Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

araç değer kaybı için sigorta tahkim komisyonuna başvuru nasıl yapılır

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-10-2015, 20:35   #1
avtegan

Varsayılan araç değer kaybı için sigorta tahkim komisyonuna başvuru nasıl yapılır

zaman ayıran meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim
trafik kazası sonrasında meydana gelen değer kaybı için sigorta tahkim komisyonuna başvurmayı düşünüyoruz ancak bazı sorularım var

1-tahkim komisyonuna başvurmadan önce değer kaybını ekspertize tespit ettirmek ve bu tespit üzerinden mi başvurmak gerekir, yoksa buna gerek olmadan da başvurabilir miyiz?

2-bulunduğum şehirde sigorta tahkim komisyonu yok, başvuru evraklarını elden götürüp vermek mi gerekiyor, mahkeme aracılığıyla veyahut başka bir şekilde iletmek mümkün mü?

özellikle dikkat etmem gereken bir nokta varsa bunları da paylaşırsanız çok sevinirim
Old 28-10-2015, 12:53   #2
Av.GT

Merhaba meslektaşım;

Aşağıda verdiğim linkte bilgilendirme kitapçığını okursanız ne yapmanız gerektiği tek tek anlatılmış.

http://www.sigortatahkim.org/index.p...51&It emid=88

Ben kitapçığa göre yeni yaptım(10 gün önce). Değer kaybının hesaplanarak tarafıma ödenmesi için sigorta Şirketine bir dilekçe yazdım ve gerekli evraklarla birlikte şirket merkezine kargo ile gönderdim.

Şirketin cevap verme süresi var ve eğer bu süre içerisinde cevap verilmezse ya da olumsuz cevap verilirse tahkim komisyonuna başvuruyorsunuz.

Kargo Sigorta Şirketine teslim edildikten sonra, 1 haftadan daha kısa bir sürede şirket tarafından araç değer kaybı, şirket tarafından hesaplanarak ödendi. Dolayısıyla tahkim komisyonuna başvurmama gerek kalmadı.

Yapılan ödemeyi bir expere bildirdim ve hesaplamanın doğru olduğu görüşünü de aldım.

Kolay gelsin size...
Old 28-10-2015, 14:21   #3
avtegan

sayın meslektaşım siteyi incelemiştim sigorta şirketine talebimizi iletmiştik ama cevap alamadık haliyle tahkim komisyonuna başvurma kararı aldık
posta yoluyla veya şahsen başvuru yapılabiliyormuş talebimizi fazlaya ilişkin haklarımızı saklı tutarak ekspertiz tutanağı olmadan herhangi bir değer üzerinden yapabir miyiz acaba.
başvuru esnasında istenen belgeler arasında görünmüyor ekspertiz raporu.
Old 30-10-2015, 09:30   #4
Av.GT

Alıntı:
Yazan avtegan
sayın meslektaşım siteyi incelemiştim sigorta şirketine talebimizi iletmiştik ama cevap alamadık haliyle tahkim komisyonuna başvurma kararı aldık
posta yoluyla veya şahsen başvuru yapılabiliyormuş talebimizi fazlaya ilişkin haklarımızı saklı tutarak ekspertiz tutanağı olmadan herhangi bir değer üzerinden yapabir miyiz acaba.

Yapılabileceğini düşünüyorum, zira Tahkim Komisyonu uyuşmazlığı çözmek için değer kaybı hesaplaması yaptıracaktır. Ancak; ben bir expertizden rapor aldırırdım herhalde. Çünkü Tahkim Komisyonuna rapora dayanarak başvuru yapabilmek için, aksi takdirde neye dayanarak başvuru yapılacağı sanki muallakta kalıyor. Bir de; örnek başvuru dilekçesinde "....Expertiz Raporuna göre ....-TL nin" diye bir ibare var. Yani belli bir miktar ve dolayısı ile alınan bir rapor var, örnek başvuru dilekçesine göre.
Son olarak; posta yolu yerine kargo ile göndermenizi tavsiye edebilirim.

İyi çalışmalar meslektaşım
Old 01-11-2015, 17:05   #5
avtegan

çok teşekkür ederim.
Old 05-11-2015, 12:29   #6
av. mehmet mutlu boybay

Sigorta tahkim komisyonuna belirsiz alacak olarak da basvurabilirsiniz. Sigorta tahkim komisyonu dosyanizi bir hakeme gonderiyor. Hakem bir bilirkisi goreclendiriyor hesaplama icin. Bu bilirkisi icin sizden 200 tl bilirkisi ucreti aliniyor. Ve siz bilirkisinin raporuna gore islah yapiyorsunuz. Ben yaptim daha once.
Old 24-02-2020, 14:57   #7
üye56210

Alıntı:
Yazan avtegan
sayın meslektaşım süreçle ilgili edindiğiniz tecrübeleri aktarabilir misiniz? Aynı durumla karşılaştım ancak araç satıldığı için ekspertiz raporu alma imkanımız yok bu durumda ne yapmamız gerekir ? Sigorta tahkim kararlarını inceledim ancak benzer bir durumla karşılaşamadım siz nasıl bir çözüme ulaşmıştınız ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi