Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

kararın kesinleşme süresi

Konuyu Kilitleyin
Old 16-11-2018, 09:19   #1
Konuk

Varsayılan kararın kesinleşme süresi

Merhaba,
şiddetli geçimsizlik sebebiyle açılan boşanma davası temyizden döndü. 17/10/2018 de karar verilmiş. 02/11/2018 de Ankaradan postaya verilmiş 05/11/2018 de İstanbul da posta dağıtım merkezine ulaşmış. Karar düzeltme için 15 günlük süre verilmiş ama ben bunu yapmayacağım. Eşim davacı ben davalı idim. Davamızda nafaka,tazminat gibi şeyler söz konusu olmadı. Zaten çocukta yoktu. Anlaşmazlığı eşim ıspat etti ve boşanmamız onandı. Şimdi onanarak gelen bu kararın kesinleşme süresi ne kadar sürer bunu merak ettim. ? Ne kadar zaman alır ? Yargıtay'ın yerel mahkemeye gönderdiği İlam bana tebliğ edilince kararın kesinleşmesi ne kadar zaman alır ? Nüfus cüzdanım hemen değişcek mi ?

Ayrıca davayı kaybetmiş olduğum için 2.350. tl kadar bir masraf bana çıkardılar. Davacı avukatı hemen ödememi istedi. Eğer hemen ödemezsem icraya vereceğini ücretin daha da artacağını söyledi. Ben de karar kesinleşsin öyle öderim dedim.Onun için karar ne zaman kesinleşir ? nüfusa ne kadar sürede geçer ? Bu ücreti ne zaman ne şekilde kime ödeyim. ? Avukatın kendi adına direk iban no.suna mı yatırayım.? Ayrıca mahkeme masrafı diye bişi de var mı götürüp adliyeye kaleme mi yatırayım ? ne yapayım. Dahası ben bu tutarı ne zaman ödeyeyim. Taksitle ödeme imkanım var mı ?
Old 16-11-2018, 12:36   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Yargıtayda onanan karar size tebliğ edildiği tarihten itibaren 2 haftalık süre içinde karar düzeltme hakkınız var.Bu hakkı kullanmadan süre geçtiğinde-eğer karşı taraf da karar düzeltmeye başvurmamış ise- kararınız süre bittiği günün ertesi gün bakımından kesinleşir.

Mahkeme kalemlerinde kesinleşme bu süreden sonra bir kaç gün içinde hazırlanmakta ve kesinleşen boşanma kararı nüfusa gönderilmektedir. Makul bir süre sonra nüfus müdürlüğüne giderek yeni kimliğinizi alabilirsiniz.

2-Eşinizin açtığı dava kabul edildiği için yargılama gideri ve vekalet ücreti size yüklenmiştir.Bu ödemeler boşanma kararı kesinleşmeden sizden icra yoluyla istenemez.

Dosyanızı takip ediniz.

Karar kesinleştiğinde -hem vekalet ücretini hem masrafı-doğrudan avukata öderseniz alacak icra takibine konu edilmeye gerek kalmayacak ve böylece ek icra vekalet ücreti ödemek zorunda olmayacaksınız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi