Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kaybolan icra dosyasındaki işlemler

Yanıt
Old 20-03-2009, 16:57   #1
Murat GÖZÜPEK

Varsayılan Kaybolan icra dosyasındaki işlemler

9 yıl önce başlatılmış ilamsız icra takibinde çeşitli işlemler ve hacizler yapıldıktan sonra icra dosyası kaybolmuş ve alacaklı taraf kaybolan dosya evraklarının tasdiksiz fotokopileri ile yeni bir dosya oluşturup işlemden kalkmış olması gereken dosyayı harçsız olarak yenileyip yeniden gayrimenkul hacizi yapmıştır.Bu haciz şikayet yolu ile iptal ettirilebilirmi nasıl ?
Old 21-03-2009, 13:54   #2
cagatayalsan

İcra müdürlükleri kaybolan dosyalar için UYAP sistemindeki kayıtlardan da faydalanarak gölge dosya tabir ettiğimiz ikinci bir dosyayı oluşturup asıl dosya gibi işlem yapmaya devam edebilirler. Yani dosyanın kaybolmasının borçlu açısından herhangi bir değişikliğe sebebiyet vermesi durumu söz konusu değildir. Ancak Uyap sistemine geçmeden daha önce dosyaya yapılmış herhangi bir ödeme var ise bunların da ayrıca İcra Müdürlüğüne bildirilmesi gerekir.
Old 21-03-2009, 22:36   #3
mdelen82

İcra iflas kanununun
TUTANAKLAR:
Madde 8 - (Değişik madde: 18/02/1965 - 538/4 md.)

İcra ve iflas daireleri yaptıkları muamelelerle kendilerine vaki talep ve beyanlar hakkında bir tutanak yaparlar. Sözlü itirazlar ile talep ve beyanların altları ilgililer ve icra memuru veya muavini veya katibi tarafından imzalanır.
İlgililer bu tutanakları görebilir ve bunların örneğini alabilir. İcra ve iflas dairelerinin tutanakları, hilafı sabit oluncaya kadar muteberdir.

hükmü uyarınca aksi ispat edilinceye kadar geçerli olan bu tutanakların fotokopilerinin de geçerli olacağını düşünmekteyim.İyi çalışmalar
Old 23-03-2009, 08:28   #5
Av. Murat ÇETİN

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
4473 sayılı yasa uygulanmaz mı diyorsunuz?
4473 sayılı Yangın, yersarsıntısı, seylap veya heyelan sebebiyle mahkeme ve adliye dairelerinde ziyaa uğrayan dosyalar hakkında yapılacak muameleler hakkında kanunun diğer dosya kayıplarında da uygulanabileceği hakkında bir karar buldum. Paylaşmak istedim:

7. Hukuk Dairesi 2006/1604 E.N , 2006/1521 K.N.

İlgili Kavramlar

DOSYANIN YENİLENMESİ

Özet
TARAFLAR ARASINDA ADI GEÇEN PARSELE İLİŞKİN OLARAK, MAHKEMECE VERİLEN KARAR KESİNLEŞTİKTEN SONRA, KESİNLEŞEN HÜKMÜN İNFAZI İÇİN YEREL TAPU SİCİL MÜDÜRLÜĞÜNE GÖNDERİLMİŞ, ORADA HENÜZ İŞLEMLERİ YAPILMADAN ZİYAA UĞRAMIŞ, KAYBOLMUŞTUR. BÖYLE BİR DURUMDA 4473 SAYILI YASANIN UYGULAMA YERİ OLMAMAKLA BİRLİKTE, ANAYASANIN TEMEL KURALLARI VE 3402 SAYILI KANUNUN 1. MADDESİ DİKKATE ALINARAK, BİR DAVA DOSYASININ YANGIN VEYA YER SARSINTISI DIŞINDA BAŞKA BİR NEDENLE KAYBOLMASI HALİNDE, NASIL YENİLENECEĞİNE DAİR BİR HÜKÜM YASALARIMIZDA MEVCUT OLMASA BİLE, 4473 SAYILI YASANIN DOSYA YENİLENMESİNE İLİŞKİN HÜKÜMLERİNİN SOMUT OLAYDA KIYASEN UYGULANMASI GEREKİR.

İçtihat Metni

Taraflar arasında kadastro tesbitinden doğan dava sonucunda verilen hükmün, Yargıtayca incelenmesi davacı Yusuf tarafından istenilmekle, temyiz isteğinin süresinde olduğu anlaşıldı, dosya incelendi. Dosyadaki belgeler okundu. Tetkik hakiminin açıklamaları dinlendi, gereği görüşüldü:

Davacı Y…. 427 parsel sayılı taşınmaz hakkında Sarıgöl Kadastro Mahkemesince oluşturulan 1971/2-20 E.K. sayılı ve 30.12.1971 günlü hükmün dayanağı dava dosyasının yerel Tapu Sicil Müdürlüğünde hüküm infaz edilmeden ve sicil oluşturulmadan kaybolması nedeni ile 4473 sayılı Yasa gereğince yenilenmesi istemi ile hazineyi hasım göstermek suretiyle dava açmıştır. Mahkemece davanın reddine karar verilmiş, hüküm davacı tarafından temyiz edilmiştir.

İddia ve savunmaya mahkemece toplanıp değerlendirilen delillere hüküm yerinde gösterilen gerekçelere göre taraflar arasında 427 parsel sayılı taşınmaza yönelik olarak açılan dava sonucunda verilen ve kesinleşen hükmün dayanağı dava dosyasının yöntemine uygun şekilde "kesinleşen hükmün" infazı için yerel Tapu Sicil Müdürlüğüne gönderildiği sözü edilen hükmün dayanağı dava dosyanın infaz işlemleri yapılmadan bir başka deyişle kesinleşen hükme göre tapu sicili oluşturulmadan ziyaa uğradığı, bir başka deyişle kaybolduğu anlaşılmaktadır. Davacı tarafın az yukarda açıklanan olgular karşısında 427 parsel sayılı taşınmaz hakkında oluşan ve kesinleşen hükmün dayanağı dava dosyasının ihya edilerek infaz işleminin yapılması için 4473 sayılı Yasa uyarınca dava açtığı anlaşılmaktadır.

Yerel mahkemenin de kabulünde olduğu üzere somut olayda 4473 sayılı Yasanın uygulama yeri bulunmamaktadır. Nevarki, Anayasada açıklanan temel kurallara göre kesinleşen mahkeme ilamlarının yetkili idari merciler tarafından aynen infaz edilmesi zorunludur. Öte yandan Tapu sicillerinin oluşturulması ve doğru tutulmasından devlet, dolayısıyla Hazine sorumludur. Hal böyle olunca, davacı tarafin isteminin niteliği ve içeriği özellikle 3402 sayılı Kadastro Kanununun 1. maddesi hükmünün özü ve sözü orada açıklanan hukuksal olguların kamu düzenine ilişkin olması hukukun sorun üretmeye yönelik normatif kurallar üretmek olmadığı, hukukun çözüm üretmek metodu olduğu, dikkate alındığında, somut olay adaleti bakımından bir dava dosyasının yangın, yer sarsıntısı dışında bir nedenle kaybolması halinde nasıl yenileneceğine dair bir hükmün yasalarımızda mevcut olmasada 4473 sayılı Yasanın "dosya yenilenmesine" ilişkin hükümlerinin kıyasen uygulanması somut olayda orada belirtilen hukuki perspektif içinde değerlendirilerek paralel bir uygulama yapılmalıdır. O halde bu olgular karşısında mahkemece yapılacak iş sözü edilen ilamın taraflarına yenileme istemini içeren dilekçe yöntemine uygun biçimde tebliğ edilmeli, 427 parsel sayılı taşınmaz hakkında oluşturulan mahkeme hükmü karar kartonundan kesinleşme gününü gösterecek şekilde getirtilmeli, bu ilam incelenmeli, gerçekten kesinleşip kesinleşmediği araştırılmalı, kesinleşmiş ise kesinleşen hükümde öngörüldüğü şekilde gerekli ifraz işlemleri uzman bilirkişi kadastro teknisyeni yada tapu fen memuruna yaptırılmalı, bu ifraz işlemi infazı mümkün olacak şekilde bir haritaya bağlanmalı, sözü edilen haritanın kesinleşen hükmün eki olduğu gözönüne alınmalı, bundan sonra hüküm gerçekten kesinleşmiş ise kesinleşen hükmün özünü ve sözünü değiştirmeksizin istek hakkında bir karar verilmelidir. Mahkemece bu olgular göz ardı edilerek kesinleşen mahkeme ilamının infazını ve Anayasa'da tanımlanan mülkiyet haklarını askıya alacak biçimde hüküm kurulması isabetsiz, davacı tarafın temyiz itirazları bu nedenlerle yerinde görüldüğünden kabulü ile hükmün (BOZULMASINA), peşin alınan harcın istek halinde ilgilisine iadesine, 09.05.2006 gününde oybirliği ile karar verildi.
Old 03-06-2009, 17:33   #6
wellan

Varsayılan İcra Dosyasinin İhyasi

4473 SAYILI yasa yangın,deprem,doğal afet vb hallerde meydana gelen ziyaa durumlarını düzenliyor ancak icra dairesindeki yoğunlukta kayboşan ve bulunamayan bir dosya ile ilgili olarak yapılması gereken işlemler nedir?İlk olarak icra dosyası hangi icrada kaybolmuş ise o icra dairesinin bağlı olduğu icra tetkik merciine başvurarak icra dosyasının ihyası talebinde bulunulması gerekmektedir.İhya talebinde bulunurken ise ihya talebinde bulunan davacı/davalı olarak dilekçede belirtilmesi gerekir ve dilekçenin talep konuusu kısmına icra dosyasının yenilenmesi talebidir.Bu tamamlandıktan sonra o icra dosyası ile ilgili elimizde olan senet aslımın sureti varsa o da dosyaya konulur ve takip talebi ile ödeme emri doldurulur ve daha önce borçlu yada borçlulara tebligat yapılmışsa Posta zimmet defterinden daha önce borçluya dosya numarası ve icra dairesi de belirtilerek müzekkere yazılarak bilgi alınır ve eğer yapılmışsa gelen müzekkere cevabı dosyaya konularak yapılan tebliğler sabitleştirilir.İcra hakimi dosyanın yenilenmesi talebini kabul ederse o zaman kaybolan icra dosyasının yerine kararla yeni icra dosyası gelir ve bu dosya üzerinden işlemler devam eder.İcra dosyalarının ihyası için mutlaka icra hakiminden dosyanın yenilenmesi yönünde karar alınmalıdır.
Old 25-03-2011, 18:52   #7
caner87

icra dosyam kayboldu elimde hiç bir evrak yok çünkü yetki belgesi verdiğim avukata olduğu gibi vermiş nasıl oldu ise o esnada bir suretini almamıştım- şimdi avukat vermediğimi söylüyor o ayrı bir konu , kendisi de kaybetmiş ancak kaybettim diyemiyor- her ne ise uyaptan kambiyo senedi yolu ile yaptığım takibin bilgilerine erişebildim. taraf adları, takip tarihi, senet bedelleri ,senedin düzenlenme tarihleri vs. yeniden ödeme emri ve takip talebi düzenledim. ancak senet fotokopilerim elimde değil, bir de posta ile ilgili sıkıntım var. ne zaman tebliğ edildiğini nasıl öğreneceğim. tebligatı postaneden yapmıştım ve barkod numarası da yok, ne yapacağım... ayrıca icra müdürlüğünün sorumluluğu ile ilgili ne yapabilirim??

tebligatı kesinleştirdiğimi nasıl belgeleyebilirim lütfen yardımcı olun
Old 28-03-2011, 12:08   #8
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan caner87
icra dosyam kayboldu elimde hiç bir evrak yok çünkü yetki belgesi verdiğim avukata olduğu gibi vermiş nasıl oldu ise o esnada bir suretini almamıştım- şimdi avukat vermediğimi söylüyor o ayrı bir konu , kendisi de kaybetmiş ancak kaybettim diyemiyor- her ne ise uyaptan kambiyo senedi yolu ile yaptığım takibin bilgilerine erişebildim. taraf adları, takip tarihi, senet bedelleri ,senedin düzenlenme tarihleri vs. yeniden ödeme emri ve takip talebi düzenledim. ancak senet fotokopilerim elimde değil, bir de posta ile ilgili sıkıntım var. ne zaman tebliğ edildiğini nasıl öğreneceğim. tebligatı postaneden yapmıştım ve barkod numarası da yok, ne yapacağım... ayrıca icra müdürlüğünün sorumluluğu ile ilgili ne yapabilirim??

tebligatı kesinleştirdiğimi nasıl belgeleyebilirim lütfen yardımcı olun

Senedin aslı icra müdürlüğünde saklandığı için ordan fotokobi çektirebilirsiniz diye düşünüyorum.İcra dairesinde dikkat ederseniz aynı numaralı barkoddan üç tane vardır.İkisi tebligata yapıştırılır biri ise icrada kalır.Deftere kaydedilir.Ordan tebliğ tarihini öğrenebilirsiniz diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi