Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yazdıklarımız - Yazdıklarınız. Üyelerimizin yazdığı ve bizlerle paylaştığı şiir, öykü, deneme ve diğer yazınsal türler.

kalabalığın içindeki sessiz çığlıklar

Yanıt
Old 03-03-2007, 20:51   #1
son yolcu

Varsayılan kalabalığın içindeki sessiz çığlıklar

Gönül köşkünün en kuytusunda,teşhisini kimin koyduğu belli olmayan ,bir hastalığın pençesinde ızdırap çekerken,tüm benliği ile, muammalı bir işe koyulmuş gibi; dinliyordu,kalabalığın arasındaki o duyulmaz sesleri...
bakışları şarapnel yemiş gibi yüzlerce parçaya bölünmüştü sanki ,tüm kareleri görebilme isteği acıtmıyordu bu yüzden canını..derken etrafa bakınmaya başladı...bir yüz vardıki yansıttığı acı onu diğerlerinden ayırıverdi birden...acı çeken bir kadının yüzünü nerde olsa tanırdı;onlar geçerken garip bir nem kokusu sarar etrafı,gözyaşları yanaklarından süzüle süzüle çürütür gülüşlerini,kalplerindeki yangının külleri savrulur onlara bakan gözlerden içeri..bu çığlığın sebebi ihanet olmalı dedi...Çünkü ihanetten gayrısı bu denli yıkamazdı kadın denilen asili...çığlık sesleri ile gözden kaybolana kadar baktı ardından... hava kararmaya başlamışdı, yüzler artık seçilmiyordu ama sesler, etraftaki yollardaki , kaldırımlardaki ,evlerdeki ,parklardaki insanların o sessiz çığlıkları hiç kesilmedi..kimi ihanetten,kimi yoksullukdan,kimi çaresizlikden,kimi hastalıktan,kimi nefretten kimi yalnızlıkdan..sebepler farklıydı belki ama paylaşmakta buluşuyordu tüm sesler..
kendi seslerimizi çığlıklaştırmadan duyabilmeliyiz etrafımızdaki çığlıkları...dünya belki o zaman yaşanası bir hal alır..
Old 16-03-2007, 16:23   #2
av.yıldıray

Varsayılan Fakir Baykurt

Benim canım memleketim, bunca yıl sonra ikinci bir Fakir Baykurt mu kazandırıyor edebiyat dünyasına?
Old 19-03-2007, 23:19   #3
son yolcu

Varsayılan syn yıldıray..

bir garip sual aldım sene bilmem kaç
_yazı yazmak diyordu nasıl birşeydir?
tebessümünde alay..tebessümünde merak
_karın doyarmı diyordu yaptığın işle..
tebessümünde bir acıma..
kızgınlığım dlimi dondurdu..
dur dedim üstadım yazı yazmayı, yazayım ben sana..
yazı yazmak diye başlamıştım üstada yazdığım yazıya..
önce bir kelime gelir büyür beyninde, felç olur tüm benliğin..
yetimhaneden alınan bir garip evlatdır o minicik kelime
ürkektir önce..çekingendir..
beynine yavaştan yerleşir...ardından yanlızlığı rahatsız etmeye başlar seni
yanına bir kelime aramaya başlarsın..ama bulacağın kelime o ilk gözağrısına yaraşır olmalı..işin dahada zorlaştığının bilinci uykularınıda kaçırır o noktada....
ikinci kelimeyi hiç ummadığın biryerden tutup çıkartırsın..
gecenin karanlığından..bir fukaranın hayallerinden..bir masumun vazgectiklerinden.....
iki kalimedir artık
gerisini sen bulmazsın,gerisini kalemin bulur..gerisini yüreğin bulur..
yazı yazmak zor iştir üstadım diye devam ettim,üstada yazdığım yazıya..
doğum sancılarını aratmaz kelimeler, cümleleşip çıkarken kaleminden..
günlerce beyninde besleyip büyüttüğün yazının alını indirip gelin etmek zor iştir üstadım..
ya kadir kıymet bilmezin eline düşerse yazılarım diye endişe etmek acı bir iştir..
üstad okudu bunları...
_peki dedi bu uğraşı neden bukadar zor ise..
düşünürsün dedim üstadım düşündüklerin senindir ama
yazdıkların milletindir..sen kanat takar uçurursun oda gider konar birinin yüreğine..işte o zaman kurşun işlemez yazı yazan yüreğine..
.......
işte tam bu noktada kanatlanıp uçan cümlelerimin içinize konmasından mutluluk duydum
sevgiyle..
Old 20-03-2007, 09:48   #4
av.yıldıray

Sayın Son Yolcu;
Cümleleriniz kanatlanıp içime kondu konmasına da, o cümlelerin canım memleketim BURDUR'dan esen rüzgarla gelmesi daha bir mutlu etti beni. BURDUR'lu Fakir Baykurt'u anmam da ondandır.
Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi