Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Bağış Nasıl İspatlanır

Konuyu Kilitleyin
Old 29-09-2018, 20:26   #1
Konuk

Varsayılan Bağış Nasıl İspatlanır

Eşim ve ailesi tarafından kendi evimde darp edildim. Ailesi gidince normale dönmesi için 2 gün bekledim sonra eşim bıçakla tehdit edince polise sığındım. Darp roparu tedbir kararı falan. Evden Uzaklaştırılan eşim boşanma davası açmış o henüz bana ulaşmadı. Ama ondan önce memleketimde babamın 2002 den sonra bana tapu masrafı daha az diye satış gibi gösterip bağışladığı daireme şerhi geldi. Ben sadece psikojik açıdan iyi olmaya böylece 2 çocuğuma yetebilmeye, işimi aksatmadan devam etmeye çalışırken ortak edindiğimiz arabayı alıp giden eşimin babamın malında gözü olması ne hissettiğimi anlatamam. Çocukların süreci hızlı atlaması için anlaşmalı boşanma teklif ettim arabada senin olsun hiçbişey istememde dedim. Söylemlerinden anladığım boşanmak istemiyor ama ailesine söyleyemiyor tabi bunca derdim varken beni ilgilendirmiyor orası. Azıcık bakindigim kadarıyla anladığım edinilmiş mal olmadigini ispatlamak bana düşüyor ama zor. Aslında azıcık mantık yeterli: ev yaşadığımız yerde değil neden benim memleketimde? İnsanlar 10 yıl borclanirken biz nasıl hiç borçsuz bi anda ev sahibi olduk. Erkek egemen aile hayatımda herşey eşimin Üstüneyken araba kira faturalar gibi o daire niye benim üstüme gibi. Ama hukuki ispat böyle yapılamıyor elbette. Esimin hem darp edip hem evliligin en azindan cocuklarina karsi yukumlulugunden arınıp hemde hakki olmayan malda talepte bulunmasi karsisinda ben ne yapabilirim????
Old 29-09-2018, 22:25   #2
Av. Hatun Olguner

Sayın Konuk ;
Bahsettiğiniz daireyi babanızın size bağış olarak verdiğini tanıklarla . banka kayıtlarıyla .gelirinizle burayı alma olanağınızın olmadığına ilişkin delillerle kanıtlayabilirsiniz...
Old 02-10-2018, 22:24   #3
Konuk

Varsayılan Düzeltme

Dikkatsizlik 2002 yazmışım, evliliğim bile 2006 dan. Dairenin bağışı çok yeni en fazla 1 yıllık. Kastettiğim, 2012 kanunu ile yasal olarak yarısı eşin hakkıymis ispata gerek olmadan. Konu olan dairenin arsa tapusu babamdaydi, kat karşılığı mütahite verdi ve tamamlanınca daire tapusunu da kızı olarak direk benim üstüme yaptı. Daha önce boşanmayı gerektirebilecek bi sorunumuz olmayan eşimden ilk şoku ailesince darp edilmemi olabilir bulmasıyla, ikincisinide boşanmak gerekse bile adil olmayıp bu denli çıkarcı- kötü niyetli olduğunu görerek aldım. Yani artık yapılabilecek tek şey hak kaybımı minimum tutabilmek. Bunun için başka neler yapabilirim
Old 03-10-2018, 10:59   #4
Av. Hatun Olguner

Dairenin babanızın bağışı olduğunu tanık dahil her tür delille ispat edebilirsiniz. Eşiniz bu dairede hak iddia edemez. Dava açsa davası reddedilebilir....
Old 04-10-2018, 23:23   #5
Konuk

Varsayılan Girilen yolda nasıl devam etmeliyim

Öncelikle çok teşekkürler umarım ret edilir. Şuanda açtığı boşanma davasını cevaplarımı sunarak kabul mü etmeliyim reddedilmesini mi istemeliyim. Davanın reddini isterken Maddi manevi tazminat da talep edebilir miyim? Haksız ama boşanmak istiyorum ama tazminat ve nafaka haklarımla birlikte diyebilir miyim?

Mesela, boşanmayı istemedim boşanma rededildi ayrı yaşıyoruz diyelim affetmiş mi sayılırım boşanma talep edebilme hakkımı kaybetmiş mi olurum? Bu dava kesinleşene kadar başka bir dava açamaz mıyım? Ya da darp davasıyla birleştirebilmek mümkün mü?
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi