Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

'9' yerine '0' yazılınca milletvekili öldürmekten hüküm giymiş gibi oldu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-08-2007, 08:35   #1
Av.Yüksel Eren

Varsayılan '9' yerine '0' yazılınca milletvekili öldürmekten hüküm giymiş gibi oldu

Muzaffer Yıldırım yaralamalı trafik kazası nedeniyle para cezası aldı. Adli siciline eski TCK 459/2 yerine 450/2 maddesince ceza aldığı yazıldı. Kayıtlarda vekil öldürdüğü için idamla yargılanmış gibi görünüyor.

Yıldırım yanlışlık nedeniyle psikolojisinin bozulduğunu söylüyor.

DHA - ÇORUM - 35 yaşındaki Muzaffer Yıldırım'ın adli sicilinde 10 yıl önce karıştığı yaralamalı trafik kazası dışında suç kaydı yoktu. Ya da Yıldırım öyle sanıyordu. Yıldırım'ın cezası kayıtlara geçirilirken bir rakam hatası yapıldı. Kayıtlara göre Yıldırım, TBMM üyesi birini öldürmekten idamla yargılanmış gibi görünüyor.
Çorum'da muhasebecilik yapan Muzaffer Yıldırım, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği'ne (TÜRMOB) göndermek üzere adli sicil belgesi almak için Cumhuriyet Savcılığı'na başvurdu. Belgesini alan Muzaffer Yıldırım, adli sicil kaydında sabıkasıyla ilgili yazan maddenin içereğini araştırdı. Yıldırım, 10 yıl önce Çorum'dan Samsun'a giderken kendi otomobiliyle geçirdiği yaralamalı trafik kazasından sonra Samsun 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanmıştı. Eski Türk Ceza Kanunu'nun 459/2 maddesine göre para cezası almıştı. Ancak kayıtlara göre durum böyle değildi.

Yanlışlığı düzeltmeye çalışıyor

Yıldırım, eski TCK 450/2'ye göre yargılanmıştı. Bu madde şöyleydi: "Öldürmek fiili Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinden biri aleyhine veya üyelik sıfatı sona ermiş olsa bile bu görevinden dolayı işlenmiş olursa, fail, idam cezasına mahkûm edilir."

Yıldırum bunun üzerine yanlışlığı düzeltmek için Ankara Adli Sicil Genel Müdürlüğü'ne başvurdu. Psikolojisinin bozulduğunu belirten Yıldırım, şunları söyledi: "Sicil belgemde sanki milletvekili öldürmüşüm gibi idamla yargılanmış olduğumu öğrenince ne yapacağımı şaşırdım. Sicilime geçen yanlışlığın düzeltilmesi için Samsun'dan mahkeme kararı örneği çıkarttım. Ankara Adli Sicil Genel Müdürlüğü'ne başvurdum. İnsanın hayatında kaç kere adli sicil belgesine ihtiyacı olur ki, ya ben görmeseydim. Çok daha uzun yıllar sonra bu durum ortaya çıksaydı ne olurdu. Şimdi yanlışlığın düzeltilmesini bekliyorum."

http://www.radikal.com.tr/haber.php?...rih=16/08/2007
Old 18-08-2007, 21:09   #2
ÇAĞLA

Varsayılan Bir fikriniz var mı?

Evet gerçekten insanı zor durumda bırakacak bir durum ve söylenebilecek çok söz var..Bu tür hataların yapılması bir anlık dikkat eksikliğinden kaynaklanıyor.Sonuçta insanız robot değiliz yapılmaması gereken şeyleri farkında olmadan yapabiliyoruz.Bildiğiniz gibi yapılan hatalar her meslekte bir zarar meydana getirir .Fakat hukukta bu durumun ortaya çıkarabileceği problemler daha ciddi.
Bu hataların hiç yapılmamasını maalesef sağlayamayabiliriz fakat en aza indirebiliriz.Peki bu nasıl yapılabilir sizce?Bunun için neler önerebilirsiniz?Benim şuan bir kaç tane aklıma gelen öneriler:
  • Öncelikle yargının işlemesini sağlayanlar (yani hukukçular) haricinde orada memur olarak görev alan kişilerin bile hukuk konusuda fikirlerinin olması şartı aranabilir.Enazından yapılacak yanlışların doğurabileceği sonuçlar hakkında bilgi verilmeli bilinçlendirilmeliler.
  • Hukuk sektöründe çalışacak olanlar için(hukuçular dışında); hukuk alanında yapılabilecek yanlışlar ve hukuk konusunun önemini anlatan eğitim seminerleri düzenlenebilir
  • Ve hatta çalışacak olan memurlar için bile;işe başlamadan birkaç hafta önce bu eğitim seminerlerine katılma şartı ve sonrasında uygulanacak olan yeterlilik sınavı sonucuna göre işe kabul şartı aranabilir.
  • Hata yapmayan çalışanlara ve dikkatli çalışanlara tebrik yazıları gönderilebilir aylık olarak ve yıl sonunda yaptıkları hatasız çalışmalar dikkate alınarak ek ücret verilebilir(ki bu oldukça yapıcıdır.Çalışan herşeyden önce kendi menfaati için daha dikkatli olcaktır.Malesef sonuçta insanların kendi menfaati ve zararı ön plandadır.Böyle olunca çalışanın ve vatanadaşın çıkarı birbirine paralel olacaktır).
  • ...................
Bu öneriler her sektörde uygulanabilir cinstendir.Fakat şöyleki yapılan hataların hukukuta telafisi çok daha zor olduğundan hukuk alanına öncelik verilmelidir kanaatindeyim.Sonuçta bu haber de yazılanlara benzer şeyler maalesef birçok defa karşımıza çıkabiliyor.Peki sizin önerileriniz varmı?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi