Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Velayetin Babaya Verilmesi

Konuyu Kilitleyin
Old 03-12-2008, 16:56   #1
Konuk

Varsayılan Velayetin Babaya Verilmesi

Merhabalar ,

Eşimle evlilik birliğini artık çekilmez bir hale getiren sorunlarımız var , 4 yıllık evliyiz ve 3 yaşında bir çocuğumuz var.
Eşim de ben de devlet memuruyuz. Ancak eşim Türkiye'nin en büyük illerinden birinde çalışıyor ben de doğuda bulunan bir ilimizin küçük bir köyünde çalışıyorum.
1 yıldır burada görev yapıyorum ve 1 yıldır çocuğumuz babasıyla kalıyor.Yaz tatilinde ve diğer tatillerde ben de yanlarına gidiyorum.
Eşim çocuğumuza çok iyi bakıyor ama çocuğumuzda bir takım ciddi sağlık problemleri baş gösterdi.Ve ben biliyorum ki bu rahatsızlığın tedavisi burada mümkün değil.
Eğer eşimle boşanırsak ben en az 5 yıl daha burada kalmak durumundayım , çünkü tayin isteyemeyeceğim.

Kısaca size şunu sormak istiyorum ;

Eşim bana boşanma davası açarsa , 3 yaşındaki çocuğumun velayetini çoçuğun sağlık durumu , sosyal hayatı , eğitimi , gelişimi vs. gibi nedenlerle talep ederse kazanma şansı nedir?
Çocuğum daha çok küçük ama ben bu gerekçelerin gerçekten etkili olmasından ve çocuğumun velayetini kaybetmekten korkuyorum.
Yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkürler.
Old 03-12-2008, 18:07   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhabalar ,

Eşimle evlilik birliğini artık çekilmez bir hale getiren sorunlarımız var , 4 yıllık evliyiz ve 3 yaşında bir çocuğumuz var.
Eşim de ben de devlet memuruyuz. Ancak eşim Türkiye'nin en büyük illerinden birinde çalışıyor ben de doğuda bulunan bir ilimizin küçük bir köyünde çalışıyorum.
1 yıldır burada görev yapıyorum ve 1 yıldır çocuğumuz babasıyla kalıyor.Yaz tatilinde ve diğer tatillerde ben de yanlarına gidiyorum.
Eşim çocuğumuza çok iyi bakıyor ama çocuğumuzda bir takım ciddi sağlık problemleri baş gösterdi.Ve ben biliyorum ki bu rahatsızlığın tedavisi burada mümkün değil.
Eğer eşimle boşanırsak ben en az 5 yıl daha burada kalmak durumundayım , çünkü tayin isteyemeyeceğim.

Kısaca size şunu sormak istiyorum ;

Eşim bana boşanma davası açarsa , 3 yaşındaki çocuğumun velayetini çoçuğun sağlık durumu , sosyal hayatı , eğitimi , gelişimi vs. gibi nedenlerle talep ederse kazanma şansı nedir?
Çocuğum daha çok küçük ama ben bu gerekçelerin gerçekten etkili olmasından ve çocuğumun velayetini kaybetmekten korkuyorum.
Yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkürler.

Verdiğiniz bilgilere göre durumunuz iç açıcı değil. Velayet konusunda genel kural, "çocuğun anne bakım ve şefkatine" muhtaç olup olmamasıdır. 3 yaşındaki çocuğun anne bakım ve şefkatine muhtaç olduğu izahtan varestedir. Öte yandan ulusalüstü sözleşmelerle de belirlendiği üzere "çocuğun üstün yararı" da gözetilmelidir. Bunlara göre, çocuğun 3 yaşında olması sizin için önemli bir avantajdır. Eşinizin avantajlarını saymak gerekirse;

1- Çocuk 1 yıldır eşinizle kalmaktadır.
2- Çocuğun hasta olduğu ve köyde bakımının zor olduğunu zaten siz söylemektesiniz.
3- 5 yıl daha tayininiz olmayacak...Çocuk okul çağına gelecek,
Alıntı:
sosyal hayatı , eğitimi , gelişimi vs. gibi
nedenlerle birlikte, çocuğun üstün yararı düşünüldüğünde eşiniz avantajlıdır.

Yazdığım nedenlerden ötürü, velayet konusunda da net bir görüş belirtmek mümkün değildir. Davanın seyrini etkileyecek diğer delilleri de kestirmek mümkün değil...

Ancak, burada verilen bilgilere göre yardımcı olabildiğimizi; bir avukata müracaat etmenizin hak kaybına uğramamanız bakımından önemli olduğunu anımsatmak isteriz. Maddi durumunuz elvermiyorsa(Bu durumu kanıtlayarak) bulunduğunuz ilin Barosunun Adli Yardım Bürosuna müracaat edebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi