Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Turkiye'de Staj Yapabilir Miyim?

Yanıt
Old 10-01-2007, 23:50   #1
Av.n.ezgi

Soru Turkiye'de Staj Yapabilir Miyim?

ben bulgaristan da hukuk okuyorum turkıye de stajımı yapabılırmıyım burdan kabul edıyorlar ama turkıye de yapa bılmem ıcın stajımı neler yapmam gerekır yardımcı olursanız sevınırım
Old 11-01-2007, 11:40   #2
Av. M. Yasir Bağce

Aranacak şartlar Madde 16 – (4667 sayılı yasa ile değişik) 3 üncü maddenin (a), (b) ve (f) bentlerinde yazılı koşulları taşıyanlardan, stajyer olarak sürekli staj yapmalarına engel işleri ve 5 inci maddede yazılı engelleri bulunmayanlar, staj yapacakları yer barosuna bir dilekçe ile başvururlar.

Madde 3 - (Değişik: 30/1/1979 - 2178/1 md.) Avukatlık mesleğine kabul edilebilmek için : a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, b) Türk hukuk fakültelerinden birinden mezun olmak veya yabancı memleket hukuk fakültesinden mezun olup da Türkiye hukuk fakülteleri programlarına göre noksan kalan derslerden başarılı sınav vermiş bulunmak, c) Avukatlık stajını tamamlayarak staj bitim belgesi almış bulunmak, d) (5558 sayılı yasa ile kalktı. RG 14.12.2006 )
e) Levhasına yazılmak istenen baro bölgesinde ikametgahı bulunmak, f) Bu Kanuna göre avukatlığa engel bir hali olmamak gerekir.

yukarıdan da anlaşılacağı gibi yabancı memleket hukuk fakültesinden mezun olup da Türkiye hukuk fakülteleri programlarına göre noksan kalan derslerden başarılı sınav vermiş bulunmak koşulunu yerine getirirseniz (diğer koşulların mevcut olduğunu varsasyıyorum) Türkiye'de sataj yapabilirsiniz.
Old 11-01-2007, 16:59   #3
Av.n.ezgi

tesekkurler yanıtladıgınız ıcın yanı sımdı okulun bıtmesını beklemek kalıyo bana sadece
Old 11-01-2007, 21:52   #4
Tiocfaidh

Ezgi hanım, YÖK'ün yapacağı denklik sınavını geçmeniz halinde Türkiye'deki hukuk fakültelerinden mezun herkesin yapabileceği her mesleği icra edebilirsiniz. Ancak Türkiye'de avukatlık yapabilmek için sayın Muyasba'nın alıntı yaptığı kanun maddesinde de belirtildiği gibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ilk koşul. Bu yüzden eğer TC vatandaşlığınız yoksa öncelikle vatandaşlık işlemlerini çözmenizi öneririm. Eğer Bulgaristan'da yaşayan Türk veya Pomak azınlığa mensup bir kişi iseniz ve TC vatandaşı değil iseniz bu sorun olmayacaktır çünkü Bulgaristanda yaşayan hem Türkler hem de Pomaklar Türk tebaasından sayıldıkları için vatandaşlık başvuruları imtiyazlı şekilde hızlı sonuçlanabiliyor. Bulgaristanda ne amaçla ve ne zamandır bulunduğunuzu bilmiyorum, o yüzden ihtimali olarak değerlendirdim, ve sanırım biraz da uzattım.

Özet olarak gerekli prosedürü yerine getirmeniz halinde Türkiye'de avukatlık yapmanız için hiç bir engel yok. Kolaylıklar dilerim.
Old 12-01-2007, 22:40   #5
gulbeyaz

sayın av.n.ezgi sizin bir konuda dıkkatınızı cekmek ısterım..ne yazık kı -Tiocfaidh-in belirttigi gıbı vatandaslık işlemleri sorunsuz bir sekılde cözulememektedir.. uzgunum ama siz ogrencısınız ve hukuk ogrenımıne devam etmektesınız vatandaslık işlemlerinizi halledebılmenız ıcın Turkıyede ikamet etme sartını yerıne getırmenız olanaklar dısında.. ayrıca bu prosedur en az 3bucuk yıl surmektedır..yani siz 3bucuk yıldan evvel turk vatandası olmanız ımkansız.. kı bu asgari süre! hoscakalın
Old 13-01-2007, 11:42   #6
Tiocfaidh

Alıntı:
Yazan gulbeyaz
sayın av.n.ezgi sizin bir konuda dıkkatınızı cekmek ısterım..ne yazık kı -Tiocfaidh-in belirttigi gıbı vatandaslık işlemleri sorunsuz bir sekılde cözulememektedir.. uzgunum ama siz ogrencısınız ve hukuk ogrenımıne devam etmektesınız vatandaslık işlemlerinizi halledebılmenız ıcın Turkıyede ikamet etme sartını yerıne getırmenız olanaklar dısında.. ayrıca bu prosedur en az 3bucuk yıl surmektedır..yani siz 3bucuk yıldan evvel turk vatandası olmanız ımkansız.. kı bu asgari süre! hoscakalın

Sayın Gülbeyaz'ın bu mesajı üzerine yanlış anlaşıldığını düşündüğüm bir önceki mesajım hakkında bazı konulara açıklık getirme gereğini duydum.

Bunlardan birincisi; trafikten ehliyet almanın dahi 5 aylık bürokratik bir posedüre tabi olduğu Türkiye'de, Ezgi hanım'a "İçişleri Bakanlığı'na başvurun, nüfus cüzdanınız ertesi gün elinizde" şeklinde gerçek dışı bir cevap vermedim. Sadece T.C vatandaşlığını kazanmasının mümkün olduğundan ve eğer Türk tebaası sayılan topluluklardan birisine mensup ise bürokratik sürecin daha kısa süreceğinden bahsettim(Bu süreç 1 yıl da sürebilir, 3 yıl da, 5 veya 10 yıl da. Ancak Bulgaristan'dan 'Türk tebaası mensubu' sıfatıyla vatandaşlık başvurusunda bulununan bir kişinin Arjantin, Nikaragua veya Honduras uyruklu bir diğer başvuru sahibinden daha imtiyazlı olduğunu belirtmek istemiştim).

İkincisi; kişi Bulgaritan'da eğitim gördüğü sırada ikametinin Türkiye'ye alınmasında MK hükümlerine göre mümkündür. Zira MK'nın 22. maddesine bir öğretim kurumuna devam etmek için bir yerde bulunma yerleşim yerinin o yer olduğu sonucunu doğurmaz. Bulgaristan'da eğitim gören bir kişi pekala ikametgahını Türkiye'ye aldırarak buraya yerleşme amacını olduğunu gösterebilir, dolayısıyla da TC vatandaşlığının kazanılması için gereken temel şartları yerine getirebilir. Bu sırada Bulgaritan'da eğitim görüyor olması buna mani değildir, zira 6'şar aylık dönemlerde Türkiye'yi giriş yapması Türkiye'deki ikametgahını muhafaza etmesi için yeterli olacaktır.

Üçüncüsü; hukukçular olarak, normal vatandaşlardan farklı şekilde, yapmamız gereken kanun maddelerini yorumlamak ve özellikle kanun boşluklarını doldurmak suretiyle insanlara hizmet vermektir. Kanun hükmünü lafzen olduğu gibi kabul etmek ve hükmün bu halinden medet umulmayacağı görüşüne kapılmak bir hukukçu için fikrimce fazlaca umutsuz bir tutum göstergesidir.

Saygılarımla
Old 13-01-2007, 22:21   #7
gulbeyaz

ben hukuk bılgılerımden zıyade yasadıgım olaylardan tecrubelerımden yola cıkarak yorum yaptım. ben Bulgaristanda yasayan İmtıyazlı dıye bahsettıgınız gruba gırmekteyım. hukuki problemler hızlı bır sekılde cozumlenemıyor. hersey kanunda belırtıldıgı sekılde uygulama alanı bulamamakta. ben ıkametımı Turkıyeye almama ve ogrenımımı Turkıyede gormeme ragmen Turk vatandaslıgına 8yılda gectım. bu arkadasımız sadece gırıs cıkıs yaparak nasıl 1 yada 3 senede alabılecek..kanunu yorumlarsak dedıgınız dogru ama uygulama bu sekıldedır bılgınıze..
Old 13-01-2007, 23:33   #8
Tiocfaidh

Olaylara bizzat sizin kadar yakın olmamakla beraber, 1940'larda Türkiye'de 'imtiyazlı' olarak vatandaşlık kazanmış Yugoslavya göçmeni bir büyükannenin torunu olarak bildiklerimi söyledim. Bakanlar Kurulu'na bu konuda tanınan geniş takdir yetkisi sebebiyle, bazı hükümetlerce bazı seçim dönemlerinde belli amaçlarla göçmenlere gecekondu tapusu dağıtılır gibi TC vatandaşlığı dağıtıldı. Türk tebaasından olmanıza rağmen bu fırsatan yararlanamamış, veya güçlükle yararlanabilmiş olmanız gerçekten üzücü. Ancak Danıştay içtihatları ve geçmişteki Bakanlar Kurulu kararları prosedürün genel olarak yukarıda belirttiğim şekilde işlediğine işaret etmektedir. Yine de 1940 ve 50'li yılların durumu ile günümüzdeki ve kendi hayatınızdan örnek vrediğiniz yakın geçmişteki durum birbirine benzemeyebilir. Bahsettiğiniz olayları bizzat yaşamış olduğunuza göre son 60 yılda çok şey değişmiş olmalı. Bundan sonrası için size mutlu ve sorunsuz bir hayat dilerim.

Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi