Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

görme engelli hukukçular için mevzuatın seslendirilmesi

Yanıt
Old 21-04-2011, 15:21   #91
supernatural

Alıntı:
Yazan Av.Nur Hayat BURAN
Merhaba,

Görme engelli çok sayıda avukat olduğu gibi çok sayıda hukuk öğrencisi de olduğu malumunuzdur.

Birtakım derneklerde, kendi özel alfabelerinde yazılmış yeterli kitap olmadığından kitapların okunması ve kaydedilmesi yöntemiyle görme engellilere faydalı olunmaya çalışılmaktadır.

Ancak tüm bu çabalar yeterli gelmemektedir. Zira gönüllü okuyucuların çoğu roman türü şeyler okumakta ve akademik çalışmalara yer verilmemektedir.

Bu sebeplerle ben de ne yapabilirim diye düşünürken burada bulunan görme engelli avukat abimizle konuşmanın faydalı olacağını düşündüm. Kendisine nelere ihityaç duyduğunu sordum. O da bana şu sıralar Medeni Kanunun Aileye ilişkin kısmının okunmasının faydalı olacağını söyledi.

Evde önce elime bir kanun aldım, madde madde okuyarak bilgisayarıma kaydetmeye başladım. Sonradan aklıma sitemiz geldi ve sitede şerh bölümünden okumaya başladım. Bazı maddeler hakkında konulan içtihatları da okuyor ses dosyası olarak kaydediyorum.

Bu çabanın sonucunu burada canlı canlı görebileceğim.

Acaba diğer görme engelliler de bu çabadan faydalansa, hatta benim gibi başkaları da başka şeyler okusa, görme engelliler bu şekilde daha çok bilgilense iyi olmaz mı? Ne dersiniz?

Deneyimli olmasamda amatörce bu konuda yardımcı olmayı çok isterim eğer hala bu kampanyanız devam ediyorsa
Old 21-04-2011, 15:32   #92
Av.Nur Hayat BURAN

Alıntı:
Yazan supernatural
bu kampanyanız devam ediyorsa

Onur duyarız...

89. mesajdaki değerlendirmeleri dikkate almanızı ve okuma yaparken kanun maddesini aynen yani birebir okumaya özen göstermenizi rica ederiz.
Old 21-04-2011, 22:09   #93
mustang

Desteğiniz sayesinde kanunlar ruh kazandı, şiir gibi oldu..

rica ederim efendim ... faydalanan birileri varsa ne mutlu bize.

ah bir de şiir seslendirmeyi (seslendirirken şiiri yaşamayı) becerebilsem
Old 10-05-2011, 10:39   #94
Av.Nur Hayat BURAN

Varsayılan son 341 madde

Merhaba,

Türk Medeni Kanununun okunmamış 342 maddesi kalmış olup kanunun %67'si seslendirilmiştir. Bir paylaşım yapıp el birliği ile söz konusu yasanın seslendirilmesinin tamamlanmasını öneriyorum. Kabul edenler???
Old 10-05-2011, 11:21   #95
Av.Duygu Işık Behrem

Kalan maddeleri bölümlere ayıralım ben en az 100 maddesini okuyabilirim. Bu akşamdan itibaren başlarım. En geç 3-4 güne biter.
Nur Hayatcığım, paylaştırmayı sen yapar mısın, birden fazla kişi aynı bölümleri okumasın. Sevgiler,
Old 10-05-2011, 11:28   #96
Av.Nur Hayat BURAN

Duygucuğum 800m.-900m. arasını okursan sevinirim.

Sayın Av. Duygu Işık'a 100 madde yok mu arttıran?
Old 10-05-2011, 20:14   #97
Av.Duygu Işık Behrem

Tamamdır. En kısa sürede okuyacağım. Sevgiler,
Old 10-05-2011, 22:23   #98
mustang

selamlar

12 haziran seçimlerine kadar gece eve çok geç saatlerde geleceğim için, sözkonusu tarihten sonra yardıma hazırım.
Old 24-05-2011, 15:13   #99
Av.Nur Hayat BURAN

Aramıza Av. Gülgün katılmıştır. Hoşgelmiştir.

Kendisi de Medeni Kanunu seslendirmede yardımcı olmak istemektedir. Bu sebeple 900m.-972m. arasını okuyarak seslendirmeye destek olacaktır.

Bilgilerinize...
Old 09-06-2011, 14:09   #100
Av.Duygu Işık Behrem

Uzun süredir "ağır" misafirlerim olması nedeni ile mevzuat seslendirmesi yapamadım. Kusuruma bakmayın, en kısa zamanda sahalara döneceğim.
Old 09-06-2011, 16:21   #101
Av. Gülgün

Ben de biraz kayıt yaptım, en kısa zamanda küçültüp ekleyeceğim
Old 26-09-2014, 08:52   #102
EcemDerinöz

merhabalar,bu uygulamanız hala devam ediyor mu acaba?
Old 26-09-2014, 09:56   #103
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan EcemDerinöz
merhabalar,bu uygulamanız hala devam ediyor mu acaba?
Devam ediyor tabii. Şerhe ekleyebilirsiniz..Teşekkür ederiz!
Old 01-10-2014, 22:01   #104
EcemDerinöz

sn. Av. Ufuk Bozoğlu size mesaj attım ama görmediniz galiba nasıl yapabilirim,hangi bölümü okumam faydalı olur acaba?
Old 02-10-2014, 08:03   #105
Av.Ufuk Bozoğlu

Merhaba,

Görme engelliler için başlattığımız uygulamanın değişen mevzuatlar, maddelere eklenenler ve çıkarılan sözcük ve hükümlerle birlikte değerlendirildiğinde yarar sağlayıp sağlayamadığını da tartışmamız gerekiyor.

Çünkü seslendirme dosyaları eski halleriyle kalmakta. Güncelliğini de takip etmek ve yeniden seslendirme eklemek gerek.

Bu konuda üyelerimizin düşüncelerini merak ediyorum.

Uygulamaya devam edelim mi yoksa kaldıralım mı?

Saygılarımla,
Old 20-04-2016, 16:03   #106
Av. Kadir

Merhabalar

Boğaziçi Üniversitesinin başlattığı bir seslendirme projesi var "getem" adında. Kadıköy engelliler merkezinde ve de Marmara Üniversitesi'nde de kayıt alıyor şu an. Bu tarz yerlerle görüşüp diksiyonu iyi kişiler kanun-mevzuat okuyabilirler. Belki de çoktan okunmuştur. Ben daha önce kitap okumayı denedim ama ses tonumumu beğendiremedim.

Yapabilenler bence hukuk kitaplarını okuyabilirler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi