Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Duruşmada bulunanlar kimlerdir?

Yanıt
Old 27-10-2011, 21:53   #1
Av.Nur Hayat BURAN

Varsayılan Duruşmada bulunanlar kimlerdir?

HMK.294(5) Hükmün tefhimini, duruşmada bulunanlar ayakta dinler.

Bu duruşmada bulunanlar kimdir? Lütfen kendilerini tanıtsınlar.

a) Mübaşir, katip, hakim dahil duruşma salonunda bulunan
herkes.
b) Duruşma salonunda bulunan mübaşir, katip, hakim hariç
herkes.
c) O anda duruşması görülen taraflar ve vekilleri.
d) Hiçbiri.
e) Hakim ve katip hariç, mübaşir dahil herkes.
f) Hükmü tefhim eden mahkeme heyeti ya da hakimi dışında, duruşma salonunda bulunan, herkes.
Old 27-10-2011, 23:14   #2
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Nur Hayat BURAN

herkes.
herkes.
d) Hiçbiri.

Sayın Meslektaşım cevap veriyorum: Ceeee!
Duruşma salonunda bulunanlar demediği için, duruşma yapan demediği için, "duruşması görülen" dediği için hakim, katip ve mübaşirin duruşması görülmediği için, salonda bulunanlar duruşması görülenler olmadığı için: "O an duruşmasında hüküm verilen taraflar ve/veya vekilleri" dir cevabım.
Saygılar.
Old 28-10-2011, 11:03   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Nur Hayat BURAN

herkes.
herkes.
d) Hiçbiri.

Ben de Sayın Güntay gibi düşünüyorum.

"Duruşmada bulunanlar"ı duruşma salonlarında bulunan" herkes" olarak algılarsak, Adliyedeki tüm duruşma salonlarında bulunanların, herhangi bir mahkemede hüküm verilirken ayağa kalkması gerekir.
Old 28-10-2011, 11:14   #4
Av. Hulusi Metin

Madde gerekçesinden:

" Hükmün tefhiminin nasıl yapılacağını belirten beşinci fıkra yeni bir hüküm olup, uygulamadaki tereddütleri ortadan kaldıracak niteliktedir."

Demişler ya... Ne tereddütü ? Önceden tereddüt vardı, şimdi yok, herkes !
Old 28-10-2011, 11:16   #5
İlhan_ERDEN

Varsayılan Duruşmada bulunanlar

C şıkkındda verilen "O anda duruşması görülen taraflar ve vekilleri" seçeneğinin kanunun değil, Sn. Av. Nur Hayat Buran'ın seçeneği olduğunu, 6100 s. HMK md. 294/5'te ise "Hükmün tefhimini, duruşmada bulunanlar ayakta dinler " hükmünün yer aldığını, kanunun, hakim, katip ve mübaşiri ayrı tutmamak suretiyle "duruşmada bulunanlar"ı işaret etmesine rağmen, teamül gereği sadece "duruşması görülen taraf ve vekilleri"nin anlaşıldığını düşünüyorum.
Old 28-10-2011, 11:16   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Madde gerekçesinden:

" Hükmün tefhiminin nasıl yapılacağını belirten beşinci fıkra yeni bir hüküm olup, uygulamadaki tereddütleri ortadan kaldıracak niteliktedir."

Kandıralı Ömer Kavili de mi?
Old 28-10-2011, 11:24   #7
Av.Ufuk Bozoğlu

(e) şıkkı diyorum; hakim, katip hariç herkes Mübaşir ayağa kalkmalıdır.

Umarım uygulamadaki tüm tereddütleri ortadan kaldırmışımdır
Old 28-10-2011, 11:37   #8
Av.Nur Hayat BURAN

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Madde gerekçesinden:

Ben mütereddit oldum efenim...
Old 28-10-2011, 12:02   #9
Av. Hulusi Metin

Avukat: Ayağa kalksam mı kalkmasam mı, tereddüttüm acaba yargıç kızar mı!?

Yargıç: Sarahaten acaba söylesem darılmaz mı / Darılmak âdeti bilmem ki avukatın naz mı?

Avukat: Kalkar gibi yapsam; oturmakla kalkmak arasında dursam

Yargıç: Yasanın gerekçesinde yazmış, sarahaten söylemiş, derim.

Orhan Seyfi ORHON’dan esinlenerek
Old 28-10-2011, 12:09   #10
Av.Nur Hayat BURAN

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Avukat: Ayağa kalksam mı kalkmasam mı, tereddüttüm acaba yargıç kızar mı!?

Yargıç: Sarahaten acaba söylesem darılmaz mı / Darılmak âdeti bilmem ki avukatın naz mı?

Avukat: Kalkar gibi yapsam; oturmakla kalkmak arasında dursam

Yargıç: Yasanın gerekçesinde yazmış, sarahaten söylemiş, derim.

Orhan Seyfi ORHON’dan esinlenerek

Açıkça, apaçık, açıktan açığa: “Sarahaten acaba söylesem darılmaz mı? / Darılmak âdeti bilmem ki çapkının naz mı?” -O. S. Orhon.
Old 28-10-2011, 12:17   #11
ilhan13

Hüküm açıklanırken niçin ayağa kalkılır ?? Mahkemeye ve hakime olan saygı mı yoksa başka bir şey mi??
Old 28-10-2011, 12:22   #12
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ilhan13
Hüküm açıklanırken niçin ayağa kalkılır ?? Mahkemeye ve hakime olan saygı mı yoksa başka bir şey mi??

Türk Milleti adına karar veren mahkemeye saygıdan dolayı.
Old 28-10-2011, 12:22   #13
Av.Nur Hayat BURAN

CMK'nın 231. maddesinin 4. fıkrasında "Hüküm fıkrası herkes tarafından ayakta dinlenir."

Herkes...
Old 28-10-2011, 12:23   #14
Av.Nur Hayat BURAN

CMK' da açık açık (sarahaten) herkes denmiş, tereddütler giderilmiş. HMK?
Old 28-10-2011, 12:31   #15
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan Av.Nur Hayat BURAN
CMK' da açık açık (sarahaten) herkes denmiş, tereddütler giderilmiş. HMK?

CMK md 231 gerekçesinden : "Hüküm açıklanırken mahkeme kurulu ve Cumhuriyet savcısı hariç, duruşma salonunda bulunan herkes ayağa kalkmak zorundadır."

Oysa HMK 'da ise "Hükmün tefhiminin nasıl yapılacağını belirten beşinci fıkra yeni bir hüküm olup, uygulamadaki tereddütleri ortadan kaldıracak niteliktedir." denilmekle yetinilmiştir.

CMK'da her ne kadar "herkes" tabiri kullanılmış ise de, gerekçede hakim ve savcı hariç tutulmuştur.
Old 28-10-2011, 12:33   #16
Av. Hulusi Metin

Duruşma; bir süreç...

Duruşma salonu;sürecin mekansal yeri;belirli bir yer.

Davanın tarafları...Ve salonda bulunanlar...

Duruşmada duruşanlar ve duruşmayanlar...

Herkes, herkes ayağa
Old 28-10-2011, 12:33   #17
Av.Nur Hayat BURAN

Alıntı:
Yazan İlhan_ERDEN
CMK md 231 gerekçesinden : "Hüküm açıklanırken mahkeme kurulu ve Cumhuriyet savcısı hariç, duruşma salonunda bulunan herkes ayağa kalkmak zorundadır."

CMK'da her ne kadar "herkes" tabiri kullanılmış ise de, gerekçede hakim ve savcı hariç tutulmuştur.

Demek ki neymiş; hakim ve savcı herkes değilmiş...
Katiple mübaşir herkes mi acaba?
Old 28-10-2011, 12:34   #18
İlhan_ERDEN

Ayağa kalkmanın gerekçesinin ise Sn. Av. Suat Ergin'in de değindiği üzere, HMK md. 297/1 hükmü nazarında (Hüküm “Türk Milleti Adına” verilir), saygı ifadesi olarak algılanması gerektiğini düşünmekteyim.
Old 28-10-2011, 12:44   #19
ilhan13

O zaman, CMK ya da HMK farketmeksizin, Türk Milleti adına karar veren mercii önünde duruşmada bulunan herkesin kalkması gerektiği kanaatindeyim.
Old 28-10-2011, 12:59   #20
Av. Hulusi Metin

Aleniyet ilkesi

HMK. m.28- (1) Duruşma ve kararların bildirilmesi alenidir.

Aleni: Açık, ortada, meydanda, herkesin içinde yapılan

Herkes ayağa
Old 28-10-2011, 13:08   #21
Av.Ömer Güntay

Herkes ayağa, makûl olmaz kanımca.
Bu konuda teamüle, yasanın üzerinde değer veriyorum ben. Daha doğrusu yasayı bu şekilde yorumlamak, yasayı zorlamamak lazım.
Yeminin icrasına ilişkin hüküm ile ara kararları hariç, "dosyanın ilgililerinin" kendilerine dair hükmü ayakta dinlemeleri kafi ve ölçüye uygundur. Uygulamanın da aynen böyle olacağına inanıyorum. Tazyik noktasını, ara kararlarda ayağa kalkılmaması noktasına yapmak daha yararlı olur...
Saygılar.
Old 28-10-2011, 14:06   #22
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan Av.Nur Hayat BURAN

herkes.
herkes.
d) Hiçbiri.
Merhaba;

Fıkrayı değerlendirirken maddenin diğer fıkralarına ve bazı kelimelere dikkat edilirse sonucun ortaya çıkacağını düşünüyorum :

Alıntı:
MADDE 294. (1) Mahkeme, usule veya esasa ilişkin bir nihai kararla davayı sona erdirir. Yargılama sonunda uyuşmazlığın esası hakkında verilen nihai karar, hükümdür.

(2) Hüküm, yargılamanın sona erdiği duruşmada verilir ve tefhim olunur.
(3) Hükmün tefhimi, her hâlde hüküm sonucunun duruşma tutanağına geçirilerek okunması suretiyle olur.

(4) Zorunlu nedenlerle sadece hüküm sonucunun tefhim edildiği hâllerde, gerekçeli kararın tefhim tarihinden başlayarak bir ay içinde yazılması gerekir.

(5) Hükmün tefhimini, duruşmada bulunanlar ayakta dinler.

Maddede "hakim" yerine "mahkeme" kullanılmış. "Mahkeme" okur, diğerleri dinler... Mahkeme kimdir?

Saygılarımla...
Old 28-10-2011, 14:10   #23
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Özgür KARABULUT
Merhaba;

Fıkrayı değerlendirirken maddenin diğer fıkralarına ve bazı kelimelere dikkat edilirse sonucun ortaya çıkacağını düşünüyorum :

Maddede "hakim" yerine "mahkeme" kullanılmış. "Mahkeme" okur, diğerleri dinler... Mahkeme kimdir?

Saygılarımla...

Sayın meslektaşım,
Güzel bir lafız analizi...
Mahkeme hüküm işleminin aktif süjesidir. İşlemi o yapmakta ve ona saygı beklenmektedir. Bu kural mahkemeyi kapsayamaz; mahkeme haricendir.
Saygılar.
Old 28-10-2011, 14:18   #24
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Sayın meslektaşım,
Güzel bir lafız analizi...
Mahkeme hüküm işleminin aktif süjesidir. İşlemi o yapmakta ve ona saygı beklenmektedir. Bu kural mahkemeyi kapsayamaz; mahkeme haricendir.
Saygılar.
Sn. Güntay;

"Mahkeme kimdir?" sorusu, hüküm tefhim edilirken ayakta dinlemeyecek olanları tespit etmek için sorulmuş bir sorudur. Eğer mahkeme; hakim/ler, katip ve mübaşirden oluşmakta ise diğerleri ayakta dinleyecek demektir. Yok eğer kasıt yalnızca hakimden ibaret ise hakim dışındakiler demektir.

Saygılarımla...
Old 28-10-2011, 14:20   #25
Av.Nur Hayat BURAN

Alıntı:
Yazan Av.Özgür KARABULUT
Mahkeme kimdir?

Hakim, mahkeme kavramına dahildir. Onda bir şüphe yok. Katiple mübaşir?
Old 28-10-2011, 14:24   #26
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Özgür KARABULUT
Sn. Güntay;

"Mahkeme kimdir?" sorusu, hüküm tefhim edilirken ayakta dinlemeyecek olanları tespit etmek için sorulmuş bir sorudur. Eğer mahkeme; hakim/ler, katip ve mübaşirden oluşmakta ise diğerleri ayakta dinleyecek demektir. Yok eğer kasıt yalnızca hakimden ibaret ise hakim dışındakiler demektir.

Saygılarımla...
O soruya cevap vermedim dikkat ederseniz. Düşünüyordum. Hakimi otururken oradaki katibin kalkması da garip olur ama. Mübaşir zaten hep ayakta dolanıyor, bir içeri bir dışarı. Hükümlere hayat verirken fiili tezahürleri ve yerindeliği isabetle gözetmek ve süzmek gerkir.
Old 28-10-2011, 14:35   #27
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
O soruya cevap vermedim dikkat ederseniz. Düşünüyordum. Hakimi otururken oradaki katibin kalkması da garip olur ama. Mübaşir zaten hep ayakta dolanıyor, bir içeri bir dışarı. Hükümlere hayat verirken fiili tezahürleri ve yerindeliği isabetle gözetmek ve süzmek gerkir.

O halde;

Mübaşir (hep ayakta olduğundan), katip (ayakta yazamayacağından), hakim (mahkeme kavramına dahil olup oturur vaziyette olacağı açıkça ifade edildiğinden) hariç olacağına göre (a), illa ki birileri ayağa kalkacağına göre (d) şıkları elendi. Cevap; taraflar ve vekilleri dışında başka ayağa kalkacak olup olmadığına göre (b) ve (c) şıklarından biri olmalı değil mi?

Yaklaşıyoruz galiba
Old 28-10-2011, 14:37   #28
Av.Ömer Güntay

5235, 6100 sayılı yasalar ve Hukuk ve Ticaret Mahkemelerinin Yazı İşleri Yönetmeliği'nde açık tanım veren bir hüküm olmamakla beraber, buralarda her bir süjenin görevleri ve diğer birçok hükümden, bir mahkemeyi oluşturan süjeler kapsamına o mahkemenin yazı işleri müdürü, yardımcısı, katipleri ve mübaşirinin de dahil olduğu sonucuna varılmak icab eder kanısındayım.
Saygılarımla.
Old 28-10-2011, 14:42   #29
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Özgür KARABULUT
O halde;

Mübaşir (hep ayakta olduğundan), katip (ayakta yazamayacağından), hakim (mahkeme kavramına dahil olup oturur vaziyette olacağı açıkça ifade edildiğinden) hariç olacağına göre (a), illa ki birileri ayağa kalkacağına göre (d) şıkları elendi. Cevap; taraflar ve vekilleri dışında başka ayağa kalkacak olup olmadığına göre (b) ve (c) şıklarından biri olmalı değil mi?

Yaklaşıyoruz galiba

Hehehe benim cevaba doğru yaklaşıyoruz.

Old 28-10-2011, 14:44   #30
Av.Nur Hayat BURAN

Efenim sizlerin vekil olarak takip ettiğiniz karşılıklı duruşmanızda ben de duruşma sıramı bekliyorum, duruşma salonunda oturmuş sıramın gelmesini bekliyorum, bir yandan da vakit geçirmek için kitap okuyorum. Ben kimim? Herkes miyim? Duruşmada bulunan mıyım?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi