Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yüksek Hukuk Eğitimi Hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ilgili konular

Les Sinavinda Yapilan DeĞİŞİklİkler

Yanıt
Old 21-02-2007, 14:18   #1
goldie

Varsayılan Les Sinavinda Yapilan DeĞİŞİklİkler

MERHABA
Bir süre önce yüksek lisans yapmak isteyenlerin girmesi gereken (kısaca) LES sınavının ALES olarak yeniden düzenlendiğini öğrendim.Özellikle sınavın içeriği hakkında herhangi bir değişiklik olup olmadığını merak ediyorum.Bu konudaki bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.Teşekkürler
Old 21-02-2007, 22:04   #2
PINAR YILMAZ

Akademik Kadrolara Atanmak ve Yüksek Lisans İçin Yeni Sınav Yükseköğretim Genel Kurulunun 2 Şubat 2007 günü yapılan toplantısında, yükseköğretim kurumlarında "öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına" atanmak için yapılması gereken sınav ile Lisanüstü Eğitimi Griş Sınavının (LES) birleştirilmesine ve yeni sınavın adının “Akademik Personel ve Lisanüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES)” olmasına karar verilmiştir. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), 2007 yılı ilkbahar döneminde 22 Nisan 2007 Pazar günü 40 merkezde yapılacaktır.
6 Şubat 2007 14:47

google_ad_client = 'pub-3358186650566504', google_ad_width = 250, google_ad_height = 250, google_ad_format = '250x250_as', google_ad_type = 'text_image', google_ad_channel = '', google_color_border = 'ffffff', google_color_bg = 'ffffff', google_color_link = '000099', google_color_text = '000000', google_color_url = '009900';
BASIN DUYURUSU
(06.02.2007)

Yükseköğretim Kurumlarında Belirli Akademik Kadrolara Atanmak veya Lisansüstü Eğitimi Yapmak İsteyen Adayların Dikkatine

“78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı kanunla eklenen Ek Madde 8” ile, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için ÖSYM tarafından yapılacak sınavda 100 üzerinden en az 70 puan almak gerektiği hükmü getirilmiştir.
Yükseköğretim Genel Kurulunun 2 Şubat 2007 günü yapılan toplantısında, yükseköğretim kurumlarında yukarıda sayılan öğretim elemanı kadrolarına atanmak için yapılması gereken sınav ile Lisanüstü Eğitimi Griş Sınavının (LES) birleştirilmesine ve yeni sınavın adının “Akademik Personel ve Lisanüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES)” olmasına karar verilmiştir.
Belirli akademik kadrolara atanmak isteyenler ile lisansüstü eğitimi yapmak isteyenlerin gireceği ALES sınavı ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde olmak üzere yılda iki kez yapılacaktır. Sınavda 40’ar sorudan oluşan Sayısal-1ve Sayısal-2 Testleri ile, 80 sorudan oluşan Sözel Testi yer alacaktır. ALES testlerinde yer alacak soruların niteliği, daha önce yapılan LES sınavlarında yer alan testlerdeki sorulara benzer olacaktır. Testler açısından LES ve ALES arasındaki tek fark, LES’te yer alan 80 soruluk Sayısal Testi yerine ALES’te 40’ar soruluk Sayısal-1 ve Sayısal-2 Testlerinin yer almasıdır.
ALES’e katılan adaylar için sözel, sayısal ve eşit ağırlıklı ALES puanları hesaplanacaktır. LES puanlarından farklı olarak, ALES puanları en büyüğü 100 olan puanlar olacaktır. 2005 ve 2006 yıllarında yapılan LES sınavlarına giren ve aldıkları puanlar halen geçerli olan adayların LES puanlarına karşılık gelen ALES puanlarının nasıl hesaplanacağı daha sonra açılanacaktır.
Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), 2007 yılı ilkbahar döneminde 22 Nisan 2007 Pazar günü 40 merkezde yapılacaktır. Sınava girmek isteyen adaylar başvurularını 26 Şubat – 5 Mart 2007 tarihleri arasında üniversite rektörlüklerine yapacaklardır. Sınavla ilgili ayrıntılı bilgi, hazırlanacak kılavuzda yer alacaktır.
İlgililere duyurulur.
ÖSYM Başkanlığı
www.memurlar.net
Old 21-02-2007, 22:06   #3
PINAR YILMAZ

ALES nerelerde kullanılacak?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES):
• Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda, (Detay için tıklayınız.)
• ülkemizde lisansüstü eğitime girişte,
• yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde,
ilgili kurumların kullanacakları puanları veren bir sınavdır.
1- AKADEMİK KADROLARA ATANMADA BU SINAV KULLANILIR
Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için, alanındaki puan türünde yüz üzerinden yetmiş puan alan adaylar başarılı sayılırlar. Başarılı olan adaylar, 657 Devlet Memurları Kanununun 48. maddesindeki şartları taşımaları, yükseköğretim mevzuatı ve Yükseköğretim Kurulu kararları açısından engel hallerinin bulunmaması kaydıyla, usul ve esasları Devlet üniversiteleri ve yüksek teknoloji enstitüleri senatoları, vakıf yükseköğretim kurumlarının yetkili organlarınca belirlenecek giriş sınavlarına başvurabilirler. Doktora veya sanatta yeterlik derecesine sahip olanlar, bu sınavdan muaf tutulmak suretiyle yükseköğretim kurumlarınca yapılacak giriş sınavlarına başvurabilirler.
Tıpta uzmanlık eğitimine hak kazananların araştırma görevlisi kadrosuna atanmalarında, bu sınav ile yükseköğretim kurumlarınca yapılacak giriş sınavlarına katılma şartı aranmaz.
2- YÜKSEK LİSANSA BAŞVURABİLMEK İÇİN BU SINAV SONUÇLARI KULLANILIR
Bütün yükseköğretim kurumları lisansüstü programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde bu sınavın sonuçlarını kullanacaklardır.
Adayların sınavdan, başvurduğu lisansüstü programın puan türünde en az 55 (lisans diplomasıyla doktora veya sanatta yeterlik programına başvuracaklar için 70) puan almaları gerekmektedir. Yükseköğretim kurumları lisansüstü programlarına öğrenci seçiminde Sınav puanının, % 50'den az olmamak koşuluyla, ne kadar ağırlıkla değerlendirmeye alınacağını adaylara duyuracaklardır. Yükseköğretim kurumları seçme işlemlerinde sadece bu puanlardan yararlanabilecekleri gibi, bu puanları ön eleme amacıyla veya kendi yapacakları sınavın bir parçası olarak da kullanabileceklerdir.
3- ÜNİVERSİTELER YURTDIŞINA YÜKSEK LİSANS ÖĞRENİMİ GÖRMESİ İÇİN ÖĞRENCİ GÖNDERİRKEN BU SINAV SONUÇLARI KULLANILIR
Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla, lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılacaktır. Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava girmeleri zorunludur. Mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın, kendi imkanlarıyla yurt dışında lisansüstü öğrenim göreceklerin bu sınava girme zorunluluğu bulunmamaktadır.
4- BAZI KAMU KURUMLARI YURTDIŞINDAKİ ÖĞRENCİYE BURS VERİRKEN BU SINAV SONUCUNU KULLANMAKTADIR
Bazı kamu kurum ve kuruluşları, yurt dışında lisansüstü öğrenim görecek öğrencilere burs verirken bu sınavın sonuçlarından yararlanmaktadırlar. Yurt dışındaki öğretim kurumları lisansüstü öğrenim görmek üzere kendilerine başvuran adaylardan ülkemizde yapılmış bir sınavın sonuçlarını da istedikleri takdirde, adaylar bu sınavın sonuç belgelerini bu kurumlara verebileceklerdir.
1.9 Yurt içindeki ve yurt dışındaki kurumlar istedikleri takdirde amaçları doğrultusunda bu sınavın sonuçlarını kullanabilirler.
Sınav yılda iki kez yapılıyor

Sınav, yılda iki kez, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yapılacaktır.
Sınava kimler başvurabiliyor?

Sınava, bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler.
Sınav sonuçları ne zamana kadar geçerli?

22 Nisan 2007 tarihinde yapılacak sınavın sonuçları, 2009 Haziran ayının sonuna kadar geçerli olacaktır.
www.memurlar.net
Old 21-02-2007, 22:08   #4
PINAR YILMAZ

2007 İlkbahar dönemi ALES sınavı kılavuzu ÖSYM tarafından bugün yayımlandı. Hatırlanacağı üzere, 2006 yılında yapılan kanuni düzenleme sonrasında, öğretim üyeleri dışındaki öğretim elemanı kadrolarına yapılacak açıktan ve naklen atamalarda da merkezi sınav şartı getirilmiş, bu zorunluluk üzerine LES sınavı ALES'e dönüştürülmüştür... ALES'e başvuruların 5 Mart 2007 tarihine kadar yapılması gerekmektedir
www.memurlar.net
Old 22-02-2007, 06:49   #5
Cest la vie

LES'te 70 alabilmek icin sozel kismin yaninda bayagi da bir matematik yapmak gerekiyordu ve 70 en yuksek notlardan biri sayiliyordu. Umarim ALES'in sorularini da bunu goz onunde bulundurarak sorarlar.
Bu saatten sonra bir de matematik kurslariyla ugrasmayiz umarim...
Old 22-02-2007, 11:39   #6
goldie

Sayın Pınar Yılmaz ve Ahu , verdiğiniz bilgiler ve görüşleriniz içn teşekkürler.Ben özellikle matematik bölümünün 1. ve 2.bölüm olarak ayrılmasına takıldım. Acaba üniversite sınavında olduğu gibi matematik 2. bölümde trigonometri,integral vs. gibi hatırlamak bile istemediğim konulardan soru gelme ihtimali var mıdır?Benim için 1. bölüm bile yeterince azapken bu tür konulara çalışmak zorunda kalmak istemiyorum.
Old 22-02-2007, 22:18   #7
PINAR YILMAZ

soruna hayır diye cevap verebilmeyi çok isterdim.Ama maalesef ilk 40 soru ÖSS matematiği dediğimiz genel matematik konularından, ikinci 40 soru ise türev,integral vs. den oluşacakmış.Sınavı bayağı zorlaştırdılar sanırım..
Old 23-02-2007, 20:36   #8
güneş çiçeği

Sayın pınar hanım tam da alese başvurmayı düşünürken beni bilgilendirdiğiniz için teekkür ederim.işimiz bi hayli zorlaştırlmış bence.herkese kolay gelsin
Old 27-02-2007, 00:45   #9
Canavar Avukat

Merhaba,
Ben ilk defa LES sinavina girecem bugun de basvurumu formumu aldim ancak benim matematigim iyi degil aradan da epey zaman gecmis, biraz calismam gerekecek acaba LES en iyi kaynak sudur diyebileceginiz bir calisma kitabi onerebilir misiniz ? Sadece sozel sorularini tam yapsam yine de hukuk alaninda yuksek lisansa basvurabilir miyim ?
Bir bilgisi olan var midir ?
Old 23-04-2007, 11:03   #10
Canavar Avukat

Merhaba,
Dun ALES sinavina girdim, ozellikle sozel bolumde yer alan sorular cok kolay olmasina ragmen zamanla yarisma konusunda o kadar korelmisim ki zamani iyi kullanamadim
20-25 matematik 60-65 arasi da sozel netim oldugunu tahmin ediyorum, sizce cok kotu bir skor mudur ? Isler kasim ayindaki ales'e kalacak gibi gozukuyor. Motivasyon moral hicbir sey kalmadi.
Old 24-08-2007, 12:25   #11
remil

Soru

Yanıtların bir kısmında LES ile ALES arasında pek bir fark olmadığı belirtilirken bir kısmında sınavı epey zorlaştırdılar ifadesi yer alıyor.. bu konuda ALES'e giren arkadaşlar bizi aydılatabilirler mi acaba?
Old 24-08-2007, 13:44   #12
PINAR YILMAZ

Sayın Remil ben nisanda yapılan alese girdim.Soruların zorluk derecesi olarak les ile alesin hiç bir farkı yok.öss ye göre bu sınav çok çok basit.hiç sorun etmeyin.
Old 16-09-2007, 09:39   #13
aysuda

Varsayılan ales

merhaba ben nisan 2007 ales sınavına grdm eski sistemi bilmiyorum ama girenlerden aldığım bilgiye göre bu sınavın daha kolay oldugu görüşündeyim ben 72 aldım sınavdan hiç çalışmadıgım halde sizinde başarılı olacagınıza eminim sınavda sözel bölümde genellikle paragraf soruları var ama biraz uzun paragraflar .dikkatinizi güzel toplarsanız iyi olur.sayısal bölümde problemler sayılar ve mantık soruları agırlıklı .şimdiden kolay gelsin
Old 20-09-2007, 09:29   #14
deku

iyi günler sayın meslekdaşlarım sizlere birşey sormak istiyorum;güz dönemi ales sınavının tarihi belli oldu mu?başvuru tarihini kaçırmak istemiyorum da
Old 20-09-2007, 13:47   #15
PINAR YILMAZ

Merhaba arkadaşım.Evet belli oldu.Detaylı bilgiyi www.osym.gov.tr adresinde bulabilirsin..
Old 06-01-2008, 21:05   #16
Academic

LES ve ALES arasında gerçekten çok fazla değişiklik olduğu söylenemez. Her ikisine de girmiş biri olarak ALES de sayısal bölümün ikiye ayrılmış olmasına da fazla takılmayın. İlk 40 sorunun puan ağırlığının sözelden girenler için son 40 sorunun puan ağırlığının iki katı olduğunu aklınızdan çıkarmadan çözerseniz daha iyi olur. Güz dönemindeki sınavda sayısal bölümdeki ilk 40 ve son 40 soru arasında güçlük derecesi açısından çok fark yoktu.

Ayrıca sözelde mantık sorularını çözmek için biraz pratik yapmak ve zamana karşı soru çözerek çalışmak yararlı olur.

Başarılar.
Old 08-10-2008, 14:13   #17
markymark

selam ben istanbul üniversitesi hukuk fakültesi 4. sınıftayım.2008 sonbahar ales sınavına girmeyi düşünüyorum. sorum şu;lisansüstü eğitim için ne kadar net yapmam gerekiyor?sorular nasıl gelebilir?
Old 09-10-2008, 09:10   #18
PINAR YILMAZ

Sadece türkçe ve matematik sorularından ibaret olan bir sınav ve de gayet kolay. Herhangi bir les kitabını bitirmeniz 80 gibi bir not almanız için yeterli bana göre. Saygılar...
Old 10-10-2008, 19:24   #19
deku

71 sözel, 25,25 sayısal-1, 17,75 sayısal-2 neti 77,3 eşit ağırlık/80,9 sözel puanına denk geliyor
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi