Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Aldatan Eşten Boşanmak İstememek

Konuyu Kilitleyin
Old 19-07-2011, 20:19   #1
Konuk

Acil Aldatan Eşten Boşanmak İstememek

12 yıllık evliyim.2 kızım bulunmakta.(Yaşları 6 ve 9)Sizlere sorum ,eşim beni 3 yıldır aynı kişi ile aldatıyor.Bunu TCK 'ya göre yasak olmasına rağmen dinleme cihazı ile tespit ettim.Son 3 yıldır hakaret ve eş olarak yerine getirmesi gereken vazifelerden biri olan kocalık görevini de son 1 yıldır yerine getirmemekte.

Eşimden şu an için boşanmak istemiyorum.Kaldıki eşim davayı sen aç diyor?Nafaka vermemek için olabilir mi?Konu hakkında alt komşumu gerekirse şahit olarak gösterebilirim.

Ancak boşanma davasını ben açarsam edinilmiş ev,tarla ve arabamız bulunmakta.Herhangi bir talepte bulunabiliyormuyum.Mallar nasıl paylaştırılıyor?

Çocukların hakları veriliyor mu?Ayrıca bu sorunları yaşarken belki düzelir umuduyla ayda 2000 tl ödemeli kredili eve girdim.Son 8 aydır kendi maaşımla ödüyorum.Bunda hakkı var mı?
Old 20-07-2011, 09:33   #2
Levent Cirit

Sayın konuk;
2002 yılından önce alınan mallar üzerinde bir hakkınız bulunmamakta. ANCAK, bu malların alımına yapmış olduğunuz katkılardan dolayı katkı payı isteyebilirsiniz. Söz konusu katkı payının ne kadar olacağı mahkemenin atayacağı bilirkişi tarafından hesaplanacaktır. 2002 sonrası alınan mallar açısından ise edinilmiş mallara katılma rejimi söz konusu olduğundan bunlar üzerinde 1/2 hak talebinde bulunabilirsiniz.
Kredi ile alınan ev üzerinde eşinizin 1/2 hakkı bulunmaktadır. Ancak burada evin ödenen borcu ile ödenmeyen kısmı orantılanıp ödenen kısmı üzerinden eşinize bir alacak hakkı tanınacaktır. kalan borcu ise siz ödeyeceksiniz ve evin mülkiyeti size ait olacak.

Boşanma davasını siz açarsanız kendiniz için nafaka talep edebilirseniz de reddedilebilir. (bir geliriniz olduğu için). Ancak çocuklarınız için iştirak nafakası talep edebilirsiniz.
Ayrıca sizi aldatarak evliliğin bu hale gelmesine neden olan eşiniz olduğundan ondan manevi tazminat ve koşulları var ise maddi tazminat da talep edebilirsiniz.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan doğrudan destek almanızda yarar bulunmaktadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi