Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Anamın Hakkını Haram Ediyor Ve Avukatlık Mesleğini Bırakiyorum

Yanıt
Old 26-12-2014, 02:31   #1
Av. Eugen Huber

Varsayılan Anamın Hakkını Haram Ediyor Ve Avukatlık Mesleğini Bırakiyorum

Geçen hafta annemi kaybettim. Bıktım artık bana iş icabı avukat bey vs.. diyenlerden.. Anamın acısı beni öylesine etkiledi ki.. Zaten kafamda bu mesleği bırakmak vardı. Zaten son 3 senedir sadece cmk avukatlığı yapıyordum. Veeeee.. ARTIKKK. BIKTIMMMMMM VERGİ DAİRESİNİN ALIN TERİME EL KOYMASINDAN.. Zavallı anamın emekli maaşını alıp taksiye binip adliyeye sorguya ya da ifadeye gidiyordum. Sonra bu masrafımı bile vermiyorlardı. Sokakta beni görenler : Ohooo avukat bu. malı götürüyordur" vs... Halbuki ben bu memlekette adaletin, hukukun hakim olması için elimden geleni yapıyordum.. Canım annem de "Hadi oğlum... Ha gayret" diyordu. Olmadı be anacım.. Şu an cebimde anamın son maaşından kalan 570 tl. var.. Ve ben avukatlığa devam ettikçe her ay muhasebeci parası, damga vergisi vs toplam yaklaşık 200 tl. ödemek zorundayım. Ayrıca asgari prim ödeme tutarından bağkur primi ödedikçe her ay ileride alacağım emekli maaaşımdan 3 tl. düşecek. Şu an mevcut ödenmiş primim: 5.670 gün. Borcum: 2680 gün. Eğer böyle giderse emekli olacağım 2021'e dek toplam 12.200 günüm olacak. Halbuki ben 5375 güne tabiyim. Mevcut hükümetin düzenlemesine göre fazla ödediğim her ay için emekli maaşım düşecek. Ben zavallı anamın emekli maaşından cmk yol parası ödemek zorunda kalmışım. Bu ayıp da bu ülkeye yeter.! Artık gitar alıp bestelediğim şarkıları söylemek istiyorum.! Zavallı merhume felçli anamın ahının bu devletin üzerinde olmasını diliyorum.!
Old 26-12-2014, 11:27   #2
atrocity

Başınız sağ olsun Söylediklerinizde son derece haklısınız. İnşallah bundan sonra sevdiğiniz işi yaparsınız. En azından müziğe yeteneğiniz var anlaşılan. Ben de kesinlikle çocuğumun sevdiği işi yapmasını destekleyeceğim, sanatla uğraşmasını çok isterim. Bu mesleiği yapmaktan ben de gerçekten hiç mutlu değilim. İnşallah ben de bir gün mesleği bırakarak hayallerimn peşine düşebilirim.
Old 26-12-2014, 11:57   #4
Av.Beste

Saygıdeğer Meslekdaşım, öncelikle başınız sağ olsun. Anne acısı hiç bir acıya benzemiyor,tanımı, tarifi yok...Allahtan rahmet dilerim anneciğinize..
Lütfen meslekten vazgeçmeyin, annenizin umudu varmış olacak diye..Siz de onu dinleyin ve yılmayın.İstanbul'da mısınız bilmiyorum ama benim Kadıköy'de minik bir ofisim var. Eğer isterseniz buyrun, her zaman kullanabilirsiniz. Elimden gelen sadece bu, keşke fazlası gelse.Bizler birbirimize destek olalım, yardım edelim; elbet güzel günler gelecek...
Old 26-12-2014, 12:03   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Yazdıklarınıza o kadar üzüldüm ki..

Annenize Allahtan rahmet diliyorum..Size sabır diliyorum.

Yeni yıl size umut ve huzur getirsin. Bu meslek insanı haddinden fazla yıpratıyor. En sevdiğin insanlarla yeri gelip anlaşamazken, hiç tanımadığın insanlarla anlaşmak bir de onlardan para almak zorundasın..Allah hepimize kolaylık versin.

Tekrar başınız sağ olsun..Her şey gönlünüze göre olsun..
Old 26-12-2014, 12:36   #6
merve saraç

Başınız sağ olsun Sayın Meslektaşım. Allah yardımcınız olsun.
Old 29-12-2014, 16:54   #8
Av.İlker DOLGUN

Öncelikle başınız sağolsun.

Avukatlıktan hakimliğe / savcılığa geçiş yaparak, tüm vergi ve primlerinizi devlete ödettirebilirsiniz. Bugüne kadar hep devlete ödediniz, biraz da devlete ödettiriniz meslektaşım.
Old 29-12-2014, 21:01   #9
Armağan Konyalı

Mesajınızı okumamış değilim. Yanıt vermek istememiş değilim. Ne yanıt vereceğimi düşünmemiş değilim. Ve aradan geçen üç günün sonunda yazabildiğim bu oldu:

Sabır dilerim.
Old 29-12-2014, 22:02   #11
Cumhur Okyay

Şapkanı çevirme müddetinde biten acımasız bir dünya.
Bunun galibi olmamıştır; olmayacaktır.
Yalnız bura için değil, en büyük varlıklara sahip, diğer yerler için de bu kural geçerli.
Büyük üzüntülerimi, ifade ediyorum...
Old 30-12-2014, 17:17   #12
Av.Ferda Çalgın

Annenizin kaybından dolayı baş sağlığı diliyorum. Ama kalanına diyecek hiçbir şey bulamıyorum.Çok üzgünüm...
Old 31-12-2014, 16:31   #13
Cumhur Okyay

Değerli kardeşim, benim babam, esnaf ve fakat alın terini tam dağıtan ağa idi, 24 yaşında erkek oğlu öldü, babam da pek yaşamadı. Bana, sağ olsunlar gelen yeni yıl dileklerine müteşekkirim, ancak nasıl olacağı umurumda değil. Bu dünyaya gönlünce takıl, galip gelinecek olunsaydı, ben yenerdim..( Sistem ka...k).
Old 31-12-2014, 19:12   #14
Av.Tümer

Alıntı:
Yazan Av.Beste
Saygıdeğer Meslekdaşım, öncelikle başınız sağ olsun. Anne acısı hiç bir acıya benzemiyor,tanımı, tarifi yok...Allahtan rahmet dilerim anneciğinize..
Lütfen meslekten vazgeçmeyin, annenizin umudu varmış olacak diye..Siz de onu dinleyin ve yılmayın.İstanbul'da mısınız bilmiyorum ama benim Kadıköy'de minik bir ofisim var. Eğer isterseniz buyrun, her zaman kullanabilirsiniz. Elimden gelen sadece bu, keşke fazlası gelse.Bizler birbirimize destek olalım, yardım edelim; elbet güzel günler gelecek...

Başınız sağolsun. Annenize rahmet, size sabırlar diliyorum.
Beste Hanım' ın da düşüncesinin ve sergilediği örnek davranışın takdire şayan olduğunu dile getirmek istiyorum. Tekrardan başınız sağolsun...
Old 06-03-2015, 12:28   #15
seyitsonmez

Alıntı:
Yazan Av. Eugen Huber
Geçen hafta annemi kaybettim. Bıktım artık bana iş icabı avukat bey vs.. diyenlerden.. Anamın acısı beni öylesine etkiledi ki.. Zaten kafamda bu mesleği bırakmak vardı. Zaten son 3 senedir sadece cmk avukatlığı yapıyordum. Veeeee.. ARTIKKK. BIKTIMMMMMM VERGİ DAİRESİNİN ALIN TERİME EL KOYMASINDAN.. Zavallı anamın emekli maaşını alıp taksiye binip adliyeye sorguya ya da ifadeye gidiyordum. Sonra bu masrafımı bile vermiyorlardı. Sokakta beni görenler : Ohooo avukat bu. malı götürüyordur" vs... Halbuki ben bu memlekette adaletin, hukukun hakim olması için elimden geleni yapıyordum.. Canım annem de "Hadi oğlum... Ha gayret" diyordu. Olmadı be anacım.. Şu an cebimde anamın son maaşından kalan 570 tl. var.. Ve ben avukatlığa devam ettikçe her ay muhasebeci parası, damga vergisi vs toplam yaklaşık 200 tl. ödemek zorundayım. Ayrıca asgari prim ödeme tutarından bağkur primi ödedikçe her ay ileride alacağım emekli maaaşımdan 3 tl. düşecek. Şu an mevcut ödenmiş primim: 5.670 gün. Borcum: 2680 gün. Eğer böyle giderse emekli olacağım 2021'e dek toplam 12.200 günüm olacak. Halbuki ben 5375 güne tabiyim. Mevcut hükümetin düzenlemesine göre fazla ödediğim her ay için emekli maaşım düşecek. Ben zavallı anamın emekli maaşından cmk yol parası ödemek zorunda kalmışım. Bu ayıp da bu ülkeye yeter.! Artık gitar alıp bestelediğim şarkıları söylemek istiyorum.! Zavallı merhume felçli anamın ahının bu devletin üzerinde olmasını diliyorum.!

Sevgili meslektaşım, içinde bulunduğun durumun sana özel olmadığını anlamanı diliyorum. İnsan anlayabilirse işin içinden kolay çıkar. "Asıl iş anlamak kaçınılmazı, durdurulmaz çığı, sonsuz akımı" demiş erkişi.

Hamal bir babanın oğluydum . Babam ben 6 yaşında iken öldü. Annem hiçbir geliri olmadan 6 çocukla başbaşa kaldı. Annem hep çalıştı bizim için ve biraz da şansın yardımıyla bir baktım avukat olmuşum.

Kimsenin yanında çalışmak istemediğimden Taksim Tünel'de 8 metre kare bir ofis tuttuk arkadaşla. Bilgisayar aldık 12 taksite, yazıcımız yoktu. Sarıyer'de ablamda kalıyordum. Defalarca Taksim'den Sarıyer'e yürüyerek gittim. O zamanda mutluydum şimdi de mutluyum. İşlerim elbette daha iyi.(olmayadabilirdi). Senin annenin maaşı varmış benim o da yoktu anlayacağın.:)

Demem o ki, canını sıkma, elbet su akıp yatağını bulacak, zorluklardan da tat almasını öğren, azıcık aşım kaygısız başım diye düşünmek bana huzur getirdi mesela."Avukat bey" kısmını da geç. Avukat yada başkaca bir ayrıcalıklı sıfata sahip olmak ne insanı ahlaklı nede yakısıklı yapar. ))
Old 06-03-2015, 12:43   #16
Av. Engin EKİCİ

Sayın meslektaşım Av. Eugen Huber;

Annenizi kaybetmiş olmanızdan dolayı hissettiğiniz acı ve boşluktan dolayı sabır diliyorum size..

Hepimiz için kaçınılmaz olan gerçekleşti ve en yakınınızı kaybettiniz. Bu acı üzerinden mesleğimizin "acı" halini dile getirerek bırakmaya karar verdiğinizi söylüyorsunuz.

Size ne bırakın ne de azmedin demek gibi bir niyetim yok, çünkü ne yaşadığınızı, benzer sorunları yaşayan bir meslektaşınız olarak çok iyi biliyorum..

Sadece, ne yaparsanız yapın, gönlünüzce olsun demek istiyorum..

Saygılarımla..
Old 20-03-2015, 12:42   #17
av.gözde şahin

insanın boğazı düğümleniyor,hem avukatlık mesleğin içinde bulunduğu bu duruma(emin olun bir çoğumuz özellikle yeni meslektaşlarımızın dile getirdiğiniz gibi sorunları var) hem de anneniniz kaybına..ne denir ki başınız sağolsun allah sabırlar versin..
Old 20-03-2015, 18:41   #18
avaziz

Varsayılan Çözüm nedir gözüm ?

Öncelikle başın sağolsun sevgili meslektaşım..

Böyle bir acı üzerine yazılan yazının tarifi yok.. Kurşun gibi , uçurum gibi bir şey..

"İsyanını" anlıyorum diyemem, anlayamam da zaten.. Herkes ancak kendi isyanını yaşar ve anlar..

Ama işin özü ; mesleki dayanışmamızın zayıflığı.. Bir noterler birliği yahut şoförler odası üyeleri kadar dayanışma içinde olamayışımız..Hem de çığ gibi artan avukat nüfusuna rağmen..

Bizim en iyi bildiğimiz şey nedir ? Mevzuat , mevzuat.. Ama hangi mevzuat lehimize ? Avukatlık yasası dahil tüm yasalar mesleğimizle yada bizim işimizi ilgilendiren hususlarda ; avukatı zengin, şımarık, potansiyel suçlu gören, her daim işimizi zorlaştırmaya yemin etmiş kanlımız gibi tuhaf metinler..

Kendi söküğünü dikemeyen terzi misali nerden baksanız aptalca bir durum..

İşte bu yüzden tüm mevzuatı avukatların "lehine" olacak şekilde uyarlamalı, hazırlığını, son aşamasını , lobisini her şeyini takip ederek bu sorunu çözmeliyiz..

Ucuz kahramanlıklarla, utanmakla, "beni anlamıyorlar onlar kaybeder" arabesk anlayışıyla, ötekiler/berikiler bakışıyla bir milim dahi gidilemez maalesef..

Benim "evrekam" budur, sahi sizinki ne sevgili meslektaşlarım ?
Old 22-03-2015, 00:05   #19
elzemseyler

Başınız sağolsun sayın meslektaşım, acınızı paylaşıyorum ve söylediklerinize malesef katılıyorum...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi