Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nafakamı yasal yollarla alabilmem mümkün mü?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-11-2013, 03:51   #1
Konuk

Varsayılan Nafakamı yasal yollarla alabilmem mümkün mü?

Selam,

8 ay önce eşimle anlaşmalı olarak boşandık. Protokolde 1000 tl olarak ödemesi gereken nafakamı, her ay eksik olarak alıyorum. Eski eşimin babasına ait mallardan kira geliri var ama mülk kendi üzerinde kayıtlı değil. Yasal olarak sadece(1.200 tl olan) emekli maaşı görünüyor. Dava açmam durumunda hakkım olan 1000 tl'yi alabilme imkanım olabilir mi?

Teşekkür ederim, saygılarımla...
Old 26-11-2013, 12:37   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Selam,

8 ay önce eşimle anlaşmalı olarak boşandık. Protokolde 1000 tl olarak ödemesi gereken nafakamı, her ay eksik olarak alıyorum. Eski eşimin babasına ait mallardan kira geliri var ama mülk kendi üzerinde kayıtlı değil. Yasal olarak sadece(1.200 tl olan) emekli maaşı görünüyor. Dava açmam durumunda hakkım olan 1000 tl'yi alabilme imkanım olabilir mi?

Teşekkür ederim, saygılarımla...

Sayın konuk,
Nafaka boşanma kararında yer alıyorsa dava açmanıza gerek yoktur; boşanma ilamı ile icra takibi yapabilirsiniz. Nafaka ödememek suç olduğu için maaş haczi istemek ve ödenmeyen nafaka için şikayet etmek yolları ile nafakayı tahsil edebilirsiniz. Bu işlemleri bir avukat aracılığı ile yaparsanız hak ve zaman kaybına uğramazsınız.
Old 26-11-2013, 13:09   #3
Konuk

Varsayılan Teşekkürler

Teşekkür ederim Sayın Aladağ. Avukata gitmeden önce asıl öğrenmek istediğim şuydu. Eski eşimin tek geliri olarak görünen 1.200 tl tutarındaki maaşının 1000 tl sinin yasal olarak bana ödenmesi mümkün mü?

Zamanınızı alıyorum, helal edin lütfen. Saygılar.
Old 26-11-2013, 14:25   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Teşekkür ederim Sayın Aladağ. Avukata gitmeden önce asıl öğrenmek istediğim şuydu. Eski eşimin tek geliri olarak görünen 1.200 tl tutarındaki maaşının 1000 tl sinin yasal olarak bana ödenmesi mümkün mü?

Zamanınızı alıyorum, helal edin lütfen. Saygılar.

Borçlunun muvafakati olmadan maaşın 1/4'ünden fazlası haczedilemez. Ancak borçlu işleyecek nafakaları hapis cezasına çarptırılmamak için ödemek zorunda kalacaktır. Bu şikayetlerin zamanında yapılması açısından da işin avukatla takibi önemlidir.
Old 26-11-2013, 14:36   #5
Konuk

Varsayılan Teşekkür ederim

Teşekkür ederim Sayın Aladağ, anladım. Saygılarımı iletiyorum. Kolay gelsin.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi