Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çocuk Teslİmİ-İcra Takİbİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-01-2011, 16:17   #1
kelepçe

Varsayılan Çocuk Teslİmİ-İcra Takİbİ

Merhabalar,
Açmış olduğum boşanma davasında tensip zaptı ile mahkeme çocukların ikisinin de velayetlerini tedbiren müvekkil anneye verdi. Küçük çocuk zaten annedeydi, büyük ise babada idi. Baba çocuğu vermeyeceğini söylüyor.
Bu durumda tensip kararına dayanarak çocuk teslimi için icra takibi yapıp takibin kesinleşmesini mi beklemeliyim, yoksa bu bir tedbir kararı olduğu için takibe gerek kalmaksızın yine icra kanalı ile çocuğu alabilir miyiz? (uygulamada karşılaşılıyor)
Bir de icra takibi yapılırsa harç, pedagog vs gibi masraflar kime yükletiliyor? İlk defa çocuk teslimi yapacağımdan uygulamaya yabancıyım.
şimdiden teşekkürler
Old 24-01-2011, 16:27   #2
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan kelepçe
Merhabalar,
Açmış olduğum boşanma davasında tensip zaptı ile mahkeme çocukların ikisinin de velayetlerini tedbiren müvekkil anneye verdi. Küçük çocuk zaten annedeydi, büyük ise babada idi. Baba çocuğu vermeyeceğini söylüyor.
Bu durumda tensip kararına dayanarak çocuk teslimi için icra takibi yapıp takibin kesinleşmesini mi beklemeliyim, yoksa bu bir tedbir kararı olduğu için takibe gerek kalmaksızın yine icra kanalı ile çocuğu alabilir miyiz? (uygulamada karşılaşılıyor)
Bir de icra takibi yapılırsa harç, pedagog vs gibi masraflar kime yükletiliyor? İlk defa çocuk teslimi yapacağımdan uygulamaya yabancıyım.
şimdiden teşekkürler
Tedbir kararı veren mahkemeden ilgili icra dairesi için görevlendirme yazısını aldıktan sonra tedbir kararı ile çocuğu alabilirsiniz.Eğer karara uyulmazsa şikayette bulunursunuz.

Masraf konusunda da ilk önce siz öderseniz daha sonra karşı taraftan alırsınız diye düşünüyorum.
Old 24-01-2011, 22:42   #3
wellan

HUMK md 433 incelerseniz yardımcı olacağı kanaatindeyim.SAYGILARIMLA.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Old 25-01-2011, 09:20   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan kelepçe
Merhabalar,
şimdiden teşekkürler

HUMK 106'ya göre, ihtiyati tedbirin yerine getirilmesi (tensipte bu işle Mahkeme Yazıişleri Müdürü ya da katip görevlendirilmedi ise) İcra Müdürlüğü'nden istenmelidir. Takip yapılmasına gerek yoktur, sadece ihtiyati tedbirin yerine getirilmesi istenecektir. Yapılacak masraflar talep eden tarafından karşılanıp, davada yargılama gideri olarak dikkate alınacaktır.
Not: Sayın wellan'ın belirttiği madde ihtiyati tedbirlere uygulanmaz.
Old 25-01-2011, 16:59   #5
wellan

Ben tensip kararı için değil,genel anlamda çocuk teslimine karar verildiğinde bu maddenin uygulanma kabiliyetini kastetmiştim.İhtiyati tedbir niteliğinde olan tensipler için sizin görüşünüze katılıyorum.
Old 25-01-2011, 17:21   #6
savunman85

tensip kararıyla direk icra dairesine başvurun onlar dosya açıp tedbir kararı olduğu için hemen teslim konusunda kararın yerine getirilmesi için hacze gidiyor. 2 hafta önce aynı uygulamayı yaptık.
Old 01-02-2011, 17:54   #7
kelepçe

Arkadaşlar merhaba;
İcra takibi yaptık, taleple de hacze çıkıp, çocuk teslimini yaptık, çocuğu babadan alıp asıl velayet sahibi anneye verdik.
Bu icra takibinde yapptığımız masrafları borçlu-babadan tahsil etmek için Örn-7 yapmayı düşünüyorum. Zira masraflara babanın katlanması gerek, çünkü takibe sebebiyet veren taraf babadır. Ancak icra dairesinde bu masrafları borçludan tahsil edemeyeceğimi söylüyor icra müdürü Aramızda benzer durumla karşılaşan arkadaşımız var mı acaba? Borçlu takibe itiraz ettiğinde itirazın iptali davası açarsak aleyhimize bir kararla mı karşılaşırız??
bu konuyla ilgili mahkeme ya da yargıtay kararı olan arkadaşımız varsa paylaşabilir mi acaba?
Old 01-02-2011, 18:54   #8
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan kelepçe
Arkadaşlar merhaba;
İcra takibi yaptık, taleple de hacze çıkıp, çocuk teslimini yaptık, çocuğu babadan alıp asıl velayet sahibi anneye verdik.
Bu icra takibinde yapptığımız masrafları borçlu-babadan tahsil etmek için Örn-7 yapmayı düşünüyorum. Zira masraflara babanın katlanması gerek, çünkü takibe sebebiyet veren taraf babadır. Ancak icra dairesinde bu masrafları borçludan tahsil edemeyeceğimi söylüyor icra müdürü Aramızda benzer durumla karşılaşan arkadaşımız var mı acaba? Borçlu takibe itiraz ettiğinde itirazın iptali davası açarsak aleyhimize bir kararla mı karşılaşırız??
bu konuyla ilgili mahkeme ya da yargıtay kararı olan arkadaşımız varsa paylaşabilir mi acaba?
Masrafları daha önce alabilirsiniz diye belirtmiştim ama sorunuzu görünce tekrar baktım özür dileyerek düzeltiyorum eğer icra emrine direnildiği ispat edilemezce masrafların tahsili mümkün olmuyormuş.Sitede konuyla ilgili kararlar var işinize yarar diye düşünüyorum.
Old 02-02-2011, 11:25   #9
kelepçe

Sayın Av. Özlem Peksüslü,
Maalesef yapılan masrafların alınamayacağına ilişkin Yargıtay kararları mevcut. Fakat çoğu zaman karşılaştığımız gibi hukukta mantık aramak her zaman mümkün olmuyor Nİtekim bu olayımızda babaya tensip zaptı tebliğ ediliyor, çocuğun velayetinin anneye verildiği bildirilmiş oluyor. Buna rağmen baba (yaptığımız harici telefon görüşmelerine rağmen) çocuğu teslim etmeyeceğini söylüyor. Zaten biz de bu sebeple hacze gidiyoruz. Burada babanın tensip zaptını tebliğ almasından sonra çocuğu kendiliğinden vermesi gerekirdi diye düşünmekteyim. Zira babanın küçüğü vermemesi mahkeme kararına karşı koymaktır, zorluk çıkarmaktır. Dolayısı ile icra takibinin yapılmasına baba kendisi sebebiyet vermiştir. bu sebeple de masraflara katlanması gerekir diye düşünmekteyim.
Ancak söylediğim gibi hukukta mantık aramak her zaman mümkün olmuyor...
Old 02-02-2011, 11:34   #10
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan kelepçe
Sayın Av. Özlem Peksüslü,
Maalesef yapılan masrafların alınamayacağına ilişkin Yargıtay kararları mevcut. Fakat çoğu zaman karşılaştığımız gibi hukukta mantık aramak her zaman mümkün olmuyor Nİtekim bu olayımızda babaya tensip zaptı tebliğ ediliyor, çocuğun velayetinin anneye verildiği bildirilmiş oluyor. Buna rağmen baba (yaptığımız harici telefon görüşmelerine rağmen) çocuğu teslim etmeyeceğini söylüyor. Zaten biz de bu sebeple hacze gidiyoruz. Burada babanın tensip zaptını tebliğ almasından sonra çocuğu kendiliğinden vermesi gerekirdi diye düşünmekteyim. Zira babanın küçüğü vermemesi mahkeme kararına karşı koymaktır, zorluk çıkarmaktır. Dolayısı ile icra takibinin yapılmasına baba kendisi sebebiyet vermiştir. bu sebeple de masraflara katlanması gerekir diye düşünmekteyim.
Ancak söylediğim gibi hukukta mantık aramak her zaman mümkün olmuyor...

Aslında ben pek sizin gibi düşünmüyorum.Sırf zorluk olsun diye çocuğu icra ile almayı tercih edenler var.Tersi de olabiliyor tabii.Sebebiyet verdiğini ispatlarsanız zaten masrafları alıyorsunuz ama tabii bu da biraz sıkıntı.
Çocuk konusu biraz hassas bir konu aslında çok hassas desem daha doğru olucak.O yüzden çocuğunuz varsa ayrılsanız da kötü olma lüksünüz olmamalı bence.Bu konuda böyle bir düzenleme olmasının yerinde olduğunu düşünüyorum.Aksaklıklar olabilir her şeyi herkesi aynı anda korumak mümkün olmayabiliyor.
Old 01-10-2015, 10:33   #11
ozgekaya77

Geçici velayeti hakim tensiple müvekkil anneye verdi. Baba sürekli çocuğu kaçırıyor. Net adres de belli değil. Memurla gidip çocuğu almak için İlamlı icra takibi mi düzenlemeliyim?
Old 01-10-2015, 12:12   #12
metinnarin

Meslektaşım;
Geçici velayet kararını bir tedbir kararı gibi düşünün. Doğrudan icraya verin ve uygulanmasını talep edin.İcra daireleri bunu uyguluyor. Belki takip talebi doldurmanızı isteyebilirler. Ödeme emrine gerek bulunmuyor.Çünkü verilen kararın niteliği gereği karşı tarafa ulaşması lazım değil. Zaten buna uygun bir ödeme emri de bulunmamaktadır. Uygulamada birlik olmadığından bir çok sorun da ortaya çıkıyor. içine girdikçe göreceksinizdir. Bu konuda etkili mekanizmaların bulunmadığı konusunda AİHM'nce yapılan bir çok tespit olmasına rağmen yıllardır değişen bir şey yok. Kolay gelsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi