorlamanın ne olduğunu belirlerken ve olayı hukuki çerçeveye oturturken askeri mevzuatı gözden kaçırmamak gerekir. Askeri mevzuatta konuyla ilgili olarak Borçlar Kanunu'ndan veya TCK'dan daha kullanışlı özel hükümler bulunabilir.

Saygılarımla
Old 19-10-2009, 09:55   #14
Engin YILMAZ

Yazılanları okuduğumda açık bir tehdit bulunduğuna kanaat getirdim. Fakat bu durumu kanıtlamak askeri mahkemede ne derece kolay olur o konuda hiçbir fikrim yok.
Old 19-10-2009, 10:19   #15
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan eser_29
Askerliğimi kısa dönem olarak yaptığım komutanlıkta "adet" olarak her kısa döneme bir şey yaptırılıyormuş. Kimi kısa dönem tertibe 4 adet bilgisayar bağışlatılmış, kimisine Atatürk silüeti ve büyük bayrak direği yaptırılmış, kimisine ise tören alanına kocatepe hücumumu simgeleyen bir anıt yaptırılmış...

Biz askere ilk başladığımızda burada albay olan komutanın her döneme mutlaka birşey yaptırdığını, bizimde birşeye hazırlıklı olmamızı söyledi askerler. Gün geldi söz konusu albay bizim tertibi toplayıp bölükte bir topraklık alana götürdü ve burada "Sizden önce gelen her kısa dönem askerler bu bölüğe birşeyler yaptı,öyle gittiler hatıra olarak. Sizdende böyle bir hatıra bekliyoruz, ben sizin yerinize bu alana çim saha yaptırmanızı düşündüm. Etrafı halı saha misali telli, kaleli çim saha yaptırın aranızda organize edin vs." minvalli bir konuşma yaptı. O gittikten sonra bölük komutanı bizlerle konuşup bu sahayı yaptırsanız iyi olur çocuklar dedi.

Kısaca demek istediğim psikolojik olarak bizleri bu işi yapmaya mecbur ettiler. Bir nevi tehdit yolu ile. Zira askere giden kişi ben 100-200 vereyim bölüğe saha yapılsın diye gitmiyor; doğal olarak hayatın olağan akışına ters olan bu işin karşılığını hukuken ne şekilde elde ederiz onu sormak istiyorum ? Mesela verdiğimiz paraları alabilir miyiz ? Komutanlardan bize bu işi zorla yaptırdıklarından ötürü askeri yargıda şikayetçi olabilir miyiz ? Ya da "askerliğe soğutma" suçunu işlediklerini iddia edebilir miyiz ? Zira Türk ordusunun komutanı kısa dönem askerleri "para babası" görüp her döneme mutlaka bölük içine birşeyler yaptırıyorsa bunda bir terslik vardır diye düşünüyorum. Sizlerden bu konuda bir fikir alışverişi yapmanızı bekliyorum.

Sayın meslektaşım,

Eleştrinizde haklı olabilirsiniz. Eğer gerçekten vatani görevini yapan askerlere örtülü ya da açık bir şekilde manevi baskı yapılarak, Türk Silahlı Kuvvetlerinin "asla" tasvip etmeyeceği bir şeyi yaptıranlar olmuş ise, hakikaten ortada normal olmayan bir durum var.

"Zamanında itiraz etseydiniz" veyahut "vermeseydiniz!" gibi eleştirilere katılmıyorum.

Benim anlayamadığım ve açıkçası merak ettiğim husus şudur: Çim saha öyle saklanacak, gizlenecek bir şey değildir. Yapıldığı zaman veya yapılmadan önce üst komutanlara (özetle kuruma) bilgi verilmesi gerekir. O arazi komutanın babasının malı değil ki buraya çim saha yapalım diyebilsin. Mutlaka önce ve sonrasında gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Bilgilendirme varsa eğer bu durumda da mutlaka konu hukuki temele oturtulmuş olmalıdır. Ya sizler bağışladığınızı yazılı olarak ve imzanız ile tasdik etmişsinizdir ya da benzeri bir hukuki işleme tabi tutulmuşsunuzdur.

Konu kanaatimce hassas bir iddiaya dayalıdır.

Çünkü evvela bu tür bir ithama neden olan eylem hakikaten kurallara aykırı bir şekilde yapılmış ise, onurla görev yapan Türk Silahlı Kuvvetlerine bir hakaret teşkil eder.

Çim sahanın yapılışında kullanılan malzemelerin alınması, paraların toplanması, ödemelerin yapılması vs. tarafınızdan (30 asker) olmuş ise, muhakkak bunları kanıtlayabilirsiniz.

Ancak ispat edemeyeceğiniz bir konu için de şikayet etmeniz doğru olmaz düşüncesindeyim.

Tüm bunların dışında şahsi kanaatim; Türk Silahlı Kuvvetlerini yıpratacak en küçük hareketten uzak durmak gerekir. Eğer askerlik ödevini vatan borcu olarak yapıyorsak, bu borcun içinde canımız da söz konusu ise, verdiğimiz para için kuruma zarar vermemek doğru olur.

Yok eğer siz parayı toplayanların ayrıca bir de Kurumdan saha için para tahsil ettiler kanaatindeyseniz bu durumda ise durmayın şikayet edin! Çünkü bu son durum tamamen farklıdır.
Old 19-10-2009, 10:33   #16
eser_29

Sayın Dikici beni anlamış bulunuyor sanırım. Akşam üzeri bir kaç şey daha yazarım. Sanırım konuyu yanlış yere açtım ve o yüzden Sayın Aladağ'la fikrimiz pek örtüşmedi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi