Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bölge İdare Mahk.-Danıştay

Yanıt
Old 10-12-2007, 23:10   #1
Av.Sami Dündar

Varsayılan Bölge İdare Mahk.-Danıştay

Sayın Meslektaşlarım, benim sorum şu, İdare Mahkemesi'nin aynı konuda vermiş bulunduğu bir kaç karardan miktar itibari ile bir kısmı Bölge İdare Mahkemesi'ne bir kısmı da Danıştay'da temyiz edildi.Bölge İdare Mahkemesi kararı bozarsa, Danıştay ise onarsa sonuç ne olur?Bu arada, Bölge İdare Mahkemesi'nde karar düzeltme talebimiz de yerinde görülmemiştir.Saygılarımla..
Old 10-12-2007, 23:27   #2
Armağan Konyalı

Sayın Av.Sami Dündar

Danıştay’ın kararı Bölge İdare Mahkemesinin verdiği kararı değiştirmez kanısındayım.

Sorunuzu yanlış anladıysam lütfen yine sorunuz.

Saygılarımla
Old 10-12-2007, 23:34   #3
Av.Sami Dündar

Sayın Konyalı,dava konuları aynı, davanın sadece ve sadece tarafları ve miktarı farklı.Miktar itibari ile idare bir kısım dosyaları Bölge İdare Mahkemesinde temyiz etti bir kısmını da Danıştayda.Bölge İdare Mahkemesi kararı bozdu ve karar düzeltme talebimizi de reddetti.Fakat diğer taraftan Danıştay kendisine gönredilen İdare Mahkemesi'nin kararlarını onadı.Bu halde, aynı konuda farklı bozma ve onama kararları ortaya çıkmış oluyor.Bu durumda ne olur.İlginiz için teşekkür ediyorum.Saygılarımla..
Old 10-12-2007, 23:36   #4
Armağan Konyalı

Sayın Av.Sami Dündar

Danıştay’ın farklı kararı Bölge İdare Mahkemesinin verdiği kararı değiştirmez kanısındayım.

Bir başka deyişle, ''Bir şey olmaz.''

Sorunuzu yine yanlış anladıysam lütfen yine sorunuz.

Saygılarımla
Old 10-12-2007, 23:49   #5
Av.Sami Dündar

Sayın Konyalı; Konusu aynı olan birden fazla dosya var.Birkısım dosyalar Bölge İd.Mahk'ne bir kısım dosyalar ise Danıştay'a temyiz için gönderiliyor idare tarafından.
Bölge İdare Mahk.kendisine gönderilen dosyaların kararını bozuyor ve karar düzeltme talebimizi redediyor.
Danıştay ise kendisine gönderilen dosyaların kararını onaylıyor.
Bu halde konusu aynı olan davalardan dolayı iki farkı fakat kesinleşmiş karar ortaya çıkıyor.Bu halde ne yapmam lazım.Zira müvekkillerin bir kısımnın davası kaybedilmiş, bir kısmının davası ile kazanılmış oluyor.Bana ne önerirsiniz. Saygılarımla.
Old 10-12-2007, 23:58   #6
Armağan Konyalı

Sorunuzu doğru anladığımı sanıyorum.

Yapılacak bir şey olmadığı kanısındayım. Siz müvekkillerinize ne diyeceğinizi bilemediğiniz gibi ben de size ne diyeceğimi bilemiyorum.

Sabır dilerim.

‘’Davayı müvekkil kaybeder.’’
Old 11-12-2007, 00:08   #8
korayoz

karar kesinleşmişse dava bitmiştir mahkemelerin birbirinden farklı kararlar vermesi normaldir. sonuçta içtihatı birleştirme kararı değil bu bölge idare mahkemesinin danıştayla aynı kararı vermek gibi bir yükümlülüğü yok. yoksa bende mi yanlış anladım
Old 11-12-2007, 00:12   #9
Av.Sami Dündar

Sayın Korayoz; Maalesef siz de doğru anladınız
Old 11-12-2007, 18:30   #10
YALÇIN ÖNDER

"Tarafları, konusu ve sebebi aynı olan bir dava " olmadığından yenileme de isteyemezsiniz ? Çok kötü bir durum.
Old 11-12-2007, 19:06   #11
Armağan Konyalı

Bu durum hukuka duyulan güveni sarsmamalı. Aynı dairenin farklı kararları olabildiği gibi aynı kararda da değişik görüşler olmuyor mu? İki hakimden biri AK diyor; üçüncü hakim muhalefet şerhi koyarak KARA diyor.

Bir İçtihatı Birleştirme Kararı görmüştüm: Muhalefet şerhi vardı.

Saygılarımla
Old 12-12-2007, 13:22   #12
Av.Nazlı Yolaç

Burada benim anlamadağım şu; Bölge İdare Mahkemesi kararı bozduğuna göre İdare Mahkemesi yeniden bir karar verecek, bozma doğrultusunda bozmaya uyma veya kararda ısrar şeklinde. Bu karar için yeniden temyiz süreci olacak vs. O halde B.İdare Mahkemesi kararı sonucu kesinleşmiş bir karardan söz edemeyiz. Bu aşamada Danıştayın kararı emsal karar olarak dosyaya sunularak yeniden verilecek kararda göz önüne alınması ve önceki kararda direnilmesi yönünde talepte bulunma mümkün olmaz mı?
Acaba ben de mi yanlış anladım diye şüpheli olduğum için soruyorum.
Kolay gelsin
Old 12-12-2007, 20:55   #13
Hukukçu55

Alıntı:
Yazan Av.Nazlı Yolaç
Burada benim anlamadağım şu; Bölge İdare Mahkemesi kararı bozduğuna göre İdare Mahkemesi yeniden bir karar verecek, bozma doğrultusunda bozmaya uyma veya kararda ısrar şeklinde. Bu karar için yeniden temyiz süreci olacak vs. O halde B.İdare Mahkemesi kararı sonucu kesinleşmiş bir karardan söz edemeyiz. Bu aşamada Danıştayın kararı emsal karar olarak dosyaya sunularak yeniden verilecek kararda göz önüne alınması ve önceki kararda direnilmesi yönünde talepte bulunma mümkün olmaz mı?
Acaba ben de mi yanlış anladım diye şüpheli olduğum için soruyorum.
Kolay gelsin
idare mahkemelerinin itiraz yolunda BİM'nin bozma kararlarına karşı ısrar etmeleri mümkün değildir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi