Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmadan nafaka alabilirmiyim

Konuyu Kilitleyin
Old 20-11-2013, 02:15   #1
melekzng

Varsayılan boşanmadan nafaka alabilirmiyim

mrb ben 2009 mayıs ayında evlendim ancak aile içi geçimsizliligimiz var eşimle iki kez boşanma davası açtık ve öncesinde cok kez karakolluk olduk fakat her iki davadada tekrar evliliğimizi kurtarabiliriz umudu ile davamızı çekip barıştık ancak yürümedi. 3 yaşında oglumuz var daha önceki iki veleyet davası açıldı ve ben anneye verildi birinde ben icra ile aldım oglumu şimdi ise ben ailemle yaşıyorum ve son 5 aydır hiçbir şekilde oglumda bende görüşmedikki karşı tarafın böyle bir istegide olmadı şimdiyse ben artık yoruldum ve dava açmak istemiyorum eşim iki açılan boşanma davasından tecrübelendiği için şimdi tedbiri almış evini ve iş yerini babasının üzerine arabasını arkadaşının üzeriene vs.. sigortasını dahi iptal ettirmiş işsiz görünüyo ben nasıl bir yol izlemeliyim cocugumun ve benim hakkımı vermesini istiyorum boşanmadan nafaka alabilirmiyim geliri aylık en az 5.000 üstü ancak nasıl kanıtlayabilirim yardım edin lütfen
Old 20-11-2013, 12:20   #2
Ahmet Merve Argun

Varsayılan Boşanmadan Nafaka

Alıntı:
Yazan melekzng
mrb ben 2009 mayıs ayında evlendim ancak aile içi geçimsizliligimiz var eşimle iki kez boşanma davası açtık ve öncesinde cok kez karakolluk olduk fakat her iki davadada tekrar evliliğimizi kurtarabiliriz umudu ile davamızı çekip barıştık ancak yürümedi. 3 yaşında oglumuz var daha önceki iki veleyet davası açıldı ve ben anneye verildi birinde ben icra ile aldım oglumu şimdi ise ben ailemle yaşıyorum ve son 5 aydır hiçbir şekilde oglumda bende görüşmedikki karşı tarafın böyle bir istegide olmadı şimdiyse ben artık yoruldum ve dava açmak istemiyorum eşim iki açılan boşanma davasından tecrübelendiği için şimdi tedbiri almış evini ve iş yerini babasının üzerine arabasını arkadaşının üzeriene vs.. sigortasını dahi iptal ettirmiş işsiz görünüyo ben nasıl bir yol izlemeliyim cocugumun ve benim hakkımı vermesini istiyorum boşanmadan nafaka alabilirmiyim geliri aylık en az 5.000 üstü ancak nasıl kanıtlayabilirim yardım edin lütfen
Boşanmadan nafaka almanız bazı şartların gerçekleşmesi halinde mümkündür.MK 197/1 e göre hakim öncelikle birlikte yaşama ara verilmesi haklı bir sebebe dayanıyorsa eşlerden birinin istemi üzerine birinin diğerine yapacağı parasal katkıyı belirleyecektir.
Eşlerden biri ortak hayat sebebiyle kişiliği, ekonomik güvenliği veya ailenin huzuru ciddi bir biçimde tehlikeye düştüğü sürece ayrı yaşama hakkına sahiptir.Sizin olayınızda da bu bahsedilen üç şarttan biri gerçekleşmişse ayrı yaşayabilir ve bu şartların oluşmasında haklı sebebiniz var ise ve kusurunuz yoksa hakimden talep etmeniz halinde size boşanmadan nafaka bağlaması mümkün olacaktır.Hatta bunun la birlikte konut ve ev eşyasından yararlanma talebinizi dahi hakim hükme bağlayabilir.
Eşinizin haklı bir sebebi olmadan da ayrı yaşamaya başlaması sizin bu taleplerde bulunmanızda engel değildir.Bunun yanısıra oratk hayatın başka bir sebeple olanaksız hale gelmesi durumunda da bu taleplerde bulunabilirsiniz.
Yukarıda bahsettiğim sebepler olan kişilik, ekonomik güvenliğiniz veya aile huzurunuzun ciddi biçimde tehlikye düşmesi gerekiyor ve bunu dava açarak sizin ispatlamanız gerekior.İspat için her türlü tanık dinletebilirsiniz ki bu da sizin işinizi kolaylaştırır.
Eşinizin ev ve arabasını başkalarının veya akrabalarını üzerine yaptırması muvaazalı bir işlem olup tasarrufun iptaline konu edilebilir. Veya Boşanma halinde mal rejiminin tasfiyesine dayalı açılacak alacak davasında TMK. 229 Maddesi gereği tasfiye hesabına dahil edilmesi istenebilecektir. Sorunuzun bu kısmı ve çözümü özellikle profesyonellik geretirmektedir. Nafaka davanızı ayrı yaşamakta kusursuz olduğunuzu ispatlayarak açabilirsiniz.
Herşeyden önce bu yazdıklarım bilgilendirme amaçlı olup bir avukat meslektaşımdan destek almanız sizin menfaatinize olacaktır.
Old 21-11-2013, 02:42   #3
melekzng

Varsayılan avukat talebi

bilgileriniz için teşekkür ederim bir sorum daha olacak peki daha önce barodan avukat verilmişti bana tekrar talepde bulunabilirmiyim yine avukatım olabilirmi?
Old 21-11-2013, 10:02   #4
Ahmet Merve Argun

Alıntı:
Yazan melekzng
bilgileriniz için teşekkür ederim bir sorum daha olacak peki daha önce barodan avukat verilmişti bana tekrar talepde bulunabilirmiyim yine avukatım olabilirmi?
Talepte bulunmanız halinde yine size avukat yardımı yapacaklardır.
Old 21-11-2013, 13:32   #5
Fiona

Gerekli belgelerle baronun adli yardım bölümüne başvurursanız, bir avukat görevlendirilmesi yapılır. Ancak bu aynı avukat olmayabilir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi