Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bir Avukatın Müvekkiline Başka Bir Avukatı Tayin Etmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-10-2020, 22:39   #1
AHMET01

Varsayılan Bir Avukatın Müvekkiline Başka Bir Avukatı Tayin Etmesi

Değerli Meslektaşlarım,

Müvekkilim yurt dışında. Önceden bana verdiği bir vekâletname mevcut. İlgilenmediğim bir konuda müvekkilim bir dava açtırmak istiyor. Benden ricada bulundu ve başka bir meslektaşıma dava açması için noter aracılığı ile yetki vermemi istiyor. Yetki Belgesi de olabilir fakat Meslektaşım müteakip defalar işlemler yapacaklarından noterden verilecek bir vekâletnamenin daha kolaylıklar sağlayacağını belirttiler.

Önceden almış olduğum vekâletnamede tevkil(vekil tayin etme), teşrik (yaptığı bir işe bir kimseyi ortak etme) yetkisi mevcut. Ben ilgili davaya ortak olmak istemiyorum. Bu nedenle meslektaşımı buradaki tabir ile tevkil etmek istiyorum. Yani yapacağı işlerden benim en küçük bir hak ve yükümlülüğüm olmasın istiyorum. Bu vekâletnameyi noterden hazırlattıracağım. Sizlere danışmak istediğim husus açılacak bu dava veya davalarda benim müteselsil sorumluluğum olacak mı? Olacaksa bunu bertaraf etmek için ne yapmalıyım? Mümkünse vekâletnameye yazdırmamı tavsiye edeceğiniz ilgili ibareyi belirtirseniz müteşekkir olurum. Benim de kendime göre şüphesiz düşüncelerim var. Fakat bu mümkün mü değil mi öncelikle siz tecrübeli üstatlarımın tavsiyelerini almak isterim. Vereceğiniz katkılar için şimdiden teşekkür ederim.
Old 13-10-2020, 16:18   #2
Yücel Kocabaş

Avukatın kendisine tanınan tevkil yetkisi kapsamında vekil tayin etmesi durumunda ortaya çıkacak sorumluluğun kapsamı Avukatlık Kanununun 171/3 maddesinde düzenlenmiştir. 171/3 maddesindeki anatıma göre;

"İkinci fıkradaki hallerde, avukatın müvekkile karşı sorumluluğu devam eder. Birlikte takibettiği veya işi tamamen devrettiği avukatların kusurlarından ve meydana getirdikleri zarardan dolayı müvekkile karşı hem şahsen hem de diğer avukatla birlikte müştereken ve müteselsilen sorumludur. Şu kadar ki, bu hüküm, 12. maddede yazılı bir iş sebebiyle başka bir yerde çalışmak zorunluğunda olduğu için işi tamamen başkasına devreden avukatlar hakkında uygulanmaz "

Bu hükme göre, tevkil eden avukatın sorumluluğu devam eder. İstisnası maddenin yukarıdaki son cümlede belirtilmiştir. Bu sorumluluğu ortadan kaldıracak ifadelerin yasaya aykırı olarak vekaletname yada sözleşmede yer alamayacağını düşünüyorum.
Old 13-10-2020, 22:45   #3
AHMET01

Sayın Üstadım Yücel KOCABAŞ

Değerli katkılarınız için çok teşekkür eder; saygılar sunarım.
Old 14-10-2020, 08:21   #4
Av. Can DOĞANEL

Yukarıdaki maddenin lafzi yorumu Avukatın kendi inisiyatifi ile bir başka avukatı görevlendirdiği hallere ilişkin bir düzenleme olduğu izlenimini vermektedir.

Oysa müvekkilin açık ve yazılı talimatı ile (x avukata y işi yürütmek için vekalet verilmesi) başka bir avukata vekalet verilmesi durumunda bu madde kapsamında sorumluluk olmayacağını düşünüyorum. Hatta müvekkilden alınacak yazılı talimata bu maddedeki düzenlemenin vekalet veren avukatı sorumlu kılmayacağı da yazılabilir.
Old 14-10-2020, 10:50   #5
Nusret Cem

Müvekkilinizden rica edin, yaşadığı ülkenin konsolosluğuna gidip, istediği avukata özel vekaletname hazırlatsın. En garanti yöntem budur zannımca.
Kolaylıklar dilerim.
Old 14-10-2020, 12:36   #6
AHMET01

Katkı Sağlayan değerli Meslektaşlarım Sayın Av. Can DOĞANEL ve Av. Nusret CEM,

Çok teşekkür ederim. Gerekirse sorumlu olmayacağıma dair e-posta aracılığı bu yönde müvekkilin bir beyanını alayım. Bir şey olmayacağını düşünüyorum. Noter kabul ederse yeni vekaletnameye de küçük bir not düşeyim. Vatandaşa da yardımcı olmakta yarar var. Tekrar teşekkürler.
Old 14-10-2020, 13:01   #7
Yücel Kocabaş

Alıntı:
Yazan AHMET01
Gerekirse sorumlu olmayacağıma dair e-posta aracılığı bu yönde müvekkilin bir beyanını alayım. Bir şey olmayacağını düşünüyorum. Noter kabul ederse yeni vekaletnameye de küçük bir not düşeyim. Vatandaşa da yardımcı olmakta yarar var.

Müvekkil daha önce tevkil yetkisi vermekle, başka bir avukatı görevlendirme yetkisi ve iznini size vermiş demektir. Ayrıca muvafakatinin alınması bir işe yaramayacaktır. Önceki cevabımda bildirdiğim gibi, Av.K.m.171/3'deki sorumluluk kanunun emredici hükmünden doğan bir sorumluluktur. Emredici kanun hükümlerine aykırı sözleşme yapılması yada vekaletname düzenlenmesi mümkün olmadığı gibi kişinin henüz doğmayan haklarından peşinen vazgeçmesi yani tevkil edilen avukatın muhtemel zararlandırıcı işleminden sizi sorumlu tutmayacağı sözünü vermesi de geçerli değildir. Diye tekrarlamak istedim. Bu nedenle Av.Nusret Cem'in önerisine katılıyorum.
Old 14-10-2020, 13:35   #8
AHMET01

Sayın Üstadım Yücel KOCABAŞ,

Bizim Müvekkille zaten Whatsapp üzeri mesajlarımız var. Açılacak davaya bakmak istemediğimi, mağdur olmaması adına bu alanla ilgilenen tecrübeli bir Avukat meslektaşı tercih etmesini ben teklif ettim. O da kabul ederek bir meslektaşın kartvizitinin resmini Whatsapp üzeri bana göndererek vekaletname vermemi kendileri istedi. Ben de bu kapsamda vereceğim. Yani vekaletname verilecek meslektaşı ben değil, müvekkil araştırarak tercih etmiştir. Aslında karşı taraf meslektaşın da ileride üstün bir hak talebinde bulunabileceğimi düşünerek kendilerinin de bu konuda tedbir almaları lazım. Gerçi böyle bir haksızlığı Allah hiçbir zaman kısmet etmesin ve zaten yapmayız. Fakat yine de biraz tedbir, biraz da fikir alışverişinde bulunarak konuları derinlemesine irdeleyerek öğrenme adına görüş alışverişinde bulunuyoruz. Çok da faydalı oluyor. Tekrar değerli görüşleriniz için çok teşekkür ederim.
Old 14-10-2020, 15:09   #9
Av. Can DOĞANEL

Noterin düzenlediği vekaletname belgesi Avukatın mahhkeme ve diğer resmi mercilere karşı yetkilerinin kapsamını gösteren bir belgedir. Avukat ile müvekkil arasındaki Vekalet sözleşmesinin kendisi değildir.

Bir kez umumi vekaletname veren kişinin ömür boyu kölesi olmak durumunda değiliz. Her dava, her takip vs. yeni bir vekalet sözleşmesi kapsamında kabul edilir veya edilmez.

X davada vekilliğini kabul ettiğim kişi ile o davaya ilişkin bir vekalet sözleşmesi yaptıysam o işin bitişi ile o sözleşme bazında iş tasfiye olmuştur.

Yeni bir iş için yeni bir sözleşme yapılır ve ispat açısından yazılı olması tercih edilmelidir. Noterin düzenlediği vekaletname üzerinden yetkileri her iş ve her duruma sirayet edecek şekilde düşünmek ve buna sonuç bağlamak doğru değildir. Yeter ki her talimat her talep ve her sözleşme yazılı şekilde ispat edilebilsin.

Burada soru sahibinin üzerine aldığı yeni iş yalnızca X dava için Y avukata vekaletname verme işi olacaktır. Yazılı talimat bununla sınırlı tutulursa her türlü ihtilafta ispat şartını sağlar. Evvelden sahip olduğu umumi vekaletnameye istinaden yeni davada otomatikman davayı üstlenen vekil gibi değerlendirilmesi mümkün değildir.

m. 171/3'te "Birlikte takip ettiği işi tamamen devrettiği avukatların kusurlarından..." denilmektedir.
Burada işi birlikte takip etme iradesi başından itibaren yoktur. Müvekkil "benim adıma işi X avukatla birlikte takip et" talimatı vermeyecektir.

"X işi bağımsız olarak takip etmek üzere Y avukata benim adıma vekaletname ver" talimatı verecektir.

Bu koşulda 171/3 kapsamına girilmez. Kendisi davayı takip ederken, ortağına, çalışanına vs. harici bir avukata kendi inisiyatifi ve tevkil yetkisi ile iş takip ettirme durumunda elbette yasa emredicidir ona katılırım.
Old 15-10-2020, 16:02   #10
AHMET01

Sayın Av. Can DOĞANEL Üstadım,

Size ve Diğer Meslektaşlarıma değerli katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Bu gün tevkili verdim. Noter yeni vekaletnameye eski vekaletnamenin içeriğinden farklı eklemeler yapamıyoruz dediler. Ben de üstelemedim. Selamlar, Saygılar.
Old 15-10-2020, 16:22   #11
Av. Can DOĞANEL

Zaten noter yapmayacak. Müvekkilinizin size göndereceği yazılı talimatta size verdiği görevin çerçevesini çizmesi, yani aranızdaki mutabakat önemli olan. Verilecek olan yine umumi dava vekaletnamesidir bunda sorun yok..

Sözün özü: Noter vekaletnamesi ≠ Vekalet (Avukatlık) Sözleşmesi
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi