Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

otobüs yolculuğunda valizin kaybolması, taşıyıcının sorumluluğu

Yanıt
Old 13-03-2012, 20:14   #1
Salome

Varsayılan otobüs yolculuğunda valizin kaybolması, taşıyıcının sorumluluğu

05.03.2012 tarihinde İstanbul'dan İzmir'e dönüş yolculuğum sonunda bagaj kuponumu görevliye verdim ancak valizim bagajdan çıkmadı. Bunun üzerine bir tutanak tutuldu ve bagaj kuponu o tutanağa eklendi. Daha sonra valiz bulunmadığı için zararımın tazmini istedim. İstanbul'a 5 günlüğüne nişanlımın yanına gittim, bu nedenle yanıma en yeni ve en güzel kıyafetlerimi aldım üstelik İstanbul'dan da bir o kadar alışveriş yaptım. 06.03 günü sabah 9:20de ceza mahkemesinde duruşmam olduğu için bir aksilik olur düşüncesiyle duruşma dosyamı da yanıma aldım ve 2 ay boyunca hazırlanıp notlar aldığım savunma dilekçemi İstanbul'da nişanlımın ofisinde hazırladım ve kişiye özel bilgisayar olmadığı için çıktı alıp kaydetmedim. Valizimde kaybolan eşyalarım arasında annanemin bana verdiği aile hatırası bronşumda vardı. Yaşadığım sıkıntı nedeniyle üç gün migrenim tuttu ve üç gün boyunca işe gidemedim. Valizimde kaybolan eşyaların hepsini tek tek değerleriyle yazdım. Nilüfer Turizm'den maddi 3000 TL maddi 1000 TL maddi tazminat talep ettim. Karşılığında 'müşteri memnuniyeti gereği' sadece 500,00 TL ödeyeceklerini söylediler. Bir de o gece sinirden tutanağın bir örneğini almak aklıma gelmedi. Şimdi de tutaağın ve bagaj kuponunun nerede olduğu belli değil. Bu nedenle hem emniyeti suistimalden ceza davası açacağım. Hem de maddi ve manevi tazminat talepli dava açacağım. Ancak görevli mahkeme konusunda kararsız kaldım. Tüketici Mahkemesi mi görevli yoksa Ticaret Mahkemesi mi? Bir de ceza davasından sonuç alabilir miyim acaba? Bagaj kuponunu bulmaya çalışacağım ama ya bulamazsam diye de düşünüyorum. Emsal yargıtay kararı olan ve yahut fikirleriyle yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.
Old 14-03-2012, 09:45   #2
yılmazkan

Siz, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında kanununun 1,2,3 maddelerinde düzenlendiği şekilde bir hizmetten yararlanan tüketici konumundasınız. Bu nedenle davanızda Tüketici Mahkemeleri görevlidir.Bagaj kuponu ve tutanağın bir örneğini almamış olmanız gerçekten talihsizlik olmuş. Yaptığınız alışverişlerin fiş/faturalarını ibraz etmeniz, dinleteceğiniz tanıklar sonucunda ve hayatın olağan akışına göre valizinizda bulunması muhtemel eşylar göz önüne alınarak belli bir miktar maddi ve manevi tazminat alabileceğinizi düşünüyorum. Ceza davasında verilecek ifadeler de sizin lehinize olabilecektir.
Old 14-03-2012, 11:16   #4
av.metinmso

Bilgi olarak TTK'nın aşağıda verdiğim hükümleri de dikkate alınabilir. Hangi kanun/hüküm uygulanacak yorum yapmaksızın paylaşıyorum.

" E - BAGAJ:

Madde 804 -
Yolcu, bagajı ve zati eşyaları için, aksine mukavele yoksa ayrı ücret vermeye mecbur değildir. Taşıyıcı, yolcu eşyasının zıya veya hasara uğramasından dolayı 781, 785 ve 786 nci maddelerde beyan edilen hükümler dairesinde mesuldür.
Madde 805 -Taşıyıcı, seyahat ücretini ve sefer esnasında yolcuya verdiği erzak bedellerini alabilmek için bagaj üzerinde hapis hakkını haizdir.
Yolcunun yanında alıkoyduğu eşyadan, taşıyıcı mesul değildir."
Old 20-03-2012, 20:23   #5
Salome

Değerli meslektaşlarım görüşleriniz için çok teşekkür ederim. Görevli mahkeme konusunda kararsız kaldığım için İzmir'de bulunan Tüketici Mahkemesi hakimlerinden görüş almak istedim. 2 tüketici mahkemesi hakimleri Ticaret Mahkemesi görevlidir derken diğer Tüketici mahkemesi hakimi ise Tüketici Mahkemesi görevlidir dedi. Bu durumda böyle bir görüş ayrılığı varken ve açacağım davanın hani mahkemeye düşeceği belli değilken görevsizlik kararı verilmesi muhtemel. Ben Ticaret Mahkemesinde davayı açacağım. Sonucu sizlerle paylaşırım. Bu arada bagaj kuponunun ve tutanağın bir örneğini "aslı gibidir" yapmamış olsalar da almayı başardım. Görevi kötüye kullanmak suçundan da suç duyurusunda bulunacağım.Tabi bu durumu adliye muhabiri aracılığıyla medyaya da yansıtacağım.
İyi çalışmalar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi