Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşyaların paylaşımı nasıl olacak?

Konuyu Kilitleyin
Old 12-06-2009, 08:56   #1
Konuk1158

Varsayılan eşyaların paylaşımı nasıl olacak?

eşimin uyguladığı şiddet yüzünden 5 günlük bebeğimle başka şehirdeki babaevine döndüm.ben evden ayrıldıktan birkaç gün sonra eşim evin anahtarlarını değiştirdi.eşime boşanma davası açtım.ilk celse 4 ay sonra.benim işimden dolayı ev tutmam gerekiyor ama maddi durumum yeni eşyalar alacak kadar iyi değil.eşim evdeki eşyaların dava açılmadan paylaşılması konusunda sorun çıkarıyor.evdeki beyaz eşyayı babam aldı(bunların ödeme belgeleri var).mobilyalar dahil evdeki diğer eşyaların hepsini eşimle birlikte aldık ve birlikte ödedik ama faturası kendisinin adına.bu durumda eşim beyaz eşyadan hak talep edebilir mi?beyaz eşya dışındaki eşyaların yarısı benim hakkım değil mi?eve çilingir çağırıp babamın aldığı eşyaları ordan alırsam suç işlemiş olur muyum?eşyaların paylaşımında faturanın kime ait olduğu önemli midir?
Old 12-06-2009, 09:48   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Ev eşyalarınız için öncelikle bulundukları yerde tespit yaptırılması gerekir.

Sonrasında da mülkiyetinin size ait olduğunu iddia ettiğiniz eşyalar için aynen iade olmadığı taktirde bedelleri toplamının faizleri ile birlikte tarafınıza ödenmesini dava edebilirsiniz.

Babanızın aldığı mallar size ait, bağışlardır. Kişisel malınızdır.

Evlilik birliği içinde edinilen mallarda tarafların borçlar çıkıldıktan sonra kalan değer üzerinde yarı yarıya alacak hakları vardır diyebiliriz.Bu durumda fatura eşiniz üzerine gözükse de sizin de bu mallar üzerinde tasfiye payı alacağınız olacaktır.

Sayın Katılımcı;

Ev eşyalarınızla ilgili dava açar iken ya da bir kararınızı uygular iken MUTLAKA doğrudan, avukat bilgisi ve hukuki desteği ile hareket ediniz.

Barodan avuktalık hizmeti konusunda yoksul iseniz yardım alabileceğinizi de yeniden hatırlatırız.

Saygılarımızla.
Old 12-06-2009, 11:22   #3
Konuk1158

o eşyaların benim kişsel malım olduğunu defalarca anlatmaya çalıştım,onları almam gerektiğini bu nedenle kapıyı açmasını söyledim ama itiraz etti.yani bu durumda kişisel malım sayılan eşyalara el koymuş olmuyor mu?boşanma davası halen sürüyor,fakat benim kişisel eşyalarımı almak için boşanma davasının sonuçlanmasını bekleyecek durumum yok.bu eşyaları en kısa sürede nasıl alabilirim?aynı soruyu tekrar etmek istiyorum:eve çilingir çağırıp ,kapıyı açtırıp kişisel eşyalarımı alırsam hukuki açıdan bir suç teşkil eder mi?ayrıca bu durumu boşanma davasında kullanabilir mi?
Old 23-06-2009, 20:23   #4
Konuk

iyi günler,
Aynı sorunları yaşıyorum. Benim de eşim evin kilidini değiştirdi, beni eve almadı. Ancak birkaç gün sonra gel eşyalarını al dedi, sadece kıyafetlerimi alabildim. Boşanma davamız sonuçlandı. ilk başta eşyaları paylaşmayı düşünememiştim, istemiyordum zaten koyacak yerim de yoktu. annemde yaşıyorum. şimdi sadece kendi özel eşyalarım olan, dedemlerden kalma vazolarımı, babaannemden kalma çeyiz örtülerimi ve en önemlisi asla yerine koyamayacağım aile büyüklerimin, çocuğumun ve benim resim albümlerimizi istiyorum. Ama eşim vermiyor. "napıcaksın bu saatten sonra onları" diyor. Mahkeme bu yönde isteğimi dinlemedi bile. Ne yapabilirim, bu aşamada? erkekler niye bu kadar kindar, öfkeli, kıskanç oluyorlar? Bütün hakları neden kendilerinde buluyorlar, bu şekilde intikam aldıklarını mı sanıyorlar?
Old 24-06-2009, 12:23   #5
Doc.Dr.Şükran ŞIPKA

Eşler -boşanmadan önce- kişisel eşyalarını evden alırlarsa bu bir suç teşkil etmez.
Ancak ikinci konuk boşanma dabvası sonuçlandığı için, eve zorla girip eşyaları alması sakıncalı olabilir. Mahkemeden mal rejimi davası içinde tasfiye ve kişisel eşyaların iadesi (MK.m.226 gereği) talep edilir. Aynen geri alma imkanı yoksa tazminat istenebilir.
Old 24-06-2009, 17:38   #6
Konuk

Çok teşekkür ederim Sayın Doç. Dr. Şükran Şıpka;

Mahkeme bitti ama boşanma kesinleşmedi. Çünkü eşim temyize gidiyor, maksadı bu süre içinde şirketini tasfiye etmek ve mahkemenin verdiği tazminatı bozmak. Belki hem boşanmaya hem tazminata itiraz edecek,bilemiyorum.

Ben temyize gidip işi uzatmak istemiyorum ama eğer eşimin karşı cevabı yargıtayda kabul edilirse,tazminat miktarı (100 bin TL) düşürülür ise, benim için çok daha zor günler gelecek demektir.
Acaba ben de temyize gitsem mi?
Mahkeme bana emekli maaşım olduğu için nafaka bağlamadı. Ancak hasta çocuğum var raporlu epilepsili. Baba tamamen ilgisiz boşanma sebebi şiddet.
Ben nafaka istemi için temyize gideyim mi?
Aslında eşim temyize gitmese uzatmamak için gitmeyecektim. Ama bu durumda ben de boş durmak istemiyorum ve nafaka isteminde bulunmak istiyorum. Haklı mıyım? Sonuç yargıtayda nasıl şekillenir?
Eşim temyize giderse, ben gitmezsem başıma ne gelebilir?
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi